Προς το περιεχόμενο

Battlefield 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που με προβλημάτισε πολύ είναι η συμπεριφορά του παιγνιδιού στον υπολογιστή του αδερφού μου (το παλιό μου σύστημα, δηλαδή: FX8320 @4.2, 16GB ddr 1600, R290 undervolted με μια ACIV οπότε από θερμοκρασίες δεν καταλαβαίνει τίποτα, SSD, FHD @75Hz FS).

Με μίξη ultra/hi/med,  δυσκολεύεται να κρατήσει 60ρι σε DX12!

Βρήκα review της εποχής:

https://www.guru3d.com/articles_pages/battlefield_1_pc_graphics_benchmark_review,6.html

Σε ultra θα έπρεπε να είναι χαλαρά >90 σε μο το παιγνίδι στο single. Πόσο να πέφτει στο mp? 20? 25% Ακόμα κι έτσι, η εικόνα που τώρα έχει δεν έχει λογική.

Βλέπω τον επεξεργαστή όσο παίζει...πάνω από 50% δεν πάει ποτέ, δεν είναι CPU bn.

Εξάλλου: https://www.guru3d.com/articles_pages/battlefield_1_pc_graphics_benchmark_review,10.html

Βλέπω, αντίστοιχα, σε 1440p (που παίζω εγώ) αυτά: https://www.guru3d.com/articles_pages/battlefield_1_pc_graphics_benchmark_review,7.html

Η V56 μου στο BF1/V είναι αρκετά πάνω από μια 1080 κανονικά. Χτες και προχτές, να ήμουν με το ζόρι στα 100fps μο?

Ούτε σαν αστείο δεν είναι τα κανονικά fps αυτά.

Να φταίνε οι τελευταίοι οδηγοί της AMD, για κάποιο λόγο? Οκ, πάντα είναι πιθανό, αλλά αμφιβάλλω.

Θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Αυτό που με προβλημάτισε πολύ είναι η συμπεριφορά του παιγνιδιού στον υπολογιστή του αδερφού μου (το παλιό μου σύστημα, δηλαδή: FX8320 @4.2, 16GB ddr 1600, R290 undervolted με μια ACIV οπότε από θερμοκρασίες δεν καταλαβαίνει τίποτα, SSD, FHD @75Hz FS).

Με μίξη ultra/hi/med,  δυσκολεύεται να κρατήσει 60ρι σε DX12!

Βρήκα review της εποχής:

https://www.guru3d.com/articles_pages/battlefield_1_pc_graphics_benchmark_review,6.html

Σε ultra θα έπρεπε να είναι χαλαρά >90 σε μο το παιγνίδι στο single. Πόσο να πέφτει στο mp? 20? 25% Ακόμα κι έτσι, η εικόνα που τώρα έχει δεν έχει λογική.

Βλέπω τον επεξεργαστή όσο παίζει...πάνω από 50% δεν πάει ποτέ, δεν είναι CPU bn.

Εξάλλου: https://www.guru3d.com/articles_pages/battlefield_1_pc_graphics_benchmark_review,10.html

Βλέπω, αντίστοιχα, σε 1440p (που παίζω εγώ) αυτά: https://www.guru3d.com/articles_pages/battlefield_1_pc_graphics_benchmark_review,7.html

Η V56 μου στο BF1/V είναι αρκετά πάνω από μια 1080 κανονικά. Χτες και προχτές, να ήμουν με το ζόρι στα 100fps μο?

Ούτε σαν αστείο δεν είναι τα κανονικά fps αυτά.

Να φταίνε οι τελευταίοι οδηγοί της AMD, για κάποιο λόγο? Οκ, πάντα είναι πιθανό, αλλά αμφιβάλλω.

Θα δούμε.

