Προς το περιεχόμενο

Σωστη διατροφη


Aggeluska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα μερικες συμβουλες σχετικα με την διατροφη. Αρχικα να πω πως δεν θελω να παρω/χασω κιλα , ο μονος σκοπος μου ειναι να φτιαξω την διατροφη μου και να τρωω πιο υγιεινα.

 

Απο τοτε που αρχισα να μενω μονος μου εχω κανει καποιες προσπαθιες να φτιαξω λιγο την διατροφη μου κλπ.

 

Αρχικα εκοψα τα τηγανιτα και συνηθως τρωω τα παντα στο γκριλ ή βραστα, αναψυκτικα , γαριδοπατατακια κλπ δν ετρωγα ποτε μου ουτως ή αλλως, γλυκα επισης σπανια τρωω, μονο σε γιορτες ,γενεθλια κλπ. δευτερον εβαλα στην διατροφη μου φρουτα και λαχανικα, που παλια σπανια ετρωγα και τριτον προσπαθω να τρωω κρεας δυο φορες την εβδομαδα, ενω ψαρι μια φορα την εβδομαδα. Γενικα θα ηθελα να ακουσω συμβουλες π.χ για τροφιμα με μεγαλη θρεπτικη αξια ή τι αξιζει π.χ να συμπεριλαβω στην διατροφη μου, οπως και θα ηθελα να μου πει καποιος για ποσοτητες, ποσο ψωμι ειναι ΟΚ να τρωει κανεις, ποσο μεγαλη πρεπει να ειναι η μεριδα του φαγητου κλπ. Επισης ενα προβλημα που εχω ειναι πως δν μπορω να φαω πρωινο με τπτ . ποτε δν μπορουσα , στην καλυτερη μπορω να πιω ροφημα , αλλα να φαω δεν μπορω. μπορω να παρω ενα καλο πρωινο σε μορφη ροφηματος; και αν ναι τι ;

 

Σορρυ για ολες τις ερωτησεις αλλα δν παιζει χρημα να παω σε ειδικο να μου πει, οποτε σκεφτηκα πως ισως αποκομισω μερικες πληροφοριες απο δω.

 

ευχαριστω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρχικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε απασχολεί το πρωινό, δεν θέλεις δεν τρως! Γενικά ένα καλό πρωινό με λίγους υδατάνθρακες και αρκετή πρωτείνη π.χ. αυγά, βοηθάει να μην έχεις ορέξεις για junk food την υπόλοιπη ημέρα και σου δίνει ένα καλό start-up. Στην θέση σου αν δεν μπορούσα να φάω κάτι πλήρες θα αρκούμουν σε κανά-δυο φρούτα και ένα ποτήρι τσάι (όχι τα έτοιμα). Γενικά να αποφεύγεις όσο μπορείς τους χυμούς. Πολύ ζάχαρι και δεν παίρνεις όλα τα θρεπτικά συστατικά που βρίσκεται στο ολόκληρο φρούτο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς πρέπει να καταλάβεις ότι ο μεταβολισμός και ο οργανισμός του καθένα είναι διαφορετικός ...όπως και οι ανάγκες του μέσα στην ημέρα.

Η ηλικία και το βάρος/ύψος έχουν μεγάλη σημασία για να σου δώσει κάποιος συμβουλές.

Επίσης και η δραστηριότητα που έχεις μέσα στην ημέρα...(πχ αν γυμνάζεσαι..αν κάνεις καθιστική ζωή κτλ)

Οπως καταλαβαίνεις αυτά και μετά απο μετρήσεις/εξετάσεις μπορεί να στα δώσει κάποιος ειδικός συγκεκριμένα για το σώμα σου.

Αφου δεν έχεις τέτοια δυνατότητα μάλλον ακολουθείς τον βασικό κανόνα που λεει....πλούσιο πρωινό ..απαραιτήτως δεκατιανο ...μεσημεριανο...απογευματινό...και ελαφρύ βραδινό.

Σε γενικές γραμμές τα πάντα πρεπει να τρως με ρέγουλα.Και τα φρούτα και λαχανικά....και ζυμαρικά και όσπρια και κρεας και ψάρια και γλυκό...

Το ποιο σημαντικό όμως είναι να έχεις πρόγραμμα ..να μην τρως ακαταστατες ώρες.

Ειδικές συμβουλές εγώ δεν μπορώ να σου δώσω γιατί δεν είμαι ο ειδικός....γτ πχ εγώ μπορεί να σου προτείνω να τρως τον αμπακο το πρωί....και το βράδυ να την βγάζεις με μισό γιαούρτι... ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Aggeluska

O καθενας εδω μεσα εχει τη δικη του "σωστη διατροφη". Η διατροφη ειναι οτι πιο συμαντικο και αυτος ειναι και ο λογος που υπαρχει τοση παραπληροφορηση γυρο απο το θεμα.

