Προς το περιεχόμενο

Τι να δω; Προτείνετε μου ταινίες


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και το boston legal παιζει ιν του ντιπ στο character development αλλά δεν περνάς για κανένα λογο τέτοια νιλα είναι η αλήθεια εκτος αν εισαι κατω των 18 και ελληνακι

 

Δεν το έχω δει, αλλά απο ότι γνωρίζω το boston legal είναι αυτοτελή τα επεισόδια έτσι; Τι σόι Character Development να προλάβει να κάνει μέσα σε λίγα επεισόδια που εμφανίζεται ένας κομπάρσος. Εκτός άμα θεωρείς το να κάνεις Character Development μόνο σε 3-4 χαρακτήρες σε όλες τις σεζόν οτι είναι in too deep.

 

Στο The Wire βλέπεις πως εξελίσσονται αρκετοί χαρακτήρες μέσα στις σεζόν και όχι μόνο οι πρωταγωνιστές. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη δυναμική της σειράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το the wire πέρα από το character development καταπιάνεται με πολύ σοβαρά θέματα σε κάθε σεζόν και μόνο αυτό αξίζει για να την δει κάποιος. Δεν είναι σειρά για να περάσει η ώρα ούτε σειρά τύπου lost.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατάλαβα κατάλαβα

 

Ίσως της ξαναδώσω και εγώ μια ευκαιρία γιατί με απασχολεί. Την έχει δει λαμπρό μυαλό και την έχει λατρέψει πάντως σαν αφιερωμένο χρόνο.

 

thomasG4 έχεις δικιο, σιγουρα δεν ειναι το ιδιο αν δεν "χανονται" χαρακτηρες ανα 5-10 επεισόδια που έτσι γίνεται στο boston legal

αυτό με κάνει και χάνομαι, δε ξέρω με τι στο διάκο να ταυτιστώ

 

Πολύ σχετικό σπόιλ για τους ψιλοτρελάρες περί boston legal και το γράφω για σένα thomas ->

 

 

αρκετές φορές πάντως (κάτι σαν το 50%) εμφανίζονται ξανά στην σειρά μέσα στις σαιζόν, για ένα επεισόδιο λ.χ. ή για παραπάνω ή συνεχίζουν ένα δυνατό στόρυ που δε περίμενες

προταγωνιστές δε, υπάρχουν, και υγεία να 'χουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερευει στην αρχή θα σου φανεί αρκετά μπερδεμένο μέχρι το 5 6 επεισόδιο.

Εγώ το The wire το παράτησα στο 7ο επεισόδιο. Δεν την πάλευα άλλο. Μου φαινόταν ότι έβλεπα κάτι χωρίς να έχει νόημα. Απορώ για την υψηλη βαθμολογία

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Character Development λέγεται. Τέσπα μάλλον δεν κάνει η σειρά για σένα.

Αλλο το character development και αλλο να ειναι μαπα το σεναριο και να τρως μαζι και κακη ηθοποιια.

Δεν ειμαι ρατσιστης αλλα εχω προσεξει οτι σε οποια σειρα/ταινια παιζουν πολλοι μαυροι ηθοποιοι,οι πιο πολλοι απο αυτους ειναι κακοι ηθοποιοι,ουτε καν μετριοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το character development και αλλο να ειναι μαπα το σεναριο και να τρως μαζι και κακη ηθοποιια.

Δεν ειμαι ρατσιστης αλλα εχω προσεξει οτι σε οποια σειρα/ταινια παιζουν πολλοι μαυροι ηθοποιοι,οι πιο πολλοι απο αυτους ειναι κακοι ηθοποιοι,ουτε καν μετριοι.

 

Σε διαφορετικές φυλές και κουλτούρες, είναι πρακτικά αδύνατον να κρίνεις το επίπεδο της ηθοποιίας, καθώς συνήθως δεν γνωρίζεις την αυθεντική εκδοχή. Εγώ για πολλά χρόνια, ως παιδί/έφηβος, θεωρούσα ότι όλοι οι Αμερικάνοι είναι κακοί ηθοποιοί, μέχρι την 11η Σεπτεμβρίου (τι σύμπτωση, σαν σήμερα) που είδα πραγματικούς Αμερικάνους να μιλάνε στις κάμερες και συνειδητοποίησα ότι έτσι μιλάνε και στην πραγματικότητα.

