Προς το περιεχόμενο

Τι να δω; Προτείνετε μου ταινίες


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To πρωτο το εχω δει.

Θα δοκιμασω το αλλο....

Κατι ερωτικο?

Το Princess Bride είναι φοβερή ταινία να την δεις ούτως ή αλλιώς. Το Before είναι κομματι απο τριλογία που όλες αξίζουν οποτε αν δεν τις εχεις δει αξιζει να τις τσεκαρεις.Ψαχνεις για ρομαντική δράμα ή romcom;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Princess Bride είναι φοβερή ταινία να την δεις ούτως ή αλλιώς. Το Before είναι κομματι απο τριλογία που όλες αξίζουν οποτε αν δεν τις εχεις δει αξιζει να τις τσεκαρεις.Ψαχνεις για ρομαντική δράμα ή romcom;

 

Κατι να βλεπετε ευχαριστα και απο γυναικα.

Ερωτικο περισσοτερο.... και ρομαντικο....

ενα που αρεσε ηταν το Lie with Me

http://www.imdb.com/title/tt0418832/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι να βλεπετε ευχαριστα και απο γυναικα.

Ερωτικο περισσοτερο.... και ρομαντικο....

ενα που αρεσε ηταν το Lie with Me

http://www.imdb.com/title/tt0418832/

Την ταινία που έδωσες δεν την έχω δει άρα μέτρο δεν έχω αλλά τσέκαρε το Spectacular Now, Crazy Stupid Love, Silver Linings Playbook και αν δεν το έχεις δει το Fault in our Starsαλλα είναι λίγο πιο εφηβική αυτή. Γενικά δεν είναι είδος που βλέπω οπότε μπορεί να τις έχεις δει.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτικο περισσοτερο.... και ρομαντικο....

ενα που αρεσε ηταν το Lie with Me

http://www.imdb.com/title/tt0418832/

9 songs.

Με προειδοποίηση πως α) το ερωτικό είναι explicit (=πραγματικές σκηνές σεξ) και β) δεν το προτείνω απαραίτητα ως καλή ταινία (αν και από άξιο σκηνοθέτη), αλλά 1) περί ορέξεως, 2) άμα άρεσε το Lie With Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 songs.

Με προειδοποίηση πως α) το ερωτικό είναι explicit (=πραγματικές σκηνές σεξ) και β) δεν το προτείνω απαραίτητα ως καλή ταινία (αν και από άξιο σκηνοθέτη), αλλά 1) περί ορέξεως, 2) άμα άρεσε το Lie With Me...

 

Το εχω δει.

Δεν μου αρεσε ομως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το Get Out (http://www.imdb.com/title/tt5052448/) είναι καλό; Βασικά είναι υπόθεση "καλός μαύρος - κακοί λευκοί" ή έχει κανονικό σενάριο; Γιατί διάβασα πως έχει μυστήριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκρίνω να δεις!! Ωραίο έργο!

Επίσης όσοι θέλετε ιούς ΚΑΙ ζομπια(λίγο πιο κωμικο από walking dead) τότε τσεκάρετέ The last Ship και Z Nation!!

 

http://m.imdb.com/title/tt2402207/

 

http://m.imdb.com/title/tt3843168/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Get Out (http://www.imdb.com/title/tt5052448/) είναι καλό; Βασικά είναι υπόθεση "καλός μαύρος - κακοί λευκοί" ή έχει κανονικό σενάριο; Γιατί διάβασα πως έχει μυστήριο.

 

α) ναι, "είναι καλό"

α1) ,,,όλα σχετικά είναι όμως, έτσι; Αν το δεις κατά βάση επιφανειακά, παίζει να "είναι κακό" για εσένα. Έχει ΠΟΛΥ καλά πράγματα (πλήθος πραγμάτων) αν ξέρεις να τα εκτιμήσεις πάντως.

 

β) ναι κατά βάση "είναι υπόθεση καλός μαύρος - κακοί λευκοί"

β1) ...γιατί όμως να μην είναι κάτι τέτοιο, "κανονικό σενάριο";

 

γ) ναι "έχει μυστήριο".

