Προς το περιεχόμενο

Τι να δω; Προτείνετε μου ταινίες


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και πέρασαν 4 μέρες ως άρρωστος και μου μένει σήμερα και αύριο ως off κατάφερα και έκανα μια εκτεταμένη έρευνα για ταινίες και σειρές που να έχουν έναν cosmic horror/Lovecraftian/Edgar Allan Poe χαρακτήρα. Θα βάλω μια μεγάλη και εκτεταμένη λίστα με πολλά παρακάτω και μου κάνει εντύπωση που υπάρχουν τόσα πολλά καθώς είχα την εντύπωση ότι δεν υπήρχε μεγάλη γκάμα. Η αλήθεια είναι ότι κανένα από αυτά δεν είναι ΑΑΑ κατηγορίας και δεν υπάρχει ούτε ένα κανονικό Lovecraft style με τέτοιο budget. 

 

Ταινίες με cosmic horror στοιχείο ή/και απευθείας σε αναφορές Lovecraft/E.A.Poe: 

 

- Alien, In the mouth of madness, From beyond, Re-animator, AM 1200, I am not a serial killer, 10 Cloverfield lane, Hellraiser (όλη η σειρά και ειδικά το 1, 2, 5 και 6), The midnight meat train, Naked launch, Dagon, The mist (του 2007), The whisperer in darkness, The resurrected, Spring, Slither, The blob, The last wave (1977), Possession (1981), Event horizon, Nightbreed - Cabal edition. 

 

Υπάρχουν και άλλες που ξεχνάω σίγουρα. Εδώ και ορισμένες σειρές που σίγουρα θα καλύψουν το παραπάνω: 

 

- True detective S.1, Masters of horror (πολλαπλά επεισόδια με τέτοιες επιρροές), The storm of the century, επίσης αυτό εδώ το διαμαντάκι με πολλές μίνι ταινιούλες για το θέμα σε μια πολύ όμορφη συλλογή που ανακάλυψα κυριολεκτικά σήμερα. 

Cosmic Horror Short Films

 

P.S. Για όσους θέλουν και κάνα παιχνίδι με τέτοιο χαρακτήρα ορίστε ορισμένα: 

 

Bloodborne, Grim Dawn, Darkest dungeon, Eternal Darkness: Sanity's requiem, Call of Cthulhu: dark corners of the earth, Sunless sea, Amnesia the dark descent, Dead space (το πρώτο). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Black-Sails-Season-2-Poster-Starz.jpg

Character_Infographic.jpg

 

Τελειωσα σήμερα και αυτή τη σειρά και με άφησε την ικανοποίηση που είχα όταν τελείωσα Breaking bad Banshee six feet under. Η πρωτη σεζόν είναι εισαγωγική οι υπόλοιπες 2 εξαιρετικές και η τέταρτη την οποία είδα σε 2 μέρες ένα μικρό επος. Όσοι δεν την έχετε δει τρεχάτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.Ξερετε καμια καλη ταινια τρομου να κατεβασω?Ειδα προσφατα το split, το rings και το get out.Ολα φοβερα ειδικα το get out.Ξερετε καμια αλλη καλη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η σεζον λατρεια, τη 2η την αρχισα χθες και εχω δει μεχρι το 4ο επεισοδιο. Πολυ καλη, απλα κατι μου λεει οτι δεν δεν φτασει τα υψη της 1ης. 

Χτες ξεκίνησα την παραπάνω σειρά, είναι πολύ καλή ! Είδα τα 3 πρώτα επεισόδια.

Μια ερώτηση έχω, θα βγει και 3η season ή τελειώνει στην δεύτερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ακομα. Ειναι ανθολογια παντως (σε περιπτωση που δεν το ξερεις). Μονο ο Γαλλος αστυνομικος βρισκεται και στις δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω ταινίες που να έχουν στο θέμα τους το "ψυχιατρειο" στυλ shutter island

δεν εχει ψυχιατρειο δεν το χρειαζεται 

 

Requiem For a Dream

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...