Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, DeareN είπε

κουτί coolemaster silencio 500

i7  7700K

Motherboard Ashrock Taichi z270

Μνήμες 2 Gskill Trident Z σύνολο 16gb

Κάρτα 1080ti της inno3d με τον 3πλο ανεμιστήρα

Τροφοδοτικό δε θυμάμαι, είναι modular 550 νομίζω corsair

O επεξεργαστής με ψύξη noctua αερόψυξη άρχισε να βαράει 90άρια στα 4.5 χωρίς overclocking (το έχω σε full performance)

Υδρόψηξη και καινούργιο κουτί ? Να ψάξω μήπως και για διαδικασία delid?

Θα ήθελα να βάλω και λίγο RGB να φαίνεται όμορφο. Budget περίπου 300 ευρώ

ποια noctua ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ψάχνω για aftermarket ψυκτρα για το παρακάτω σύστημα ώστε να σηκώσει λιγο overclock. Το σύστημα αποτελείται από τα εξής:

Nzxt s340

Ryzen 5 2600

Msi x470 gaming pro carbon

Gigabyte gtx1080

Corsair vengeance lpx 32gb

Corsair rm650x 80plus gold.

Θα ήθελα να σηκώσω τον επεξεργαστή στα 4.1-4.2 αν έχω πετύχει καλό κομμάτι. Έχω βρει την wraith prism από τον 2700x, θα ήταν καλή λύση ή να πάω σε aftermarket? Από την άλλη να επιλέξω υδροψυξη ή αεροψυξη? Να πω επίσης σε περίπτωση αεροψυξης ότι το κουτί χωράει ψυκτρα έως 161mm ύψος.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Ψάχνω για aftermarket ψυκτρα για το παρακάτω σύστημα ώστε να σηκώσει λιγο overclock. Το σύστημα αποτελείται από τα εξής:

Nzxt s340

Ryzen 5 2600

Msi x470 gaming pro carbon

Gigabyte gtx1080

Corsair vengeance lpx 32gb

Corsair rm650x 80plus gold.

Θα ήθελα να σηκώσω τον επεξεργαστή στα 4.1-4.2 αν έχω πετύχει καλό κομμάτι. Έχω βρει την wraith prism από τον 2700x, θα ήταν καλή λύση ή να πάω σε aftermarket? Από την άλλη να επιλέξω υδροψυξη ή αεροψυξη? Να πω επίσης σε περίπτωση αεροψυξης ότι το κουτί χωράει ψυκτρα έως 161mm ύψος.

Ευχαριστώ

παρε αεροψυξη και αν δεν θες να δωσεις πολλα λεφτα κοιτας σε arctic freezer 33 plus poy einai ο ορισμος του value for money !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Liapisftw είπε

Ψάχνω για aftermarket ψυκτρα για το παρακάτω σύστημα ώστε να σηκώσει λιγο overclock. Το σύστημα αποτελείται από τα εξής:

Nzxt s340

Ryzen 5 2600

Msi x470 gaming pro carbon

Gigabyte gtx1080

Corsair vengeance lpx 32gb

Corsair rm650x 80plus gold.

Θα ήθελα να σηκώσω τον επεξεργαστή στα 4.1-4.2 αν έχω πετύχει καλό κομμάτι. Έχω βρει την wraith prism από τον 2700x, θα ήταν καλή λύση ή να πάω σε aftermarket? Από την άλλη να επιλέξω υδροψυξη ή αεροψυξη? Να πω επίσης σε περίπτωση αεροψυξης ότι το κουτί χωράει ψυκτρα έως 161mm ύψος.

Ευχαριστώ

Η καλύτερη με 12αρη ανεμιστήρα: https://www.skroutz.gr/s/13763014/Scythe-Kotetsu-Mark-II.html?from=account_favorites

Η wraith prism απλά δεν.... 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Η καλύτερη με 12αρη ανεμιστήρα: https://www.skroutz.gr/s/13763014/Scythe-Kotetsu-Mark-II.html?from=account_favorites

Η wraith prism απλά δεν.... 

Διάβασα σε ένα review ότι η prism δίνει 5 βαθμούς παραπάνω από μια black rock 4 η οποία κοστίζει γύρω στα 70€ οπότε θεώρησα ότι είναι καλή λύση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε stress test η prism είναι 10+ βαθμούς χειρότερη από τη δική μου μια fanz με 120αρη ανεμιστήρα... Οπότε δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι μόνο 5 βαθμούς χειρότερη από DR4.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Σε stress test η prism είναι 10+ βαθμούς χειρότερη από τη δική μου μια fanz με 120αρη ανεμιστήρα... Οπότε δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι μόνο 5 βαθμούς χειρότερη από DR4.....

