Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Τα σχόλια του skroutz δεν είναι ενθαρρυντικά... Βέβαια η αξιοπιστία των χρηστών είναι ένα ερωτηματικό  ....

Ακόμα και στο αμαζον 50/50 είναι τα σχόλια. Θα δω άλλα μάλλον καλού κακού 

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, overpower είπε

Ακόμα και στο αμαζον 50/50 είναι τα σχόλια. Θα δω άλλα μάλλον καλού κακού 

Value for money πάντως είναι αυτός: https://www.skroutz.gr/s/4736584/Arctic-F12-PWM.html 

Σε 800rpm δεν ακούγεται και έχει πολύ καλό airflow, μέχρι και 1000rpm είναι ήσυχος.. 

Ειδικά αν πέσεις σε αυτούς με το άσπρο κουτάκι...

IMG_20181106_173921.jpg.8538a80cbc6d0c83da2cbc12f210d722.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@leros2004 Παμε στην 2πλασια τιμη. Βλεπω τα be quiet. Υπαρχει πιθανοτητα να παιζουν καπου πιο φθηνα? Στο αγγλικο αμαζον ειναι πιο ακριβα τα συγκεκριμενα. Γνωμη?

Edit: Μαλλον θα παω σε 5x enermax. Φαινονται να ειναι οκ. Ειναι και 4πινα, οποτε θα μπορεσω να τα ελεγξω μεσω mb

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, overpower είπε

@leros2004 Παμε στην 2πλασια τιμη. Βλεπω τα be quiet. Υπαρχει πιθανοτητα να παιζουν καπου πιο φθηνα? Στο αγγλικο αμαζον ειναι πιο ακριβα τα συγκεκριμενα. Γνωμη?

Edit: Μαλλον θα παω σε 5x enermax. Φαινονται να ειναι οκ. Ειναι και 4πινα, οποτε θα μπορεσω να τα ελεγξω μεσω mb

Περιμένω εντυπώσεις, φαίνονται όντως καλά αυτά 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Έχω το coolermaster q300l με μητρική την Asrock b450m pro4. Χρειάζομαι δύο ανεμιστήρες για μπροστά, ίσως αλλάξω και τον πίσω αν συμφέρει. Υπάρχει κάτι σε rgb fan σε χαμηλή τιμή, που να μπορεί να ελεγχθεί πλήρως από την μητρική; Αν όχι, σκέφτομαι να πάω στους Arctic F12 pwm. Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από dimitris.v
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/2/2019 στις 1:53 ΜΜ, leros2004 είπε

Περιμένω εντυπώσεις, φαίνονται όντως καλά αυτά 

Αρκετα καλα τα πραγματα, απο αποψη θερμοκρασιων. Ο θορυβος μειωθηκε ελαχιστα, και το λαθος που εκανα ηταν να μην εντοπισω απο που ερχεται ο θορυβος. Το προβλημα ειναι στα 2 κατω 180 του κουτιου. Παιζουν στα 700/1200 18/34 db (βαση spec), και ακομα και στην χαμηλη ρυθμιση η οποια ειναι 700 (ειναι controlled απο controller του κουτιου ειδικα για τα 2 κατω fans), ειναι δυνατα.

Καμια ιδεα σε fans? Θα ηθελα παρομοια σε επιδοσεις (700/1200), αλλα σε χαμηλοτερα db.

Η αλλη λυση ειναι να παρω 3x 120mm, και μιας και εμεινας ευχαριστημενος με τα enermax, γιατι οχι. Το θεμα που ειναι οτι δεν θα μπορω να ελεγξω και τα 3 μεσω του controller, οποτε υπαρχει κατι σε 2x3 pin -> 3pin? Θελω να συνδεσω τα 2 που θα βρισκονται κατω απο το cpu μαζι, και το 3ο ξεχωριστα

Βρηκα στο αμαζον αυτο. Θα εχω καποιο θεμα με το να τα συνδεσω με αυτα (μη επαρκες ρευμα κτλ)?

