Προς το περιεχόμενο

Σωστη διατροφη


Aggeluska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oι αλλαγές που έχεις ήδη ξεκινήσει πάντως είναι μια πολύ καλή βάση γι'αυτό που θέλεις να πετύχεις. Και εφόσον δεν θέλεις να χάσεις κιλά, θα σου έλεγα να μην μπεις στη διαδικασία να υπολογίζεις τις μερίδες ποσοτικά, κυρίως το ποιοτικά βλέπε. Για το πρωινό, συμφωνώ με τον beholder, αν δεν μπορείς, μην τρως. Από την άλλη, και η διατροφή θέμα συνήθειας είναι, οπότε αν αρχίσεις σιγά σιγά να τρως το πρωί λίγο και σταδιακά αυξάνεις, θα μάθεις τον οργανισμό σου να πεινάει το πρωί και θα αναπροσαρμοστεί η όρεξή σου, θα θέλεις πχ να τρως λιγότερο το μεσημέρι ή το βράδυ. Και πάλι όμως αυτά είναι σχετικά, μπορεί μια μέρα, να πεινάς πολύ, μια άλλη όχι, οπότε ως προς τον προγραμματισμό των γευμάτων, κινήσου κατά πως σου λέει το σώμα σου και δώσε έμφαση στο τι θα τρως.

Τρόφες ποιοτικές εκτός αυτών που ήδη είπες είναι οι ξηροί καρποί (με μέτρο), τα φυλλώδη λαχανικά(σπανάκι, ρόκα, λάχανο), τα πατζάρια και οι πατάτες, τα όσπρια, τα δημητριακά ολικής( δεν εννοώ τα επεξεργασμένα τύπου corn flakes αλλά βρώμη, κριθάρι, πληγούρι). Ακόμα, αβοκάντο, γιαούρτι(κατά προτίμηση στραγγιστό με λίγα λιπαρά και όχι ''επιδόρπιο γιαουρτιού), αυγά, σολωμός. Τα γράφω λίγο βιαστικά τώρα, θα επανέλθω!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω πολύ τα γουστάρω τα παντζάρια με λεμονάκι και λάδι. Επισης μ αρεσουν πολύ και τα οσπρια φακές , ρεβυθια ειδικα , φασολάκια όλα αυτά. Να του δωσουμε και άλλες ιδέες. Ένα άλλο ωραιο πρωϊνο είναι να φρυγανισεις 2-3 φέτες ολικης στο φουρνο ή στην τοστιέρα και να βαλεις πανω ταχινι μέλι και σταφιδες. Τωρα από φαγητά να τρως και σαρδέλα εχει Ω3 με λιαστη ντομάτα στο φουρνο είναι ωραιο γεύμα. Και οι γιγαντες είναι ωραιο φαγητο βεβαια όλα αυτά εξαρτάται και από τον τροπο που μαγειρεύονται αμα τα κανει κανεις τσιγαριστα προσθέτει τσαμπα θερμιδες και είναι βαρυ το φαγητο. Εγω τα μαγειρευω στη κατσαρολα και μολις τελειωσει βάζω το λαδι δεν το ψηνω το λάδι από την αρχή.

 

Τρωγε πολλα φρουτα και λαχανικα και οσπρια. Όχι πολλα αυγά έχουν χοληστερίνες. Κανονικα και τα πολλα τυρια θα πρέπει να περιορισεις γιατι έχουν χοληστερινη και λιπαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τρωγε πολλα φρουτα και λαχανικα και οσπρια. Όχι πολλα αυγά έχουν χοληστερίνες. Κανονικα και τα πολλα τυρια θα πρέπει να περιορισεις γιατι έχουν χοληστερινη και λιπαρά.

 αυτό που είναι κάτι που πίστευαν βάση παλαιών μελετών , έχει καταρριφθεί και αποτελεί μύθο.  Ένας υγιής άνθρωπος μπορεί να τρώει κάθε μέρα και 5 και 10 αυγά ολόκληρα και να μην πάθει τίποτα. Τα αυγά περιέχουν καλή χοληστερίνη (HDL) που βοηθάει στην μείωση της κακής χοληστερίνης (LDL).

