Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, BlueBlood7 είπε

Δεν έχεις και το καλύτερο κουτί γιατί το airflow είναι κάτω του μετρίου. Όχι πολύ κάτω αλλά κάτω. Σε τέτοια κουτιά είναι καλύτερη μια υδρόψυξη αλλά κοστίζουν 2πλάσια χρήματα και βάλε.
Την macho θα την χωρέσει. Δεν θα έχεις θέμα.

Από ότι είδα στο λινκ του Σκρουτζ δεν υποστηρίζει am4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Liapisftw είπε

Από ότι είδα στο λινκ του Σκρουτζ δεν υποστηρίζει am4

έχει μέσα το κιτ για am4. Άσε τι γράφουν στο skroutz 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Έχει κάποιος την be quiet dark rock tf? Την γλυκοκοιταζω με το σκεπτικό να δροσίζει, μνήμες, vram,nvme που είναι ακριβώς πάνω από κάρτα γραφικών. Αξίζει σε αυτά τα χρήματα να μην προτιμήσω κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, nikpoth είπε

Παιδιά καλησπέρα. Έχει κάποιος την be quiet dark rock tf? Την γλυκοκοιταζω με το σκεπτικό να δροσίζει, μνήμες, vram,nvme που είναι ακριβώς πάνω από κάρτα γραφικών. Αξίζει σε αυτά τα χρήματα να μην προτιμήσω κάτι άλλο;

Όντως την έχω στο σύστημα της υπογραφής. 

Πολύ ευχαριστημένος,έχοντας περάσει από τοπ Aio και noctua d15s.

Είναι ένα κλικ πιο κάτω σε επιδόσεις ψύξης cpu (2-3 c απο d15s σε ακραια σενάρια)αλλά πιο αθόρυβη από ό,τι έχει περάσει από τα χέρια μου και θα έλεγα πως overall είναι καλύτερη αφού ψυχει μνήμες vrm καλύτερα από οποιαδήποτε  

Επίσης ποιοτικά άριστη θα έλεγα και τα δύο fans κορυφαία, δεν θα έλεγα όμως πως είναι και τα πιο όμορφα φανάκια ..

Θα μπορούσε να είναι καλύτερη σε ότι αφορά το mounting system ,αν και αν έχεις s115* είναι σχετικά απλό. Σε x299 & amd έχει δυσκολίες 

Επεξ/σία από mcrae13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, έχω μία απλή ερώτηση και δεν έχει νόημα να ανοίξω θέμα.

Έχω την Corsair A-50 σε fx8350 για δεύτερο σύστημα.

Το πρόβλημα είναι ότι με το στοκ ανεμιστηράκι κάνει πολλή φασαρία για να κρατήσει τον επεξεργαστή στους 45 idle - 70 full load. Επειδή κυρίως γράφω με το συγκεκριμένο pc, θέλω ησυχία. Έχω αλλάξει κι όλους τους δίσκους με ssd.

Ψάχνω επομένως ένα ανεμιστηράκι το κατά δύναμιν αθόρυβο με ισχυρό ρεύμα αέρα. Το τρέχον αναφέρει η corsair ότι είναι 1600-2000 rpm, 51-61,2  CFM, και  26-31 dB.

Το κόστος δεν είναι θέμα, αλλά ας μείνει σε λογικά επίπεδα (όχι πάνω από 10-15 ευρώ).

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Παιδιά καλησπέρα, έχω μία απλή ερώτηση και δεν έχει νόημα να ανοίξω θέμα.

Έχω την Corsair A-50 σε fx8350 για δεύτερο σύστημα.

Το πρόβλημα είναι ότι με το στοκ ανεμιστηράκι κάνει πολλή φασαρία για να κρατήσει τον επεξεργαστή στους 45 idle - 70 full load. Επειδή κυρίως γράφω με το συγκεκριμένο pc, θέλω ησυχία. Έχω αλλάξει κι όλους τους δίσκους με ssd.

Ψάχνω επομένως ένα ανεμιστηράκι το κατά δύναμιν αθόρυβο με ισχυρό ρεύμα αέρα. Το τρέχον αναφέρει η corsair ότι είναι 1600-2000 rpm, 51-61,2  CFM, και  26-31 dB.

Το κόστος δεν είναι θέμα, αλλά ας μείνει σε λογικά επίπεδα (όχι πάνω από 10-15 ευρώ).

Σας ευχαριστώ!

