Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις σχετικές με Case Modding.


Νυσταγμένος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,ειδα ολα τα posts και μου δωσατε τρελες ιδεες και για το δικο μου κουτι,εχω το ιδιο με του μελους gazp της coolermaster,εχω ξεχασει το μοντελο :P.

Anyway,μου αρεσε παρα πολυ η ιδια το πως να κρυψω το τροφοδοτικο με τα καλωδια που φαίνονται κάτω,σκεφτομουν σε πλεξι γκλας,να το βαψω απο την πισω μερια και το κατω μερος να ακουμπαει στην λεντοταινια που εχω γυρω γυρω και φεγγει και το πλεξι γκλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπορει καποιος να μου δειξει τα εργαλεια που θα χρειαστω? (Οχι για την αερογραφια φυσικα, δεν το κατεχω το καλητεχνικο χερι :P )

 

και να μου πει συνοπτικα την διαδικασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ένας τρόπος είναι:Πρώτα πρώτα βρίσκεις το σχέδιο θέλεις να κάνεις (Googlαρεις) μετά πας σε ένα τυπογραφείο που να έχει χαρακτικό εκτυπωτικό μηχάνημα και ζητάς να σου χαράξουν σε αυτοκόλλητο το σχέδιο που βρήκες. Κολας το αυτοκόλλητο στο κουτί.Εδώ έρχεται και το τι θέλεις.Αν θέλεις το σχέδιο να είναι βαμμένο πάνω στο κουτί ξεκολλάς το βασικό σχέδιο το αφήνεις στην άκρη και στο κουτί κολλας το "περίγραμμα" και το βάφεις με σπρέι,μετά ξεκολλάς το αυτοκόλλητο και έχεις το αποτέλεσμα.Αν πάλι θέλεις το σχήμα να είναι στο χρώμα του κουτιού τότε κολλας το βασικό σχέδιο πάνω στο κουτί και βάφεις με σπρέι,έτσι όταν το ξεκολλήσεις το κάτω χρώμα θα είναι το στοκ του κουτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πολυ γαμάτο βγήκε,πως το έκανες?!

Έχεις κάποιο link με τον οδηγό να το μελετήσω?

https://www.thelab.gr/forums/topic/111534-%CE%BD%CE%B1-sleeve-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CF%82-%CE%AE-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B7-sleeve-the-ultimate-sleeving-guide/

 

 

 

https://www.youtube.com/user/lutro0

 

Cable combs ειναι τα παρακατω :

Shakmods

 

Kαλως η κακως η corsair στην πρωτη σειρα ax εχει διαφορετικες διατομες καλωδια οποτε πηγα σε 4mm cable comb

επειδη εχω κανει αρκετο sleeving θεωρω οτι τα εργαλιακια δεν αξιζουν  τα μεν "καλα" οπως του mdpc x αν κανεις 1 φορα sleeve το τροφοδοτικο ειναι πολυ ακριβο

τα μεν φτηνα του ebay αρχικα ειναι πολυ μικρα και μετα σπανε μονο που τα κοιτας

 

Πλεον τα pin τα αφερω με σιραπτικα αν δεν κανω λαθος η karmen το αναφερει και αυτο , το νουμερο που με βολεψε παραπανω (πανω στο κουτι γραφει 126= 24/6) με λιγη πρακτικη ειναι πιο ευκολο απο ολα

 

 

αυτη ειναι η 7 η 8 φορα που αλλαζω τo χρωμα των sleeve στο δικο μου τροφοδοτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εξαρτατε τι θελεις

 

Προεκτασεις πολυ παραπανω καλωδιο που το θεωρω περιττο

 

Το sleeve απο eshop ειδικα δεν αξιζει μια το μεγαλο αρνητικο τους δεν στελνουν μονοκομματο αλλα σε κομματια 1 μετρου που πρακτικα σε αναγκαζει να πεταξεις κοντα στους 40 ποντους sleeve μια και συνηθως τα τροφοδοτικα εχουν 60-70 ποντους καλωδια

 

στο mdpc x τα 10 μετρα βγαινουν ~8 ευρω

αν υπολογισεις να κανεις 1*24 , 1*8 eps , 1*8+1*6 pci ex θελεις (αν υπολογισουμε 70 ποντους για να καλυψει και απολειες) θελεις ~33 μετρα sleeve

απο το mdpc που εχει απο της καλυτερες ποιοτητες που εχω δοκιμασει θελεις 33 ευρω μαζι με μεταφορικα ειτε ~41 ευρω αν θελεις 2 χρωματα , πανω κατω στα ιδια λεφτα με της προκετασεις (και εννοειται πολυ πιο φτηνα απο το να παρεις sleeve απο eshop

 

μετα υπαρχει η λυση του paracord 550 αρκετα πιο φτηνο ~5-6 ευρω τα 30 μετρα αλλα εχει το μειονεκτημα οτι επειδη ειναι υφασμα λερωνει πολυ ευκολα πριν ξανα βαλω mdpc sleeve , μετα απο 1 χρονο και κατι το μαυρο paracord που ειχα εγινε πιο πολυ σκουρο γκρι παρα μαυρο και το case το καθαριζω μια φορα τη βδομαδα απο σκονες με blower

 

για πιο φτηνο sleeve απο ελλαδα δειτε στο eworld

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mdpc x sleeving done

 

Diamond red+ black

Προς το παρων 24pin/8+4 eps(motherboard)/8+8 pci express , ακομα δεν ξερω αν θα κανω και sata/molex

Πενα τα εκανες! Ζηλευω τις "καμπιλες" που μπορει να κανει κανεις με mdpc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πενα τα εκανες! Ζηλευω τις "καμπιλες" που μπορει να κανει κανεις με mdpc.

 

οι καμπυλες ειναι και αποτελεσμα 3 μερες δεμενα τα καλωδια για να παρουν της καμπυλες που θελω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να κόψω αυτό το σχεδιο με cnc απλα πρεπει να το σχεδιάσω με Corel η Photoshop μπορεί κάποιος να βοηθήσει??Θες 

Θες να το εκτυπώσεις σαν σχεδιο? και θες βοηθεια στο PS? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...