Προς το περιεχόμενο

Φακοί (Flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανει ενημερωση στο site , κανε υπομονη μια-δυο μερες , και τοτε κανε λογαριασμο .

 

Το κανει να λειτουργει με μελη , ωστε να μην χρειαζεται να του ζηταει κανεις κωδικους αλλα να στους εμφανιζει αν εισαι εγγεγραμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ρε παιδιά έμπαινα εδώ https://m4dm4x.com/

και έπαιρνα κωδικούς για προσφορές σε φακούς και τώρα το έχει κλειδώσει.

να κάνω λογαριασμό ή μπα ;

 

Ανανεώνει το blog του και είναι σε maintenance mode:

 

NuxvFzK.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην κοινότητα.

 

Τις τελευταίες μέρες έψαχνα για ένα φακό για γενική χρήση που να τον έχω μαζί μου στο σακίδιο σε περίπτωση που χρειαστεί κάπου.

 

Από τα όσα διάβασα εδώ αλλά και σε άλλα φόρουμ, ο Convoy S2 είναι μια πολύ ποιοτική και οικονομική επιλογή.

Πρόσφατα όμως βρήκα και αυτόν εδώ και μου άρεσε ο όγκος του περισσότερο https://www.fasttech.com/products/0/10015804/4521602-ultrafire-3-l2-led-flashlight (από τα όσα έχω δει ο Convoy είναι πιο λεπτός), έχω όμως αμφιβολίες για το εάν αποδίδει τα όσα λέει. Αν και ο συγκεκριμένος έχει 3 LED, όμως από ότι είδα φτάνει μέχρι και τα 9. Δεν έχω ψάξει πολύ περί θεωρίας αλλά μου φαίνεται ότι υπερβάλουν ως προς τα lumen που γράφουν και ειδικά για την τιμή τους.

 

Το ερώτημά μου όμως είναι το εξής, ακόμα και αν δεν πιάνει τα lumen που γράφει (2688), θα πιάνει την απόδοση του S2; Δεν ψάχνω κανένα προβολέα, όμως σχεδιαστικά μου αρέσει περισσότερο το σχήμα του από αυτό του S2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα !

 

Οι δυο φακοι , θα ελεγα δεν εχουν καμια βαση σύγκρισης . Ο s2+ παιρνει 1 μπαταρια μονο , χωραει σε τσεπη κλπ , ενω ο Ultrafire ειναι πιο ογκωδης και διαφέρει κατα πολυ .

 

Ο συγκεκριμμενος φακος που αναφερεις ειναι απο τους λιγους που ειναι καλοι ποιοτικα , και εχουν και original cree xm-l2 leds .

 

Απο φωτεινοτητα δεν ξερω , αλλα θα ρωτησω ενα μελος απο το Blf που τον εχει αν θυμαμαι καλα . Ακομα και μερικοι SRK που ειχα με latticebright leds , ηταν γυρω στα 1400 lumens stock .

 

Κρατα ατο μυαλο σου οτι χρειάζεσαι και 4 button top 18650 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα !

 

Οι δυο φακοι , θα ελεγα δεν εχουν καμια βαση σύγκρισης . Ο s2+ παιρνει 1 μπαταρια μονο , χωραει σε τσεπη κλπ , ενω ο Ultrafire ειναι πιο ογκωδης και διαφέρει κατα πολυ .

 

Ο συγκεκριμμενος φακος που αναφερεις ειναι απο τους λιγους που ειναι καλοι ποιοτικα , και εχουν και original cree xm-l2 leds .

 

Απο φωτεινοτητα δεν ξερω , αλλα θα ρωτησω ενα μελος απο το Blf που τον εχει αν θυμαμαι καλα . Ακομα και μερικοι SRK που ειχα με latticebright leds , ηταν γυρω στα 1400 lumens stock .

 

Κρατα ατο μυαλο σου οτι χρειάζεσαι και 4 button top 18650 .

 

Δεν έχω πρόθεση να τον έχω πάντα επάνω μου, πιο πολύ σκέφτομαι να τον κουβαλάω στο σακίδιο σε περίπτωση ανάγκης, οπότε το μέγεθος και το βάρος δεν είναι αρνητικά στοιχεία για μένα. Ίσα ίσα που θα ήθελα να έχει κάποιο όγκο από το να είναι λεπτός σωλήνας.