Επεξ/σία από overpower
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2019 στις 9:15 ΜΜ, overpower είπε

Αρκετα καλα τα πραγματα, απο αποψη θερμοκρασιων. Ο θορυβος μειωθηκε ελαχιστα, και το λαθος που εκανα ηταν να μην εντοπισω απο που ερχεται ο θορυβος. Το προβλημα ειναι στα 2 κατω 180 του κουτιου. Παιζουν στα 700/1200 18/34 db (βαση spec), και ακομα και στην χαμηλη ρυθμιση η οποια ειναι 700 (ειναι controlled απο controller του κουτιου ειδικα για τα 2 κατω fans), ειναι δυνατα.

Καμια ιδεα σε fans? Θα ηθελα παρομοια σε επιδοσεις (700/1200), αλλα σε χαμηλοτερα db.

Η αλλη λυση ειναι να παρω 3x 120mm, και μιας και εμεινας ευχαριστημενος με τα enermax, γιατι οχι. Το θεμα που ειναι οτι δεν θα μπορω να ελεγξω και τα 3 μεσω του controller, οποτε υπαρχει κατι σε 2x3 pin -> 3pin? Θελω να συνδεσω τα 2 που θα βρισκονται κατω απο το cpu μαζι, και το 3ο ξεχωριστα

Βρηκα στο αμαζον αυτο. Θα εχω καποιο θεμα με το να τα συνδεσω με αυτα (μη επαρκες ρευμα κτλ)?

Αν κατάλαβα καλα καθε ενας 180αρης έχει απο 1 controller.  Μπορείς να βρεις τα specs και τις αντοχές του καθε controller ; 
Αλλίως διαλέγεις βάση του ανεμιστήρα που αντικαθιστάς.

Διώχνεις    180mm AP181 silverstone που τραβάει max 0.5Α . 
Θέλεις  fan 120mm με max (0.5A/2 = )0.25A  (Αφου θα μπουν 2 )
 

 Εnermax tbsilence  :   0.45Α              απορρίπτεται ( x2 φτάνεις 0.9Α/9.6W).
 Αrctic Cooling p12 :    0.2Α               x2 = 0.4A  μας κάνει. Σαν παράδειγμα τουλάχιστον. 
Σίγουρα θα υπαρχουν κι άλλοι. Ωστόσο ο p12 pwm pst είναι πιο αθόρυβος στα αυτιά μου απο f12 pwm pst. O παραπάνω είναι 3pin και σχετικά φθηνός.

Splitter : στο σκρουτζ ψάξε για 3pin "Υ-cable" και "fan splitter" γιατι τίτλοι και κατηγορίες είναι λίγο αχταρμάς. Απο 1.34ε μέχρι 4ε αν θες braided βρίσκεις.
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, johnpopexi είπε

Αν κατάλαβα καλα καθε ενας 180αρης έχει απο 1 controller.  Μπορείς να βρεις τα specs και τις αντοχές του καθε controller ; 
Αλλίως διαλέγεις βάση του ανεμιστήρα που αντικαθιστάς.

Διώχνεις    180mm AP181 silverstone που τραβάει max 0.5Α . 
Θέλεις  fan 120mm με max (0.5A/2 = )0.25A  (Αφου θα μπουν 2 )
 

 Εnermax tbsilence  :   0.45Α              απορρίπτεται ( x2 φτάνεις 0.9Α/9.6W).
 Αrctic Cooling p12 :    0.2Α               x2 = 0.4A  μας κάνει. Σαν παράδειγμα τουλάχιστον. 
Σίγουρα θα υπαρχουν κι άλλοι. Ωστόσο ο p12 pwm pst είναι πιο αθόρυβος στα αυτιά μου απο f12 pwm pst. O παραπάνω είναι 3pin και σχετικά φθηνός.

