Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις σχετικές με Case Modding.


Νυσταγμένος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

ΔΙαβαζω το ακρυλικο οτι σπαει ευκολα κτλ , loop που εχω στησει πριν 2 χρονια ακομα δεν εχουν ενφανισει τιποτα ουτε αραχνοηδες ραγισματα ουτε τιποτα , αυτο που βλεπω οτι τα βαρανε με σφυρια , δεν ειναι λογικο "stress test" για εμενα , αναφερουν επισεις για επιφανιακα ραγισματα στης γωνιες πανω , ναι τα εχω δει αλλα εφταιγα εγω απο βιασυνη και ο σωληνας δεν ηταν αρκετα ζεστος

(βεβαια δεν μπηκε ποτε καν σε συστημα σωληναας με τετοια ραγισματα) Ευχαριστω για της πληροφοριες παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Eυχαριστω πολυ απο τι νεα χρονια θα γινει οποτε εχω χρονο ακομα

για λιγο παραπανω ψαξιμο , ισως παρω κανενα σωληνα για να δω την συμπεριφορα στο λυγισμα

 

Κοιταω σωληνες βλεπω οτι σε arcylic (στο eshop ) paizoyn mexri 60εκατοστα , ενω petg μεχρι 90

και εχει κυριως 10/13 και ρακορ της primochill

 

Μετα βλεπω οτι απο σε 12/16  (eworld) και arcylic και petg μεχρι 50 εκατοστα με ρακορ της ΕΚ

 

Λογο κουτιου και μερικων διαδρομων φοβαμαι οτι ισως τα κομματια τον 50 εκατωστων ισως ειναι μικρα για 1-2 απο της διαδρομες που σκεφτομαι

Αν καταληξεις σε ακρυλικο παρε απο Acrylix. Τους λες διαμετρους και μηκος και στο χουν ετοιμο στα μπαμ. Επισης τους λες σε τι μηκος να στο κοψουν. Εννοειται πιο βγαινει πιο φθηνο απο καθε branded "watercooling" tube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν καταληξεις σε ακρυλικο παρε απο Acrylix. Τους λες διαμετρους και μηκος και στο χουν ετοιμο στα μπαμ. Επισης τους λες σε τι μηκος να στο κοψουν. Εννοειται πιο βγαινει πιο φθηνο απο καθε branded "watercooling" tube.

Κάποιο Link παίζει.? Η είτε κατάστημα στην Αθήνα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΙαβαζω το ακρυλικο οτι σπαει ευκολα κτλ , loop που εχω στησει πριν 2 χρονια ακομα δεν εχουν ενφανισει τιποτα ουτε αραχνοηδες ραγισματα ουτε τιποτα , αυτο που βλεπω οτι τα βαρανε με σφυρια , δεν ειναι λογικο "stress test" για εμενα , αναφερουν επισεις για επιφανιακα ραγισματα στης γωνιες πανω , ναι τα εχω δει αλλα εφταιγα εγω απο βιασυνη και ο σωληνας δεν ηταν αρκετα ζεστος

(βεβαια δεν μπηκε ποτε καν σε συστημα σωληναας με τετοια ραγισματα) Ευχαριστω για της πληροφοριες παντως

 

Εντάξει,σε καμία περίπτωση δέν θα πέσουν σφυριές.Επειδή κατάλαβα σε πιο yt video αναφέρεσαι,απλά ήθελε να δείξει το point του με κάπως ...κάφρικο τρόπο.

Το petg,όπως είπα,έχει στα θετικά του το γεγονός οτι μπορείς να το ζεστάνεις>λυγίσεις>ξαναζεστάνεις>ξαναμαναλυγίσεις χωρίς να αφήσει ανομοιομορφίες στην τελική γωνία,τουλάχιστον στα πλαίσια της λογικής και των δυνατοτήτων του πλαστικού.Μήν περιμένεις πχ ο σωλήνας να βγεί αλώβητος μετά απο 10 προσπάθειες.

Μετά,το γεγονός ότι έχει περισσότερες ανοχές αφού είναι πιο μαλακό σάν υλικό.

 

 

post-64279-0-01379700-1480941724_thumb.jpg

Πχ. στην εσωτερική γωνία (ψυγείο-cpu) θέλω σωλήνα 14cm.Το πρόβλημα είναι οτι,δέν μπορεί να μπεί,γιατί πολύ απλά δέν έχει αρκετά μπόσικα για να σφηνώσει και αν το τροχίσω μερικά χιλιοστά,απλά δέν θα κάθεται με ασφάλεια μέσα στο ρακόρ (πιθανή διαρροή).Οπότε,καθώς κάνω την τοποθέτηση, αναγκάζομαι να λυγίσω την γωνία ακόμα περισσότερο ώστε να σφηνώσει, έστω και οριακά.

