Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

Όντως έχουν διαφορά. Έχω και απο τους 2, αυτοί με το άσπρο κουτάκι είναι εμφανώς καλύτεροι  

απ ο,τι κατάλαβα δε βγαίνουν πια αυτοί στο άσπρο

έβαλα έναν μπροστά και έναν πάνω για εξαγωγή και δεν είδα διαφορά στις θερμοκρασίες...

κουτί Cougar MX 330X με σωστό cable management

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Όντως έχουν διαφορά. Έχω και απο τους 2, αυτοί με το άσπρο κουτάκι είναι εμφανώς καλύτεροι 

50€ για την noctua με 9αρη ανεμιστήρα ???? Πάμε καλά ? 

Με 40€ πάιρνεις αυτές https://www.skroutz.gr/s/12479861/Scythe-Mugen-5-Rev-b.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/8024159/Thermalright-HR-02-Macho-Rev-B.html?from=account_favorites

Ακόμα και με αυτή: https://www.skroutz.gr/s/17525700/Arctic-Freezer-34.html?from=account_favorites είσαι καλυμμένος 

Ναι, με  τουλάχιστον 12άρι νομίζω είναι καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Oscar_Mike είπε

απ ο,τι κατάλαβα δε βγαίνουν πια αυτοί στο άσπρο

έβαλα έναν μπροστά και έναν πάνω για εξαγωγή και δεν είδα διαφορά στις θερμοκρασίες...

κουτί Cougar MX 330X με σωστό cable management

Τον πάνω θα τον έβαζα και αυτών μπροστά,  ο πίσω είναι αρκετός για να βγάζει το ζεστό αέρα... 

Πάντως οι μπλε είναι μια χαρά για ανεμιστήρες κουτιού. Για cpu ψήκτρες δεν κάνουν λόγο χαμηλών CFM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

ο πίσω είναι αρκετός για να βγάζει το ζεστό αέρα...  

πίσω λες αυτόν που είχε το κουτί; το έβγαλα την πρώτη μέρα, έκανε σαν ελικόπτερο! :lol:

θα πάρω να βάλω άλλον ένα F12 αν είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Oscar_Mike είπε

πίσω λες αυτόν που είχε το κουτί; το έβγαλα την πρώτη μέρα, έκανε σαν ελικόπτερο! :lol:

θα πάρω να βάλω άλλον ένα F12 αν είναι

Αν δεν έχεις τώρα πίσω, τότε βάλε τον πάνω F12 πίσω .... 

Αυτών που έβγαλες δεν μπορείς να τον ελέγχεις από τη μητρική ώστε να γυρίζει ποιο αργά και να έιναι ήσυχος ? (και να τον βάλεις πάνω)?

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

Αυτών που έβγαλες δεν μπορείς να τον ελέγχεις από τη μητρική ώστε να γυρίζει ποιο αργά και να έιναι ήσυχος ? (και να τον βάλεις πάνω)?

θυμάμαι ότι ακόμα και στις 600-700rpm έκανε θόρυβο

τον f12 τον έβαλα πάνω, γιατί και η ψύκτρα μου είναι σε οριζόντια θέση (be quiet shadow rock slim) και στείλει πάνω τον αέρα, αλλά κάνω μια αλλαγή τον ανεμιστήρα αν είναι και βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Oscar_Mike είπε

θυμάμαι ότι ακόμα και στις 600-700rpm έκανε θόρυβο

τον f12 τον έβαλα πάνω, γιατί και η ψύκτρα μου είναι σε οριζόντια θέση (be quiet shadow rock slim) και στείλει πάνω τον αέρα, αλλά κάνω μια αλλαγή τον ανεμιστήρα αν είναι και βλέπω

εεε ένα ενα τα γράφεις.... καλά τον έχεις τότε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, rsttls είπε

Καλημέρα παιδιά, 

έχω τον επεξεργατή i7 8700 (όχι Κ) με τη μαμίσια ψύκτρα, μητρική Asus rog strix Z370-F και κουτί το Phanteks enthoo Pro. Επειδή στο δωμάτιο ήδη έχω 30 βαθμούς, όπως καταλαβαίνετε ο επεξεργαστής χτυπάει 45-48 σε idle. Στο κουτί έχω 8 ανεμιστηράκια (μέχρι και μικρό για τα vrm). Οι μνήμες είναι οι  VENGEANCE® LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 2400MHz C14 Memory Kit. Θα ήθελα να μου προτείνετε μερικές aftermarket ψύκτρες ποιοτικές και αθόρυβες και όσο το δυνατό πιο μικρές(όχι όμως απαραίτητα). Για τιμές βλέπουμε. Ευχαριστώ.

Έχει κάποιος ανάλογο επεξεργαστή να μου δώσει μια αξιόπιστη και καλή επιλογή για αθόρυβη και δροσερή ψύκτρα;

Επεξ/σία από rsttls
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rsttls είπε

Έχει κάποιος ανάλογο επεξεργαστή να μου δώσει μια αξιόπιστη και καλή επιλογή για αθόρυβη και δροσερή ψύκτρα;

Μπα κάνεις, οπότε μένεις με τις αναξιόπιστες και ζεστές προτάσεις μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Μπα κάνεις, οπότε μένεις με τις αναξιόπιστες και ζεστές προτάσεις μου

Φίλε, μη στραβώνεις, τις είδα. Απλά ρωτάω, αν έχει κάποιος επεξεργαστή σαν το δικό μου... Μια δεύτερη γνώμη, κακό είναι;! Τι πράμα είναι αυτό εδώ μέσα στο ινσόμνια ;! Έλεος !!! όλοι ψοφάτε για παρεξήγηση ! 

