Προς το περιεχόμενο

AMD Zen, AM4 socket


tmjuju

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι όπως λένε πολλοί σε πολλά θέματα για i3/i5, σήμερα παίζει μια χαρά αλλά είναι κοντά στο 100% αύριο μεθαύριο που θα βάλεις ποιο δυνατή κάρτα θα τα βρεις σκούρα...ε το ίδιο σκεπτικό υπάρχει και εδώ, σήμερα παίζει μια χαρά αλλά με της κάρτες του αύριο το 4κ θα γίνει 1080 για της GPU που είναι σε ανθρώπινες τιμές οπότε όπως και να το κάνουμε καλό είναι να τα βλέπουμε και αυτά τα νούμερα.

Ήδη η 1080ti βγήκε τώρα στην τιμή που είχε η 1080 όταν βγήκε.

 

Όσο κι αν έχεις δίκιο στο σκεπτικό σου, ξανά-μανά:

 

Δεν είναι gaming επεξεργαστές αυτοί οι 3 πρώτοι που βγήκαν.

 

Από εκεί και πέρα, επειδή η AMD φαίνεται πως ακόμα μια φορά έβαλε τρικλοποδιά στον εαυτό της με μη επαρκή soft υποστήριξη day-1 (το παράδειγμα της 480 6 μήνες μετά η οποία ήδη είχε πάρει κάπου 10%+ παραπάνω, είναι αρκετά πρόσφατο και ενδεικτικό), χρειάζεται (δυστυχώς) να περιμένουμε σε 1η φάση την κυκλοφορία των R5-R3 αφού μαζί τους θα υπάρχει πια και πιο ώριμο soft.

 

Στις νέες δοκιμές που θα γίνουν τότε (όσοι αξιωθούν να τις κάνουν και δεν αντιγράψουν απλά τα αποτελέσματα από προχτές), μάλλον θα έχουμε αρκετά ενδιαφέρουσες διαφορές, αφού πολύ απλά, δεν γίνεται οι επεξεργαστές να έχουν τόση ωμή δύναμη στα περισσότερα σενάρια και σε κάποια χτυπητά αυτή να μη φαίνεται.

 

Ναι, λογικά ο 7700 κλοκαρισμένος τέρμα θα παραμένει "γενικά" καλύτερος για gaming έως και 1080/βαριά 1440, αλλά ήδη οι R έχουν πιο ομαλή εμπειρία (frametimes κλπ), σχεδόν σίγουρα θα έχουν καλύτερα min (μάλλον πιο σημαντικό από τα max) και όπως και να το κάνουμε, ο 4/8 να αποδειχθεί καλύτερος όσο οι "mainstream" κάρτες θα φτάνουν σε 4Κ επίπεδα από τον 8/16 (και τον 6/12, ακόμα), είναι η διαστροφή της λογικής.

 

Btw, καλό είναι που δεν υπάρχουν μητρικές Ελλάδα ακόμα (που γκρίνιαζα προχτές)...όταν με το καλό φτάσουν θα έχουν πάρει γύρω στα 10 BIOSs η καθεμιά, θα έχουν λύσει τα περισσότερα δικά "τους" θέματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που ειμαστε λιγοι και .... νορμαλ.... Πως τα βλεπετε τα πραγματα παιδια?

Θα αναφέρω δυο πραγματα :

 

1. το πόση raw δύναμη διαθέτουν benchmarks κτλπ.

2. οτι υπάρχουν games bf1 dx11/doom που ρολlάρουν καλα.

 

αυτά τα δύο μου λένε οτι όλα τα reviews χρειάζονται επανεξέταση στο βάθος χρόνου και ότι θα δούμε διαφορες οταν προσαρμοστεί το software,οταν φτιαχτει το θέμα του SMT και αμα μυηθεί το πρόβλημα? του cpu scheduling απο CCX-CCΧ.

