Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Marios1981 είπε

Με την μαμα ψηκτρα του 1600 τον πας ανετα 3.7 ισως κ 3.8 αναλογα τα ρευματα που χρειαζεσαι για να δουλεψει. Οσο εισαι κατω απο 1.35v εισαι μια χαρα.οποτε στα 3.5 που θες δεν χρειάζεται να αλλαξεις τιποτα. 

Αν θες να την αλλαξεις ολες αυτες που ειπες κανουν δες ποα σ αρεσει εμφανησιακα. Δες κ την arctic freezer 34 ειναι η καλυτερη κ η ποιο vfm απο αυτες π ανεφερες. 

Απο ανεμιστηρες παρε ενα arctic f12 η f14 βαλτον πισω κ βαλε τους 2 μαμα μπροστα. Αν θες να βαλεις κ ενα πανω πισω βαλε αν κ η διαφορα σε θερμοκρασία θα ειναι μικρη 1 με 2 βαθμους... 

Υπαρχουν κ ακριβοτεροι κ ποιο αθορυβοι ανεμιστηρες να γνωριζεις. Εγω σου ειπα τις ποιο vfm λύσεις 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Πράγματι με Wraith Spire Cooler πηγαίνει άνετα 3.7GHz αλλά στα 3.5GHz που δοκιμασα(δεν ξερω τι voltage είχε απλως έβαλα CPU Core Ratio 35.0 και τα αλλα οπως ήταν στο auto), η θερμοκρασία μεσα σε 3 λεπτά πήγαινε στους 83C, θα προτιμούσα να πηγαίνει max 75C.

Αν προσθεσω ανεμιστήρες, καλο ειναι να βαλω 2, έναν Intake και εναν exhaust για να διατηρηθει περίπου ουδετερη πίεση?? Επισης, είναι οκ να βαλω 2 ανεμιστηρες σε ενα fan header με fan splitter(Phanteks Y Cable)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η θερμοκρασια εχεις να κανει κυριως με το ρευμα που δινεις στο cpu ....Βαλε το ρατιο στο 35 κ το ρευμα 1.3v ολα τα αλλα στο auto κ τρεξε Aida64 για 10 λεπτα αν αν δεν σηκωνει πανω απο 80 εισαι μια χαρα αστο να τρεξει καμια δυο ωρες να δεις αν κρασαρει...αν ειναι ολα κομπλε σε θερμοκρασια κ κρασ τεστ το αφηνεις ως εχει αλλιως δοκιμαζεις 1,275v 

επισης μην ξεχνας οτι τωρα ειναι καλοκαιρι.δηλαδη αν εχεις τωρα 25 βαθμους πχ μεσα στο δωματιο σου κ σου φτανει το cpu στους 83 το χειμωνα που θα εχεις 18 βαθμους θα σου δειχνει 73 το cpu  

Nautral πιεση στο κουτι σου μπορεις να πετυχεις κ με την ρυθμιση των ανεμιστηρων.πχ μπορεις να εχεις τους 2 μπροστα στις 800 στροφες κ τον 1 πισω στις 1200

η πιεση στο κουτι εχει να κανει κυριως για την σκονη ...αν δεν το εχεις στο πατωμα το κουτι σου κ το καθαριζεις συχνα μην σε νοιαζουν αυτα ...τωρα αν δεν εχεις προβλημα να ριξεις 5 ευρω παραπανω παρε κ 2ο ανεμιστηρα για να τον βαλεις πανω 

Μπορεις να βαλεις μεχρι κ 3 ανεμιστηρες σε ενα φαν χεντερ με σπλιτερ

Κανε τις δοκιμες σου κ αν δεις οτι δεν εισαι ικανοποιημενος πρωτα αγορασε μια ψυκτρα θα ριξει αρκετα τις θερμοκρασιες σου

https://www.skroutz.gr/s/17525700/Arctic-Freezer-34.html με 22 ευρω αν πας να την παρεις καθαρισες

https://www.skroutz.gr/s/4736584/Arctic-F12-PWM.html αμα θες να ξοδεψεις κ αλλα παρε 1 η 2 

