Προς το περιεχόμενο

Σωστη διατροφη


Aggeluska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζυμαρικα   Δημητριακά κτλ

α καταλαβα. ναι ναι. δημητριακα γενικα δν τρωω. μακαρονια τρωω ηδη μαυρα. :D Τωρα μενει να βρω ενα σουβλατζιδικο που εχει και πιτες ολικης αλεσεως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Τωρα μενει να βρω ενα σουβλατζιδικο που εχει και πιτες ολικης αλεσεως

αν θες να τρως πάνω απο μια φορά την εβδομάδα γιατί άνοιξες καν το θέμα? 

αν είναι μια στο τόσο why bother? και τα ¨"ανθυγιεινά" καλά είναι κ χρειάζονται στον οργανισμό μας , αρκεί να υπάρχει μέτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι εχω ενα προβλημα με το εντερο μου και πρεπει να τρωω μονο ολικης

ε αν έχεις πάθηση τότε γιατί δεν κόβεις το junk food? σ αρέσει να πονάς? xD......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 αυτό που είναι κάτι που πίστευαν βάση παλαιών μελετών , έχει καταρριφθεί και αποτελεί μύθο.  Ένας υγιής άνθρωπος μπορεί να τρώει κάθε μέρα και 5 και 10 αυγά ολόκληρα και να μην πάθει τίποτα. Τα αυγά περιέχουν καλή χοληστερίνη (HDL) που βοηθάει στην μείωση της κακής χοληστερίνης (LDL).

 

καλή και κακή χοληστερίνη 

τα αυγά αυξάνουν την HDL

 

 

χοληστερόλη περιέχουν και έχουν αρκετά ζωικά λίπη. Γενικά, το θέμα των αυγών έγκειται στη γενετική προδιάθεση αύξησης τιμών στα επίπεδα της χοληστερίνης. 

 

κρατάμε το μέτρο και αποφεύγουμε τις υπερβολές. το να μην δεν τρώμε την τάδε τροφή εμπεριέχει μια υπερβολή όταν δεν υπάρχει ουσιαστικός και τεκμηριωμένος αιματολογικό λόγος αποφυγής της.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα μου φαινονται υπερβολή τοσα αυγά την ημέρα τωρα αμα θελει ο φιλος και γουστάρει ας τα φάει κουμάντο στην ορεξη του θα κάνουμε?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είπε κανείς οτι θα πρέπει να τρεφόμαστε μόνο με αυγά ούτε να τρώμε 15 τη μέρα , ειπώθηκε κάτι αναληθές κ έπρεπε να διορθωθεί . 
Προσωπικά το τι κάνει ο καθένας ούτε με νοιάζει ούτε το εξετάζω , why even bother?   :-)  

 

χοληστερόλη περιέχουν και έχουν αρκετά ζωικά λίπη.  
 

αυτό το ξέρω , αλλα καλό ειναι να μην το αναλύουμε τόσο πολύ και μπερδεύονται άτομα που δεν γνωρίζουν ούτε τα βασικά  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είπε κανείς οτι θα πρέπει να τρεφόμαστε μόνο με αυγά ούτε να τρώμε 15 τη μέρα , ειπώθηκε κάτι αναληθές κ έπρεπε να διορθωθεί .

Προσωπικά το τι κάνει ο καθένας ούτε με νοιάζει ούτε το εξετάζω , why even bother? :-)

 

αυτό το ξέρω , αλλα καλό ειναι να μην το αναλύουμε τόσο πολύ και μπερδεύονται άτομα που δεν γνωρίζουν ούτε τα βασικά

Δεν ειναι αναλυση ουτε βιοχημεια, ειπωθηκε κατι αναλυθες κ το διορθωσα. Αγαπη μονο!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπειρικα απο εμενα και καποιους γνωστους, για να καταλαβεις αν η διατροφη που κανεις ειναι σε σωστη βαση, φαε μια κουταλια γυρη η κσποια απο τις ονομαζομενες ως υπερτροφες (εγω εχω τεσταρει γυρη). Αν νοιωσεις αισθητη διαφορα στην διαθεση, την ορεξη, τη ζωντανια, η διατροφη σου ειναι χαλια ψαξτο και αλλαξε την.

Αν δεν νοιωσεις κατι τοτε εισαι σε σωστο δρομο, μην πολυασχολησε.