Splitter : στο σκρουτζ ψάξε για 3pin "Υ-cable" και "fan splitter" γιατι τίτλοι και κατηγορίες είναι λίγο αχταρμάς. Απο 1.34ε μέχρι 4ε αν θες braided βρίσκεις.
 

Ευχαριστω. Ναι, ο καθε ενας 180αρης ελεγχεται απο διαφορετικους διακοπτες (συνολικα 2). Το ενα το φαν ισως το βαλω πανω στην gpu (το ενα που θα βρισκεται ακριβως κατω, και λιγο μπροστα, απο την καρτα), ωστε οταν χρειαζεται να ανεβαζει στροφες. Ετσι και αλλιως οταν παιζω, δεν με ενδιαφερει ο θορυβος απο τα Fans. Πηρα ηδη τους enermax επειδη εμεινα ευχαριστημενος απο τους πρωτους 5, το μονο αρνητικο ειναι λιγο το βιδωμα τους που φαινεται να ειναι γενικο θεμα απο οτι εψαξα.

Θα το ψαξω για το controller, αλλα δεν νομιζω να το βρω.

Edit: Λοιπον λεω να κανω το αλλο επειδη ειδα σε review οτι τελικα δεν μπορω να αποσυνδεσω τα bottom fans απο το controller. Στο cpu fan εχω για την ωρα 1 fan, οποτε με  Y-splitter θα συνδεσω 2 μαζι. Βαση του manual της μητρικης, η συγκεκριμενη θυρα υποστηριζει μεχρι 1A, οποτε ειμαι οκ με τα 2 enermax. Θεωρητικα δεν θα παιξουν και ποτε full speed. Οποτε ανοιγει μια θεση πανω στην μητρικη για το 1/3 fans που πηρα. Τα αλλα 2 η μια λυση ειναι να τα συνδεσω πανω στην καρτα και να παιζουν με τις θερμοκρασιες της καρτας, ή με Y-splitters πανω σε καποια αλλη θυρα στην μητρικη. Στο manual δεν αναφερει κατι για τις υπολοιπες θυρες, οποτε μαλλον πανω στην gpu θα τα συνδεσω.

Κατι ακομα: την ψυκτρα (pump) την εχω συνδεσει στο CPU_OPT. Λιγο που εψαξα ειδα οτι ετσι θα πρεπει να ειναι. Ειμαι οκ?

@johnpopexi

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, overpower είπε

Ευχαριστω. Ναι, ο καθε ενας 180αρης ελεγχεται απο διαφορετικους διακοπτες (συνολικα 2). Το ενα το φαν ισως το βαλω πανω στην gpu (το ενα που θα βρισκεται ακριβως κατω, και λιγο μπροστα, απο την καρτα), ωστε οταν χρειαζεται να ανεβαζει στροφες. Ετσι και αλλιως οταν παιζω, δεν με ενδιαφερει ο θορυβος απο τα Fans. Πηρα ηδη τους enermax επειδη εμεινα ευχαριστημενος απο τους πρωτους 5, το μονο αρνητικο ειναι λιγο το βιδωμα τους που φαινεται να ειναι γενικο θεμα απο οτι εψαξα.

Θα το ψαξω για το controller, αλλα δεν νομιζω να το βρω.

Edit: Λοιπον λεω να κανω το αλλο επειδη ειδα σε review οτι τελικα δεν μπορω να αποσυνδεσω τα bottom fans απο το controller. Στο cpu fan εχω για την ωρα 1 fan, οποτε με  Y-splitter θα συνδεσω 2 μαζι. Βαση του manual της μητρικης, η συγκεκριμενη θυρα υποστηριζει μεχρι 1A, οποτε ειμαι οκ με τα 2 enermax. Θεωρητικα δεν θα παιξουν και ποτε full speed. Οποτε ανοιγει μια θεση πανω στην μητρικη για το 1/3 fans που πηρα. Τα αλλα 2 η μια λυση ειναι να τα συνδεσω πανω στην καρτα και να παιζουν με τις θερμοκρασιες της καρτας, ή με Y-splitters πανω σε καποια αλλη θυρα στην μητρικη. Στο manual δεν αναφερει κατι για τις υπολοιπες θυρες, οποτε μαλλον πανω στην gpu θα τα συνδεσω.