 Με ουτε 35 ευρω πας για οβερκλοκ στα 4 ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πράγματι η Arctic Freezer 34 φαίνεται πολύ VFM, αν και λιγάκι διστάζω λόγω απουσίας reviews στο skroutz αλλα και οτι δεν ειναι και πολυ δημοφιλης brand για ψυκτρα, την Arctic την ήξερα μόνο για την MX-4. Απο άποψη θορύβου, είναι οκ η Freezer 34? Θέλω όταν είναι idle, ή γενικά δεν έχει πολυ load να είναι σχετικά αθορυβη, όταν ειναι σε 100% Load δεν με πειράζει ο θορυβος.

Επίσης, θα προκύψει κάποιο θεμα επειδή ειναι βαριά?? Ελπίζω με RAM clearance, κλπ. να μην εχω θεμα στην Asus Prime B350 Plus(για το κουτι χωράει, έχει 194mm clearance).

Εψαξα και βρηκα επιπλεον της Arctic Freezer 34 Esports Duo στα 34.90 https://www.e-shop.gr/arctic-freezer-34-esports-duo-yellow-p-PER.644666

Αξίζει να παρω την πιο ακριβη λόγω του 2ου fan?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην δισταζεις καθολου  εγω αυτη θα εβαζα αν δεν ειχα αγορασει μεταχειρισμενη απο εδω μεσα την  Thermalright Macho 120 SBM κ μαλλον κ καλυτερη ...

Στα λεφτα της ειναι οτι καλυτερο κ καλυτερη απολες αυτες που εγραψες ...

Το βαρος μη σε αγχωνει φαντασου υπαρχουν κ ποιο βαριες κ μεγαλυτερες απο αυτη 

Οσο για τον θορυβο θα ρυθμισεις το fun curve μεσα απο το bios στα δικα σου γουστα 

Αν σ αρεσει εμφανισιακα η Esports παρε αυτη εχει κ με 30 ευρω με ενα ανεμιστηρα σε κοκκινη ασπρη πρασινη κ κιτρινη που εβαλες.

διαφορες μικρες που δεν αξιζουν τα 10+ ευρω κατα τη γνωμη μου 

Βεβαια σε τοσα χρηματα μετα πας αλλου κοντα στα 40 ευρω που υπαρχουν αλλες καλυτερες οπως η Mugen 5 κ η Macho revb

Μην το ψαχνεις πολυ ο επεξεργαστης σου , κ μου γιατι εχω τον ιδιο , δεν ειναι κ τοσο ενεργοβορος οτι κ να του βαλει πανω θα τον ψυξεις ακομα κ στο 4ghz 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ΟΚ, ευχαριστώ πολύ. Τελικά, συγκλίνω σε αυτά που μου πρότεινες, να διαλέξω Arctic Freezer 34 και 2 arctic fans 120mm. Μια τελευταία ερώτηση, όταν το κουτί παίρνει 140mm ανεμιστήρες, οι 120mm πως θα μπουν?

στα specs του κουτιού λεει οτι υποστηριζει 120mm fans, αλλα βλεποντας το μπροστινο μερος, όλες οι βίδες ειναι στην ιδια ευθεία, δεν βλεπω πως υποστηριζει 120mm. Θα χρειαστώ 140mm->120mm adapter? Υπάρχει περίπτωση να βιδώνει με αλλο τρόπο οπως στην εικόνα κάτω?

