Προς το περιεχόμενο

Τι να δω; Προτείνετε μου ταινίες


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειδα σημερα το donnie darko.Πολυ καλη ταινια.Αν και καταλαβα το poion της ταινιας στο τελος καποια πραγματα πε μπερδεψαν.Πχ στο τελος δειχνει οτι οι μανα και η μικρη αδερφη του donnie πεφτουν με το αεροπλανο που ενα κομματι του επεσε πανω στο δωματιο του donnie.Μετα πως ζωντανεψαν αυτες οι δυο?

Δεν νομίζω ότι θα στα εξηγήσω καλά γιατί έχω να δώ την ταινία αρκετό καιρό οπότε σου δίνω μερικά link που εξηγούν τι παίζει με την ταινία και γιατί η μητέρα και η αδελφή του φαίνεται να πεθαίνουν κτλ κτλ. Για να σε προετοιμάσω λίγο η ταινία είναι πολύ περισσότερο mindfuck από ότι φαίνεται.

 

Επίσης εννοείται χοντρό spoiler οπότε αν κάποιος θέλει να την δει προσοχή.

 

 

Αν έχεις 25 λεπτά δες το βιντεάκι γιατί θα είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα, αλλίως απλά διάβασε Link.png Site: αυτό

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι θα στα εξηγήσω καλά γιατί έχω να δώ την ταινία αρκετό καιρό οπότε σου δίνω μερικά link που εξηγούν τι παίζει με την ταινία και γιατί η μητέρα και η αδελφή του φαίνεται να πεθαίνουν κτλ κτλ. Για να σε προετοιμάσω λίγο η ταινία είναι πολύ περισσότερο mindfuck από ότι φαίνεται.

 

Επίσης εννοείται χοντρό spoiler οπότε αν κάποιος θέλει να την δει προσοχή.

 

 

Αν έχεις 25 λεπτά δες το βιντεάκι γιατί θα είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα, αλλίως απλά διάβασε Link.png Site: http://www.donniedarko.org.uk/explanation/">αυτό

 

 

Σε ευχαριστώ θα το τσεκάρω;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξτε μια ματια στην ταινία 12 feet deep!!

 

...ωραίος ο γάβρος που μ' έψησε να την δω.

Σίγουρα δεν είναι ούτε η ταινία όλων των εποχών - ούτε καν της χρονιάς, αλλά έχει μπόλικα καλά στοιχεία (για όσους ξέρουν έστω να τα δουν) και αξίζει κανείς να την δει, και δη μέχρι το τέλος. 

(...δυστυχώς έχει και κάποια μαϊντφακικά άλλα, αλλά θα έλεγα στη σούμα κερδίζουν τα πρώτα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω ταινιες fantasy/unreal στυλ big fish,tushmore,donnie darko,where art you etc.

Παραλείπω όλες του Wes Anderson (και των Coen για τον ίδιο λόγο) γιατί φαντάζομαι αφού έδωσες παράδειγμα Rushmore θα τις έχεις ήδη υπόψιν σου (αν όχι ξεκάθαρα άρχισε από Royal Tenenbaums και μετά έρχονται όλα τα άλλα).

 

Link.png Site: SwissArmy Man  – Από τις ταινίες που είτε σου αρέσουν πολύ είτε τις σιχαίνεσαι. Μόνο μην την κλείσεις μετά τα πρώτα 10 λεπτά γιατί όπου την έχω προτείνει μου λένε τα ίδια κάθε φορά...

 

Link.png Site: LittleMiss Sunshine  - Λίγο εκτός του unreal που ζητάς αλλά από τις πολύ καλές μαύρες κωμωδίες και μοιάζει κάπως με Wes Anderson. Μου το θύμισε ο Paul Dano από πάνω και είπα να το προτείνω γιατί μου άρεσε πολύ.

 

Link.png Site: Submarine - Λίγο πιο νεανική από τις προηγούμενες άλλα είναι πολύ καλογραμμένη και ο πρωταγωνιστής μου θύμισε τον Schwartzman από το Rushmore.

 

Επίσης Link.png Site: Frank Link.png Site: Dope   και Link.png Site: TheHistory of Future Folk .