Αν δεν έχεις navi κάρτα δεν χρειάζεται να βάζεις τους τελευταίους drivers της AMD. Γενικά οι andrenalin 2020.xx.xx δεν κάθονται και πολύ καλά. Δοκίμασε με παλιότερους από 19.xx.x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Αν δεν έχεις navi κάρτα δεν χρειάζεται να βάζεις τους τελευταίους drivers της AMD. Γενικά οι andrenalin 2020.xx.xx δεν κάθονται και πολύ καλά. Δοκίμασε με παλιότερους από 19.xx.x

Αντιθέτως...οι 2020 πάνε σφαίρα.

Παντού έχω βελτίωση στα score/fps, κάπου 2% (ξέρω, σιγά το πράγμα), σε οποιοδήποτε bench έτρεξα.

Μου είναι σταθερότατοι και λειτουργούν εξαιρετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ανέβασα τον επεξεργαστή (στου αδερφού μου) στα 4.3 (ξέρω, σιγά τα λάχανα για 100MHz), ανέβασα την κάρτα στα 1000 (από 975), τίποτα.

Πέφτει ακόμα και στα 30-35fps.

Έβαλα τα πάντα ultra, δεν άλλαξε τίποτα.

Όταν είχα εγώ το σύστημα, ο επεξεργαστής ήταν στα 4.8...η διαφορά είναι ελάχιστη (γύρω στο 12-13%), για να έχει τέτοια διαφορά στις επιδόσεις σε σχέση με αυτές που θα έπρεπε να έχει.

Θα το γυρίσω σε DX11, να δω πως συμπεριφέρεται εκεί.

Στο γράφημα του perfoverlay, δείχνει να είναι ξεκάθαρα cpu πρόβλημα, το οποίο όμως δεν θα έπρεπε να υπάρχει.

Ο επεξεργαστής ήταν εξαιρετικά άνετος όταν βγήκε το παιγνίδι, δεν έφτανε ούτε στο 50%. Έγινε κάποια στιγμή το ρδέλιασμα με κάποιο patch που όντως δημιούργησε τρομερό πρόβλημα σε 4πύρηνα χωρίς ΗΤ κλπ, αλλά ακόμα κι έτσι, ο FX την πάλευε αρκετά με κάποια κολπάκια.

Πιθανότατα, κάποιο τελικό του patch, το έκανε να θέλει "καθαρό" 8 πύρηνο, και μάλιστα αρνείται να εκμεταλλευθεί σωστά τον FX (μην ακούσω τα γνωστά για ψεύτικα 8 κλπ..., και πάλι πιο αληθινά είναι σε συγκεκριμένα σενάρια από τα ΗΤ νήματα των i7).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το game σε φάκελο που φαίνεται από δύο εγκαταστάσεις windows στο pc μου, μια με 10αρια και την παλιά μου με τα 7αρια ξεχασμένη.

Στα 7 παίζει πολύ καλύτερα. Στα 10 τα frametimes και τα minimum είναι για να κάνεις εμετό. Λογικό βέβαια με τον fx 6300 που έχω, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό (100% cpu usage έχω και στα δύο λειτουργικά).

Μήπως όταν έπαιζες εσύ ήσουν στα 7? Ο αδερφός σου σε ποια έκδοση είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, just getting started είπε

Έχω το game σε φάκελο που φαίνεται από δύο εγκαταστάσεις windows στο pc μου, μια με 10αρια και την παλιά μου με τα 7αρια ξεχασμένη.

Στα 7 παίζει πολύ καλύτερα. Στα 10 τα frametimes και τα minimum είναι για να κάνεις εμετό. Λογικό βέβαια με τον fx 6300 που έχω, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό (100% cpu usage έχω και στα δύο λειτουργικά).

Μήπως όταν έπαιζες εσύ ήσουν στα 7? Ο αδερφός σου σε ποια έκδοση είναι;

Όχι, το παιγνίδι από την 1η στιγμή ήταν σε 10ρια (και μάλιστα σε 10ρια insider), τότε.

Τώρα, πλέον, και οι δύο υπολογιστές είναι σε 10ρια σταθερά, τα πλέον πρόσφατα επίσημα.