γ1) ...το οποίο μπορεί όμως και να σου φανεί βαρεμάρα αντί για μυστήριο. Υπομονή θέλει, και σίγουρα και έστω μια 2η θέαση (όχι απαραίτητα άμεσα - άσε μια μέρα, μια βδομάδα ξερωγώ) για να εκτιμήσει κανείς διάφορα. Καθώς περιμένει κανείς κάτι άλλο από αυτό που τελικά είναι (όχι δηλαδή ότι έχει τίποτε δυσνόητα νοήματα/μπερδεμένα σενάρια).

 

Σούμα δικιά μου : αξίζει αρκετά. Για διάφορους λόγους. Κι αν έχεις καθόλου "κόμιξ λογικές" στο πετσί σου / σου αρέσει γενικά η φάση του Ταραντίνο, θα βρεις πράγματα να εκτιμήσεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σαφώς κι έχει. Ειδικά η φάση στο αστυνομικό τμήμα ήταν γα-μα-τη (τον τόνο στο "μα").

Μόνο που δεν είπα να πω όλα του τα καλά, αλλά ν' απαντήσω στα 3 σημεία που ρώτησε ο πιο πάνως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) ναι, "είναι καλό"

α1) ,,,όλα σχετικά είναι όμως, έτσι; Αν το δεις κατά βάση επιφανειακά, παίζει να "είναι κακό" για εσένα. Έχει ΠΟΛΥ καλά πράγματα (πλήθος πραγμάτων) αν ξέρεις να τα εκτιμήσεις πάντως.

 

β) ναι κατά βάση "είναι υπόθεση καλός μαύρος - κακοί λευκοί"

β1) ...γιατί όμως να μην είναι κάτι τέτοιο, "κανονικό σενάριο";

 

γ) ναι "έχει μυστήριο".

γ1) ...το οποίο μπορεί όμως και να σου φανεί βαρεμάρα αντί για μυστήριο. Υπομονή θέλει, και σίγουρα και έστω μια 2η θέαση (όχι απαραίτητα άμεσα - άσε μια μέρα, μια βδομάδα ξερωγώ) για να εκτιμήσει κανείς διάφορα. Καθώς περιμένει κανείς κάτι άλλο από αυτό που τελικά είναι (όχι δηλαδή ότι έχει τίποτε δυσνόητα νοήματα/μπερδεμένα σενάρια).

 

Σούμα δικιά μου : αξίζει αρκετά. Για διάφορους λόγους. Κι αν έχεις καθόλου "κόμιξ λογικές" στο πετσί σου / σου αρέσει γενικά η φάση του Ταραντίνο, θα βρεις πράγματα να εκτιμήσεις...

Οπότε λογικά θα μ' αρέσει. Άμα λες και για στυλ Ταραντίνο... εντάξει. Για το "κανονικό σενάριο" εννοώ αν είναι άλλη μια απο τις εκατοντάδες ταινίες σε αυτό το στυλ που ανέφερα. Δηλαδή αν βασίζεται σε αυτό η ταινία. Βαρετό δεν θα μου φανεί φαντάζομαι γιατί βλέπω διάφορες ταινίες. Και για να λες και για 2η θέαση θα ναι ενδιαφέρουσα ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, ερώτηση για το get out γιατί δεν το έπιασα

 

 

Υποτίθεται πιάνανε τους μαύρους και βάζανε με εγχείρηση στο κεφάλι τους τα μυαλά των λευκών που είχαν πρόβλημα υγείας. Ο άλλος δηλαδή είχε αναζωογονήσει τον παππού του τον δρομέα. Μετά γιατί τους βάζανε να είναι υπηρέτες τους; δηλαδή ο πατέρας της κοπέλας είχε προσωπικό τον πατέρα/πεθερό του; αυτό μου φάνηκε εντελώς χαζό. Η μήπως κάτι μου διαφεύγει;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε λογικά θα μ' αρέσει. Άμα λες και για στυλ Ταραντίνο... εντάξει. Για το "κανονικό σενάριο" εννοώ αν είναι άλλη μια απο τις εκατοντάδες ταινίες σε αυτό το στυλ που ανέφερα. Δηλαδή αν βασίζεται σε αυτό η ταινία. Βαρετό δεν θα μου φανεί φαντάζομαι γιατί βλέπω διάφορες ταινίες. Και για να λες και για 2η θέαση θα ναι ενδιαφέρουσα ταινία.