 

για αυτούς που θα πούνε οτι τα ίδια λέγαμε με τους bulldozer,ανατρέξτε στο 1. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματικά σοβαρά benchmarks γίνονται σε 720p αλλά το σενάριο χρήσης είναι μη ρεαλιστικό. Οπότε;

 

Τα σημαντικα FPS δεν ειναι ουτε τα average ουτε τα maximum

ειναι τα ελαχιστα

οι ryzen ειχαν καλυτερα frametimes με ελαχιστα spikes.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο κι αν έχεις δίκιο στο σκεπτικό σου, ξανά-μανά:

 

Δεν είναι gaming επεξεργαστές αυτοί οι 3 πρώτοι που βγήκαν.

Είπα εγώ ότι είναι gaming ή το οτιδήποτε άλλο;

Σχολίασα πάνω σε κάτι συγκεκριμένο που συζητούσαν τα παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αναφέρω δυο πραγματα :

 

1. το πόση raw δύναμη διαθέτουν benchmarks κτλπ.

2. οτι υπάρχουν games bf1 dx11/doom που ρολlάρουν καλα.

 

αυτά τα δύο μου λένε οτι όλα τα reviews χρειάζονται επανεξέταση στο βάθος χρόνου και ότι θα δούμε διαφορες οταν προσαρμοστεί το software,οταν φτιαχτει το θέμα του SMT και αμα μυηθεί το πρόβλημα του cpu scheduling απο CCX-CCΧ.

 

για αυτούς που θα πούνε οτι τα ίδια λέγαμε με τους bulldozer,ανατρέξτε στο 1. 

 

 

Ναι αυτο φαινεται λογικο ρε συ!  Τα τσιπακια αυτα φαινονται πλεον οτι εχουν πολυ δυναμη αλλα ειναι λες και τους εχουν βαλει κοφτη!Το μελλον φαινεται οτι θα ειναι καλο! :-D

 

Και η αληθεια ειναι οτι εχουμε πεσει ολοι στην παγιδα των benchs του gaming που υποτιθεται οτι το ιδιο το gaming δεν ειναι καν ετοιμο για τετοιους επεξεργαστες! Απο 1600Χ και κατω θα ειναι πιο νορμαλ οι συγκρισεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα εγώ ότι είναι gaming ή το οτιδήποτε άλλο;

Σχολίασα πάνω σε κάτι συγκεκριμένο που συζητούσαν τα παιδιά.

 

Δεν πήγαινε σε εσένα η συγκεκριμένη παρατήρηση.

 

Με βάση την απάντησή σου, απλά "διευκρίνιση" ήταν, για όσους επιμένουν πως επεξεργαστές τέτοιων δυνατοτήτων πρέπει να "πεταχτούν" για 1080p gaming.

 

Ξέρουμε, αλήθεια, πώς τα πάει σε κάτι Star Citizen και αντίστοιχα mega-uber ανοιχτά? Θέλω να ελπίζω πως τέτοιου επιπέδου δουλειά δεν έχει γίνει για 1-2 πυρήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πήγαινε σε εσένα η συγκεκριμένη παρατήρηση.

 

Με βάση την απάντησή σου, απλά "διευκρίνιση" ήταν, για όσους επιμένουν πως επεξεργαστές τέτοιων δυνατοτήτων πρέπει να "πεταχτούν" για 1080p gaming.

 

Ξέρουμε, αλήθεια, πώς τα πάει σε κάτι Star Citizen και αντίστοιχα mega-uber ανοιχτά? Θέλω να ελπίζω πως τέτοιου επιπέδου δουλειά δεν έχει γίνει για 1-2 πυρήνες.

 

 

Αυτο το star citizen ρε Πετραν μου χει κατσει τοσο ασχημα...(Γουσταρω με 1000 εννοω..)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πραγματικά μου άρεσε είναι ότι εξαφανίστηκαν όλοι αυτοί που πρότειναν μία βδομάδα πριν Pentium,i3 και κλειδωμένα i5 σε συνθέσεις αποκλειστικά gaming.

Τώρα πλέον ο i7 είναι για αυτούς το VFM, ποιός να το πίστευε αυτό!!!!

Αυτό δείχνει και την επιτυχία της amd. Έφερε επεξεργαστές εξαιρετικούς σε Multitasking και αξιοπρεπέστατους σε gaming (αν και χαραμίζονται στα τωρινά games)...και έρχονται και οι επόμενοι R5 να αλλάξουν τα πράγματα και τις προτεινόμενες συνθέσεις και στην πιο κάτω κατηγορία τιμής. Σε λίγο τον i3 θα τον προτείνουν σε htpc!!! Χεχε...

