Προς το περιεχόμενο

Σωστη διατροφη


Aggeluska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

τα "κακά" λιπαρά χρειάζονται μια φορά στις 10-15 μέρες , με μέτρο βέβαια. Άλλο να φας δυο κομμάτια πίτσα και άλλο να φας 2 πίτσες , τα άτομα που δεν έχουν μέτρο δεν κινδυνεύουν απο τα κακά λιπαρά , μια χαρά παχύσαρκος γίνεσαι με "υγειηνά φαγητά" και μια χαρά προβλήματα υγείας δημιουργείς. Για να το θέσω ποιο απλά , το ιδανικό θα ήταν να τρως όσο ακριβώς χρειάζεσαι απο καλές τροφές και μια στο τόσο να τρως και ένα 20% απο "σαβούρα". Με αυτό τον τρόπο 1) δεν έχεις ποτέ ξεσπάσματα 2) δεν ζεις στερημένη/κομπλεξική ζωή 3) δουλεύει καλύτερα ο οργανισμός σου. Φυσικά όταν λέω ανθυγιεινά δεν αναφέρομαι σε γαριδάκια και λοιπά σκουπίδια μηδενικής (ή κοντά) διατροφικής αξίας. Η pizza μια χαρά διατροφικά στοιχεία έχει(ανάλογα τι θα πάρεις) , αλλα δεν είναι για κάθε μέρα λόγο του κακού της balance σε αυτά. 

 

 

 

Για το 1 και το 2 νομίζω πως κρατάω γερά και δεν μου λείπουν καθόλου τα τζανκ, ακόμα και τα πιο ''υγιεινά.''

Πιο πολύ θα με συγκινήσει να φάω κάτι σε μαγειρευτό του στυλ μπριάμ με φέτα ή κανένα κοκκινιστό ως ατασθαλία. 

Για το ότι λειτουργεί καλύτερα ο οργανισμός,εννοείς πως τον σοκάρεις και δεν μπαίνει σε plateau;

Ότι και να πείτε πάντως, αν τα ζυμαρικά τα απλά είναι αίσχος σαν τροφή, τα ζυμαρικά ολικής είναι προσβολή στην ανθρωπότητα. Σαν να τρώς σκυλοτροφή είναι ρε μλκς... Χίλιες φορές άγριο ρύζι παρά αυτές τις καφέ αηδίες...

 

Eγώ τρελαίνομαι γι'αυτά, μου φαίνεται τελείως γήινη η γεύση τους. Αν είχα σκύλο μάλλον θα του έτρωγα το φαί  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιτσα ειναι σαβουρα τελειως τι διατροφικη αξια εχει? εκτος και αν ειναι ολικής με τυρι χαμηλων λιπαρών και λαχανικά. Αλλιως η πιτσα η κανονικη οπως την φτιάχνουν εξω. Αλλα νομιζω οτι μιλάμε για σαβουριασμα οποτε αμα πας για πιτσα θα τη φάς κανονικά :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο γιατρος μου ειπε μονο γαι το ψωμι και να τρωω πολλα λαχανικα. δν μου ειπε για τζανκ φουντ. απο εξω τρωω μια φορα τις δυο βδομαδες σουβλακι. δεν τρωω π.χ πιτσες, κρεπες , μπεργκερ κλπ . τωρα το καλαμακι κοτοπουλο , με ντοματα , μαρουλι , μουσταρδα δεν το λες και τσανκ φουντ :P

 

και εγω δεν ζηταω ουτε διαια, ουτε σουπερ διατροφες. Μια απλη ισορροπημενη διατροφη ζηταω. :D

Το καταλαβαινω. Κι εγω πχ προτιμω ρα ολικης αλεσης αλλα αν καπου καθησω για φαι και εχει λευκο ψωμι θα φαω απο αυτο μια στο τοσο, δε χανετε ο κοσμος. Αυτο θελω να πω δε χρειαζεται ακροτητα. Παλια ετρωγα πολυ ψωμι, τωρα το εχω ελλατωσει οπως και τη ζαχαρη.

Τα τηγανιτα τα εχω κοψει με την εννοια οτι δεν το επιδιωκω, αν ερθω σπιτι σου και φτιαξεις κατι τηγανιτο θα φαω.

