Προς το περιεχόμενο

Τι να δω; Προτείνετε μου ταινίες


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το strain αξιζει ? ειδα μονο το κοβερ και δεν μπηκα στο κοπο να δω καν τραιλερ 

 

Αν ψάχνεις κάτι ελαφρύ καλοκαιρινό μια χαρά είναι. Προσωπικά το έχω αφήσει στο τέλος του 2ου άλλα κάποια στιγμή θα το ξαναπιάσω έχοντας στο μυαλό μου ότι είναι μέχρι ένα 7αρι, δεν πρόκειται να πάει παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το strain αξιζει ? ειδα μονο το κοβερ και δεν μπηκα στο κοπο να δω καν τραιλερ 

ειναι  μια σειρα που γινεται ολο και καλυτερη σε καθε σεζον..κανει βέβαια και λιγο μπυροκοιλια....αλλα τα εχει αυτα..καλοκαιρι βλεπεις..:Ρ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Snatch (την σειρά) το έχει δει κανείς; Φαίνεται ψιλοενδιαφέρον και να έχει και πλάκα αλλά θέλω καμιά γνώμη πριν το αρχίσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω ταινια adventure, που να εχει ενδιαφερον και να σε κραταει. Ας πουμε σαν το Avatar. Ενω σαν ταινια δε μου λεει πολλα, μου αρεσε ολο το concept που πανε σε αυτο τον πλανητη και παρουσιαζεται η ζωη και το χωριο αυτης της φυλης.

Η καμια ταινια που ανακαλυπτουν καποιο "νεο κοσμο". Ειτε sci fi, αλλα ειτε και εποχης. Ειτε εχει να κανει πχ με την ανταρκτικη.  Δεν ξερω αν υπαρχει καποια ορολογια για αυτο που ψαχνω.

Ελπιζω να γινομαι αντιληπτος.

 

edit: To mad max μου αρεσε παρα πολυ με βαση το παραπανω κριτηριο, οπως και το hunger games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ψαχνω ταινια adventure, που να εχει ενδιαφερον και να σε κραταει. Ας πουμε σαν το Avatar. Ενω σαν ταινια δε μου λεει πολλα, μου αρεσε ολο το concept που πανε σε αυτο τον πλανητη και παρουσιαζεται η ζωη και το χωριο αυτης της φυλης.

Η καμια ταινια που ανακαλυπτουν καποιο "νεο κοσμο". Ειτε sci fi, αλλα ειτε και εποχης. Ειτε εχει να κανει πχ με την ανταρκτικη.  Δεν ξερω αν υπαρχει καποια ορολογια για αυτο που ψαχνω.

Ελπιζω να γινομαι αντιληπτος.

 

edit: To mad max μου αρεσε παρα πολυ με βαση το παραπανω κριτηριο, οπως και το hunger games.

 

Χμ... νιώθω λίγο σαν να περιγράφεις τα Indiana Jones. Η γυναίκα μου ακούγοντας την περιγραφή σου, μου πρότεινε το Divergent (εγώ δεν το έχω δει)

 

Εγώ λέω ίσως το Snowpiercer ή τα καινούργια Planet of the Apes (του 2011 και μετά, όχι του Tim Burton)

 

To District 9, αν δεν το έχεις δει, είναι επίσης πολύ καλή πρόταση!

 

Σαν αισθητική, μου άρεσε πολύ και το Hero (2002), αν και η δράση του ίσως σου φανεί πολύ "ποιητική".

 

Αν θέλεις κάτι σε ταινία τρόμου στην ανταρκτική, δες το The Thing (1982). Ή το Battle Royal (την ταινία που κατηγορήθηκε το Hunger Games ότι ξεπατίκωσε, όχι άδικα όπως θα διαπιστώσεις).

