Προς το περιεχόμενο

Η Google φέρνει το Android στο Raspberry Pi 3


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια, αυτα τα μηχανακια δεν τα παιρνουμε για απλο pc ειδικα αν δεν γνωριζουμε απο αυτα.

καλυτερα να βρουμε κανα φτηνο λαπτοπακι  εστω και μεταχειρισμενο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή στα fake απο ebay, στην Ελλαδα εχει 43 ευρω 100% γνησιο και οχι δεν εχω μαγαζι αλλα εχω το pi 2 b και ειναι τρομερο για τα λεφτα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή στα fake απο ebay, στην Ελλαδα εχει 43 ευρω 100% γνησιο και οχι δεν εχω μαγαζι αλλα εχω το pi 2 b και ειναι τρομερο για τα λεφτα του.

πολυ μα παρα πολυ δυσκολο να κανουν fake pi το περιθωριο κερδους ειναι ελαχιστο εως μηδενικο για να μπουν σε ετσι κοπους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ηθελα να ρωτησω το συγκεκριμενο μπορει να χρησιμοποιηθει με μια οθονουλα 1680χ1050(η κατι τετοιο) ως ενα απλος υπολογιστης σπιτιου?ΓΙα να μην περνουν οι γονεις μου σταθερο(Youtube,εφημεριδες,serfing,και να βλεπουν ποδοσφαιορυ στο hahasport για τον μπαμπα μ και τον αδερφο μου.)ΑΞιζει λετε?

On topic.

Χμμμ αν ειναι lightweight το android τοτε ισως να αξιζει :) .

Δεν θέλω να σε σοκάρω αλλά υπάρχουν και τα tablets!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RPi2 με Openelec, το καλύτερο media center που είχα ποτέ. Το 3 δεν ψηνόμουν να το πάρω, αφού για τη συγκεκριμένη δουλειά δεν προσφέρει πολλά παραπάνω (μόνο γρηγορότερη προσπέλαση στα μενού ίσως), όμως τώρα με το Android θα αναθεωρήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα περισσότερα που αναφέρεις αξίζει τον κόπο, στο θέμα του βίντεο επιφυλάσομαι μόνο γιατί αν θες να δεις βίντεο με framerate της προκοπής το software decoding με την χρήση του επεξεργαστή του είναι το λιγότερο άθλιο, οπότε video/streams στο internet και ταινίες με χρήση vlc είναι out of the question, για offline video πρέπει να χρησιμοποιήσεις το ενσωματομένο hardware decoding για format h.264(στα υπόλοιπα θέλει να αγοράσεις license) και θέλει μία βασική γνώση terminal για να τα δεις μιας και ο omxplayer που κάνει το hardware video decoding δεν έχει γραφικό περιβάλλον. Κοινώς έκαστως στο είδος του, αν το θες μόνο για browsing και προγραμματισμό είναι ότι πρέπει για τα λεφτά του, αν θες βίντεο πρέπει να ξέρεις λίγο terminal και αν θες web videos ή streaming ξέχνα το.

tboplayer - gui για το omxplayer - παραμένει ελεεινός player όμως, αχ και να είχε το gom...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται εγω το πήρα εδώ και 3 μηνες απο https://www.modmypi.com/raspberry-pi με διάφορα αξεσουάρ :)  Καλά ο συνδιασμός raspberrypi3 με openelec - kodi μόνιμα συνδεδεμένο στην ΤV με HDMI καλώδιο....άπαιχτο. Δεν κολλάει σε movie streaming με τίποτα... live football και usa basketball !!! Mπορείτε να χρησιμοποιήσετε ως τηλεκοντρολ το smartphone σας (υπάρχει εφαρμογή στο playstore) αλλά και το τηλεκοντρολ της τηλεόρασής (αρκει να "ξεκλειδώσετε" μια επιλογή στις ρυθμίσεις της TV σας).  Απορώ γιατί κάποια κορόιδα πληρώνουν έξτρα για smart TV  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά με το raspbian στο πρώτο raspberry το kodi δουλεύει πιο smooth από ότι openelec,για το φίλο που θέλει android με ένα box android με 2 gb ram θα βρει την υγεία του καλύτερα νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερουμε αν θα δουλευει και σε Pi2 ή θα πρεπει να παρω το 3 για να δοκιμασω android;

 

Προσωπικά εχω βολευτεί με το open elec κυρίως λόγω CEC αλλα θα ηθελα να δοκιμάσω και το android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερουμε αν θα δουλευει και σε Pi2 ή θα πρεπει να παρω το 3 για να δοκιμασω android;

 

Προσωπικά εχω βολευτεί με το open elec κυρίως λόγω CEC αλλα θα ηθελα να δοκιμάσω και το android.

Έλα ντε... μέχρι τώρα πάντως ότι δουλεύει σε 2 δούλευε και στο πρώτο. Ελπίζω να ισχύσει το ίδιο κι εδώ.

 

 

 

Για όσους ενδιαφέρονται εγω το πήρα εδώ και 3 μηνες απο https://www.modmypi.com/raspberry-pi με διάφορα αξεσουάρ  :)  Καλά ο συνδιασμός raspberrypi3 με openelec - kodi μόνιμα συνδεδεμένο στην ΤV με HDMI καλώδιο....άπαιχτο. Δεν κολλάει σε movie streaming με τίποτα... live football και usa basketball !!! Mπορείτε να χρησιμοποιήσετε ως τηλεκοντρολ το smartphone σας (υπάρχει εφαρμογή στο playstore) αλλά και το τηλεκοντρολ της τηλεόρασής (αρκει να "ξεκλειδώσετε" μια επιλογή στις ρυθμίσεις της TV σας).  Απορώ γιατί κάποια κορόιδα πληρώνουν έξτρα για smart TV   :)

 

 

Live Football και usa basketball με ποιο plugin αν επιτρέπεται;

 

Για χειρισμό του pi από το τηλεκοντρόλ πρέπει να υποστηρίζει η τηλεόραση cec. Και προσοχή γιατί στη δικιά μου μόνο 1 από τις 4 hdmi θύρες το υποστηρίζει. Επίσης πρέπει να ενεργοποιηθεί το cec στο media center (openELEC , osmc , kodi, xbmc ή όποιο άλλο implementation έχετε.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ντε... μέχρι τώρα πάντως ότι δουλεύει σε 2 δούλευε και στο πρώτο. Ελπίζω να ισχύσει το ίδιο κι εδώ.

 

Το Pi2 χρησιμοποιούσε τα ίδια images με το pi3 όμως. Το παλιο όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...