 

EDIT: Το μόνο που ελπίζω πραγματικά είναι να αναθεωρήσει το θεριό η intel την τιμολογιακή και όχι μόνο πολιτική της ότι οι 4c/8t είναι σούπερ για σχεδόν όλες τις δουλειές άρα και θα τους χρυσοπληρώνουμε...το οφείλει πρώτα στο όνομά της και στην ιστορία της (με τις μαύρες της σελίδες μέσα όπως και η amd) να κινήσει τον κόσμο της πληροφορικής μπροστά...αν δεν μπορεί να το κάνει αυτή που είναι κολοσσός τι να πω... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το star citizen ρε Πετραν μου χει κατσει τοσο ασχημα...(Γουσταρω με 1000 εννοω..)

 

Δεν έχω πια το χρόνο για να το ευχαριστηθώ...όπως και το gaming γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πια το χρόνο για να το ευχαριστηθώ...όπως και το gaming γενικότερα.

 

 

Εγω δεν εχω ουτε καν το μηχανημα αλλα ενας λογος για αλλαγη ειναι και αυτο το παιχνιδι...Κι εγω τα τελευταια χρονια δεν παιζω σχεδον καθολου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Star Citizen είναι το μεγαλύτερο game development trainwreck που έχω δει στην ζωή μου.

 

Αλλά, νομίζω πως σίγουρα το φτιάχνουν για πολλά threads. Τουλάχιστον, αυτό έχουν αναφέρει αρκετές φορές στο παρελθόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Star Citizen είναι το μεγαλύτερο game development trainwreck που έχω δει στην ζωή μου.

 

Αλλά, νομίζω πως σίγουρα το φτιάχνουν για πολλά threads. Τουλάχιστον, αυτό έχουν αναφέρει αρκετές φορές στο παρελθόν.

Βαρέλι χωρίς πάτο είναι, καθαρό p2w αλλά γούστα είναι αυτά.

Όσο και να μου αρέσει και σαν consept όσο και οπτικά δεν πρόκειται να ασχοληθώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όπως λένε πολλοί σε πολλά θέματα για i3/i5, σήμερα παίζει μια χαρά αλλά είναι κοντά στο 100% αύριο μεθαύριο που θα βάλεις ποιο δυνατή κάρτα θα τα βρεις σκούρα...ε το ίδιο σκεπτικό υπάρχει και εδώ, σήμερα παίζει μια χαρά αλλά με της κάρτες του αύριο το 4κ θα γίνει 1080 για της GPU που είναι σε ανθρώπινες τιμές οπότε όπως και να το κάνουμε καλό είναι να τα βλέπουμε και αυτά τα νούμερα.

Ήδη η 1080ti βγήκε τώρα στην τιμή που είχε η 1080 όταν βγήκε.

 

Φιλε μου το εχω πει σε αρκετους που συζητησαμε θα το γραψω και εδω.

Το θεμα ειναι πως βλεπεις το μελλον του gaming απο αποψη προγραμματισμου.

Εγω πιστευω οτι οποιος παρει 6/8 πυρηνες σημερα θα ειναι σε πολυ καλυτερη θεση μετα απο 1-2 χρονια.

Αυτο γιατι:Η ιντελ θα βγαλει 6πυρηνο στα κοντα mainstream.Ασε που ενα μεγαλο κομματι της αγορας ηδη θα εχει

σε πολυ λιγο καιρο ryzen 6/8 core.Οποτε πιστευεις, θα υπαρχει κανενας που θα προγραμματιζει για 1-2-4 πυρηνες οπως

γινεται σημερα?Αν δεις benchmark vulkan doom, εκει που σε openGL ο ryzen ειναι 20-30 frames κατω περναει μπροστα.

Ετσι απλα, αλμα 30% πανω ΣΗΜΕΡΑ.Βαλε και dx12 οπου ειναι Multicore oriented και θα καταλαβεις τι θα γινει σε λιγο καιρο,

και αν ειναι σοφο να αγορασεις σημερα 4πυρηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...