 

 

Μετα απο χρονια ψαξιματος κατεληξα:

 

Πρωτο και βασικοτερο, ακου το σωμα σου. Πχ εγω οταν τρωω κατι κατευθειαν με επηρεαζει (θετικα η αρνητικα).

 

Η λιστα των απαγορευμενων τροφων.

 

οχι στη ζαχαρη και στα υποπροιοντα της.

οχι στα λαδια, βουτυρα, μαργαρινες και ολα τα παρομοια.

οχι στα γαλακτοκομικα. Τυρια, γιαουρτια και ολα τα σχετικα.

οχι στο αλευρι και τα υποπροιοντα της.

οχι στα ψευτικα φρουτα/λαχανικα που δεν εχουν γευση/οσμη και δεν χαλανε ποτε.

 

Και οχι δεν τρολλαρο, αυτα που γραφω τα εννοω. Και εγω ο ιδιος προσπαθω να απεχω απο αυτα και τα ελαττωνω οσο γινετε. Ειναι δυσκολο, το ξερω....

Πολλες φορες προτιμω να μην φαω τιποτα απο το να φαω κατι απο την παραπανο λιστα. Και οχι δεν θα πεθανω της πεινας. Οσο λιγοτερο τρως και οσο πιο αξιολογα πραγαμτα τρως τοσο πιο καλα για τον οργανισμο σου. Πριν απο την τροφη υπαρχει ο αερας που χωρις το αυτον δεν ζουμε πανω απο μερικα λεπτα, μετα νερο και υστερα τροφη.

Ο κοσμος κανει σαν 10χρονα οταν το θεμα ερχεται στα ναρκωτικα (ουυυ) αλλα αποτυγχανει παταγωδως να αναγνωριση αυτα τα ναρκωτικα που ειναι απλυτος νομιμα και ονομαζονται "τροφες" (χειραγωγηση.....). Ο κοσμος ειναι εξαρτημενος απο απολυτα νομιμα πραγματα που σιγα σιγα τους σκοτωνει. Η παρηγορια μας στις δυσκολες στιγμες ειναι το ψυγειο, τι να λεμε τωρα....

 

Υπαρχουν πολλες τροφες που ο κοσμος αγνοει γιατι πολυ απλα η κοινωνια δεν του εμαθε να τα τρωει. Θα γραψω καποιες απο τις  τροφες που εγω θεωρω καταλληλες.

 

1) πατατα βραστη (μπορεις να την συνδυασεις με χιλια δυο πραγματα, φαντασια θελει).

2) ολα τα φυσικα φουρτα/λαχανικα (δυσκολα τα βρισκεις ομως...)

3) Ξηροι καρποι (ακριβα...)

4) θαλασσινα (ακριβα...)

5) κρεας (ακριβο και αυτο..)

6) πρασιναδα, οπως μαιντανο, ανηθο, κρεμμυδι κτλ.

7) αυγο

8) ριζι

 

Και αλλα πολλα που δεν μου ερχονται τωρα στο μυαλο, ψαξε εσυ και θα βρεις πολλες τροφες.

 

Καποιες τρφφες που μου αρεσουν πολυ αλλα δεν εχουν την αναγνωριση που τους αξιζει.

1)Τσουκνιδα (το θεωρω φαρμακο). Δοκιμασε να κανεις σουπα, αφου την πληνεις βαλε την να βραση, βαλε λιγο αλατη και αν θες προς το τελος ριξε και ενα αυγο και ανακατεψε. Μην τυχον και πεταξεις το νερο-ζουμι :D .

 

2)Παντζαρι... τι να σου πω, πλυνε τα, βρασε τα με τη φλουδα μετα καθαρισε τη φλουδα και φατα. Και χυμο μπορεις να κανεις. φαντασια θελει. :D

 

Αυτα προς το παρον δεν θυμαμαι αλλα.... Και μην ξεχναμε το αυτονοητο οτι ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και αναλογα με τον τροπο ζωης σου θα θες και διαφορετικες ποσοτηες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η λιστα των απαγορευμενων τροφων.

 

οχι στη ζαχαρη και στα υποπροιοντα της.

οχι στα λαδια, βουτυρα, μαργαρινες και ολα τα παρομοια.

οχι στα γαλακτοκομικα. Τυρια, γιαουρτια και ολα τα σχετικα.

οχι στο αλευρι και τα υποπροιοντα της.

οχι στα ψευτικα φρουτα/λαχανικα που δεν εχουν γευση/οσμη και δεν χαλανε ποτε.

 

Seriously now? :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λιστα των απαγορευμενων τροφων.

 

οχι στη ζαχαρη και στα υποπροιοντα της.