 

Μήπως τυγχάνει να μην έχεις δει τους πειρατές της Καραϊβικής; (για κάτι με χιούμορ)

 

Διαπιστώνω πάντως ότι δεν υπάρχουν πολλές τέτοιες ταινίες, ενώ είχα την αίσθηση ότι ήταν άφθονες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ... νιώθω λίγο σαν να περιγράφεις τα Indiana Jones. Η γυναίκα μου ακούγοντας την περιγραφή σου, μου πρότεινε το Divergent (εγώ δεν το έχω δει)

 

Εγώ λέω ίσως το Snowpiercer ή τα καινούργια Planet of the Apes (του 2011 και μετά, όχι του Tim Burton)

 

To District 9, αν δεν το έχεις δει, είναι επίσης πολύ καλή πρόταση!

 

Σαν αισθητική, μου άρεσε πολύ και το Hero (2002), αν και η δράση του ίσως σου φανεί πολύ "ποιητική".

 

Αν θέλεις κάτι σε ταινία τρόμου στην ανταρκτική, δες το The Thing (1982). Ή το Battle Royal (την ταινία που κατηγορήθηκε το Hunger Games ότι ξεπατίκωσε, όχι άδικα όπως θα διαπιστώσεις).

 

Μήπως τυγχάνει να μην έχεις δει τους πειρατές της Καραϊβικής; (για κάτι με χιούμορ)

 

Διαπιστώνω πάντως ότι δεν υπάρχουν πολλές τέτοιες ταινίες, ενώ είχα την αίσθηση ότι ήταν άφθονες...

 

Aκριβως αυτο. Με ενιωσες. Μου αρεσει πχ σε αυτες τις ταινιες να περιγραφεται και ο κοινωνικος διαχωρισμος ( βλεπε snowpiercer, mad max ).

Τα snowpiercer, planet of the apes, district 9, pirates of the caribean, the thing τα εχω δει. Θα τσεκαρω το hero, το battle royal και το divergent.

Και γω εχω την αισθηση οτι υπαρχουν πολλες τετοιες ταινιες, και πως εχω δει και πολλες. Αλλα απο μνημη δε τα παω καλα.

Σας ευχαριστω και τους δυο για τις προτασεις. Αμα σας ερθει κατι αλλο στο μυαλο , καλοδεχουμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Να 'σαι καλά.

 

Ίσως και το I am Legend με τον Will Smith είναι καλή πρόταση, ιδιαίτερα αν το βρεις με το εναλλακτικό αρχικό του τέλος, που η συντριπτική ( ; ) πλειοψηφία πιστεύουμε ότι θα έπρεπε να είναι το κανονικό, όχι το τέλος που παίχτηκε στις αίθουσες, επειδή το αλλάξανε μετά από Test Screenings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα ασε το Divergent για το τελος ή ακομα καλυτερα μη το δεις καθολου. :P  Δες Battle Royale που ειναι πολυ καλο. Αν το ειχα δει την εποχη που βγηκε, το shock value θα ηταν πολυ μεγαλυτερο. Οχι οτι δεν το ευχαριστηθηκα τωρα απλα σαν περαιτερω αξια στη θεαση του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά.

 

Ίσως και το I am Legend με τον Will Smith είναι καλή πρόταση, ιδιαίτερα αν το βρεις με το εναλλακτικό αρχικό του τέλος, που η συντριπτική ( ; ) πλειοψηφία πιστεύουμε ότι θα έπρεπε να είναι το κανονικό, όχι το τέλος που παίχτηκε στις αίθουσες, επειδή το αλλάξανε μετά από Test Screenings.

 

Ωπα αυτο δε το ξερα. Κυκλοφορει διαφορετικο τελος; Εγω το ειχα δει οταν ειχε βγει. Λογικα αυτο που παιχτηκε στις αιθουσες που λες. Θα δω αν μπορεσω να το βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ωπα αυτο δε το ξερα. Κυκλοφορει διαφορετικο τελος; Εγω το ειχα δει οταν ειχε βγει. Λογικα αυτο που παιχτηκε στις αιθουσες που λες. Θα δω αν μπορεσω να το βρω.