 

καλή και κακή χοληστερίνη 

τα αυγά αυξάνουν την HDL

 

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 αυτό που είναι κάτι που πίστευαν βάση παλαιών μελετών , έχει καταρριφθεί και αποτελεί μύθο.  Ένας υγιής άνθρωπος μπορεί να τρώει κάθε μέρα και 5 και 10 αυγά ολόκληρα και να μην πάθει τίποτα. Τα αυγά περιέχουν καλή χοληστερίνη (HDL) που βοηθάει στην μείωση της κακής χοληστερίνης (LDL).

 

καλή και κακή χοληστερίνη 

τα αυγά αυξάνουν την HDL

 

 

 

Έχει αποδειχθεί από τους επιστήμονες του insomnia; Τότε μόνο θα ισχύει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ειπε ο αδερφός παραπάνω με τα αυγά ειναι αληθεια. Οπως αλήθεια ειναι και το πρωινό ειναι το σπουδαιότερο γευμα. Ψωμί να πέρνεις ολικής ή ζέα. Φρούτα εποχής,λαχανικά εποχής,οχι χοιρινό(δοκίμασε πλευρώτους μανιτάρια,σαν κρέας ψηνετε και έχει πολλές περισσοτερες θρεπτικές αξιες).Δεκατιανό οπωσδηποτε,ειτε με ξηρους καρπούς ειτε με μπανανιτσες... Μεσημέρι κυριως πιατο και απογευμα ελαφριά. Αν μπορεσεις να κρατησεις ρυθμο,δεν θα μπορείς να τρως το τελευταίο γευμα. Τοσο χορτασμένος θασαι!

Εχει χιλιαδες ιστοσελίδες που μπορείς να κανεις το εβδομαδιαίο σου προγραμμα φτηνα και θρεπτικά....

Φυσικα παιζει μεγαλο ρολο υψος βαρος αν και σε κοβω απο τα γραφομενα σου οτι ψιλοείσαι της διατροφής....σε ενα ατομο 120 κιλων 180υψος δεν θα κανει την ιδια διατροφη με εναν 90 κιλα και 180 υψος....

Παν μετρον αριστον

 

Και προσοχη,μη τρως μετα τις εννεα και αν φας να κοιμηθεις μετα απο δυο ωρες.... φιλικα ,Δημητρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο καποια στάδια διατροφης που εχω περασει, ενα πραγμα θα σου πω και σου προτεινω να κινηθεις βαση αυτου, εφοσον δεν εχεις καποιο προβλημα σοβαρο που χρηζει ειδικης διατροφης.

Παν μετρον αριστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 αυτό που είναι κάτι που πίστευαν βάση παλαιών μελετών , έχει καταρριφθεί και αποτελεί μύθο.  Ένας υγιής άνθρωπος μπορεί να τρώει κάθε μέρα και 5 και 10 αυγά ολόκληρα και να μην πάθει τίποτα. Τα αυγά περιέχουν καλή χοληστερίνη (HDL) που βοηθάει στην μείωση της κακής χοληστερίνης (LDL).

 

καλή και κακή χοληστερίνη 

τα αυγά αυξάνουν την HDL

 

Καθόλου δεν έχει καταρριφθεί. Μερικές δημοσιεύσεις δεν σημαίνει ότι κάτι άλλαξε. Αν αρχίσει κανείς να ακολουθεί ό,τι λέει το πρώτο paper που πέτυχε ψάχνοντας, ζήτω που καήκαμε.

 

O WHO (World Health Organization) δεν έχει αλλάξει τις συμβουλές του ως προς την χοληστερίνη. Προτείνω σε όλους να παίρνουν διατροφικές συμβουλές από αξιόπιστους οργανισμούς υγείας, όχι τον κάθε τυχαίο που κάνει διδακτορικό στη διατροφολογία και προσπαθεί να αποδείξει αυτό που νομίζει ότι ισχύει.

