Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις σχετικές με Case Modding.


Νυσταγμένος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ παλικάρια!

Έχω ένα γνωστό με στράντζα, θα του πω μήπως μπορεί να μου το φτιάξει.. αλλιώς πλέξι 3χιλ και πιστόλι θερμού αέρα.

Θα επανέλθω με φωτογραφίες του εγχειρήματος. Προς το παρόν πάρτε ένα mod :P

 

Το γέμισα αυτό το ηχομονωτικό σαν αυγοθήκες που είναι..

 

to do list:

 

  • psu shroud
  • vga backplate
  • θα βάλω τον 3,5 δίσκο επάνω στα 5,25 για να φύγει το cage
  • kraken x61(θα χωρέσει το 280 rad μπροστά με κάποιο mod?)
  • nzxt hue+
  • sleeving κάποια λίγα καλώδια που φαίνονται άσχημα. Τα υπόλοιπα του psu( evga g2) έχουν ένα υποτυπώδες sleeve

post-142662-0-72466000-1489065357_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα κι απο μενα με δυο ερωτησεις :)

 

1) Στο κουτι μου που ειναι το Corsair Carbide Spec - 03 αποφασισα να βαλω γυαλι στο πλαινο. Ειχα ξανακανει ερωτηση σχετικα αλλα τωρα σκεφτομαι να κανω γυαλινο ολο το πλαινο και απλα να βαλω μια λεπτη λωριδα μαυρου ματ αυτοκολλητου για να μην φαινονται οι διαδρομοι του κουτιου. Το προβλημα ειναι οτι το κουτι θα πρεπει να τρυπηθει για να μπουν thumb screws και δε διαθετω εργαλεια....

Η ερωτηση που θελω να κανω λοιπον ειναι αν μπορω στα σημεια που εχω κυκλωσει με κοκκινο και εχει ηδη βιδες να βγαλω τις υπαρχουσες και να στηριχθει με thumb screws εκει το τζαμι (αν και νομιζω οτι θα χρειαστουν αλλες 2 και κατω)

 

 

 

plNejxD.png

 

 

 

σημειωνω οτι το hdd cage εχει αφαιρεθει και εχω βαλει hand made psu shroud:

 

 

oNVs681.jpg

 

 

 

Η δευτερη ερωτηση αφορα εναν φιλο που οπως κι εγω τρωγεται. Αγορασε πριν κατι μηνες το phanteks enthoo evolv atx και θελει να αλλαξει το plexi με tempered glass χωρις να πειραξει/κοψει το πλαινο του case. Υπαρχει καποιος τροπος??

 

Θενκς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κι απο μενα με δυο ερωτησεις :)

 

1) Στο κουτι μου που ειναι το Corsair Carbide Spec - 03 αποφασισα να βαλω γυαλι στο πλαινο. Ειχα ξανακανει ερωτηση σχετικα αλλα τωρα σκεφτομαι να κανω γυαλινο ολο το πλαινο και απλα να βαλω μια λεπτη λωριδα μαυρου ματ αυτοκολλητου για να μην φαινονται οι διαδρομοι του κουτιου. Το προβλημα ειναι οτι το κουτι θα πρεπει να τρυπηθει για να μπουν thumb screws και δε διαθετω εργαλεια....

Η ερωτηση που θελω να κανω λοιπον ειναι αν μπορω στα σημεια που εχω κυκλωσει με κοκκινο και εχει ηδη βιδες να βγαλω τις υπαρχουσες και να στηριχθει με thumb screws εκει το τζαμι (αν και νομιζω οτι θα χρειαστουν αλλες 2 και κατω)

 

 

 

plNejxD.png

 

 

 

σημειωνω οτι το hdd cage εχει αφαιρεθει και εχω βαλει hand made psu shroud:

 

 

oNVs681.jpg

 

 

 

Η δευτερη ερωτηση αφορα εναν φιλο που οπως κι εγω τρωγεται. Αγορασε πριν κατι μηνες το phanteks enthoo evolv atx και θελει να αλλαξει το plexi με tempered glass χωρις να πειραξει/κοψει το πλαινο του case. Υπαρχει καποιος τροπος??

 

Θενκς :)

Αν δεν κανω λαθος υπαρχουν πριτσινια τα οποια εχουν ετοιμες βολτες για να πιασει βιδα. Θεωριτικα αφαιρεις τις υπαρχων 4 βιδες και περνας αυτα τα πριτσινια στις θεσεις των βιδων και ειναι ετοιμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος υπαρχουν πριτσινια τα οποια εχουν ετοιμες βολτες για να πιασει βιδα. Θεωριτικα αφαιρεις τις υπαρχων 4 βιδες και περνας αυτα τα πριτσινια στις θεσεις των βιδων και ειναι ετοιμο.

Tελεια! Εχω παραγγειλει και μαγνητες νεοδυμιου, θα δω τι θα κανω τελικα :)

 

Μια ερωτηση ακομα ελπιζοντας να μην κουρασα, ξερει κανενας που μπορω να βρω tempered glass?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελεια! Εχω παραγγειλει και μαγνητες νεοδυμιου, θα δω τι θα κανω τελικα :)

 

Μια ερωτηση ακομα ελπιζοντας να μην κουρασα, ξερει κανενας που μπορω να βρω tempered glass?