 

Αν γνωρίζει τι απόδοση έχει θα ήταν πολύ χρήσιμο. Επίσης εάν έχει κάτι αρνητικό, φαντάζομαι με 3 LED και 4 μπαταρίες θα ζεσταίνεται αρκετά.

 

Κάπου πρέπει να πήρε το μάτι μου ένα bundle με φορτιστή και μπαταρίες μαζί σε όχι πολύ μεγαλύτερη τιμή, θα το κοιτάξω.

 

Τέλος, γνωρίζουμε εάν το site είναι αξιόπιστο για Ultrafire? Έχω διαβάσει για fake Ultrafire φακούς΄.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά τον μάτιασα.

Μου ήρθε σήμερα ο 2ος Nitecore EC4 που είχα παραγγείλει στην παραπάνω (πολύ καλή) τιμή.

Δυστυχώς δούλεψε για λίγο και τέρμα.

Ο driver δεν είναι νεκρός, το led που είναι στα πλήκτρα ανταποκρίνεται, αλλά δυστυχώς κάτι κάηκε.

 

Κρίμας την εκτίμηση που έχω στην Nitecore και τα καλά λόγια που έλεγα για τον φακό.

Ο μήνας κατασκευής του φακού είναι 10/2016.

 

Να δούμε τι θα κάνει το Banggood, αν και υποψιάζομαι ότι θα χρειαστεί να πληρώσω μεταφορικά μέχρι την Κίνα. :cry:

Η συνέχεια της ιστορίας με τον χαλασμένο Nitecore EC4 για να έχουμε μιά ιδέα:

 

Όσον αφορά το Banggood:

 

- Την ίδια μέρα που τον παρέλαβα, ανέφερα το πρόβλημα και στο Banggood και στο Paypal

- Το Bangood μετά απο 5 ημέρες μου απάντησε ότι τάχα δεν μπορούν να δούν το video με το πρόβλημα (που είχα ανεβάσει στο Google Drive). Το ανέβασα και στο Youtube και μετά απο άλλες 4 ημέρες μου έστειλαν mail ότι το είδαν,λυπούνται κλπ, και κάποιες γενικές οδηγίες πώς να ελέξγω τον φακό. Απο τις οδηγίες που μου έστειλαν φαινόταν ότι στην πραγματικότητα ούτε κάν είχαν δεί το video. Τους απάντησα και μετά τίποτα. Εξαφανίστηκαν. Και όλα αυτά ενώ υποτίθεται είμαι πελάτης κατηγορίας "VIP 3"

 

- Αναβάθμισα στο Paypal την case σε claim και τελικά "αποφάσισε" να επιστρέψω τον φακό στον πωλητή με δικά μου έξοδα για να μου γίνει refund. Αυτό παρά το ότι σύμφωνα με τα όσα αναφέρει το Banggood στο site του σε περίπτωση DOA καλύπτει τα έξοδα επιστροφής.

 

Όσον αφορά την Nitecore:

 

- Επικοινώνησα μαζί τους και μου απάντησαν σε 1 ημέρα. Μου είπαν ότι δεν πληρώνω κάτι για την επισκευή, παρά μόνο τα έξοδα για να στείλω τον φακό στην Κίνα. Δεν χρειάζεται να στείλω κουτί-παρελκόμενα παρά μόνο τον φακό. Επίσης η επισκευή γίνεται σε περίπου 8 εργάσιμες. Πολύ πρόθυμοι, και η απάντηση έδειχνε όντως από άνθρωπο, που έχει διαβάσει και έχει καταλάβει τι του λέω, και όχι ημι-αυτοματοποιημένη γενική απάντηση. Τελικά προτίμησα να στείλω τον φακό σε αυτούς για επισκευή και όχι πισω στο Banggood (κυρίως λόγω της καλής τιμής που τον είχα πάρει).

 

- Έστειλα τον φακό με track number και κόστος 6,30€.

- Παρά το κινέζικο νέο έτος έφτασε σε αυτούς (σύμφωνα με το track number) σε 20 ημέρες.

- Μου έστειλαν mail μετά απο μιά εβδομάδα ότι παρέλαβαν τον φακό πριν 2 ημέρες (κάπου χάθηκαν 5 ημέρες).