 

Επίσης η έρευνα αφορούσε υγιείς, ενεργούς και νεαρούς ενήληκες που έτρωγαν ένα αυγό την ημέρα, και διήρκησε μόνο τρεις μήνες. Μην λέμε ό,τι θέλουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλά λες, άρα εγώ που το κάνω κανα 3-4 χρόνια σερι και τρώω απο 5 μέχρι 10(για περιόδους μηνών και 15) ολόκληρα αυγά τη μέρα πρέπει να είμαι κάτι ξεχωριστό για να μου λέει ο γιατρός η καλή χοληστερίνη σου είναι άψογη και η κακή είναι στο μισό απο το κατώτερο όριο . Κ είμαι άτομο που φτάνω 20 κιλά πάνω απ το ύψος μου στον όγκο και τρώω αρκετά συχνά σαβούρα , δεν τρώω νερόβραστα.  Δεν μιλάω για papers μιλάω απο προσωπική εμπειρία δική μου και φίλων τα link μπήκαν καθαρά για να μάθει τι είναι καλή και τι κακή χοληστερίνη . 

 

Γνωρίζω προσωπικά καμια 20ρια άτομα που επίσης που κάνουν το ίδιο για 5-10-20-30 χρόνια και υπάρχει και ένας μικρός αριθμός , μερικές εκατοντάδες χιλιάδες αθλητές που κάνουν το ίδιο για δεκαετίες, δηλαδή τρώνε απο 5 κ πάνω αυγά τη μέρα για χρόνια και έχουν την καλύτερη δυνατή υγεία , αυτή είναι η μεγαλύτερη έρευνα που μπορεί να γίνει, όχι τα δείγματα 20-30 ατόμων. 

 

Φυσικά και μιλάμε για υγιή άνθρωπο , δεν διάβασα να λέει ο op πως είναι άρρωστος. Προσωπικά μάλιστα μιλάω για άνθρωπο που έχει και φυσική δραστηριότητα στη ζωή του , όποια και αν είναι αυτή. Αν κάθεσαι όλη μέρα δεν σου φταίει κανένα αυγό και καμία διατροφή 

Πέρα απο αυτό δεν με ενδιαφέρει να σε πείσω για το αντίθετο. Απο τη στιγμή που δεν μπορώ να ξέρω με ποιον μιλάω δεν έχει κάποιο νόημα για εμένα, γνώμη σου γνώμη μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις . αυτο για τα αυγα το εχω ακουσει και εγω , δηλαδη οτι δν προκαλουν χολιστερινη . Γενικα μ αρεσουν πολυ τα αυγα. Επισης εχω ακουσει οτι καλο ειναι να συνδιαζεις πολλα χρωματα στην σαλατα που φτιαχνεις. Ψωμι τρωω μονο ολικης εδω και 4 μηνες περιπου. Ειμαι 1,75 , 77 κιλα, 26 χρονων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις . αυτο για τα αυγα το εχω ακουσει και εγω , δηλαδη οτι δν προκαλουν χολιστερινη . Γενικα μ αρεσουν πολυ τα αυγα. Επισης εχω ακουσει οτι καλο ειναι να συνδιαζεις πολλα χρωματα στην σαλατα που φτιαχνεις. Ψωμι τρωω μονο ολικης εδω και 4 μηνες περιπου. Ειμαι 1,75 , 77 κιλα, 26 χρονων. 

 

Γενικότερα, θα ήταν καλό να βάλεις προϊόντα ολικής στη διατροφή σου, όχι μόνο το ψωμί. Έχουν υψηλότερη διατροφική αξία, αφού δεν υφίστανται τέτοια επεξεργασία, που να απομακρύνει μαζί τα περισσότερα οφέλη, που μπορεί να κερδίσει κανείς με την κατανάλωσή τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αποφεύγεις τα κόκκινα κρέατα, ειδικά το μοσχαρίσιο. Μια φορά την εβδομάδα και πολύ είναι. Αν θές να τρώς πολύ κρέας, φάε αυγα και κοτόπουλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα, θα ήταν καλό να βάλεις προϊόντα ολικής στη διατροφή σου, όχι μόνο το ψωμί. Έχουν υψηλότερη διατροφική αξία, αφού δεν υφίστανται τέτοια επεξεργασία, που να απομακρύνει μαζί τα περισσότερα οφέλη, που μπορεί να κερδίσει κανείς με την κατανάλωσή τους.

τι εννοεις αλλα προιοντα ολικης; για πες μερικα να ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...