Την αυστηροτητα θα την κουραστεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Πιο πολύ θα με συγκινήσει να φάω κάτι σε μαγειρευτό του στυλ μπριάμ με φέτα ή κανένα κοκκινιστό ως ατασθαλία. 

Για το ότι λειτουργεί καλύτερα ο οργανισμός,εννοείς πως τον σοκάρεις και δεν μπαίνει σε plateau;

 

Eγώ τρελαίνομαι γι'αυτά, μου φαίνεται τελείως γήινη η γεύση τους. Αν είχα σκύλο μάλλον θα του έτρωγα το φαί   :P

ε καλά αυτό είναι θέμα γούστου κ εγώ βαριέμαι το junk food, έχω φάει για τρεις ζωές. 

εννοώ να φας κάτι εκτός των διατροφικών σου αναγκών και εκτός του συνηθισμένου , η μονοφαγία δεν κάνει καλό γενικότερα 

και εγώ έχει τύχει να μου τη βαρέσει και να φτιάξω κανα κεικ 2kg πορτοκαλιού να γουστάρω, τι να μου κλάσει το έτοιμο χ-ψ γλυκό 

Επεξ/σία από Vapir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλά αυτό είναι θέμα γούστου κ εγώ βαριέμαι το junk food, έχω φάει για τρεις ζωές. 

εννοώ να φας κάτι εκτός των διατροφικών σου αναγκών και εκτός του συνηθισμένου , η μονοφαγία δεν κάνει καλό γενικότερα 

και εγώ έχει τύχει να μου τη βαρέσει και να φτιάξω κανα κεικ 2kg πορτοκαλιού να γουστάρω, τι να μου κλάσει το έτοιμο χ-ψ γλυκό 

 

Μην το πάρεις στραβά αλλα σε βλέπω γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν σε διάφορα θέματα ,όχι μόνο σε αυτό , είναι κάποιου είδους trolling ή τα εννοείς?

 

Θα πεις κατι σοβαρο να στηρίξεις αυτό που έγραψες για την πιτσα ή θα συνεχισουμε να γελάμε? που δεν προκειται να βρεις βεβαια γιατι η πιτσα διατροφικα είναι τελειως μπακατέλα αλλα τεσπα.

Για το 1 και το 2 νομίζω πως κρατάω γερά και δεν μου λείπουν καθόλου τα τζανκ, ακόμα και τα πιο ''υγιεινά.''

Πιο πολύ θα με συγκινήσει να φάω κάτι σε μαγειρευτό του στυλ μπριάμ με φέτα ή κανένα κοκκινιστό ως ατασθαλία. 

Για το ότι λειτουργεί καλύτερα ο οργανισμός,εννοείς πως τον σοκάρεις και δεν μπαίνει σε plateau;

 

Eγώ τρελαίνομαι γι'αυτά, μου φαίνεται τελείως γήινη η γεύση τους. Αν είχα σκύλο μάλλον θα του έτρωγα το φαί   :P

 

Ο τυπάς εβαλε την φωτο για να ψαρωσουμε ότι έχει μπρατσα και άρα είναι γνωστης της διατροφης. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε γράφεις ψέμματα αφου δεν εχεις ουτε ένα δικο μου ποστ που να γράφει αυτά που λες. Εγω παροτρυνα κοσμο να μην παιρνει τα φαρμακα του? εγω προσεβαλα τον συγκεκριμενο γιατρο? φαντάσματα βλέπεις? είναι μαλακια να λές ψεμματα και να ανακατεύεις τον κοσμο για να γινει φασαρια. Προσεξε τι γράφεις.

 

Ο γιατρος ειχε την πλάκα του γιατι ηταν κουρασμένος για να απαντήσει στα δικα μου από την εφημερια αλλα δεν ηταν κουρασμένος για να μπει στο ινσομνια και να διαβάζει τα κατεβατά στα οποια έκανε και λάϊκ :cry:  :cry: επισης εξηγησα για ποιο λογο εγω προσωπικα δεν θα επαιρνα φαρμακα που γράφουνε καμια φορα χωρις να χρειάζονται.