 

Όχι μόνο υπάρχει, αλλά έχει μέσα μια από τις καλύτερες στιγμές-ερμηνείες του Will Smith, κατά τη γνώμη μου! Επίσης, δικαιολογεί τον τίτλο της ταινίας και ουσιαστικά είναι η λογική κατάληξη του έργου. Ακόμη δεν μπορώ να χωνέψω ότι το άλλαξαν! Θα τα γράψω μέσα σε spoiler, για να μην τα δει κανένας που δεν ξέρει την ταινία.

 

 

 

Το τέλος που λογικά είδες, πρέπει να είναι αυτό που ανατινάζεται στο τέλος και θυσιάζεται για να βοηθήσει τη μάνα και την κόρη της να δραπετεύσουν.

 

Στο εναλλακτικό (ή καλύτερα, στο "κανονικό") τέλος, δες μέσα στο επόμενο spoiler

 

 

Ο Will Smith αντιλαμβάνεται ότι τα πλάσματα που τους κυνηγάνε, προσπαθούν να σώσουν αυτούς που απαγάγει (επειδή είναι δικοί τους άνθρωποι και τους αγαπάνε) και ο ίδιος είναι ο μπαμπούλας που εμφανίζεται τα βράδια και τους τρομοκρατεί (εξ ου και "I am legend", δηλαδή είμαι ο θρύλος που περιγράφουν οι ιστορίες τους κτλ). Καταλαβαίνει ότι το νέο είδος που έχει εξελιχθεί έχει κι αυτό αξίες και ότι ο ίδιος αποτελεί κατάλοιπο του παρελθόντος. Είναι αυτός ο "περίεργος", ο "κακός" κτλ

 

Πολύ πιο κοντά στο πνεύμα του βιβλίου (όπως είπαμε, το άλλο τέλος κάνει τον τίτλο να μοιάζει άσχετος), αν και η ταινία γενικότερα δεν θα έλεγα ότι, έστω και με το εναλλακτικό ("κανονικό") τέλος, καταφέρνει να περάσει σωστά το παραπάνω νόημα. Αυτό θα πει Χόλιγουντ. Παίρνεις ένα αριστούργημα, το κατεβάζεις ούτως ή άλλως 2-3 σκάλες και στο τέλος, επειδή κάτι τύποι σε μια δοκιμαστική προβολή δεν κατάλαβαν τίποτα και σου είπαν ότι το τέλος είναι χάλια, κολλάς και ένα άσχετο εντελώς κλισεδιάρικο τέλος και το αποτελειώνεις. Κλαπ κλαπ κλαπ...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο υπάρχει, αλλά έχει μέσα μια από τις καλύτερες στιγμές-ερμηνείες του Will Smith, κατά τη γνώμη μου! Επίσης, δικαιολογεί τον τίτλο της ταινίας και ουσιαστικά είναι η λογική κατάληξη του έργου. Ακόμη δεν μπορώ να χωνέψω ότι το άλλαξαν! Θα τα γράψω μέσα σε spoiler, για να μην τα δει κανένας που δεν ξέρει την ταινία.

 

 

 

Το τέλος που λογικά είδες, πρέπει να είναι αυτό που ανατινάζεται στο τέλος και θυσιάζεται για να βοηθήσει τη μάνα και την κόρη της να δραπετεύσουν.