 

Καπως ετσι ξεκινησα να ψιλιαζομαι οτι κατι δεν παει καλα με την διατροφη μου πριν χρονια. Εφαγα τυχαια μια κουταλια γυρη ενα πρωι και επαθα σοκ, αναστηθηκα, ενοιωσα σαν μικρο παιδι.

Μετα πηραν δυο φιλοι που ειναι προσεκτικοι με τη διατροφη και μου ειπα δεν καταλαβαν κατι. Αδυνατουσα να τους πιστεψω.

Μετα εδωσα σε εναν ξαδερφο ο οποιος ηταν η προσωποποιηση του τζανκ φουντ και γενικως δεν την παλευε. Με πηρε 10 τηλεφωνα μεχρι το μεσημέρι.

Απο τοτε αρχισα να βλεπω σοβαρα το θεμα της σωστης διατροφής, εβαλα στο προγραμμα φρουτα λαχανικα ψαρια ξηρους καρπους κτλ, χωρις να κοψω εννοειται τιποτε, μεσα και κρεας και γλυκο και αλατι και σουβλακια και ολα, αλλα με μετρο και εννοειτε ελαφρυα γυμναστική και αρκετο περπατημα.

Σημερα μετα απο 7 χρονια η γυρη φαω η οτι απο αυτα τα σουπερ φουντ, δε μου κανουν μια.

Γι αυτο τον λογο ειπα πιο πανω οτι η γνωμη μου ειναι δεν χρειαζεται ουτε σουπερ διαιτα, ουτε σουπερ διατροφες, παρα μόνο το "παν μετρον αριστο" τοσο στην ποικιλια οσο και στην ποσοτητα, το οποιο απευθυνεται σε εναν φυσιολογικο στην υγεια ανθρωπο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να τρως πάνω απο μια φορά την εβδομάδα γιατί άνοιξες καν το θέμα? 

αν είναι μια στο τόσο why bother? και τα ¨"ανθυγιεινά" καλά είναι κ χρειάζονται στον οργανισμό μας , αρκεί να υπάρχει μέτρο.

 

Για ποια ανθυγιεινά λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα βασικά αυτά τα σουβλάκια με τον ιδρωμένο από τα λιπη γυρο και τις πιττες πανω σε μαυρισμένες πλάκες να ψηνονται είναι θανατος και 1 φορα την εβδομάδα να τα τρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε αν έχεις πάθηση τότε γιατί δεν κόβεις το junk food? σ αρέσει να πονάς? xD......

ο γιατρος μου ειπε μονο γαι το ψωμι και να τρωω πολλα λαχανικα. δν μου ειπε για τζανκ φουντ. απο εξω τρωω μια φορα τις δυο βδομαδες σουβλακι. δεν τρωω π.χ πιτσες, κρεπες , μπεργκερ κλπ . τωρα το καλαμακι κοτοπουλο , με ντοματα , μαρουλι , μουσταρδα δεν το λες και τσανκ φουντ :P

Εμπειρικα απο εμενα και καποιους γνωστους, για να καταλαβεις αν η διατροφη που κανεις ειναι σε σωστη βαση, φαε μια κουταλια γυρη η κσποια απο τις ονομαζομενες ως υπερτροφες (εγω εχω τεσταρει γυρη). Αν νοιωσεις αισθητη διαφορα στην διαθεση, την ορεξη, τη ζωντανια, η διατροφη σου ειναι χαλια ψαξτο και αλλαξε την.

Αν δεν νοιωσεις κατι τοτε εισαι σε σωστο δρομο, μην πολυασχολησε.

 

Καπως ετσι ξεκινησα να ψιλιαζομαι οτι κατι δεν παει καλα με την διατροφη μου πριν χρονια. Εφαγα τυχαια μια κουταλια γυρη ενα πρωι και επαθα σοκ, αναστηθηκα, ενοιωσα σαν μικρο παιδι.

Μετα πηραν δυο φιλοι που ειναι προσεκτικοι με τη διατροφη και μου ειπα δεν καταλαβαν κατι. Αδυνατουσα να τους πιστεψω.

Μετα εδωσα σε εναν ξαδερφο ο οποιος ηταν η προσωποποιηση του τζανκ φουντ και γενικως δεν την παλευε. Με πηρε 10 τηλεφωνα μεχρι το μεσημέρι.

Απο τοτε αρχισα να βλεπω σοβαρα το θεμα της σωστης διατροφής, εβαλα στο προγραμμα φρουτα λαχανικα ψαρια ξηρους καρπους κτλ, χωρις να κοψω εννοειται τιποτε, μεσα και κρεας και γλυκο και αλατι και σουβλακια και ολα, αλλα με μετρο και εννοειτε ελαφρυα γυμναστική και αρκετο περπατημα.

