Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, VaggD είπε

Παρήγγειλα έναν 120αρι για μπροστά πίσω έχει έναν Cougar και βλέπουμε... 

Κάτι άλλο ψάχνω φίλτρο σκόνης για το πλαει και δεν βρίσκω κάτι που να καλύπτει την επιφάνεια. Το κουτί είναι Cougar MX 330X. 

Και για να κλείσεις καλά την επιφάνεια που είναι μεγάλη (για fan 200mm) πρέπει να βάλεις φίλτρο μαγνητικό το οποίο κοστίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 minutes ago, BlueBlood7 said:

Και για να κλείσεις καλά την επιφάνεια που είναι μεγάλη (για fan 200mm) πρέπει να βάλεις φίλτρο μαγνητικό το οποίο κοστίζει.

Ας βρεθεί φίλτρο που να καλύπτει την επιφάνεια και θα βρω τρόπο να το κολλήσω.. 😇

Magnets are overrated  🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, VaggD είπε

Ας βρεθεί φίλτρο που να καλύπτει την επιφάνεια και θα βρω τρόπο να το κολλήσω.. 😇

Magnets are overrated  🤣

https://www.ebay.com/itm/300mm-Width-Computer-Dustproof-Cooler-Fan-Custom-Case-Cover-Dust-Filter-Mesh/253989245891?hash=item3b22f053c3:g:r9cAAOSw1uVb8YEz:rk:1:pf:0

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά :

Ψάχνω να κανω GPU Cooling με closed-loop watercooling για να μειώσω τις θερμοκρασίες μόνιμα αλλα να ρίξω και τον θόρυβο αισθητά,

 

-Κουτί Fractal Design Focus G Mini

-Επεξεργαστή - AMD 5 Ryzen 2600

-Budget - 150e

-Προτίμηση σε αερόψυκτρα ή υδρόψυξη - Watercooling

-Προτίμηση για ησυχία ή απόδοση - Ησυχία

Και καλό είναι

-Μητρική ASROCK  ab350m pro4


Έχω δει οτι υπαρχει ενα mount bracket, και οτι μπορεις να χρησιμοποιεις CPU cooling.

 

 

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από doutsos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά, είμαι στα τελειώματα των αγορών για το χτίσιμο και έχω "χαωθεί" λίγο με την ψύξη...

-Κουτί : Phanteks Enthoo Pro

-Επεξεργαστή: AMD Threadripper 1920x

-Μητρική: Asrock x399 Taichi

-Μνήμες: GSkill FlareX

-Budget max 130€

-Προτίμηση σε αερόψυκτρα ή υδρόψυξη: Η εμπειρία μου είναι μόνο σε αέρα. Είμαι ανοιχτός και σε AIO αλλά τα σχόλια που διαβάζω από ξένα sites είναι λίγο απογοητευτικά - αποθαρρυντικά

-Προτίμηση για ησυχία ή απόδοση: Λόγω της τοποθέτησης του tower κάτω απ το γραφείο, νο.1 μπαίνει η απόδοση αλλά ο συνδυασμός και των δυο είναι ο καλύτερος :)

Χρήση: Programming - Visual Studio, SQL Server, Web development, Administration - Systems Monitoring, Gaming (κυρίως sports-racing), Mid-level Photo Editing (Photoshop, Illustrator)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Επεξ/σία από kostas.kal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους! Ερωτηση, χαζη ισως....

Εχω σκαλωσει με την X62 Kraken, κυριως για τα looks.....Κατα ποσο "αξιζει" να δωσω την Cryorig H7 του συστηματος της υπογραφης και να παω σε αυτη? Θα εχω εστω λιγο καλυτερα thermals? Η θα πεταξω απλως τα λεφτα μου? Αξιζει γενικα η φασαρια? Τον επεξεργαστη προς το παρον τον εχω stock και το pc χρησιμοποιειται για gaming κυριως....Σε gaming αυτη τη στιγμη εχω γυρω στους 80 βαθμους στο Assassins Creed Odyssey, καμμια φορα φτανω στιγμιαια και τους 83....

Επεξ/σία από gazp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gazp είπε

Καλησπερα σε ολους! Ερωτηση, χαζη ισως....