- Μετά απο 2 εβδομάδες μου έστειλαν mail, ότι ο φακός επισκευάστηκε και μου έδωσαν το track number που μου τον στέλνουν.

 

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ:

 

Banggood: -1 για εμένα. Υποθέτω θα ξανααγοράσω απο αυτό, αλλά μάλλον θα απέφευγα να αγοράσω κάποιο φακό ακριβό και χωρίς καλή εγγύηση. Σε μικροπράγματα (καλώδιο των 2-3€ κλπ) μου έχει φερθεί εντάξει. Αντίθετα το Gearbest μου έχει φερθεί πολύ καλύτερα. Σε φακό που είχε μικροπρόβλημα και το έφτιαξα, μόνο και μόνο που παραπονέθηκα, (και τους είπα ότι το έφτιαξα), μου έκαναν partial refund.

 

Nitecore: +1 για εμένα. Πάντα εκτιμούσα τους φακούς της, τώρα κέρδισαν την εκτίμησή μου και σαν εταιρία. Αισθάνομαι ότι μπορώ να αγοράζω φακούς της με ασφάλεια. (Θυμίζω ότι δίνει 5 χρόνια εγγύηση)

Επεξ/σία από taxtax
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνέχεια της ιστορίας με τον χαλασμένο Nitecore EC4 για να έχουμε μιά ιδέα:

 

Όσον αφορά το Banggood:

 

- Την ίδια μέρα που τον παρέλαβα, ανέφερα το πρόβλημα και στο Banggood και στο Paypal

- Το Bangood μετά απο 5 ημέρες μου απάντησε ότι τάχα δεν μπορούν να δούν το video με το πρόβλημα (που είχα ανεβάσει στο Google Drive). Το ανέβασα και στο Youtube και μετά απο άλλες 4 ημέρες μου έστειλαν mail ότι το είδαν,λυπούνται κλπ, και κάποιες γενικές οδηγίες πώς να ελέξγω τον φακό. Απο τις οδηγίες που μου έστειλαν φαινόταν ότι στην πραγματικότητα ούτε κάν είχαν δεί το video. Τους απάντησα και μετά τίποτα. Εξαφανίστηκαν. Και όλα αυτά ενώ υπιτίθεται είμαι πελάτης κατηγορίας "VIP 3"

 

- Αναβάθμισα στο Paypal την case σε claim και τελικά "αποφάσισε" να επιστρέψω τον φακό στον πωλητή με δικά μου έξοδα για να μου γίνει refund. Αυτό παρά το ότι σύμφωνα με τα όσα αναφέρει το Banggood στο site του σε περίπτωση DOA καλύπτει τα έξοδα επιστροφής.

 

Όσον αφορά την Nitecore:

 

- Επικοινώνησα μαζί τους και μου απάντησαν σε 1 ημέρα. Μου είπαν ότι δεν πληρώνω κάτι για την επισκευή, παρά μόνο τα έξοδα για να στείλω τον φακό στην Κίνα. Δεν χρειάζεται να στείλω κουτί-παρελκόμενα παρά μόνο τον φακό. Επίσης η επισκευή γίνεται σε περίπου 8 εργάσιμες. Πολύ πρόθυμοι, και η απάντηση έδειχνε όντως από άνθρωπο, που έχει διαβάσει και έχει καταλάβει τι του λέω, και όχι ημι-αυτοματοποιημένη γενική απάντηση. Τελικά προτίμησα να στείλω τον φακό σε αυτούς για επισκευή και όχι πισω στο Banggood (κυρίως λόγω της καλής τιμής που τον είχα πάρει).

 

- Έστειλα τον φακό με truck number και κόστος 6,30€.

- Παρά το κινέζικο νέο έτος έφτασε σε αυτούς (σύμφωνα με το truck number) σε 20 ημέρες.

- Μου έστειλαν mail μετά απο μιά εβδομάδα ότι παρέλαβαν τον φακό πριν 2 ημέρες (κάπου χάθηκαν 5 ημέρες).

- Μετά απο 2 εβδομάδες μου έστειλαν mail, ότι ο φακός επισκευάστηκε και μου έδωσαν το track number που μου τον στέλνουν.