 

Αντίστοιχα δεν μπορούσα να κρίνω Κορεάτες, Γιαπωνέζους και Κινέζους ηθοποιούς, μέχρι που γνώρισα κάποιους στην πραγματική μου ζωή. Ειδικά όταν έβλεπα Κορεάτες να κλαίνε, φαινόταν λες και έκαναν πλάκα.

 

Το πιθανότερο είναι ότι απλά δεν μπορείς να αποδεχθείς ότι οι μαύροι έτσι είναι και στην πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε διαφορετικές φυλές και κουλτούρες, είναι πρακτικά αδύνατον να κρίνεις το επίπεδο της ηθοποιίας, καθώς συνήθως δεν γνωρίζεις την αυθεντική εκδοχή. Εγώ για πολλά χρόνια, ως παιδί/έφηβος, θεωρούσα ότι όλοι οι Αμερικάνοι είναι κακοί ηθοποιοί, μέχρι την 11η Σεπτεμβρίου (τι σύμπτωση, σαν σήμερα) που είδα πραγματικούς Αμερικάνους να μιλάνε στις κάμερες και συνειδητοποίησα ότι έτσι μιλάνε και στην πραγματικότητα.

 

Αντίστοιχα δεν μπορούσα να κρίνω Κορεάτες, Γιαπωνέζους και Κινέζους ηθοποιούς, μέχρι που γνώρισα κάποιους στην πραγματική μου ζωή. Ειδικά όταν έβλεπα Κορεάτες να κλαίνε, φαινόταν λες και έκαναν πλάκα.

 

Το πιθανότερο είναι ότι απλά δεν μπορείς να αποδεχθείς ότι οι μαύροι έτσι είναι και στην πραγματικότητα.

Εχω δει βιντεο και εχω καταλαβει οτι οι μαυροι που ζουν στα γκετο δεν ειναι και οι πιο εξυπνοι,ισως να ειναι και λιγοτερο εξελιγμενοι.

Ξεκαθαριζω οτι δεν εχω κανενα σκοπο να μειωσω η να  υποτιμησω την εγχρωμη φυλη.

Οπως ομως μπορεις να ξεχωρισεις εναν κακο λευκο αμερικανο ηθοποιο,ετσι μπορεις να ξεχωρισεις και εναν κακο εγχρωμο αμερικανο ηθοποιο.

Αν δεις πχ το You got served,που ειναι αλλη μια <<μαυρη>> ταινια,θα δεις οτι δεν υπαρχει σχεδον κανενας καλος ηθοποιος.

Το ιδιο και στις ταινιες Το Μπαρμπερικο.

Οταν  βλεπεις ηθοποιους οπως Freeman,Whitaker,Washingto,Jamie Fox,Will Smith,Cuba JR και λοιπα και μετα καθεσαι να δεις τον Chicky που πινει φουντα  και τον Tyler με το φουτερακι να συζητανε για το ποσο καλη ανακαλυψη ειναι τα chicken nuggets,οσο να΄ναι νιωθεις οτι το επιπεδο ειναι πολυ χαμηλο.

Εκει ειναι ξεκαθαρο οτι εχουμε να κανουμε με κακους ηθοποιους και ακομα χειροτερο σεναριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει βιντεο και εχω καταλαβει οτι οι μαυροι που ζουν στα γκετο δεν ειναι και οι πιο εξυπνοι,ισως να ειναι και λιγοτερο εξελιγμενοι.

Ξεκαθαριζω οτι δεν εχω κανενα σκοπο να μειωσω η να  υποτιμησω την εγχρωμη φυλη.

Οπως ομως μπορεις να ξεχωρισεις εναν κακο λευκο αμερικανο ηθοποιο,ετσι μπορεις να ξεχωρισεις και εναν κακο εγχρωμο αμερικανο ηθοποιο.

Αν δεις πχ το You got served,που ειναι αλλη μια <<μαυρη>> ταινια,θα δεις οτι δεν υπαρχει σχεδον κανενας καλος ηθοποιος.

Το ιδιο και στις ταινιες Το Μπαρμπερικο.