 

...να διευκρινήσω (όχι για να μην λες μετά "μα τί έλεγε αυτός ο παπαρόβιος", αλλά για να μην απογοητευτείς) ότι "στυλ Ταραντίνο" δεν την λες ακριβώς, αλλά όπως έγραψα "αν σου αρέσει η φάση του Ταραντίνο, θα βρεις πράγματα να εκτιμήσεις στο Γκετ". Μην ψάχνεις να κάνεις παραλληλισμούς δηλαδή, ίσως να είναι κατά κάποιο τρόπο κάτι σαν "εξέλιξη" Ταραντίνο (άλλωστε κάπου πέτυχα τον σκηνοθέτη να λέει ότι είναι φαν του Κουέντιν). Μου τον θύμισε όταν πχ σε διάφορες φάσεις είχε "πολύ (και εκλεπτυσμένο) διάλογο", ή όταν οι πρωταγωνιστές "λέγανε προσωπικές ιστορίες", ή όταν παιχτήκανε σκηνές βίαιης....βίας. Αλλά και σε άλλες φάσεις, όπως πχ στην απόδοση του χαρακτήρα του φίλου του πρωταγωνιστή. Και γενικά κουβαλάει μια "κόμιξ λογική".

Εσύ μπορεί να πεις "εγώ δεν είδα καθόλου Ταραντίνο μπρο".

 

Η ταινία πάντως δεν είναι "μια απλή, μαλακισμένη κωλοταινία τρόμου", όπως τόσες έχουν γυριστεί και θα γυρίζονται. Ούτε ταινιάρα (με την έννοια του μάιντ-μπλόουερ) δεν είναι, κυρίως λόγω σεναριακών ευκολιών. Είναι όμως ταινία που αξίζει, και αν δεν το νιώσεις με την πρώτη θέαση, δώσε της ευκαιρία για 2η.

(...κρύβε πάντως λόγια για το περί "βαρεμάρας", καθώς φλερτάρει σχεδόν...εγκληματικά με αυτήν. Τουλάχιστον μέχρι ένα σημείο. Αλλά με μια 2η θέαση, όλα κουμπώνουν καλύτερα....)

 

 

 

Βρε παιδιά, ερώτηση για το get out γιατί δεν το έπιασα

 

 

Υποτίθεται πιάνανε τους μαύρους και βάζανε με εγχείρηση στο κεφάλι τους τα μυαλά των λευκών που είχαν πρόβλημα υγείας. Ο άλλος δηλαδή είχε αναζωογονήσει τον παππού του τον δρομέα. Μετά γιατί τους βάζανε να είναι υπηρέτες τους; δηλαδή ο πατέρας της κοπέλας είχε προσωπικό τον πατέρα/πεθερό του; αυτό μου φάνηκε εντελώς χαζό. Η μήπως κάτι μου διαφεύγει;

 

 

 

 

...να ξεκινήσουμε με τα βασικά : είναι ΤΑΙΝΙΑ, και οι ταινίες ΕΧΟΥΝ συνήθως τέτοια σημεία όπου σκαλώνει κανείς και λέει "μα γιατί τώρα αυτό ρε πούστη μου;".

Οπότε απλά μην τις παίρνεις και πολύ σοβαρά...

Κατά τ' άλλα, κάποιος θα μπορούσε πχ να σου πει "μα τους έκανε υπηρέτες, για να μη δώσει στόχο σε όποιον ΤΥΧΟΝ τους στάμπαιρνε". Και αν το πάρεις λογικά, θα είχε κάπου δίκιο, μια τέτοια "εξήγηση", καθώς καλό θα ήταν να μπαίνανε σε έναν ανάλογο ρόλο, με βάση το νέο τους κορμί. Και ως μαύροι, η τέλεια "κρυψώνα" θα ήταν στο κορμί ενός υπηρέτη των λευκών φραγκάτων...

 

(...η αλήθεια βέβαια είναι πως πάνω απ' όλα ήταν μια σεναριακή ευκολία για να ψαρώσει η "εύκολη" μερίδα του κοινού....)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...