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ωραίος ο γάβρος που μ' έψησε να την δω.

Σίγουρα δεν είναι ούτε η ταινία όλων των εποχών - ούτε καν της χρονιάς, αλλά έχει μπόλικα καλά στοιχεία (για όσους ξέρουν έστω να τα δουν) και αξίζει κανείς να την δει, και δη μέχρι το τέλος. 

(...δυστυχώς έχει και κάποια μαϊντφακικά άλλα, αλλά θα έλεγα στη σούμα κερδίζουν τα πρώτα)

ελεος! σ' αρεσε αυτη; χαχχαχαχχαα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα τελευταία έχω ξεκινήσει την σειρά Line of Duty. Πολύ καλό αστυνομικό θρίλερ.

 

http://www.imdb.com/title/tt2303687/

 

Απόρησα που δεν έχει νήμα εδώ tbh.

Επεξ/σία από firewalker
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόρησα που δεν έχει νήμα εδώ tbh.

Συμφωνώ. Την ανακάλυψα αφού τελείωσε από την daily mail, αλλά φρόντισα να μη διαβάσω τα spoiler τους :-).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ελεος! σ' αρεσε αυτη; χαχχαχαχχαα

 

 

...ναι, κυρίως διότι για τα λεφτά της ήταν τίμια : οι κοπελιές δίνουν καλές ερμηνείες (ειδικά η μικρή), το στόρι και οι χαρακτήρες είναι αρκετά προσγειωμένα/αληθοφανή (η φάση με την σαλταρισμένη είναι αρκετά οφ, αλλά δε γαμιέ) και στο τέλος παίζει μια αρχαιοελληνικού τύπου κάθαρση δι' άπαντες με πασπάλισμα ένα λιβ εντ λετ λιβ μήνυμα που έχει ενδιαφέρον (πόσο μάλλον όταν ταινίες χοροροσαρβαϊβαλικές συνήθως το απαυτώνουν και ψοφάει στο τέλος με μαλακισμένα ή και καθόλου μηνύματα και μια τάση "καλά το ξεσκίσαμε μέχρι τούδε - μαζεύτε τα τώρα να φεύγουμε ναούμ" εντελώς εξαγριωτική).

Έχει κι εδώ ευκολίες και υπερβολές, αλλά σε ανεκτό βαθμό. Θα μπορούσε δε να ήταν επεισόδιο από τηλ. σειρά και όχι ταινία και yada-yada, αλλά νταξ'.

 

...εσένα δηλαδή ΔΕΝ σου άρεσε; OMFGLOLOLOχαχαχαχαχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία έχω ξεκινήσει την σειρά Line of Duty. Πολύ καλό αστυνομικό θρίλερ.

 

http://www.imdb.com/title/tt2303687/

 

Απόρησα που δεν έχει νήμα εδώ tbh.

Ειδα την πρωτη σαιζον. Αρκετα καλη, εχει καποια κλισεδακια αλλα βλεπεται ευκολα.

Στις επομενες σαιζον συνεχιζεται η "ιδια ιστορια" 'η καθε σαιζον ειναι και μια διαφορετικη ιστορια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα την πρωτη σαιζον. Αρκετα καλη, εχει καποια κλισεδακια αλλα βλεπεται ευκολα.

Στις επομενες σαιζον συνεχιζεται η "ιδια ιστορια" 'η καθε σαιζον ειναι και μια διαφορετικη ιστορια;

Φαινομενικά διαφορετικές ιστορίες. Τις δένουν όμορφα όμως.

 

 

Μου αρέσει πολύ που είναι αστυνομική σειρά χωρίς το κλασικό αμερικανικό πιστολίδι (στην Αγγλία οι αστυνομικοί δεν φέρουν πυροβόλα όπλα). Και μοιάζουν όλοι φυσιολογικοί. Ούτε μοντελάκια ούτε κορμάρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Lethal Weapon

2. Criminal Minds

3. Blacklist

4. Blindspot

5. Designated Survivor

6. The Mist

7. Elementary

8. Shooter

9. Strain

το strain αξιζει ? ειδα μονο το κοβερ και δεν μπηκα στο κοπο να δω καν τραιλερ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...