Οταν  βλεπεις ηθοποιους οπως Freeman,Whitaker,Washingto,Jamie Fox,Will Smith,Cuba JR και λοιπα και μετα καθεσαι να δεις τον Chicky που πινει φουντα  και τον Tyler με το φουτερακι να συζητανε για το ποσο καλη ανακαλυψη ειναι τα chicken nuggets,οσο να΄ναι το επιπεδο ειναι πολυ χαμηλο.

Εκει ειναι ξεκαθαρο οτι εχουμε να κανουμε με κακους ηθοποιους και ακομα χειροτερο σεναριο.

 

Για μισό τώρα γιατί αν μιλάμε για αυτή την σκηνή 

, πρέπει να διαφωνήσω.

Πρώτα από όλα δεν συμφωνώ ότι η ηθοποιία είναι κακία στην σκηνή αυτή, δεν είναι τελείως πειστική ούτε φοβερή ερμηνεία αλλά αν πάρουμε μέτρο σύγκρισης το επίπεδο στην πλειοψηφία τον σειρών που έχουμε πχ !spoiler για την 7η σεζόν του Criminal Minds!

(ας μην σχολιάσω σειρές τύπου Big Band Theory,Two and a half men κτλ κτλ ) τότε μπορώ να πώ ότι σαν επίπεδο είναι μια χαρά. Πάντως το δέχομαι ότι μπορεί να μην σου αρέσουν/πείθουν οι ερμηνείες, καθένας βλέπει με δικά του κριτήρια.Πολλοί από τους ηθοποιούς που παίζουν είναι άγνωστοι και πολλοί μικρότεροι ρόλοι παίχτηκαν από ανθρώπους που ζούσαν στην περιοχή και είχαν κάποια εμπειρία που θα έδινε κάτι πιο αυθεντικό στο ρόλο τους (πχ Link.png Site: ΕdNorris ) άρα ονόματα σαν τού Cuba Jr δεν θα παίξουν.

Το σενάριο όμως πώς θεωρείς ότι είναι κακό δεν καταλαβαίνω. Μου φαίνεται ότι περίμενες κάτι τύπου CSI και ο τρόπος που προχωράει η σειρά σου φαίνεται αργός γιατί μια μόνο υπόθεση κρατάει ολόκληρη σεζόν. Η σκηνή αυτή δεν έχει άλλη χρήση από το character development (ο κυνισμός/θυμός από την μία και η ιδεαλιστική/αφελής σκοπιά των παιδιών από την άλλη,η οποία αν και επικεντρωμένη στο χρηματικό κέρδος τελειώνει με την παρατήρηση ότι η ίδια η ιδέα έχει αξία και όχι η αναγνώριση). Το μόνο σίγουρο είναι ότι η εφεύρεση του mcnugget δεν είναι ο λόγος ύπαρξης της. 

 

Το Wire είναι αργό και τίγκα στους διαλόγους, μπορεί να μην θες να δεις κάτι τέτοιο γιατί το βαριέσαι ή απλά δεν γουστάρεις και αυτό είναι πλήρως κατανοητό. Το να λες όμως ότι το σενάριο είναι κακό χωρίς να έχεις δει ούτε την μισή πρώτη σεζόν και κυρίως χωρίς να δίνεις κάποια κριτική πέρα του η σκηνή με τα nuggets ήταν μάπα είναι ψιλοαστείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εντάξει ξέρω πως είναι offtopic, αλλά γιατί τους λέτε "έγχρωμους" τους ανθρώπους; Είναι στα πλαίσια του πολιτικά ορθού και της αστυνομίας της σκέψης; Που μας επιβάλουν τον τρόπο που θα εκφραστούμε; Εγώ αν ήμουν μαύρος θα προσβαλλόμουν. Ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό το "έγχρωμος". Είναι ποιο "ευγενικό" δηλαδή; Όπως εγώ είμαι άσπρος, αυτός είναι μαύρος, άλλος είναι κίτρινος ή ασιάτης τέλος πάντων. Και δεν το λέω για το παλικάρι που το ανέφερε πάνω αλλά γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει βιντεο και εχω καταλαβει οτι οι μαυροι που ζουν στα γκετο δεν ειναι και οι πιο εξυπνοι,ισως να ειναι και λιγοτερο εξελιγμενοι.

Ξεκαθαριζω οτι δεν εχω κανενα σκοπο να μειωσω η να  υποτιμησω την εγχρωμη φυλη.

