Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωση κατασκευαστη για διαθεση ανταλλακτικων


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι λίγα τα 5 χρόνια; Εσύ δηλαδή ανά 5ετια θεωρεις λογική την αλλαγή ολων των συσκευών κουζίνας κτλ λόγω "παρέλευσης ευλογου χρονικού διαστήματος"; Έτσι πράττεις ο ίδιος;

Μόλις διάβασα το ποστ σου στα Miele πλυντήρια μας 16ετιας (που δεν έχουν χρειαστεί το παραμικρό) και οι κάδοι/σπινκλερ τους γυρνούσαν σαν τρελά από τα γελια :D

 

Το ότι η εγγύηση είναι 5 χρόνια δεν πάει να πει αυτομάτως ότι μετά το πέρας των χρόνων αυτών το πλυντήριο θα χαλάσει. Απλά για τα 5 πρώτα θα σου καλύπτουν όποια ζημιά προκύψει. Μετά όχι. Κάτι το οποίο θεωρώ φυσιολογικό. Και εφόσον ξεκαθαρίστηκε αυτό, είναι περιττό ν' απαντήσω νομίζω στην ερώτηση σου γιατί είναι τελείως άστοχη εφόσον δεν υποστήριξα πουθενά κάτι τέτοιο.

 

Εύγε. Σου εύχομαι στο μέλλον ν' αρχίσεις να διαβάζεις και σε ψυγεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην μπερδευεστε,και μην παιδευεστε αδικα.παρτε το αναποδα.καθε εταιρια,σχεδιαζει ενα προιον,με ημερομηνια ληξης των επιμερους υλικων,την οποια γνωριζει.στα πλυντηρια πχ,γνωριζει ποσο περιπου κραταει το λαστιχο της πορτας και αναλογα με το ποσα πλυντηρια πουλησε,κραταει και αποθεμα ανταλακτικων.οι μεγαλες κατασκευαστριες,κραταν για πιο πολλα χρονια.περαν τουτου,καποια ανταλακτικα,χρησιμοποιουνται και σε καινουρια μοντελα ,και παει λεγοντας.δεν ειναι τοσο τρομερο να τα υπολογισουν.και οταν μετα απο 20 χρονια χρειαστεις ενα ανταλακτικο και δεν το βρεις,πετας την συσκευη,η οποια θα βγαλει και αλλο προβλημα σε αλλο σημειο.και ποιος θα κατηγορισει μια εταιρια που δεν εχει ενα ανταλακτικο 20ετιας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, κάποιες εταιρίες που σέβονται λίγο παραπάνω τον πελάτη το κάνουν αυτό.

Παράδειγμα, την εποχή των dot matrix εκτυπωτών, παρήγγειλα ανταλλακτικό από OKI (CPI) για μοντέλο 15ετίας.

Το ανταλλακτικό έκανε 9€-10€ δεν θυμάμαι.

Αντίστοιχα, δεν μου φαίνεται παράξενο για την Miele.

Σε κάποιες περιπτώσεις, όπως π.χ. των ταμειακών, ο κατασκευαστής έχει υποχρέωση για ανταλλακτικά τουλάχιστον 5 έτη (δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι πλέον).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι πληρωνουμε παιρνουμε αλλα εχουμε και αναλογη υποστηριξη μετα !!!

 

Παντως θεωρω απαραδεκτο δε αγορες πχ αυτοκινητου που κανει καποιες χιλιαδες ή δεκάδες χιλιαδες ευρω να μας πει η αντιπροσωπεια σε 6-7 αλλα και παραπανω χρονια ότι δεν εχει ανταλλακτικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια "γενική πεποίθηση" για διατήρηση ανταλλακτικών περί 10ετίας (για τα αυτοκίνητα) αλλά δεν έχω βρει κάπου να τεκμηριώνεται σχετική νομική απαίτηση.

Μάλλον μένει στη διακριτική ευχέρεια των εταιριών και του τι εικόνα θέλουν να έχουν στην αγορά. Προφανώς και δεν θέλουν να ακουστεί ότι η Χ εταιρία δεν υποστηρίζει το Ψ αυτοκίνητο μετά από 3 χρόνια. Και επικεντρώνομαι στα αυτοκίνητα γιατί αυτά είναι που χρειάζονται πιο συχνά, στη διάρκεια ζωής τους, ανταλλακτικά σε σχέση με ένα πλυντήριο ή κουζίνα.

Μάλιστα υπάρχουν παραδείγματα όπου εταιρίες (αυτοκινήτων) προσπάθησαν να αποσύρουν από την αγορά μοντέλα που "δεν πήγαν" ακριβώς για να μην έχουν την υποχρέωση (ή "υποχρέωση") να τα υποστηρίζουν με ανταλλακτικά (πχ Citroen GS birotor όπου η Citroen προσπάθησε να ξαναγοράσει τα λίγα πωληθέντα έτσι ώστε να τα αποσύρει από την κυκλοφορία)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...
Στις 8/5/2016 στις 3:29 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

 

 

Το πλυνηριο ειναι τυχαιο...Μπορει να ειναι και ψυγειο που ειναι "δουλεια" του να δουλευει σε 24ωρη βαση.

