Προς το περιεχόμενο

Drones, εξοπλισμός, βίντεο & φωτογραφίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και δεν είδα να υπάρχει κάποιο αντίστοιχο θέμα στο φόρουμ ξεκινάω αυτό ώστε να συζητήσουμε γνώμες και απόψεις γύρω από τα drones, τις χρήσεις τους αλλά και να μοιραστούμε υλικό όσοι από εμάς από ασχολούμαστε με το άθλημα.

 

Προσωπικά διαθέτω ένα DJI Phantom 3 Professional 4k και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος

 

Όσοι ενδιαφέρεστε να ασχοληθείτε με το άθλημα, καλό θα είναι πρι προχωρήσετε σε κάποια αγορά να ενημερωθείτε για το που μπορείτε να πετάτε ή όχι και υπό ποιες συνθήκες.

 

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο είναι αυτό

http://www.pttl.gr/drones-rules-in-greece-00527/

 

Για αρχή θα ήθελα να μοιραστώ κάποια πρόσφατα βίντεο από τις ολιγοήμερες διακοπές μου στο νησί των ανέμων, καθότι από εκεί η καταγωγή μου, και με τον καιρό θα ποστάρω και άλλα και ευελπιστώ να υπάρχει συμμετοχή και από άλλα άτομα :)

 

 

 

Καλό Σ/Κ :)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χμ

γιατι δεν τραβας σε 4K?

η ποιοτητα του 1080 του δεν μου αρεσει καθολου

ισως φταιει και το YT βεβαια, αλλα σε τοσο αργα και ευρυγωνια πλανα θεωρω πως τα πολλα fps δεν εχουν κανενα νοημα. οποτε θα σου προτεινα να τραβας σε 4k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ

γιατι δεν τραβας σε 4K?

η ποιοτητα του 1080 του δεν μου αρεσει καθολου

ισως φταιει και το YT βεβαια, αλλα σε τοσο αργα και ευρυγωνια πλανα θεωρω πως τα πολλα fps δεν εχουν κανενα νοημα. οποτε θα σου προτεινα να τραβας σε 4k

 

Καλημέρα,

 

Αν θέλεις γίνε λίγο πιο αναλυτικός σχετικά με αυτό που είπες για το framerate γιατί νομίζω δεν το κατανόησα απόλυτα. 

 

4Κ τραβάω γενικά αλλά όταν υπάρχει ανάγκη. Βασικά θα ήθελα να είναι όλο το υλικό σε 4Κ αλλά βγάζει τόσο μεγάλο όγκο που μερικές φορές είναι απλά ασύμφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βιντεο που εχεις στο YT ειναι 1080 50fps

το 50fps εχει νοημα μονο σε γρηγορη κινηση, η οταν θες να το μετατρεψεις σε slow motion.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το έχω υπόψην από το επόμενο :)

Προς το παρόν, ένα βίντεο από το λιμάνι του Πειραιά, που λόγω της απεργίας ήταν γεμάτο από πλοία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα αγαπημένα μου θέματα, όπου οι εικόνες και τα πλάνα είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακά, είναι τα πλοία.

 

Ακολουθεί μια playlist με αυτά που έχω τραβήξει μέχρι στιγμής :)

 

Ships Drone Videos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βιντεο που εχεις στο YT ειναι 1080 50fps

το 50fps εχει νοημα μονο σε γρηγορη κινηση, η οταν θες να το μετατρεψεις σε slow motion.

 

προσωπικά προτιμώ τα FPS απο την ανάλυση. Επειδή κινηση υπάρχει, αυτό και μονο φτάνει για να αιτιολογησει αυξημενα FPS. Ειναι η διαφορα μεταξυ ενος crystal clear video ή μη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά προτιμώ τα FPS απο την ανάλυση. Επειδή κινηση υπάρχει, αυτό και μονο φτάνει για να αιτιολογησει αυξημενα FPS. Ειναι η διαφορα μεταξυ ενος crystal clear video ή μη. 

 

σε τοσο μακρινη αποσταση η αναλυση παιζει μεγαλο ρολο γιατι θες λεπτομερεια.

τα fps παλι σχεδον καθολου, ακομα και 20 θα ηταν αρκετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να παρω ενα φθηνο drone (για την πλακα μου φυσικα) βρηκα αυτο και διαβασα καλουτσικα σχολια, υπαρχει κατι αλλο σε αυτα τα λεφτα; Με ενδιαφερει να ειναι μεγαλουτσικο ωστε να παει σχετικα ψηλα και να ειναι σταθερο, οπως επισης να εχει και μια αξιοπρεπη καμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να παρω ενα φθηνο drone (για την πλακα μου φυσικα) βρηκα αυτο και διαβασα καλουτσικα σχολια, υπαρχει κατι αλλο σε αυτα τα λεφτα; Με ενδιαφερει να ειναι μεγαλουτσικο ωστε να παει σχετικα ψηλα και να ειναι σταθερο, οπως επισης να εχει και μια αξιοπρεπη καμερα.

 

Αν και προσωπικά τα συγκεκριμένα δεν τα ξέρω, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις όποιο θα προτιμήσεις να έχει και κάποιες λειτουργίες ασφαλείας όπως αυτόματο hover (μη τυχόν δλδ σου ξεφύγει το joystick και φύγει κάτω) και αυτόματη επιστροφή σε περίπτωση που χρειαστεί.

 

 

Btw ένα ακόμη βίντεο από Πειραιά :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν συμφωνω οτι τα λιγα fps ειναι οκ. Το τοπιο πολλες φορές δεν ειναι σταθερό καθώς περιέχει κίνηση (αμαξια, κυματα κλπ).

 

Και κάτι άλλο, προσπάθησε να μην δίνεις σφαλιάρες οταν ελέγχεις το που κοιτάει η κάμερα, δεν είναι ωραίο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες



Drone video από την πρώτη άφιξη στον Πειραιά του γιγαντιαίου και εξαιρετικά εντυπωσιακού κρουαζιερόπλοιου Ovation of the Seas το μήκος του οποίου είναι 348 μέτρα (!)



 





  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω απο τη θαλασσα σε τι mode πετας; Εχει τυχει να ειμαι παρων σε σκηνικο οπου σε GPS mode το quad την ψωνισε, εκανε τουμπα και βουτια μεσα στη θαλασσα (στα 1-2 μετρα βαθος)... Αντίο ζωη..; Δε το εχω επιχειρήσει εκτοτε με δικο μου αν και θελω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...