Οκ ευχαριστώ! Θα κοιτάξω για κάτι άλλο!! Έχεις κάτι καλό να προτείνεις μέχρι 50€ για αεροψυξη ή μέχρι 70€ για υδροψυξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Οκ ευχαριστώ! Θα κοιτάξω για κάτι άλλο!! Έχεις κάτι καλό να προτείνεις μέχρι 50€ για αεροψυξη ή μέχρι 70€ για υδροψυξη?

https://www.skroutz.gr/s/12582849/Scythe-Mugen-5-PCGH-Edition.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/8024159/Thermalright-HR-02-Macho-Rev-B.html?from=account_favorites

Για υδροψυξη με αντίστοιχες επιδόσεις πρέπει να διαθέσεις 100+ €

Πριν τον 2700x είχα τον 2600 oc στα 4.1ghz, σε οτιδήποτε εκτός bench η gammax 200t τον κρατούσε δροσερό χωρίς να μου παίρνει τα αυτιά. Μετα την αγορά της fanz (κλώνος της gammax 400) ο 2600 δεν ιδρωνε ουτε στα bench...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, leros2004 είπε

https://www.skroutz.gr/s/12582849/Scythe-Mugen-5-PCGH-Edition.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/8024159/Thermalright-HR-02-Macho-Rev-B.html?from=account_favorites

Για υδροψυξη με αντίστοιχες επιδόσεις πρέπει να διαθέσεις 100+ €

Πριν τον 2700x είχα τον 2600 oc στα 4.1ghz, σε οτιδήποτε εκτός bench η gammax 200t τον κρατούσε δροσερό χωρίς να μου παίρνει τα αυτιά. Μετα την αγορά της fanz (κλώνος της gammax 400) ο 2600 δεν ιδρωνε ουτε στα bench...

Καλές φαίνονται αλλά δυστυχώς πουθενά διαθέσιμες.. συν ότι η thermalright δεν διατίθεται για am4 σύμφωνα με το Σκρουτζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο στέλνει δωρεάν η thermalright αν δεν είναι μέσα...... Αλλιως αυτή https://www.skroutz.gr/s/15161708/Thermalright-ARO-M14G.html?from=account_favorites

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Στο στέλνει δωρεάν η thermalright αν δεν είναι μέσα...... Αλλιως αυτή https://www.skroutz.gr/s/15161708/Thermalright-ARO-M14G.html?from=account_favorites

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γρήγορη ερώτηση, επειδή ψάχνω για ψύκτρες επεξεργαστή που να μπαίνουν και κάθετα και οριζόντια
αλλά κοίταξα δυο, τρεις ψύκτρες στα αντίστοιχα site τους και δεν ανέφεραν κάτι συγκεκριμένο
υπάρχει ακόμη αυτή η δυνατότητα ή μήπως έχει εκλείψει στις νέες γεννιές (έχω καιρό να πάρω ψύκτρα)?
και πώς μπορώ να το ελέγξω σε κάθε ψύκτρα, υπάρχει κάποιος όρος ή σύμβολο πχ, γιατί δεν βρίσκω κάτι?
(μην μου προτείνετε συγκεκριμένα προϊόντα, αυτό που με ενδιαφέρει είναι το αν γίνεται ακόμη και το πως μπορώ να το δω ο ίδιος κάθε φορά)

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, oneofthem είπε

γρήγορη ερώτηση, επειδή ψάχνω για ψύκτρες επεξεργαστή που να μπαίνουν και κάθετα και οριζόντια
αλλά κοίταξα δυο, τρεις ψύκτρες στα αντίστοιχα site τους και δεν ανέφεραν κάτι συγκεκριμένο
υπάρχει ακόμη αυτή η δυνατότητα ή μήπως έχει εκλείψει στις νέες γεννιές (έχω καιρό να πάρω ψύκτρα)?
και πώς μπορώ να το ελέγξω σε κάθε ψύκτρα, υπάρχει κάποιος όρος ή σύμβολο πχ, γιατί δεν βρίσκω κάτι?
(μην μου προτείνετε συγκεκριμένα προϊόντα, αυτό που με ενδιαφέρει είναι το αν γίνεται ακόμη και το πως μπορώ να το δω ο ίδιος κάθε φορά)

ευχαριστώ

ναι γινεται ακομα, οπως η 212 evo

αλλα γενικα σε intel socket που ειναι συμμετρικες η τρυπες (αν θυμαμαι καλα) μπορεις απλα να τη βαλεις οπως θελεις

σε amd η επιλογες μπορει να ειναι λιγοτερες γιατι η βαση της ψυκτρας θα πρεπει να ειναι τυπου ψαλιδι για να γυριζει

απο κει  και περα, κοιτας και κανα βιντεο yt για καθε ψυκτρα που ενδιφερεσαι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω τα coolermaster sickleflow 120 (70cfm, 2000 rpm, 19 dB) στα 7 ευρώ. Too good to be true? Είμαι έτοιμος να τα αλλάξω όλα στο δικό μου γιατί υπάρχει μια κάποια φασαρία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, overpower είπε

Βλέπω τα coolermaster sickleflow 120 (70cfm, 2000 rpm, 19 dB) στα 7 ευρώ. Too good to be true? Είμαι έτοιμος να τα αλλάξω όλα στο δικό μου γιατί υπάρχει μια κάποια φασαρία 

Τα σχόλια του skroutz δεν είναι ενθαρρυντικά... Βέβαια η αξιοπιστία των χρηστών είναι ένα ερωτηματικό  ....

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...