Pro-M-7z.jpg

Pro-M-10z.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε τους δυο μαμα 140αρηδες μπροστα κ τους 2 120 που θα αγορασεις βαλτους πισω κ πανω αλλιως

αν θες μπορεισ να παρεις κ τους F14 αν κ δε νομιζω να δεις καμια διαφορα 

https://www.skroutz.gr/s/10766962/Arctic-F14-PWM-PST-140mm.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/6/2019 στις 3:03 ΜΜ, startrekdiscovery είπε

Πράγματι η Arctic Freezer 34 φαίνεται πολύ VFM, αν και λιγάκι διστάζω λόγω απουσίας reviews στο skroutz αλλα και οτι δεν ειναι και πολυ δημοφιλης brand για ψυκτρα, την Arctic την ήξερα μόνο για την MX-4. Απο άποψη θορύβου, είναι οκ η Freezer 34? Θέλω όταν είναι idle, ή γενικά δεν έχει πολυ load να είναι σχετικά αθορυβη, όταν ειναι σε 100% Load δεν με πειράζει ο θορυβος.

Επίσης, θα προκύψει κάποιο θεμα επειδή ειναι βαριά?? Ελπίζω με RAM clearance, κλπ. να μην εχω θεμα στην Asus Prime B350 Plus(για το κουτι χωράει, έχει 194mm clearance).

Εψαξα και βρηκα επιπλεον της Arctic Freezer 34 Esports Duo στα 34.90 https://www.e-shop.gr/arctic-freezer-34-esports-duo-yellow-p-PER.644666

Αξίζει να παρω την πιο ακριβη λόγω του 2ου fan?

Όχι δεν αξίζει το εξτρα κόστος... ϊδια ψύκτρα είναι με εναν παραπάνω ανεμιστήρα που δεν θα σου δώσει και τίποτα σημαντικό 

Για το κουτί γιατί δεν αγοράζεις 14αρηδες ? Ίδια ή καλύτερη απόδοση με λιγότερο θόρυβο απο τους 12αρηδες θα έχεις... 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Όχι δεν αξίζει το εξτρα κόστος... ϊδια ψύκτρα είναι με εναν παραπάνω ανεμιστήρα που δεν θα σου δώσει και τίποτα σημαντικό 

Για το κουτί γιατί δεν αγοράζεις 14αρηδες ? Ίδια ή καλύτερη απόδοση με λιγότερο θόρυβο απο τους 12αρηδες θα έχεις... 

Ναι, θα προτιμήσω 140mm arctic, καθώς δεν βλέπω και μεγάλη διαφορά στη τιμή και έχουν μεγαλύτερη ροη αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους Arctic F12 στο άσπρο κουτί με τα 74 cfm που λένε, τους έχει κανένα μαγαζί Αθήνα/κέντρο;

Εχουν όντως διάφορα με αυτούς στο μπλέ κουτί με τα 50κατι cfm ή είναι μάρκετινγκ;

14191570_4773933487.jpg.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά, 

έχω τον επεξεργατή i7 8700 (όχι Κ) με τη μαμίσια ψύκτρα, μητρική Asus rog strix Z370-F και κουτί το Phanteks enthoo Pro. Επειδή στο δωμάτιο ήδη έχω 30 βαθμούς, όπως καταλαβαίνετε ο επεξεργαστής χτυπάει 45-48 σε idle. Στο κουτί έχω 8 ανεμιστηράκια (μέχρι και μικρό για τα vrm). Οι μνήμες είναι οι  VENGEANCE® LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 2400MHz C14 Memory Kit. Θα ήθελα να μου προτείνετε μερικές aftermarket ψύκτρες ποιοτικές και αθόρυβες και όσο το δυνατό πιο μικρές(όχι όμως απαραίτητα). Για τιμές βλέπουμε. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από rsttls
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2019 στις 3:14 ΜΜ, startrekdiscovery είπε

Καλησπέρα, θέλω να αναβαθμίσω το PC με προσθήκη ανεμιστήρων ή/και νέα ψύκτρα για να πετύχω καλύτερες θερμοκρασίες(CPU, HDD, mobo...) και να κάνω λίγο overclock την CPU(3.2GHz -> ~3.5GHz).