Γιατί να μας κουράσεις? Για ερωτήσεις και απαντήσεις ανοίχτηκε το θέμα ;)

 

Πλεξιγκλάς βρίσκεις σε ένα μαγαζί με υαλικά πιθανόν σε μαγαζί που πουλάει υλικά για κατασκευές κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω για tempered glass για να βαλω. Το πλεξι λιγο το φοβαμαι οτι θα γρατζουνιζεται.

Tempered δεν ξερω. Καλύτερα να απαντήσουν αυτοι που εχουν ασχοληθεί περισσότερο με το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tempered δεν ξερω. Καλύτερα να απαντήσουν αυτοι που εχουν ασχοληθεί περισσότερο με το θέμα. 

Aκυρο το tempered γιατι δυστυχως ειναι πανακριβο, θα βαλω πλεξι τελικα. Καποιος που το εχει ξανακανει εχει καμμια συμβουλη? Ειδα πχ ο @Albilosha εγραψε οτι χρησιμοποιησε αλλη μυτη για να τρυπησει το κουτι και αλλη για να τρυπησει το πλεξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλεξιγκλάς καλό είναι να το τρυπήσεις με λεπτή μύτη. Όχι υπερβολικά λεπτή,αλλά ούτε και πολύ μεγάλη γιατί θα σπάσει. Επίσης καθώς το τρύπας καλό είναι να μην πατάς το τρυπάνι σχεδόν καθόλου γιατί κάνει ένα μικρό θρυμματισμα γύρω από την τρύπα. Αν πηγαίνει "μόνο του" τότε η τρύπα θα γίνει πολύ ποιο σωστή. Αυτά... ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Το εφτιαξα! Δεν ειμαι βεβαια 100% ικανοποιημενος γιατι το πλεξι λογω κουτιου φαινεται παχυ (εξεχει στις ακρες) αλλα τι να κανουμε....

Θα πρεπει να βρω τροπο να καλυψω τους διαδρομους και το κομματι που βρισκεται το custom shroud στη γωνια κατω δεξια αλλα σημερα δεν ασχοληθηκα λογω κουρασης....

Κοστος για ολα ηταν στα 6€ :)

 

 

 

CAsE0h6.jpg

 

 

 

 

 

Kh5En23.jpg

 

 

 

 

 

tij2ADn.jpg

 

 

 

 

 

GUa8xoY.jpg

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Το εφτιαξα! Δεν ειμαι βεβαια 100% ικανοποιημενος γιατι το πλεξι λογω κουτιου φαινεται παχυ (εξεχει στις ακρες) αλλα τι να κανουμε....

Θα πρεπει να βρω τροπο να καλυψω τους διαδρομους και το κομματι που βρισκεται το custom shroud στη γωνια κατω δεξια αλλα σημερα δεν ασχοληθηκα λογω κουρασης....

Κοστος για ολα ηταν στα 6€ :)

 

 

Πολύ καλό.... !!!!!!αν τις γωνίες του πλέξυ τις "ἑτριβες" να γίνουν πιο καμπυλωτές??

απλά νομίζω στο shroud έπρεπε να έχεις αφήσει στο κάθετο να είναι πιο μακρύ για να μην φαίνεται τπτ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό.... !!!!!!αν τις γωνίες του πλέξυ τις "ἑτριβες" να γίνουν πιο καμπυλωτές??

απλά νομίζω στο shroud έπρεπε να έχεις αφήσει στο κάθετο να είναι πιο μακρύ για να μην φαίνεται τπτ 

επρεπε πιο μακρυ ναι....Αρχιζουν και μου μπαινουν κακες σκεψεις αν τα ημιμετρα δεν πιασουν (μεγαλυτερο shroud, ταινια στους διαδρομους κλπ) οπως να ψαξω να πουλησω το κουτι αφαιρωντας τα mods που εκανα και να παρω το S340 elite να ξεμπερδευω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πως λέγοντε αυτα που κρατούν το μπροστινό καπάκι σε corsair 750d,χάλασε το ενα,το έβγαλα,που μπορώ να βρω,και πως τα λένε;

 

Το βρίσκεις ώς "push latch" ή "push door latch".

Επειδή το κόβω δύσκολο να βρεις κάτι συμβατό,κάνε έναν κόπο και στείλε μήνυμα στην Corsair.Έχουν πολύ καλό support και δέν δέν αποκλείεται να στο στείλουν τσάμπα.

Στη χειρότερη,θα σε κατευθύνουν σχετικά με το μέγεθος για να έχεις έναν μπούσουλα στο ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πηρα δυο κουμπιά απο το ebay και είναι κουμπιά που οταν τα πατάς μένουν πατημένα θα έχει θέμα με τον υπολογιστή?

 

https://v48i.imgup.net/20170425_27360.jpg

https://x55i.imgup.net/20170425_29120.jpg

https://v13i.imgup.net/20170425_28c2b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...