Προς το περιεχόμενο

Φακοί (Flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@XrAg
Είναι διαφορετικού χρώματος LED.
U3 7A - warm white
U6 3A - neutral white
V2 1A - cool white

https://swhs.home.xs4all.nl/fiets/tests/verlichting/experimenten/index_en.html

Οι περισσότεροι προτιμούν το neutral white.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από σήμερα ευτυχής κάτοχος ενός Convoy S2+ (από την προσφορά του GB πριν ένα μήνα περίπου).

Η κατασκευή φαίνεται να είναι αρκετά στιβαρή και ποιοτική. Το φως είναι δυνατό σε ένταση και ανοίγει αρκετά (έχω διαβάσει ότι μπορεί να στενέψει η δέσμη αν αλλάξει ο ανακλαστήρας, γνωρίζει κάποιος παραπάνω λεπτομέρειες; ). 

Στα αρνητικά θα έλεγα ότι θερμαίνεται αρκετά. Για  λίγη ώρα που τον κράτησα ζεσταινόταν μόνο στο μπροστινό μέρος αλλά πιστεύω πως λόγω της μεταλλικής του κατασκευής θα ζεσταθεί ολόκληρος μετά από αρκετή ώρα.

Συνολικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος για την ποιότητα σε σχέση με τα χρήματα που έδωσα.

(από την προσφορά δεν μπόρεσα να επιλέξω τι θερμοκρασία λευκού βγάζει, μπορώ να το βρω κάπως; )

Επεξ/σία από dompred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ο S2+ σου έχει τον 7135x8 driver. Ο 7135x8 δίνει 2,8Α ρεύμα στον LED. Η θερμότητα που παράγει το LED όταν τροφοδοτείται με αυτό το ρεύμα, είναι μεγάλη για να την αποροφήσει το μεταλικό σώμα ενός φακού αυτού του μεγέθους.

Γι' αυτό προτείνουμε για τον S2+ τον 7135x6 driver, ο οποίος δίνει 2,1Α ρεύμα στο LED, με αποτέλεσμα η θερμότητα που παράγεται να είναι μικρότερη και απόλύτως φυσιολογική στην αίσθηση. Ελαφρώς μικρότερη είναι και η ένταση του φωτός. Το ρεύματα που αναφέρονται είναι για τη λειτουργία στο high mode.

Στις προσφορές ο S2+ σχεδόν πάντα προσφέρεται με cool white LED (U2-1A), για οικονομικούς λόγους, επειδή τα cool white είναι πιο φθηνό στην κατασκευή του, σε σχέση με τα neutral και warm LEDs. Προσωπικά δίνω μερικά ευρώ παραπάνω και πέρνω τους φακούς όπως ακριβώς τους θέλω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως ο δικός μου ο S2+ με τον 7135x6, θερμαίνεται σε ανεκτά, για το χέρι μου, επίπεδα. Δεν μπορώ να έχω σύγκριση για το πόσο πιο αδύναμος είναι σε σχέση με εκείνον με τον 7135x8, αλλά για τη χρήση που του κάνω και το κόστος του είναι εξαιρετικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις παράγγειλα. Όταν τις λάβω, θα σου πω

Παρέλαβα μέσω Τουρκιίας και χωρίς έξτρα χρέωση, με courier στο γραφείο μου.

Καλές φαίνονται.

Τις παράγγειλα. Όταν τις λάβω, θα σου πω

.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα γνωστό μας απλό-φτηνό φακουδάκι:

http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_172290.html?wid=21

στο 1$ (0,88€) με το κουπόνι "GBGR25"

Έχει μόνο ένα mode(απλά on-off), και είναι ότι πρέπει για γονείς-ηλικιωμένους κλπ

ΤΕΛΟΣ

Επεξ/σία από taxtax
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Nitecore TIP XP-G2 S3

 

1496431157497359579.jpg

http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_434457.html

 

 

Σε όλα τα χρώματα με κουπόνι  TIPGIFT στα 18.99$

 

 

 

 

 

 

 

 

Επίσης ένα ενδιαφέρον φακουδάκι με μπαταρία ΑΑΑ / 10440

 

http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_432077.html?wid=21

 

Με κουπόνι CRE3 στα 8.99$

 

1487110249676180644.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, 

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω φακό αλλά δεν ξέρω τι και πως. Οι ανάγκες μου είναι συγκεκριμένες. Επειδή μένω στην πλαγιά βουνού (αραιοκατοικημένο, απο πάνω έχω ξέφωτο και μετά βουνό) θα ήθελα να έχει μεγάλη ένταση και να φέγγει σε μεγάλη απόσταση (100-150) μέτρα. Ιδανικά να ήταν να είχε και μεταβλητό στόμιο για την αλλάζει την διάχυση του φωτός απο στενή σε πιο αραιά. 

 

Όσον αφορά το οικονομικό, πιστεύω μέχρι 25 ευρώ μπορώ να διαθέσω, αν και δεν ξέρω σε τι τιμές περίπου παίζουν αυτά που ζητάω. Έχω ψάξει στο παρελθόν κάποιους στρατιωτικούς, είδα και βίντεο στο youtube αλλά δεν ξέρω κατά πόσον αληθεύουν. 

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσες να παρεις εναν Convoy C8 xpl-hi , ή ακομα καλυτερα με λιγα χρηματα παραπανω τον Utorch UT02 (παιζει απο 30-40 ευρω) .

 

Στους φακους με ζοομ , πεφτει δραματικα η φωτεινοτητα οταν ειναι εστιασμενοι ... Δεν θα προτεινα καποιον πρσωπικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσες να παρεις εναν Convoy C8 xpl-hi , ή ακομα καλυτερα με λιγα χρηματα παραπανω τον Utorch UT02 (παιζει απο 30-40 ευρω) .

 

Στους φακους με ζοομ , πεφτει δραματικα η φωτεινοτητα οταν ειναι εστιασμενοι ... Δεν θα προτεινα καποιον πρσωπικα .

 

Τον είδα ναι.. Νομίζω πως με καλύπτει ο Convoy. 

 

Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Astrolux S2 στο Banggood στα 24,95$/22,44€ χωρίς κουπόνι.

https://www.banggood.com/Astrolux-S2-XPL-HI-1400LM-EDC-LED-Flashlight-18650-p-1037831.html?rmmds=cart_middle_products

Γιά όσους έχουν πόντους βγάινει 20,95$/18,82€

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το νήμα!

Ψάχνω για έναν φακό, σχετικά μικρό/ελαφρύ, να φορτίζει με κάποιον εύκολο τρόπο (αν γίνεται να μην χρειάζεται να έχει άλλον φορτιστή και να βγάζει την μπαταρία), να φωτίζει καλά στην εξοχή και να έχει μια αυτονομία 1.5+ ώρες τουλάχιστον. Προορίζεται για δώρο, κοιτάω από Ελληνικά καταστήματα γιατί θα με ενδιέφερε να τον έχω την επόμενη εβδομάδα. Έχω βρει ήδη κάποια μαγαζιά που λογικά με καλύπτουν αλλά δεν έχω καμία εμπειρία. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...