 

Στο εναλλακτικό (ή καλύτερα, στο "κανονικό") τέλος, δες μέσα στο επόμενο spoiler

 

 

Ο Will Smith αντιλαμβάνεται ότι τα πλάσματα που τους κυνηγάνε, προσπαθούν να σώσουν αυτούς που απαγάγει (επειδή είναι δικοί τους άνθρωποι και τους αγαπάνε) και ο ίδιος είναι ο μπαμπούλας που εμφανίζεται τα βράδια και τους τρομοκρατεί (εξ ου και "I am legend", δηλαδή είμαι ο θρύλος που περιγράφουν οι ιστορίες τους κτλ). Καταλαβαίνει ότι το νέο είδος που έχει εξελιχθεί έχει κι αυτό αξίες και ότι ο ίδιος αποτελεί κατάλοιπο του παρελθόντος. Είναι αυτός ο "περίεργος", ο "κακός" κτλ

 

Πολύ πιο κοντά στο πνεύμα του βιβλίου (όπως είπαμε, το άλλο τέλος κάνει τον τίτλο να μοιάζει άσχετος), αν και η ταινία γενικότερα δεν θα έλεγα ότι, έστω και με το εναλλακτικό ("κανονικό") τέλος, καταφέρνει να περάσει σωστά το παραπάνω νόημα. Αυτό θα πει Χόλιγουντ. Παίρνεις ένα αριστούργημα, το κατεβάζεις ούτως ή άλλως 2-3 σκάλες και στο τέλος, επειδή κάτι τύποι σε μια δοκιμαστική προβολή δεν κατάλαβαν τίποτα και σου είπαν ότι το τέλος είναι χάλια, κολλάς και ένα άσχετο εντελώς κλισεδιάρικο τέλος και το αποτελειώνεις. Κλαπ κλαπ κλαπ...

 

 

 

 

 

Μολις το ειδα στο youtube. Πραγματικα αλλη ταινια. 

 

 

Αλλα ρε συ, σε ολη την ταινια δεν τα παρουσιαζε αυτα τα πλασματα σαν "αγριμια" που απλα εψαχναν να τραφουν? Στο τελος αποφασισαν να δειξουν οτι ειναι ανωτερα απο τον ανθρωπο ;

Εκτος κι αν δε το θυμαμαι καλα, γιατι εχω και ποσα χρονια που το ειδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μολις το ειδα στο youtube. Πραγματικα αλλη ταινια. 

 

 

Αλλα ρε συ, σε ολη την ταινια δεν τα παρουσιαζε αυτα τα πλασματα σαν "αγριμια" που απλα εψαχναν να τραφουν? Στο τελος αποφασισαν να δειξουν οτι ειναι ανωτερα απο τον ανθρωπο ;

Εκτος κι αν δε το θυμαμαι καλα, γιατι εχω και ποσα χρονια που το ειδα.

 

 

 

 

Πολλοί το είπαν αυτό. Ε, ναι, δεν το χειρίστηκαν πολύ καλά και με τον τρόπο που το παρουσίασαν, στο τέλος είναι δύσκολο να χωρέσεις στο μυαλό σου ότι αυτός είναι απλά ένας άλλος πολιτισμός (εντάξει, δεν τους δείχνει και για ανώτερους, απλά ότι "κάτι" είναι). Μου αρέσει, όμως, πολύ το γενικό μήνυμα, αλλά και το plot twist, του ποιος είναι ο καλός και ποιος ο κακός. Πρέπει να είναι πολύ ενδιαφέρον το αρχικό βιβλίο. Υπάρχουν και άλλες εκδοχές σε ταινίες, όπως The Last Man on Earth και The Omega Man. Δεν τα έχω δει ακόμη, αλλά το πρώτο ειδικά θέλω να το τσεκάρω κάποια στιγμή.

 

Όπως και να 'χει, όμως, αυτό εννοούσα στο προηγούμενο σχόλιο: το κατέβασαν ούτως ή άλλως επίπεδο, έσφαξαν και το τέλος και το αποτελείωσαν. Αλλά τουλάχιστον με το εναλλακτικό τέλος, βλέπεται, έχει ένα ενδιαφέρον παραπάνω. Με έκανε τουλάχιστον να ενδιαφερθώ για την αρχική πηγή :-)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ταινία ή σειρά για να μπορούν να δουν μαζι ζευγάρι?

Ερωτικό - ρομαντικό...

 

Before Sunrise

The Princess Bride

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...