 

Εγω ξέρω τι γραφω και προκαλω οποιον νομιζει ότι είναι μαλακια να το παραθέσει ο γιατρος δεν το εκανε ειχε εφημερια.... ελπιζω να βρεθει κανεις άλλος. Όχι γενικα και οαριστα όμως συγκεκριμένα.

 

Και στη τελικη δεν με ενδιαφερει κιολας αμα δεν απαντησε ο γιατρος δεν είναι και υποχρεωμένος να μου απαντησει για αυτό και του ειπα ότι αμα δεν με καλυπταν οι απαντησεις του θα εφευγα και από το ιατρειο του όπως και το εχω κάνει όταν ειχα πέσει σε έναν τέρμα χαζο με πτυχιο ιατρικης. Αλλα αν θέλετε οντως κουβεντα θα παραθέτετε συγκεκριμένες ατάκες όχι ότι του φανει του καθενος. Πες αυτό εδώ δεν το καταλαβαινω τι εννοεις? κτλπ. αυτό βεβαια αμα θες να γινει κουβεντα τωρα τα δεν εχεις ιδέα και εισαι άσχετος κτλπ καταλαβαίνεις ότι είναι αστεια ειδικα όταν μου λες ότι μου βάζεις να διαβαζω τι είναι η καλη και η κακη χοληστερολη και που ξερεις αμα δεν το ξέρω ηδη? ειδες ουτε καν το σχολιασα και συνεχισες ψάχνεσαι για φασαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13237579_1051023754969754_20867198062901

 

 

 

Με άλλα λόγια, χωρίς κάπνισμα και μια διατήρηση σε λογικά κιλά, με λίγη άσκηση πολυποίκιλη, καλά θα τη βγάλεις, το θέμα είναι τα γονίδια μετά. Που εδώ που τα λέμε, έχουμε βγει από τη φυσική επιλογή παάαααρα πολύ . Παλιά πέθαινε και κανένα παιδί στα χωριά που δεν ξέραν από τι. Εννοείται πως το λέω σαν απλή παρατήρηση, μην αρχίσετε καμιά μαλακία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ξεκινα σιγά σιγα να κοβεις τα σκατολοϊδια.

 

Eγω σημερα το πρωι πηρα μαζι μου στη δουλεια 2 μπανάνες αλλα ειχε τοση δουλεια που ξέχασα να φάω τα υπολοιπα. Ειχα πάρει αμυγδαλα σταφιδες και ένα σάντουιτς ολικης με αβοκάντο μεσα ντοματούλα λαδάκι και φέτα (όχι πολύ) αλλα γιδινη φέτα όχι την άλλη. Εχει πιο λιγη χοληστερίνη.

 

Το μεσημεράκι έφαγα πατατες ψητές με σπανάκι και σαλάτα διπλα. Τωρα προ λιγου εκοψα ανανά και έφαγα.

 

Αν είμαι σπιτι βάζω κουακερ με χυμο πορτοκαλιού και χωνω μέσα σταφιδες ταχινι και χουρμάδες για πρωινο αλλα χρονια τωρα εχω συνηθισει το πρωτο πραγμα που τρωω όταν ξυπνάω να είναι μπανανιτσα μερικές φορές πινω και λεμονονερο το πρωι εχω ακουσει πως καθαριζει μέσα πριν αρχισεις να ριχνεις φαγητο.

αμυγδαλα,σταφιδες,ταχινι,αβοκαντο?Ζωαρα λεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13237579_1051023754969754_20867198062901

 

 

 

Με άλλα λόγια, χωρίς κάπνισμα και μια διατήρηση σε λογικά κιλά, με λίγη άσκηση πολυποίκιλη, καλά θα τη βγάλεις, το θέμα είναι τα γονίδια μετά. Που εδώ που τα λέμε, έχουμε βγει από τη φυσική επιλογή παάαααρα πολύ . Παλιά πέθαινε και κανένα παιδί στα χωριά που δεν ξέραν από τι. Εννοείται πως το λέω σαν απλή παρατήρηση, μην αρχίσετε καμιά μαλακία. 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=5Ua-WVg1SsA

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...