Αυτό είναι όντως stress test,γιατί δέν ξέρεις αν η πίεση που ασκείται θα δημιουργήσει ράγισμα επιτόπου ή στην πορεία.Για εμένα,εκεί είναι και η Αχίλλειος πτέρνα στο loop μου.Και δέν ξέρω αν η σφαλιάρα θα έρθει απο τον σωλήνα ή κάποια απο τα δύο ρακόρ.

Η εξωτερική γωνία,που έχει το διπλό 45° ρακόρ στο ψυγείο,μπήκε λές και έχει γράσο.Τέλεια εφαρμογή,ούτε λύγισμα ούτε άγχος.

 

 

Αυτό βέβαια είναι ένα "πρόβλημα" που αντιμετώπισα στις δικές μου διαδρομές.Δέν έχω ιδέα πως θα κινηθείς στο δικό σου setup και απλά μεταφέρω την άποψή μου επι του θέματος.

 

Σχετικά με το Acrylix που ανέφερε ο reborn,είναι βιοτεχνία με έδρα Θεσσαλονίκη.

Τους έχω δεί τους σωλήνες στο pc τους Dinosfan και μπορώ να πώ οτι δέν έχουν να ζηλέψουν σε τίποτα ακριβότερες λύσεις (πχ Primochill).Λυγίζουν όπως θα έπρεπε να λυγίσουν και μπορώ δέ να υποστηρίξω οτι κόβονται πιο εύκολα (ίσως λόγω πάχους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω πολυ απο τι νεα χρονια θα γινει οποτε εχω χρονο ακομα

για λιγο παραπανω ψαξιμο , ισως παρω κανενα σωληνα για να δω την συμπεριφορα στο λυγισμα

 

Κοιταω σωληνες βλεπω οτι σε arcylic (στο eshop ) paizoyn mexri 60εκατοστα , ενω petg μεχρι 90

και εχει κυριως 10/13 και ρακορ της primochill

 

Μετα βλεπω οτι απο σε 12/16 (eworld) και arcylic και petg μεχρι 50 εκατοστα με ρακορ της ΕΚ

 

Λογο κουτιου και μερικων διαδρομων φοβαμαι οτι ισως τα κομματια τον 50 εκατωστων ισως ειναι μικρα για 1-2 απο της διαδρομες που σκεφτομαι

Για ακρυλικό σωλήνα απευθυνσου στην Acrilix http://www.acrilix.gr ειναι στην σαλονικα πήρα 5 μετρα 12€ με μεταφορικα...διάβασα κάπου οτι θολώνει ο ακρυλικος απο προσωπική εμπειρία μετα απο 1 χρονο χρησης ηταν όπως το πήρα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν εχεις 2 αντλιες σε σειρά θα πρέπει να δουλεύουν στην ίδια ταχύτητα, σωστα;

Δεν ειναι κατι στανταρ αυτο , βασικα αν βαλεις της αντλιας την μια μετα την αλλην εκει καλο ειναι να τρεχουν στην ιδια ταχυτητα γιατι πρακτικα δεν θα κερδισεις τιποτα απο την 2η

 

Βαζοντας 2 αντλιες σε σειρα δεν κερδιζεις σε flow αλλα σε head pressure

 

Αν ομως βαλεις μια αντλια μετα απο το ρεζερβουαρ , βαλεις 1 ψυγειο 1 βλοκ και μετα 2η αντλια επειδη εχει πεσει αρκετα και η ροη αλλα και η πιεση θα βοηθησει αρκετα ανεξαρτητα σε πια ρυθμιση θα την βαλεις (αρκη μην την βαλεις σε τοσο χαμηλη ταχυτητα που παλι ειναι διακοσμιτικη , για να το κανεις σωστα θελει flow meters που να δινουν σημα την ροη ανα ωρα ωστε να μπορεις να το δεις ,βεβαια ειναι λιγο trial and error

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογικη μου, μου λεει πως ναι θα πρεπει να δουλευουν ιδιες στροφες αλλιως θα υπαρχει κατι σαν "bottleneck" π.χ. η μια θα τραβαει αλλα η αλλη δεν θα της δινει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η λογικη μου, μου λεει πως ναι θα πρεπει να δουλευουν ιδιες στροφες αλλιως θα υπαρχει κατι σαν "bottleneck" π.χ. η μια θα τραβαει αλλα η αλλη δεν θα της δινει. 

εξαρτατε απο την διαταξη

 

στο επανω κομματι της εικονας εκει ναι οντως θα ειναι bottleneck , στην δευτερη περιπτωση ομως δεν χρειαζεται ντε και καλα να ειναι στην ιδια ρυθμιση

post-339798-0-01851800-1481391146_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όχι άλλα αν έχεις δύο ίδιες αντλίες βόλτες σε σειρά την μια μετά την άλλη, εκτός αν στο ενδιάμεσο παίζουν πάρα πολλές γωνίες - μεγάλες διαδρομές

Επειδή καλό είναι η αντλία να είναι όσο πιο χαμηλά γίνεται μέσα στο κύκλωμα για αυτό συνήθως μπαίνουν σε σειρά η μια μετά την άλλη χωρίς κάτι ενδιάμεσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...