Διαβάζω καλά λόγια για το akasa. Δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου. Το χρώμα του είναι κάπως βέβαια.

https://www.skroutz.gr/s/3996202/Akasa-Apache-12cm.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/2/2019 στις 7:04 ΜΜ, johnpopexi είπε

Λογικά όλοι απο 1A αντέχουν.Δεν ξέρω γιατι δε το αναφέρει για τους άλλους. 
Η cpu_opt δίνει τα rpm της cpu_fan αλλα δεν ελέγχεται ξεχωριστά.  
Αν η αντλία είναι 3pin ,που λογικά είναι,  είσαι οκ δίνοντας pwm control στο cpu_fan καθώς θα παίρνει τα 12V της στο cpu_opt . 
Άρα 1 fan cpu_fan και 1 στη gpu. 
Μένουν 6 για 4 connectors , οπότε με 2 splitter pwm καθάρισες
. Φτιάχνεις και τα curve profile τους στα bios και ξενοιάζεις.

Edit: Τωρα είδα οτι η strix έχει 2 θύρες. Βαλτα έτσι οπως είπες . Γλιτώνεις το 1 splitter. 

Τελικα μαλλον θα παω με splitters. Γενικα χρησιμοποιω msi ab. Το asus tweaks απλα δεν θελει να κλεισει το 0db και επισης εχω την εντυπωση οτι δεν κανει apply κανενα setting που οριζω (σε αλλες εφαρμογες δεν βλεπω το oc μου). Anyway, μιας και δεν μπορω να ελεγξω αλλιως τα external fan connectors, και αφου στους μολις 60 βαθμους ανεβαζει αρκετες στροφες, θα τα βαλω ολα με splitters Πανω στην mb. Οπως ειπες, λογικα ολα θα δινουν 1Α της μητρικης, οποτε δεν νομιζω να υπαρχει θεμα.

Επεξ/σία από overpower
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες γνώμη για τα F14 pwm της Arctic? Σκεφτομαι να αλλάξω τα stock του κουτιού γτ είναι 3-pin. Στα 21€ τα 3 μου φαίνονται άριστα. Λογικα θα δουλέυουν ~ 700rpm κατα βάση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, denis_kos είπε

Παιδες γνώμη για τα F14 pwm της Arctic? Σκεφτομαι να αλλάξω τα stock του κουτιού γτ είναι 3-pin. Στα 21€ τα 3 μου φαίνονται άριστα. Λογικα θα δουλέυουν ~ 700rpm κατα βάση. 

Σε dc mode δεν τα διαχειρίζεται καλά η mobo? 

Στην asus και με 3πινα ,μια χαρά λειτουργουν με φουλ παραμετροποιήσεις. Της phanteks που είχα μέχρι πρότινος μάλιστα ξεκινούσαν από τις 500 στροφες έως και το μέγιστο περίπου στις 1300.

Για ψάχτο λίγο για να μην πετάξεις και τσάμπα λεφτά.

ΥΓ. Μακράν καλύτερα τα phanteks από τα arctic. Επίσης σε αυτό το case (και το σετάπ ) ,είναι λιγάκι αμαρτία να βάλεις arctic... :P  Αν τα αλλάξεις, πρέπει να "ξηλωθείς" για τίποτα ML ,noctua κλπ :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα άσε κ ξηλώθηκα ήδη για noctua chromax 3 μπροστά.. ψυγείου κ εισαγωγής.. βασικά πολύ καλά τα δουλεύει η μητρική απλά μου κάνει ένα κουλο και στο Hwinfo βλέπω 0 στιγμιαια άμα διαστήματα τυχαία.. δλδ αν κοιτάξω το log  βλέπω ένα φαν να έχει μιν 0 στροφες.. βέβαια δεν το βλέπω να κόβει στην πράξη.. μάλλον λάθος ένδειξη είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, denis_kos είπε

Χαχα άσε κ ξηλώθηκα ήδη για noctua chromax 3 μπροστά.. ψυγείου κ εισαγωγής.. βασικά πολύ καλά τα δουλεύει η μητρική απλά μου κάνει ένα κουλο και στο Hwinfo βλέπω 0 στιγμιαια άμα διαστήματα τυχαία.. δλδ αν κοιτάξω το log  βλέπω ένα φαν να έχει μιν 0 στροφες.. βέβαια δεν το βλέπω να κόβει στην πράξη.. μάλλον λάθος ένδειξη είναι..

Έ τότε μια χαρά είσαι. Όπως λες ,ή λάθος ένδειξη είναι ή πιο πιθανό όντως στιγμιαία λόγω χαμηλής τάσης να πάει να σβήσει και να παίρνει το σήμα για zero rpm.

Δοκίμασε να ανεβάσεις λίγο τις στροφές στα minimum.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αυτό παίζει να είναι. Γτ το κάνει όταν έριξα τις στροφές στα 600rpm. Στα 700 νομίζω ήταν οκ..

Edit: Ναι αυτό ηταν τελικα. Στις 700 ολα μπομπα!

Επεξ/σία από denis_kos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...