Οπως ομως μπορεις να ξεχωρισεις εναν κακο λευκο αμερικανο ηθοποιο,ετσι μπορεις να ξεχωρισεις και εναν κακο εγχρωμο αμερικανο ηθοποιο.

Αν δεις πχ το You got served,που ειναι αλλη μια <<μαυρη>> ταινια,θα δεις οτι δεν υπαρχει σχεδον κανενας καλος ηθοποιος.

Το ιδιο και στις ταινιες Το Μπαρμπερικο.

Οταν  βλεπεις ηθοποιους οπως Freeman,Whitaker,Washingto,Jamie Fox,Will Smith,Cuba JR και λοιπα και μετα καθεσαι να δεις τον Chicky που πινει φουντα  και τον Tyler με το φουτερακι να συζητανε για το ποσο καλη ανακαλυψη ειναι τα chicken nuggets,οσο να΄ναι νιωθεις οτι το επιπεδο ειναι πολυ χαμηλο.

Εκει ειναι ξεκαθαρο οτι εχουμε να κανουμε με κακους ηθοποιους και ακομα χειροτερο σεναριο.

 

Ε, καλά, άμα είναι να δω τέτοιες κάκιστες ταινίες όπως το You got served, είτε μαύροι παίζουν, είτε λευκοί, τα ίδια χάλια είναι και τα σενάρια και οι ερμηνείες και όλα. Δε βλέπω την ανάγκη για διαφοροποίηση. Δηλαδή άμα βλέπω πχ λευκά πλουσιοκόριτσα να συζητάνε για τα νύχια τους και αν πρέπει να παντρευτούν, πρέπει μετά να λέω ότι οι ταινίες με λευκούς έχουν χάλια ηθοποιούς;

 

Μιλάς πολύ απλά για ταινίες με χαμηλή επένδυση σε ταλέντο, χρόνο και γενικότερα παραγωγή.

 

Βέβαια έχεις ένα δίκιο σε αυτό που λες, καθώς σπάνια γίνονται ταινίες με υψηλό μπάτζετ και μόνο μαύρους ηθοποιούς (προφανώς επειδή δεν αποδίδουν στο box office), οπότε είναι λογικό να μένει αυτή η εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ας μην σχολιάσω σειρές τύπου Big Band Theory,Two and a half men κτλ κτλ ) τότε μπορώ να πώ ότι σαν επίπεδο είναι μια χαρά. Πάντως το δέχομαι ότι μπορεί να μην σου αρέσουν/πείθουν οι ερμηνείες, καθένας βλέπει με δικά του κριτήρια.Πολλοί από τους ηθοποιούς που παίζουν είναι άγνωστοι και πολλοί μικρότεροι ρόλοι παίχτηκαν από ανθρώπους που ζούσαν στην περιοχή και είχαν κάποια εμπειρία που θα έδινε κάτι πιο αυθεντικό στο ρόλο τους (πχ Link.png Site: ΕdNorris ) άρα ονόματα σαν τού Cuba Jr δεν θα παίξουν.

Το σενάριο όμως πώς θεωρείς ότι είναι κακό δεν καταλαβαίνω. Μου φαίνεται ότι περίμενες κάτι τύπου CSI και ο τρόπος που προχωράει η σειρά σου φαίνεται αργός γιατί μια μόνο υπόθεση κρατάει ολόκληρη σεζόν. Η σκηνή αυτή δεν έχει άλλη χρήση από το character development (ο κυνισμός/θυμός από την μία και η ιδεαλιστική/αφελής σκοπιά των παιδιών από την άλλη,η οποία αν και επικεντρωμένη στο χρηματικό κέρδος τελειώνει με την παρατήρηση ότι η ίδια η ιδέα έχει αξία και όχι η αναγνώριση). Το μόνο σίγουρο είναι ότι η εφεύρεση του mcnugget δεν είναι ο λόγος ύπαρξης της. 

 

Το Wire είναι αργό και τίγκα στους διαλόγους, μπορεί να μην θες να δεις κάτι τέτοιο γιατί το βαριέσαι ή απλά δεν γουστάρεις και αυτό είναι πλήρως κατανοητό. Το να λες όμως ότι το σενάριο είναι κακό χωρίς να έχεις δει ούτε την μισή πρώτη σεζόν και κυρίως χωρίς να δίνεις κάποια κριτική πέρα του η σκηνή με τα nuggets ήταν μάπα είναι ψιλοαστείο. 