 

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ:

 

Banggood: -1 για εμένα. Υποθέτω θα ξανααγοράσω απο αυτό, αλλά μάλλον θα απέφευγα να αγοράσω κάποιο φακό ακριβό και χωρίς καλή εγγύηση. Σε μικροπράγματα (καλώδιο των 2-3€ κλπ) μου έχει φερθεί εντάξει. Αντίθετα το Gearbest μου έχει φερθεί πολύ καλύτερα. Σε φακό που είχε μικροπρόβλημα και το έφτιαξα, μόνο και μόνο που παραπονέθηκα, (και τους είπα ότι το έφτιαξα), μου έκαναν partial refund.

 

Nitecore: +1 για εμένα. Πάντα εκτιμούσα τους φακούς της, τώρα κέρδισαν την εκτίμησή μου και σαν εταιρία. Αισθάνομαι ότι μπορώ να αγοράζω φακούς της με ασφάλεια. (Θυμίζω ότι δίνει 5 χρόνια εγγύηση)

Το κακο με την nitecore ειναι οτι δεν εχει μια παγκοσμια εγγυηση. Και πρεπει να τον πας στην nitecore της χωρας που τον αγορασες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο με την nitecore ειναι οτι δεν εχει μια παγκοσμια εγγυηση. Και πρεπει να τον πας στην nitecore της χωρας που τον αγορασες...

 

Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο αυτο .

 

Τον στελνεις Κινα , ακομα και αν τον εχεις αγορασει απο εδω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο αυτο .

 

Τον στελνεις Κινα , ακομα και αν τον εχεις αγορασει απο εδω .

Εαν τον εχεις αγορασει απο εδω εχεις να κανεις με το μαγαζι που τον αγορασες και για τα 5 χρονια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω πρόθεση να τον έχω πάντα επάνω μου, πιο πολύ σκέφτομαι να τον κουβαλάω στο σακίδιο σε περίπτωση ανάγκης, οπότε το μέγεθος και το βάρος δεν είναι αρνητικά στοιχεία για μένα. Ίσα ίσα που θα ήθελα να έχει κάποιο όγκο από το να είναι λεπτός σωλήνας.

 

Αν γνωρίζει τι απόδοση έχει θα ήταν πολύ χρήσιμο. Επίσης εάν έχει κάτι αρνητικό, φαντάζομαι με 3 LED και 4 μπαταρίες θα ζεσταίνεται αρκετά.

 

Κάπου πρέπει να πήρε το μάτι μου ένα bundle με φορτιστή και μπαταρίες μαζί σε όχι πολύ μεγαλύτερη τιμή, θα το κοιτάξω.

 

Τέλος, γνωρίζουμε εάν το site είναι αξιόπιστο για Ultrafire? Έχω διαβάσει για fake Ultrafire φακούς΄.

 

Πηρα απαντηση για τον φακο .

 

Αυτος εδω με τα 4x led , ειναι πολυ ποιοτικος , με original Cree leds , εχει αποδοση γυρω στα 3.000 lumens στην αρχη (εχει stepdown μετα απο καποια στιγμη) , και γενικα θα σου προτεινα να τον παρεις αυτον εφοσον ξερουμε τι ειναι ...

https://www.fasttech.com/products/0/10015804/4521601-ultrafire-4-l2-led-flashlight

 

Μπαταριες τωρα , χρειαζεσαι button top . 

Αν ξερεις να κολλας με κολλητηρι , παιρνεις τις Samsung INR18650-30Q ή τις Sanyo NCR18650GA απο yoshop , και δημιουργεις κεφαλακι με λιγο καλάι .

Αλλιως πρεπει να παρεις απο εδω 2 2αδες:

http://kaidomain.com/p/S024833.NCR18650GA-(Button-Top)-3_6V-3500mAh-Rechargeable-Li-ion-18650-Battery-without-PCB-2pcs

ή εδω :

https://eu.nkon.nl/samsung-inr-18650-30q-3000mah-button-top.html

 

Ο φορτιστης δεν ξερω αν ειναι ποιοτικος ή οχι ...

Αν δεν ειναι χρειαζεσαι εξωτερικο φορτιστη , 4 θεσεων (Xtar VC4 , Liitokala lii-500 ή καποιον παρομοιο) .