οχι στα λαδια, βουτυρα, μαργαρινες και ολα τα παρομοια.

οχι στα γαλακτοκομικα. Τυρια, γιαουρτια και ολα τα σχετικα.

οχι στο αλευρι και τα υποπροιοντα της.

οχι στα ψευτικα φρουτα/λαχανικα που δεν εχουν γευση/οσμη και δεν χαλανε ποτε.

 

Υπερβολές. Την διατροφή του ειπε οτι θελει να φτιαξει, οχι να κατεβει σε αγωνες. 2 κουταλιές λάδι στην σαλάτα τι κακό θα επιφέρουν? Ή λιγο λαδι στη φακη πχ, ή τυρί cottage και γιαουρτι kwark? Τα ψευτικα φρουτα/λαχανικα δεν καταλαβαινω τι εννοείς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα σιγά σιγα να κοβεις τα σκατολοϊδια.

 

Eγω σημερα το πρωι πηρα μαζι μου στη δουλεια 2 μπανάνες αλλα ειχε τοση δουλεια που ξέχασα να φάω τα υπολοιπα. Ειχα πάρει αμυγδαλα σταφιδες και ένα σάντουιτς ολικης με αβοκάντο μεσα ντοματούλα λαδάκι και φέτα (όχι πολύ) αλλα γιδινη φέτα όχι την άλλη. Εχει πιο λιγη χοληστερίνη.

 

Το μεσημεράκι έφαγα πατατες ψητές με σπανάκι και σαλάτα διπλα. Τωρα προ λιγου εκοψα ανανά και έφαγα.

 

Αν είμαι σπιτι βάζω κουακερ με χυμο πορτοκαλιού και χωνω μέσα σταφιδες ταχινι και χουρμάδες για πρωινο αλλα χρονια τωρα εχω συνηθισει το πρωτο πραγμα που τρωω όταν ξυπνάω να είναι μπανανιτσα μερικές φορές πινω και λεμονονερο το πρωι εχω ακουσει πως καθαριζει μέσα πριν αρχισεις να ριχνεις φαγητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα η διατροφή είναι συνυφασμένη με την άσκηση, όπου σ' αυτή την περίπτωση τα Χ είναι περισσότερα (πχ αν κοιτάς να ρίξεις το ποσοστό λίπους). Όμως, ακόμη και για έναν που δεν γυμνάζεται και θεωρείται αδύνατος (είναι πραγματικά, όμως; ή μιλάμε για κόκαλα με λίπος; ), δεν είναι κακό να περιορίσει κατά πολύ τροφές που είναι κενές θερμίδες και δεν έχουν καμία διατροφική αξία. Σίγουρα θα φάει και το γλυκό του, θα πιει ένα ενεργειακό ποτό, θα πάρει και τα junk food του. Το σημαντικότερο, όμως, είναι το μεγαλύτερο ποσοστό τής διατροφής του να είναι σωστό. Θα έχει πολλαπλό κέρδος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα η διατροφή είναι συνυφασμένη με την άσκηση, όπου σ' αυτή την περίπτωση τα Χ είναι περισσότερα (πχ αν κοιτάς να ρίξεις το ποσοστό λίπους). Όμως, ακόμη και για έναν που δεν γυμνάζεται και θεωρείται αδύνατος (είναι πραγματικά, όμως; ή μιλάμε για κόκαλα με λίπος; ), δεν είναι κακό να περιορίσει κατά πολύ τροφές που είναι κενές θερμίδες και δεν έχουν καμία διατροφική αξία. Σίγουρα θα φάει και το γλυκό του, θα πιει ένα ενεργειακό ποτό, θα πάρει και τα junk food του. Το σημαντικότερο, όμως, είναι το μεγαλύτερο ποσοστό τής διατροφής του να είναι σωστό. Θα έχει πολλαπλό κέρδος.

 

Παω σε λιγο να πλακωθω στον μονοζυγο και τς κάμψεις. Χωρις γυμναστική δεν παλευεται είναι σαν να μη κάνεις σεξ .. είναι μια τρέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παω σε λιγο να πλακωθω στον μονοζυγο και τς κάμψεις. Χωρις γυμναστική δεν παλευεται είναι σαν να μη κάνεις σεξ .. είναι μια τρέλα.

 

Η γυμναστική είναι δώρο στον εαυτό μας, κι ο "φόρος" που πληρώνουμε για να είμαστε πιο καλοστεκούμενοι στα γεράματά μας. :-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γυμναστική είναι δώρο στον εαυτό μας, κι ο "φόρος" που πληρώνουμε για να είμαστε πιο καλοστεκούμενοι στα γεράματά μας. ριχνουμε πιπινια  :-D

Μεχρι τα γεραματα.. :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...