Κατι ακομα: την ψυκτρα (pump) την εχω συνδεσει στο CPU_OPT. Λιγο που εψαξα ειδα οτι ετσι θα πρεπει να ειναι. Ειμαι οκ?

@johnpopexi

Λογικά όλοι απο 1A αντέχουν.Δεν ξέρω γιατι δε το αναφέρει για τους άλλους. 
Η cpu_opt δίνει τα rpm της cpu_fan αλλα δεν ελέγχεται ξεχωριστά.  
Αν η αντλία είναι 3pin ,που λογικά είναι,  είσαι οκ δίνοντας pwm control στο cpu_fan καθώς θα παίρνει τα 12V της στο cpu_opt . 
Άρα 1 fan cpu_fan και 1 στη gpu. 
Μένουν 6 για 4 connectors , οπότε με 2 splitter pwm καθάρισες
. Φτιάχνεις και τα curve profile τους στα bios και ξενοιάζεις.

Edit: Τωρα είδα οτι η strix έχει 2 θύρες. Βαλτα έτσι οπως είπες . Γλιτώνεις το 1 splitter. 

Επεξ/σία από johnpopexi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω τον 4690k με τις TridentX (που βγαίνει το από πάνω οπότε θα είμαι οκ θεωρώ από μέγεθος) στο nzxt h440. Είμαι με την stock intel και είπα να δοκιμάσω δειλά δειλά OC αφού βλέπω ότι φτάνει χαλαρά 4.4GHz αλλά θα χρειαστώ ψύκτρα.

Από εμφάνιση μου αρέσει πολύ η Cryorig R1 Universal (λευκή γαρ) αλλά είμαι ανάμεσα σε :

  • Cryorig R1 Universal
  • Dark Rock Pro 4

Με κάτι λιγότερο μπορώ να έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα (καλές θερμοκρασίες και όχι πολλή φασαρία) και αν όχι ποια από τις 2 προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έπαιρνα καμία από τις δύο. Και λόγω τιμής και κυρίως λόγω βάρους.

Από τις top 3 με βάση τη σχέση τιμή/απόδοση είναι η macho

https://www.skroutz.gr/s/8024159/Thermalright-HR-02-Macho-Rev-B.html

Λίγο καλύτερη η Le Grand αλλά πιο ογκώδες και λίγο πιο βαριά

https://www.skroutz.gr/s/9124363/Thermalright-Le-Grand-Macho-RT.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Δεν θα έπαιρνα καμία από τις δύο. Και λόγω τιμής και κυρίως λόγω βάρους.

Από τις top 3 με βάση τη σχέση τιμή/απόδοση είναι η macho

https://www.skroutz.gr/s/8024159/Thermalright-HR-02-Macho-Rev-B.html

Λίγο καλύτερη η Le Grand αλλά πιο ογκώδες και λίγο πιο βαριά

https://www.skroutz.gr/s/9124363/Thermalright-Le-Grand-Macho-RT.html

Για am4 τι προτείνεις? Το κουτί μου χωράει έως 161mm ύψος ψύκτρας. Έχω αρχίσει να κάνω λίγο overclock αλλά είμαι με την στοκ ψυκτρα και θέλω να ανέβω 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις και το καλύτερο κουτί γιατί το airflow είναι κάτω του μετρίου. Όχι πολύ κάτω αλλά κάτω. Σε τέτοια κουτιά είναι καλύτερη μια υδρόψυξη αλλά κοστίζουν 2πλάσια χρήματα και βάλε.
Την macho θα την χωρέσει. Δεν θα έχεις θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...