Εχω σκαλωσει με την X62 Kraken, κυριως για τα looks.....Κατα ποσο "αξιζει" να δωσω την Cryorig H7 του συστηματος της υπογραφης και να παω σε αυτη? Θα εχω εστω λιγο καλυτερα thermals? Η θα πεταξω απλως τα λεφτα μου? Αξιζει γενικα η φασαρια? Τον επεξεργαστη προς το παρον τον εχω stock και το pc χρησιμοποιειται για gaming κυριως....Σε gaming αυτη τη στιγμη εχω γυρω στους 80 βαθμους στο Assassins Creed Odyssey, καμμια φορα φτανω στιγμιαια και τους 83....

Καλησπέρα. Στα υπόλοιπα τι θερμοκρασίες έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, radiohead είπε

Καλησπέρα. Στα υπόλοιπα τι θερμοκρασίες έχεις;

Γύρω στους 60-65 σε fifa και nba 2k, γύρω στους 80 στο assassin's creed origin και αύριο θα δοκιμάσω το shadow of the tomb raider να δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gazp είπε

Γύρω στους 60-65 σε fifa και nba 2k, γύρω στους 80 στο assassin's creed origin και αύριο θα δοκιμάσω το shadow of the tomb raider να δω

Εννοώ στο υπόλοιπο hardware γιατί είναι αρκετά ψηλά για στοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, radiohead είπε

Εννοώ στο υπόλοιπο hardware γιατί είναι αρκετά ψηλά για στοκ.

Σορρυ, δεν κατάλαβα καλά, γύρω στους 40-45 βαθμούς η κάρτα γραφικών σε idle και γύρω στους 75-80 σε gaming. Οι δίσκοι είναι σχετικά χαμηλά, κοντά στους 30. Εχω έναν 120αρη ανεμιστήρα πίσω ως exhaust, έναν 140αρη επάνω ως exhaust και 2 140αρηδες μπροστά ως intake. Έχω δοκιμάσει με fan curves κλπ αλλά δεν έχω δει προκοπή... Μόνο αν βγάλω το μπροστινό καπάκι του κουτιού έχω 6-7 βαθμούς λιγότερους, καμία φορά και παραπάνω. Έχω αλλάξει και πάστα 2-3 φορες απλά και μόνο για να σιγουρεψω ότι δεν έχω κάνει κάτι λάθος και τα ίδια (arctic silver mx4). Είχα ανοίξει και σχετικό thread για τις θερμοκρασίες και το vcore μου είναι σε φυσιολογικά όρια. 

Επεξ/σία από gazp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gazp είπε

Γύρω στους 40-45 βαθμούς η κάρτα γραφικών σε idle και γύρω στους 75-80 σε gaming. Οι δίσκοι είναι σχετικά χαμηλά, κοντά στους 30. Εχω έναν 120αρη ανεμιστήρα πίσω ως exhaust, έναν 140αρη επάνω ως exhaust και 2 140αρηδες μπροστά ως intake. Έχω δοκιμάσει με fan curves κλπ αλλά δεν έχω δει προκοπή... Μόνο αν βγάλω το μπροστινό καπάκι του κουτιού έχω 6-7 βαθμούς λιγότερους, καμία φορά και παραπάνω. 

I see..

Κοίτα εγώ στη θέση σου δεν θα άλλαζα τίποτα απολύτως ίσως μόνο καμμια πάστα μαζί με το καθάρισμα. Άν ντε και καλά ήθελα να πετάξω λίγα χρήματα  :P θα άλλαζα κουτί. Αυτό γιατί με την υδρο. μόνο βελτίωση σε επεξεργαστή κι αυτή ελάχιστη θα είχα, ενώ θα ανέβαινε η θερμοκρασία στα υπόλοιπα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί είναι πεντακάθαρο στο όριο του ψυχαναγκασμου 😂

Πάστα όπως είπα έχω αλλάξει 3 φορές ήδη, βάζοντας την mx4. Δε θα ήθελα να μπλέξω με αλλαγή κουτιού.... Καμία άλλη ιδέα ως προς το τι μπορώ να κάνω;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, gazp είπε

Το κουτί είναι πεντακάθαρο στο όριο του ψυχαναγκασμου 😂

Πάστα όπως είπα έχω αλλάξει 3 φορές ήδη, βάζοντας την mx4. Δε θα ήθελα να μπλέξω με αλλαγή κουτιού.... Καμία άλλη ιδέα ως προς το τι μπορώ να κάνω;; 

Δεν αντιλέγω, απλά άν δεν έχει άνοιγμα όσο και να το καθαρίσεις δεν υπάρχει νόημα.

Δοκίμασε να κλείσεις για λίγο τον έναν απο τους δύο μπροστινούς 140αρηδες και τσέκαρε λίγο θερμοκρασίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...