Και στο δικό μου σύστημα, έχω αναλογικά μεγάλη πτώση σε σχέση με κανένα χρόνο πριν σε max/av fps (αλλά τουλάχιστον είναι απόλυτα smooth).

Ο FX, πάντως, δεν τερματίζει...είναι στο 70% περίπου. Πιθανότατα έχει θέμα η "διαχείριση" και φορτώνει το "1ο" νήμα και τα υπόλοιπα ψιλοκάθονται (DX12 ftw...).

Αν δεν φοβόμουν ban, θα δοκίμαζα και DXVK να δω συμπεριφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 16/2/2020 στις 3:18 ΜΜ, fever25 είπε

Παίζει κανείς online ακόμα;

Παιζω εγω φιλε μου, αν ψηνεσαι κανε με add - aldobasterd

Στις 13/3/2020 στις 11:29 ΜΜ, Πέτρος είπε

Έγινε κάτι τον τελευταίο καιρό?

Έπαιξα δυο μέρες καπάκι και ενώ από συμπεριφορά είναι εξαιρετικό (smooth af), έχω αρκετά πεσμένα fps σε σχέση με τα παλιά μου (ίδιες ρυθμίσεις κλπ).

Υπολογίζω γύρω στο 20-25% κάτω.

Και μενα το ιδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 2 χρόνια αργότερα...

Το καλύτερο που μπορούν να κάνουν πλέον είναι να δώσουν κάνα BF3/4 remastered. Οτιδήποτε νέο βγάλουν θεωρώ ότι θα είναι αποτυχία σαν το 2042.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριολεκτικά μετά απο 6 χρόνια κ χωρίς να θέλω να το αναλύσω.... εγω θα τολμήσω να πω, οτι είναι μακράν the "best battlefield ever made"

δεν ξέρω πότε κ αν θα υπάρχει στιγμή που θα το κάνω uninstall...

Υ.Γ το μόνο κακό είναι ότι έχει παραγίνει με τους cheaters εδω,κ στο bfv...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το battlefield 1 είναι το μόνο battlefield που ευχαριστήθηκα τόσο,  το μόνο που σε όλες τις κλάσεις έγινα τοπ.  Το άδραξα τόσο, του ρούφηξα το αίμα και είναι το bf με τις περισσότερες ώρες που έχω μαζέψει. Όμως έχω πάνω από 3 χρόνια να το παίξω,  είναι ίσως το μοναδικό battlefield που δεν μπορώ να παίξω ξανά διότι το χόρτασα όσο δεν πάει.  Αν δεν είχαν εμφανιστεί οι cheaters μπορεί και να το έπαιζα ακόμα αλλά το σταμάτησα όταν είχε παραγίνει το κακό και είχε ήδη κυκλοφορήσει το 5 . Δυστυχώς οι ανεγκέφαλοι το χάλασαν το παιχνίδι. Η Dice έφτιαξε ένα αριστούργημα και οι σκατοκεφαλοι το ρήμαξαν. 

Το 2042 το έχουμε πει δεν είναι battlefield και δυστυχώς δεν είμαι αισιόδοξος για το επόμενο.  

Εδώ και καιρό το έχω γυρίσει σε Hardline που είναι πολύ διασκεδαστικό και infantry basic. Έχω και τις λιγότερες ώρες σε αυτό. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτα καλό, αλλά θυμάμαι είχε τα θεματάκια του στο balancing μεταξύ όπλων/κλάσεων. Ειδικά αυτοί οι prone support με τα machine guns-snipers ήταν αρκετά ενοχλητικοί. Ή το suppression που επιβραβεύει τους άστοχους.

Παρόλα αυτά έχω τις καλύτερες αναμνήσεις από multi fps που δεν είναι coop κανονισμένο από πριν. Απίστευτα battlefield moments. Παίζει το 2016-18 να έπαιζα μόνο αυτό και το Forza horizon 3 ξέρω γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...