Κουτί: Phanteks Enthoo Pro M Acrylic με 2 stock ανεμιστήρες(140mm-1200rpm-82.1 CFM, ένας μπροστά, ένας πίσω).

Μητρική: Asus Prime B350 Plus

CPU: AMD Ryzen 5 1600 με stock cooler (Wraith Spire)

Μνήμη: Gskill ripjaws V, μαλλον high profile

Τι είναι καλύτερα να κάνω?? 1)αλλαγή ΜΟΝΟ CPU ψύκτρα, 2) προσθήκη ΜΟΝΟ ανεμιστήρων ή 3) και τα δύο ??

- Αξίζει η αλλαγή του stock CPU cooler? Αν ναι, ποια ψυκτρα για AM4 socket θα προτείνατε με μέγιστο budget τα 35 EUR για την ψύκτρα η οποία να μην παρουσιάζει προβλημα στην τοποθέτηση με τις μνημες RAM(194mm CPU cooler clearance);

Έψαξα μερικές αλλά δεν ξέρω ποια είναι καλύτερη, ποια θα προτείνατε? :Cryorig H7, coolermaster hyper 212 black, Deepcool Gammaxx 300, Be quite pure rock slim,

Αν θες ψήκτρα για ryzen δες την arctic freezer 33 plus η την be quiet shadow rock slim απλά για να κάτσει η be quiet σε am4 πρέπει να στείλεις ένα ticket στην εταιρεία για να σ φέρει το bracket 

29 λεπτά πριν, rsttls είπε

Καλημέρα παιδιά, 

έχω τον επεξεργατή i7 8700 (όχι Κ) με τη μαμίσια ψύκτρα, μητρική Asus rog strix Z370-F και κουτί το Phanteks enthoo Pro. Επειδή στο δωμάτιο ήδη έχω 30 βαθμούς, όπως καταλαβαίνετε ο επεξεργαστής χτυπάει 45-48 σε idle. Στο κουτί έχω 8 ανεμιστηράκια (μέχρι και μικρό για τα vrm). Οι μνήμες είναι οι  VENGEANCE® LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 2400MHz C14 Memory Kit. Θα ήθελα να μου προτείνετε μερικές aftermarket ψύκτρες ποιοτικές και αθόρυβες και όσο το δυνατό πιο μικρές(όχι όμως απαραίτητα). Για τιμές βλέπουμε. Ευχαριστώ.

Μπορείς να δεις την noctua nh-u9s , και την be quiet shadow rock slim 

Στις 8/6/2019 στις 2:44 ΜΜ, efkar είπε

Βασικά ψάχνω ανεμιστήρα ήσυχο ο οποίος να παραμείνει ήσυχος σε βάθος χρόνου.

Γιατί ότι φθηνό ανεμιστηρακι έχω πάρει μετά από κάποια περίοδο άρχισαν να βγάζουν ένα συνεχόμενο βουητό που καταντάει πολύ ενοχλητικό. 

Για ανεμιστήρα καλό μπορείς να δεις την arctic το μοντέλο είναι arctic f12 pwm !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που  υπαρχει η Arctic freezer 34 ξεχνας την 33 ασε π ειναι κ ποιο φθηνη στα 22 ευρω. 

8 ανεμιστηρες?ποσους εχεις πανω? Βγαλτους κ ασε μονο τον πισω πισω στην πανω μερια... Δεν χρειαζονται παραπανω. Το μονο που κανουν ειναι να χαλανε την ροη του αερα στο κουτι σου. Επειδη εχει θεση δε σημαινει οτι πρεπει κ να βαλεις ανεμιστήρα . Οι διπλες κ τρίπλες θεσεις στο πανω μερος του κουτιου ειναι για ψυγεια. Αν χρησιμοποιείς αεροψυξη 1 πανω ειναι  υπερ αρκετο για την ροη μεσα στο κουτι σου. 