Επεξ/σία από rsttls
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι ψοφαει για παρεξηγηση απλα με το σχολειο σου τον ακυρωσες ...

Ακυρωσες τον κοπο του που εκατσε κ σου εγραψε 5 κουβεντες.

Αν διαβαζες μερικα σχολεια ποιο πανω πριν ζητησεις βοηθεια για τον επεξεργαστη σου θα δεις οτι ξαναπροταθηκαν οι ιδιες ψηκτρες κ σε σενα αλλα σε αλλο φιλο που ηθελε γνωμη για ενα Ryzen 1600 

Ακριβως πανω απο το αρχικο σου σχολιο αλλα δεν μπηκες στον κοπο να διαβασεις κ παρολα αυτα ο φιλος σου απαντησε κ σου ειπε τη γνωμη του η οποια ειναι κ η ποιο VFM

Στα 22 ευρω η Freezer 34 δεν εχει ανταγωνισμο μεχρι τα 40 ευρω που μπαινεις στην κατηγορια της Mugen κ της Macho οσο αφορα τις θερμοκρασιες....

Τωρα αξιολογες επιλογες υπαρχουν πολλες ανολογα με το σε τι αλλο θες να δωσεις βαση οπως η εμφανιση  μιας κ η απλη εμφανιση της 34 ισως να μη σου αρεσει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, ευχαριστώ και εσένα και τον φίλο, που δεν αγνόησα τις προτάσεις του, και εκτιμώ τον χρόνο που διαθέτετε. Εξήγησα για τη δεύτερη ερώτηση, αφορούσε αν, ίσως, κάποιος έχει παρόμοιο επεξεργαστή με τον δικό μου και πήρε αφτερμαρκετ ψυκτρα. Ίσως να φάνηκε, όπως το λες. Θα του ζητήσω συγνώμη αν έτσι ένιωσε. Απλά θα μπορούσε και αυτός να μην σχολιάσει με ειρωνεία, πριν καταλάβει την ερώτησή μου. Στον γραπτό λόγο, είναι εύκολη η παρερμηνεια. 

Στο θέμα μας. Με ενδιαφέρει περισσότερο  αθόρυβος ανεμιστήρας, η καλή ποιότητα κατασκευής και όσο το δυνατό μικρότερο όγκο με καλύτερη απόδοση. Ξέρω ότι είναι συνυφασμένα, αλλά δε θα ήθελα να καλύπτει όλη σχεδόν τη μητρική. Επειδή παίζει και η τιμή ρόλο, στα 20 30 ευρώ παραπάνω, δε θα τα χαλάσουμε. Υδροψυξη δεν με ενδιαφέρει, ούτε τα rgb μου είναι απαραίτητα. Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Επεξ/σία από rsttls
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rsttls είπε

Καλημέρα, ευχαριστώ και εσένα και τον φίλο, που δεν αγνόησα τις προτάσεις του, και εκτιμώ τον χρόνο που διαθέτετε. Εξήγησα για τη δεύτερη ερώτηση, αφορούσε αν, ίσως, κάποιος έχει παρόμοιο επεξεργαστή με τον δικό μου και πήρε αφτερμαρκετ ψυκτρα. Ίσως να φάνηκε, όπως το λες. Θα του ζητήσω συγνώμη αν έτσι ένιωσε. Απλά θα μπορούσε και αυτός να μην σχολιάσει με ειρωνεία, πριν καταλάβει την ερώτησή μου. Στον γραπτό λόγο, είναι εύκολη η παρερμηνεια. 

Στο θέμα μας. Με ενδιαφέρει περισσότερο  αθόρυβος ανεμιστήρας, η καλή ποιότητα κατασκευής και όσο το δυνατό μικρότερο όγκο με καλύτερη απόδοση. Ξέρω ότι είναι συνυφασμένα, αλλά δε θα ήθελα να καλύπτει όλη σχεδόν τη μητρική. Επειδή παίζει και η τιμή ρόλο, στα 20 30 ευρώ παραπάνω, δε θα τα χαλάσουμε. Υδροψυξη δεν με ενδιαφέρει, ούτε τα rgb μου είναι απαραίτητα. Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Η καλύτερη/αθορυβη και μικρότερη επιλογή είναι η Noctua NH12/14S (ή πως αλλιώς λεγεται το μόνο tower της noctua), αν χωραει στο κουτί σου.

Αλλα δεν αξίζει από θέμα κόστους, Συνεπως συμφωνώ με τις προηγούμενες προτάσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Η καλύτερη/αθορυβη και μικρότερη επιλογή είναι η Noctua NH12/14S (ή πως αλλιώς λεγεται το μόνο tower της noctua), αν χωραει στο κουτί σου.

Αλλα δεν αξίζει από θέμα κόστους, Συνεπως συμφωνώ με τις προηγούμενες προτάσεις :)

Από χώρο... Άπλετο! Το κουτί μου είναι ευρύχωρο. (γράφω παραπάνω). Θα κοιτάξω και θα αποφασίσω. Για την cooler Master hyper 212 black edition που μου πρότεινε ένας συμφορουμιτης, τι λέτε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rsttls είπε

Από χώρο... Άπλετο! Το κουτί μου είναι ευρύχωρο. (γράφω παραπάνω). Θα κοιτάξω και θα αποφασίσω. Για την cooler Master hyper 212 black edition που μου πρότεινε ένας συμφορουμιτης, τι λέτε; 

Υπερτιμημένη θα έλεγα.

Ειμαι on the road τώρα και δεν μπορώ να βλέπω λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...