Σημερα μετα απο 7 χρονια η γυρη φαω η οτι απο αυτα τα σουπερ φουντ, δε μου κανουν μια.

Γι αυτο τον λογο ειπα πιο πανω οτι η γνωμη μου ειναι δεν χρειαζεται ουτε σουπερ διαιτα, ουτε σουπερ διατροφες, παρα μόνο το "παν μετρον αριστο" τοσο στην ποικιλια οσο και στην ποσοτητα, το οποιο απευθυνεται σε εναν φυσιολογικο στην υγεια ανθρωπο.

και εγω δεν ζηταω ουτε διαια, ουτε σουπερ διατροφες. Μια απλη ισορροπημενη διατροφη ζηταω. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι αναλυση ουτε βιοχημεια, ειπωθηκε κατι αναλυθες κ το διορθωσα. Αγαπη μονο!

Ο ddevil είπε το αυγό έχει κακές χοληστερίνες και του απάντησα έχει καλές που μειώνουν τις κακές για να καταλάβει χωρίς πολλά πολλά και έδωσα και links να ενημερωθεί. Μην παίζουμε με τις λέξεις ,κ εγώ έχω διαβάσει άπειρες κοτσάνες σχετικά με διατροφή κ άθληση και δεν έχω πει κάτι αφού δεν βγάζεις άκρη απο το internet, ακόμα κ αν εκεί έμπαζε το περιεχόμενο/νόημα και όχι η διατύπωση  :-D 

 

 

Μερικοί εδω μέσα γνωρίζουμε δυο πράγματα σχετικά με άθληση και διατροφή και μπορούμε να βοηθήσουμε κόσμο , το πρόβλημα είναι η νοοτροπία του ξερόλα που θα σε ζαλίσει νομίζοντας πως ξέρει τα πάντα με ένα googlάρισμα ενώ στην ουσία δεν ξέρει την τύφλα του και μπορείς να το καταλάβεις απο την φυσική του κατάσταση και την κατάσταση υγείας του. Μια και δυο φορές παχύσαρκοι και skinny fat έχουν προσπαθήσει να μας την πουν εδω μέσα οτι δεν ξέρουμε τι λέμε ? παρακολουθείς fitness thread

 

Οπότε θα πρέπει να φας αρκετό χρόνο για κάτι που δεν θα σου επιφέρει χρήματα κ αυτή τη στιγμή βαριέμαι και να διατυπώνω "επαγγελματικά" την κάθε φράση μου αλλα και να σκοτιστώ αν ο καθένας θεωρεί πως λέω μαλακίες. Αν μπορώ να αποδείξω πως ξέρω τι λέω ? είμαι ζωντανό παράδειγμα αφού οτι λέω το έχω κάνει πάνω μου πρώτα.

 

όπως ακριβώς το είπες , αγάπη μόνο και ζήτω η τρέλα , κοιτάζω έξω έχει ένα ήλιο καύλα , σιγά μην κάτσω insomnia να πείσω τον χ-ψ γιατί πρέπει να κόψει πραγματικές βλαβερές συνήθειες όπως κάπνισμα και σάπισμα στην κολάρα και να μην ανησυχεί για κάτι φυσικό όπως το αυγό. χαχαχα  B) 

 

Για ποια ανθυγιεινά λες;

τα "κακά" λιπαρά χρειάζονται μια φορά στις 10-15 μέρες , με μέτρο βέβαια. Άλλο να φας δυο κομμάτια πίτσα και άλλο να φας 2 πίτσες , τα άτομα που δεν έχουν μέτρο δεν κινδυνεύουν απο τα κακά λιπαρά , μια χαρά παχύσαρκος γίνεσαι με "υγειηνά φαγητά" και μια χαρά προβλήματα υγείας δημιουργείς. Για να το θέσω ποιο απλά , το ιδανικό θα ήταν να τρως όσο ακριβώς χρειάζεσαι απο καλές τροφές και μια στο τόσο να τρως και ένα 20% απο "σαβούρα". Με αυτό τον τρόπο 1) δεν έχεις ποτέ ξεσπάσματα 2) δεν ζεις στερημένη/κομπλεξική ζωή 3) δουλεύει καλύτερα ο οργανισμός σου. Φυσικά όταν λέω ανθυγιεινά δεν αναφέρομαι σε γαριδάκια και λοιπά σκουπίδια μηδενικής (ή κοντά) διατροφικής αξίας. Η pizza μια χαρά διατροφικά στοιχεία έχει(ανάλογα τι θα πάρεις) , αλλα δεν είναι για κάθε μέρα λόγο του κακού της balance σε αυτά. 