3μπροστα 1πισω 1 πανω. Τα vrm δεν χρειαζονται ψυξη απο τη στιγμη που δεν παιζει οβερκλοκ (non K) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, life is music είπε

 

Μπορείς να δεις την noctua nh-u9s , και την be quiet shadow rock slim 

 

Ευχαριστώ, για noctua σκέφτομαι και γω αλλά με χαλάει λίγο το χρώμα του ανεμιστήρα

1 ώρα πριν, Marios1981 είπε

Απο τη στιγμη που  υπαρχει η Arctic freezer 34 ξεχνας την 33 ασε π ειναι κ ποιο φθηνη στα 22 ευρω. 

8 ανεμιστηρες?ποσους εχεις πανω? Βγαλτους κ ασε μονο τον πισω πισω στην πανω μερια... Δεν χρειαζονται παραπανω. Το μονο που κανουν ειναι να χαλανε την ροη του αερα στο κουτι σου. Επειδη εχει θεση δε σημαινει οτι πρεπει κ να βαλεις ανεμιστήρα . Οι διπλες κ τρίπλες θεσεις στο πανω μερος του κουτιου ειναι για ψυγεια. Αν χρησιμοποιείς αεροψυξη 1 πανω ειναι  υπερ αρκετο για την ροη μεσα στο κουτι σου. 

3μπροστα 1πισω 1 πανω. Τα vrm δεν χρειαζονται ψυξη απο τη στιγμη που δεν παιζει οβερκλοκ (non K) 

Θα το δοκιμάσω αυτό που λες, χωρίς δηλαδή τους δύο πάνω μπροστινούς. Έχω και έναν κάτω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rsttls είπε

Ευχαριστώ, για noctua σκέφτομαι και γω αλλά με χαλάει λίγο το χρώμα του ανεμιστήρα

Θα το δοκιμάσω αυτό που λες, χωρίς δηλαδή τους δύο πάνω μπροστινούς. Έχω και έναν κάτω... :)

Μια χαρά είναι η ανεμιστήρες της noctua και είναι εντελώς αθόρυβη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/6/2019 στις 4:14 ΜΜ, Oscar_Mike είπε

Τους Arctic F12 στο άσπρο κουτί με τα 74 cfm που λένε, τους έχει κανένα μαγαζί Αθήνα/κέντρο;

Εχουν όντως διάφορα με αυτούς στο μπλέ κουτί με τα 50κατι cfm ή είναι μάρκετινγκ;

14191570_4773933487.jpg.jpg

Όντως έχουν διαφορά. Έχω και απο τους 2, αυτοί με το άσπρο κουτάκι είναι εμφανώς καλύτεροι 

4 ώρες πριν, rsttls είπε

Καλημέρα παιδιά, 

έχω τον επεξεργατή i7 8700 (όχι Κ) με τη μαμίσια ψύκτρα, μητρική Asus rog strix Z370-F και κουτί το Phanteks enthoo Pro. Επειδή στο δωμάτιο ήδη έχω 30 βαθμούς, όπως καταλαβαίνετε ο επεξεργαστής χτυπάει 45-48 σε idle. Στο κουτί έχω 8 ανεμιστηράκια (μέχρι και μικρό για τα vrm). Οι μνήμες είναι οι  VENGEANCE® LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 2400MHz C14 Memory Kit. Θα ήθελα να μου προτείνετε μερικές aftermarket ψύκτρες ποιοτικές και αθόρυβες και όσο το δυνατό πιο μικρές(όχι όμως απαραίτητα). Για τιμές βλέπουμε. Ευχαριστώ.

50€ για την noctua με 9αρη ανεμιστήρα ???? Πάμε καλά ? 

Με 40€ πάιρνεις αυτές https://www.skroutz.gr/s/12479861/Scythe-Mugen-5-Rev-b.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/8024159/Thermalright-HR-02-Macho-Rev-B.html?from=account_favorites

Ακόμα και με αυτή: https://www.skroutz.gr/s/17525700/Arctic-Freezer-34.html?from=account_favorites είσαι καλυμμένος 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...