Επεξ/σία από georgekok97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ:

 

Banggood: -1 για εμένα. Υποθέτω θα ξανααγοράσω απο αυτό, αλλά μάλλον θα απέφευγα να αγοράσω κάποιο φακό ακριβό και χωρίς καλή εγγύηση. Σε μικροπράγματα (καλώδιο των 2-3€ κλπ) μου έχει φερθεί εντάξει. Αντίθετα το Gearbest μου έχει φερθεί πολύ καλύτερα. Σε φακό που είχε μικροπρόβλημα και το έφτιαξα, μόνο και μόνο που παραπονέθηκα, (και τους είπα ότι το έφτιαξα), μου έκαναν partial refund.

 

 

Ίδια αντιμετώπιση πάνω κάτω και εγώ απο banggood με τον s2+ που ειχε χαλασμένο διακόπτη. Οι απαντήσεις τους με καθυστέρηση 3 ημερών περίπου κάθε φορά, τα "sorry for the inconvenience" στο τέλος κάθε προτασης, αλλά ουσία μηδέν στο support. Τους ζητουσα επιστροφή και να μου σταλεί νέος ή να μου στειλουν ενα tailcap και μου εστελναν εικόνες για το πως να κάνω δοκιμές, να ξεβιδώσω το διακόπτη, να τον καθαρίσω,με λίγα λόγια πως να επιδιορθώσω προϊόν που ηρθε χαλασμένο.VIP3 και εγώ. Με το gearbest δεν έχω εμπειρία από το support γιατι δεν εχει τυχει κάτι αλλα όπως λες φαίνεται πιο σοβαρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα απαντηση για τον φακο .

 

Αυτος εδω με τα 4x led , ειναι πολυ ποιοτικος , με original Cree leds , εχει αποδοση γυρω στα 3.000 lumens στην αρχη (εχει stepdown μετα απο καποια στιγμη) , και γενικα θα σου προτεινα να τον παρεις αυτον εφοσον ξερουμε τι ειναι ...

https://www.fasttech.com/products/0/10015804/4521601-ultrafire-4-l2-led-flashlight

 

Μπαταριες τωρα , χρειαζεσαι button top . 

Αν ξερεις να κολλας με κολλητηρι , παιρνεις τις Samsung INR18650-30Q ή τις Sanyo NCR18650GA απο yoshop , και δημιουργεις κεφαλακι με λιγο καλάι .

Αλλιως πρεπει να παρεις απο εδω 2 2αδες:

http://kaidomain.com/p/S024833.NCR18650GA-(Button-Top)-3_6V-3500mAh-Rechargeable-Li-ion-18650-Battery-without-PCB-2pcs

ή εδω :

https://eu.nkon.nl/samsung-inr-18650-30q-3000mah-button-top.html

 

Ο φορτιστης δεν ξερω αν ειναι ποιοτικος ή οχι ...

Αν δεν ειναι χρειαζεσαι εξωτερικο φορτιστη , 4 θεσεων (Xtar VC4 , Liitokala lii-500 ή καποιον παρομοιο) .

 

Ευχαριστώ πολύ για την έρευνα και την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα παιδια.

ψαχνω για εναν φιλο ενα φακο.αυτα που θελουμε οπωσδηποτε να εχει σαν χαρακτηριστικα ειναι:

-με μπαταρια 18650

-να εχει θυρα usb για να φορτιζεται χωρις να βγαζεις την μπαταρια

-να εχει μορφη κ μεγεθος tactical

-απο χρηματα,φτανουμε κ σε 40-50 ευρω,αν χρειαζεται.

 

με βαση αυτα,κοιταγα κατι οπως

http://www.banggood.com/Jetbeam-BC20-GT-XP-L-HI-1080LM-USB-Rechargeable-LED-Flashlight-18650-p-1118110.html?rmmds=search

 

ή

http://www.banggood.com/XTAR-RC1-Darkwalker-XP-G2-S2-USB-Rechargeable-Sport-LED-Flashlight-p-992953.html?rmmds=search

 

η αγορα ας γινει απο κινα ή και απο ελλαδα,αν δεν ειναι τεραστια η διαφορα.

επισης αν ειναι δυνατον,προτεινετε μου κ μια καλη μπαταρια.

ευχαριστω προκαταβολικα.περιμενω τις προτασεις σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...