ο γιατρος μου ειπε μονο γαι το ψωμι και να τρωω πολλα λαχανικα. δν μου ειπε για τζανκ φουντ. απο εξω τρωω μια φορα τις δυο βδομαδες σουβλακι. δεν τρωω π.χ πιτσες, κρεπες , μπεργκερ κλπ . τωρα το καλαμακι κοτοπουλο , με ντοματα , μαρουλι , μουσταρδα δεν το λες και τσανκ φουντ :P

και εγω δεν ζηταω ουτε διαια, ουτε σουπερ διατροφες. Μια απλη ισορροπημενη διατροφη ζηταω. :D

ε δεν γνωρίζω πως τρως τα σουβλάκια σου  :P μπορεί να φας ένα σουβλάκι που να είναι μπαμ ακόμα και για δίαιτα για σώμα παραλίας , μπορείς να φας ένα σουβλάκι π να είναι μπαμ για να σε στείλει με βουλωμένες αρτηρίες αν τρως συνεχώς. 

Τι σου είπε για ψωμί ? αν σου είπε να το κόψεις τότε πρέπει να κόψεις και το ψωμί απο τα σουβλάκια , δηλαδή να παίρνεις καλαμάκι. Αν σου είπε να τρως ολικής στην τελική πάρε πίτες ολικής σπίτι σου, πάρε ντομάτα/κρεμμύδι /τζατζίκι και πάρε μόνο το καλαμάκι απέξω , τύλιξε το στην πίτα σου και φάε. Αν θες να πας να φας έξω πάρε καλαμάκια , αν και δεν νομίζω ρε μαν να σου κάνει τόσο κακό , πρέπει να είναι πολύ extreme το πρόβλημα σου για να σε περιορίζει τόσο. Άλλωστε η διαφορά με το ολικής είναι πως έχει αρκετές φυτικές ίνες και δεν περιέχει ζάχαρη (αυτό βοηθάει να μην έχεις insulin spike μιας και τα άσπρα ψωμιά δημιουργούν ανάλογο insulin spike με μια κουταλιά ζάχαρη. 

 

Αυτό που λες μια χαρά είναι. Δεν γνωρίζω το πρόβλημα σου όμως γνωρίζω άτομο με πρόβλημα στο έντερο. Αν το δικό σου περιλαμβάνει δυσκοιλιότητα να δώσεις αρκετή βάση στις φυτικές ίνες, φάε κ κανένα δαμασκηνάκι αλλα πάνω απόλα κινήσου , θα σε βοηθήσει πολύ, δεν ξέρω τι θα κάνεις για άσκηση αλλα μια φορά τη μέρα πρέπει να περπατάς για κανα μισάωρο , αν κάνεις καθιστική ζωή και δεν περπατάς έστω λίγο .. well .. δεν θα σου αρέσει η συνέχεια.  :-(

Καλα βασικά αυτά τα σουβλάκια με τον ιδρωμένο από τα λιπη γυρο και τις πιττες πανω σε μαυρισμένες πλάκες να ψηνονται είναι θανατος και 1 φορα την εβδομάδα να τα τρως.

Δεν τρώνε όλοι τα σουβλάκια τους με γύρο και λαδωμένες πίτες , μπορείς να φας σαβούρα που λέμε μπορείς να φας και σκουπίδια 

το σημαντικό είναι να υπάρχει μέτρο , αν πιάσει κάποιος και τρώει κάθε μέρα 3-4 κουταλιές βουναλάκια της σούπας μέλι επειδή το μελάκι κάνει καλό το μελάκι είναι υγεία και αυτό το μέλι είναι έξτρα απο τις διατροφικές του ανάγκες τότε σε λιγότερο απο ένα χρόνο μπορεί να έχει βάλει και 10kg λίπος ^^

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να πείτε πάντως, αν τα ζυμαρικά τα απλά είναι αίσχος σαν τροφή, τα ζυμαρικά ολικής είναι προσβολή στην ανθρωπότητα. Σαν να τρώς σκυλοτροφή είναι ρε μλκς... Χίλιες φορές άγριο ρύζι παρά αυτές τις καφέ αηδίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...