Κατσε,πως το εννοεις αυτο για Big Bang kai Two and a half?

Δεν εχω δει CSI,ουτε μ αρεσουν ταινιες/σειρες με πιστολιδι και δραση.

Απλα προσπαθησα να δω 2 επεισοδια και ειχα πολυ ασχημη εντυπωση.

Επειδη δεν ειμαι κολλημενος θα συνεχισω λιγο τη σειρα και βλεπουμε.

Το ιδιο προβλημα με τους διαλογους ειχα και στο Breaking Bad,που και αυτο ειχε τεραστια απηχηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε,πως το εννοεις αυτο για Big Bang kai Two and a half?

Δεν εχω δει CSI,ουτε μ αρεσουν ταινιες/σειρες με πιστολιδι και δραση.

Απλα προσπαθησα να δω 2 επεισοδια και ειχα πολυ ασχημη εντυπωση.

Επειδη δεν ειμαι κολλημενος θα συνεχισω λιγο τη σειρα και βλεπουμε.

Το ιδιο προβλημα με τους διαλογους ειχα και στο Breaking Bad,που και αυτο ειχε τεραστια απηχηση.

Εννοούσα ότι πια και από άποψη ηθοποιίας και σεναρίου είναι τελείως απαράδεκτα και τα δύο. Μπορεί σαν ιδέες να ήταν αρκετά αστείες αλλάκατά τη γνώμη μου έχασαν κάθε αξία μετά από την 2η άντε 3η σεζόν. Σειρές που θέλουν να λέγονται κωμικές δεν μπορεί να έχουν απλά running gags και να περιμένουν απλά να γελάσεις επειδή έχουν μόνιμα να παίζει το γέλιο από πίσω. Τέλος πάντων απλά παραδείγματα κακού σεναρίου κατά κύριο λόγο ήθελα να δώσω και αυτές οι δύο ήταν από τις πρώτες που μου ήρθαν.

 

Το Breaking Bad με κούρασε και μένα προς το τέλος αλλά νομίζω ότι το Wire είναι πολύ πιο ενδιαφέρων και βασίζεται λιγότερο στους χαρακτήρες από το Breaking Bad. Μπορεί βέβαια πάλι να μην το μπορείς αλλά άποψη μου είναι ότι αξίζει να δεις τουλάχιστον την πρώτη σεζόν για να σχηματίσεις άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούσα ότι πια και από άποψη ηθοποιίας και σεναρίου είναι τελείως απαράδεκτα και τα δύο. Μπορεί σαν ιδέες να ήταν αρκετά αστείες αλλάκατά τη γνώμη μου έχασαν κάθε αξία μετά από την 2η άντε 3η σεζόν. Σειρές που θέλουν να λέγονται κωμικές δεν μπορεί να έχουν απλά running gags και να περιμένουν απλά να γελάσεις επειδή έχουν μόνιμα να παίζει το γέλιο από πίσω. Τέλος πάντων απλά παραδείγματα κακού σεναρίου κατά κύριο λόγο ήθελα να δώσω και αυτές οι δύο ήταν από τις πρώτες που μου ήρθαν.

 

Το Breaking Bad με κούρασε και μένα προς το τέλος αλλά νομίζω ότι το Wire είναι πολύ πιο ενδιαφέρων και βασίζεται λιγότερο στους χαρακτήρες από το Breaking Bad. Μπορεί βέβαια πάλι να μην το μπορείς αλλά άποψη μου είναι ότι αξίζει να δεις τουλάχιστον την πρώτη σεζόν για να σχηματίσεις άποψη.

Το two and a half ισχυει οτι κουρασε,μεχρι που το καταλαβαν και οι ιδιοι και ειρωνευοντουσαν την ιδια τη σειρα στο τελευταιο επεισοδιο.

Το Big Bang ισα ισα θεωρω οτι εχει γινει πιο αστειο σε καποια σημεια.

Γουστα ειναι αυτα.

Ισως εαν διαλεγα μια καλυτερη εποχη να δω το wire να μου αρεσε πιο πολυ.

Ισως το κρατησω για το χειμωνα,εαν πανε καλα τα πραματα και βρω λιγο χρονο παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...