Προς το περιεχόμενο

Φακοί (Flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω έναν καλό φακό κεφαλής (budget ~30 €) για τον γιό μου, για χειμερινή  εκπαίδευση στρατιωτικής σχολής.  

Απαιτήσεις :

1. Να έχει καλό φωτισμό σε εξωτερικούς χώρους αλλά και σε εσωτερικούς (εντός σκηνής). Nα έχει και κόκκινο LED για νυχτερινή εκπαίδευση.

2. Να παίρνει  μπαταρίες του εμπορίου (όταν θα είναι 15 μέρες στο βουνό δεν θα έχει την ευχέρεια επαναφόρτισης).

3. Να είναι αδιάβροχος και να έχει αντοχή σε πτώσεις (απαραίτητα χαρακτηριστικά).

4. Budget μέχρι ~30 € (χωρίς μεταφορικά). Δεν αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω αυτή τη στιγμή.

5. Να είναι εύκολος στη μεταφορά και να μην έχει μεγάλο βάρος. Πέρσι του είχα δώσει έναν δικό μου που είχα πάρει από το e-shop αλλά ήταν αρκετά βαρύς και ογκώδης (είχε τις μπαταρίες ΑΑ στο πίσω μέρος του κεφαλιού σε ξεχωριστή θήκη).

Έχω καταλήξει στα παρακάτω μοντέλα φακών (κατά σειρά προτίμησης) :

1. Νitecore HA13 https://nitecore.gr/product/fakos-led-nitecore-headlamp-ha13/ . Τιμή 26,90 € .

Το συγκεκριμένο μπορώ να το αγοράσω από το Banggood με τιμή γύρω στα 20 € (με κουπόνι για νέους χρήστες) χωρίς μεταφορικά.

https://gr-m.banggood.com/NITECORE-HA13-350-Lumen-Lightweight-Headlamp-Portable-AAA-Battery-Waterproof-Dual-Light-Source-Long-Lasting-Outdoor-Headlight-p-1997580.html

Με προβληματίζει όμως η αγορά από Banggood. Eίναι original ή είναι κλώνος; Γιατί αν είναι original η τιμή είναι πολύ καλή.

2. Fenix HL16 

https://www.batteries.gr/gr/fenix-hl16-fakos-kefalis-trail-running.html?gad_source=1&gclid=CjwKCAiAqNSsBhAvEiwAn_tmxbXOhFHlt6HgoZo8Kbc15t3D4StdAzVgcmRB-mhaFEUNzZqwgkhJVRoCXkIQAvD_BwE

 Τιμή 29 €

4. Black Diamond Spot 400.

https://www.tradeinn.com/trekkinn/gr/black-diamond-spot-400-Προβολέας/138650784/p?utm_source=google_products&utm_medium=merchant&id_producte=15331763&country=gr&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAy9msBhD0ARIsANbk0A-ZtTUU5eQMlu7aU6UFXJMhS9JG3loMn2DCiIQBVh0vb4vRDfDWWywaAh8qEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Τιμή 32,49 €

5. Κάποιο μοντέλο της Silva σειρά Scout 2 ή Scout 3. Έχω χάσει τη μπάλα με τα πόσα μοντέλα προσφέρονται στην αγορά (2,3,2X,3X,2XT,3XT). Τιμές γύρω στα 30 €...Με προβληματίζει που όλα αυτά τα μοντέλα δίνουν ακτίνα φωτισμού 60 m έναντι των υπολοίπων που δίνουν ~100m . Τα 100 m των υπολοίπων όμως είναι πραγματικά ?

Εσείς τι προτείνετε;

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το banggood έχει γνήσιους Nitecore φακούς , έχω Nitecore φακούς από το 2013-2014 που χρησιμοποιούνται καθημερινά και δουλεύουν ακομα χωρίς κανένα θέμα . Αρκετά χρόνια έχω και τον Nu20 που το μηδαμινό βάρος του είναι τρομερό + .

Από τους Nitecore και Fenix δεν νομίζω να σε απογοητεύσει κάποιος , το θετικό που μπορώ να βρω στον Nitecore είναι ότι δεν χρησιμοποιεί PWM , όποτε σε συνθήκες βροχής πχ δεν υπάρχει περίπτωση να φαίνεται περίεργο το φως (σαν να κάνει flicker) .

Κάτι άλλο σημαντικό είναι η απόδοση , με τον Felix να είναι δυνατότερος , αλλά να έχει και ένα extra mode . Ο Nitecore έχει 3 modes στο λευκό (6-100-350 lumens) ενώ ο Felix 4 modes (5-50-150-450 lumens) . 

Δες ένα review αν έχεις χρόνο για αυτούς τους δυο (επειδή γνωρίζω τις εταιρίες μιλάω για αυτούς) , κυρίως για να δεις αν βρίσκουν κάποιο αρνητικό και αν τύχει πως συμπεριφέρονται στο μεγαλύτερο mode. Έχω κάνει αρκετά review στο παρελθόν με φακούς τέρατα που η απόδοση τους πέφτει δραματικά μέσα σε ελάχιστα λεπτά . 

Σχετικα με την απόσταση είναι θεωρητικά τα μέτρα που αναφέρονται όποτε είναι πρακτικά λιγότερα , η διαφορά που φαντάζομαι για τους Silva είναι πιθανών από τα lenses που χρησιμοποιούν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...