έχω lg ψυγειο του 2010 και δεν μπορώ να βρω λαμπάκι πουθενά στο κόσμο! μου είπαν 2 χρόνια κάλυψη ανταλλακτικά!  με.   φρίκαραν ! δηλαδή κάηκε το λαμπάκι στην 10ετια και θα έπρεπε να μαντέψω να κάνω κάβα!  γελοίοι εντελώς! 

Μόλις τώρα, andreas314p είπε

έχω lg ψυγειο του 2010 και δεν μπορώ να βρω λαμπάκι πουθενά στο κόσμο! μου είπαν 2 χρόνια κάλυψη ανταλλακτικά!  με.   φρίκαραν ! δηλαδή κάηκε το λαμπάκι στην 10ετια και θα έπρεπε να μαντέψω να κάνω κάβα!  γελοίοι εντελώς! 

12v 0.75w e14 μέγεθος 

φτάνει έως 1w αν βρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas314p είπε

έχω lg ψυγειο του 2010 και δεν μπορώ να βρω λαμπάκι πουθενά στο κόσμο! μου είπαν 2 χρόνια κάλυψη ανταλλακτικά!  με.   φρίκαραν ! δηλαδή κάηκε το λαμπάκι στην 10ετια και θα έπρεπε να μαντέψω να κάνω κάβα!  γελοίοι εντελώς! 

12v 0.75w e14 μέγεθος 

φτάνει έως 1w αν βρω 

Τα 2 χρονια ειναι για εγγυηση ...Το για ποσα χρονια ειναι υποχρεωμενοι να εχουν ανταλλακτικα δεν εξρω αλλα ειναι σιγουρα πολλα παραπανω . 

Πηγαινε με το λαμπακι σε καταστημα με ηλεκτρολογικα και νομιζω θα βρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/1/2023 στις 11:33 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Τα 2 χρονια ειναι για εγγυηση ...Το για ποσα χρονια ειναι υποχρεωμενοι να εχουν ανταλλακτικα δεν εξρω αλλα ειναι σιγουρα πολλα παραπανω . 

Πηγαινε με το λαμπακι σε καταστημα με ηλεκτρολογικα και νομιζω θα βρεις 

όποιος βρει εγώ του δίνω και 10 ευρώ το κομμάτι!  μέχρι και στην wilpooor με έστειλαν!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει στην ΕΕ από τη στιγμή που σταματάει να παράγεται ένα μοντέλο η εταιρεία ειναι υποχρεωμένη για 7 χρόνια ακόμη να το υποστηρίζει. Μετά κάνει ότι θέλει 

Δεν είμαι και πάλι σίγουρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2023 στις 9:15 ΜΜ, andreas314p είπε

έχω lg ψυγειο του 2010 και δεν μπορώ να βρω λαμπάκι πουθενά στο κόσμο! μου είπαν 2 χρόνια κάλυψη ανταλλακτικά!  με.   φρίκαραν ! δηλαδή κάηκε το λαμπάκι στην 10ετια και θα έπρεπε να μαντέψω να κάνω κάβα!  γελοίοι εντελώς! 

12v 0.75w e14 μέγεθος 

φτάνει έως 1w αν βρω 

Είσαι σίγουρος ότι είναι μόνο 12v? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas314p είπε

το έχω κάνει και ανάρτηση στην lg Hellas 

Στις 7/1/2023 στις 10:15 ΜΜ, andreas314p είπε

12v 0.75w e14 μέγεθος 

φτάνει έως 1w αν βρω 

και που είναι το πρόβλημα να βάλεις 1w Αν πάλι δεν βρίσκεις 1 w

Αλλαξε ντουί και βάλε κατι άλλο

Δες αν μπαίνει ανταπτορας πχ ε14 σε g4 και βάλε λαμπάκι g4  image.png.4c4d7b8a7eb9730633459d74066ee15b.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2023 στις 4:00 ΜΜ, hp8 είπε

και που είναι το πρόβλημα να βάλεις 1w Αν πάλι δεν βρίσκεις 1 w

Αλλαξε ντουί και βάλε κατι άλλο

Δες αν μπαίνει ανταπτορας πχ ε14 σε g4 και βάλε λαμπάκι g4  image.png.4c4d7b8a7eb9730633459d74066ee15b.png

σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου ! τώρα είμαι στο πρόγραμμα ανακυκλώνω αλλαζω συσκευη και πήρα ένα willpoor 462 λίτρα καθώς 5μελη οικογένεια και θέλω να το φτιάξω όταν θα πάει η κόρη να μείνει μόνη της ! ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...