Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
25 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Δεν είναι και άσχημα, αλλά μπορεί και καλύτερα. Αν μπορείς να τα ρίξεις, ρίξε τα.

Εμένα τώρα βλέπω μαξ μετά απο 2 ώρες 42.

Εννοούσα σε prime95 και με εσωτερική 32 :P. Το Χειμώνα θα είναι αρκετά πιο κάτω. Μπορεί να πάρω έναν πάντως, για να είναι λίγο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, ήρθαν ήδη μητρική και μνήμες για το νεο build. Θα μπεί 3700x πάνω και θα ήθελα μια καλή ψύκτρα για oc.

Οι επιλογές που ξεχωρίζω είναι Dark Rock 4, CM Masterliquid ML240L και nzxt kraken 62.

Το σκέφτομαι σοβαρά για την CM καθώς διαβάζω καλές κριτικές για θερμοκρασίες με μεμπτό τον θόρυβο.

Το κουτί μου (Phanteks enthoo pro) έχει ακραία καλό airflow κι είναι πολύ ήσυχο κι έτσι σκέφτομαι οτι θα γλιτώσω πολλά με το να πάω σε αυτή κι όχι στην kraken.

Απο κει και πέρα κι η be quiet μου φαίνεται τίμια αλλά δεν βλέπω άμεση διαθεσιμότητα και την βλέπω τσιμπημένη σε τιμή.

Θα ήθελα περαιτέρω προτάσεις για am4 bracket μέχρι 100 (για την kraken ίσως έκανα την εξαίρεση να δώσω παραπάνω).

Θα τα παραγγείλω άμεσα αφού το πολύ σε μια βδομάδα θεωρητικά θα έχω και το cpu στα χέρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To airflow το κουτιου σε νοιαζει κυριως αν πας σε αεροψυξη ...Στην υδροψυξη ειναι σχεδον αδιαφορο χρειαζεται μονο για τα vrm

Απο τις 3 η κρακεν ειναι η καλυτερη κ ενα απο τα καλυτερα κουλερ της αγορας.Κ με τις 3 θα ψυξεις τον 3700Χ η επιλογη ειναι δικη σου 

H Dark Pro 4 αν δεν κανω λαθος ειναι καλυτερη απο την CM σε ψυξη.Στα 100 ευρω βεβαια αγοραζεις κ την κορυφη αεροψυξη Noctua D15 

Δες κ αυτες 

https://www.skroutz.gr/comparelists/673?compare=12479861%2C8024159

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Σε περίπτωση που πάω στην kraken, δεν ασχολούμαι ποτέ με νερά κλπ, έτσι; Απλά εγκαθιστω, συνδέω τις (μπόλικες αποτι είδα) θύρες και ξεμπερδευω. 

Εν τω μεταξυ, έχω μια 212 Evo αυτή την στιγμή στον 2500k αλλά μου λείπει το bracket για am4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, aekoriginal21 είπε

Τέλεια σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Σε περίπτωση που πάω στην kraken, δεν ασχολούμαι ποτέ με νερά κλπ, έτσι; Απλά εγκαθιστω, συνδέω τις (μπόλικες αποτι είδα) θύρες και ξεμπερδευω. 

Εν τω μεταξυ, έχω μια 212 Evo αυτή την στιγμή στον 2500k αλλά μου λείπει το bracket για am4

https://www.skroutz.gr/s/9124363/Thermalright-Le-Grand-Macho-RT.html?from=account_favorites

Καλύτερη από τη dark pro...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/6/2019 στις 8:19 ΠΜ, rsttls είπε

Καλημέρα,

παρήγγειλα την παραπάνω ψύκτρα. https://www.skroutz.gr/s/12479861/Scythe-Mugen-5-Rev-b.html?from=account_favorites

 

Επανέρχομαι για να ενημερώσω τους συμφορουμίτες και να βοηθήσω όσους ψάχνονται (άλλωστε αυτός είναι ο ρόλος του insomnia).

Έχω μείνει άφωνος με την επιλογή της παραπάνω ψύκτρας! Αθόρυβη, πανεύκολη εγκατάσταση , και από θερμοκρασίες;! Παραθέτω εικόνες με τη μαμίσια (κάτω φωτογραφία) και με τη νέα ψύκτρα(πάνω φωτογραφία).

Με ίδιες θερμοκρασίες δωματίου.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Υ.Γ. Θα ανεβάσω αργότερα και σε κατάσταση gaming πριν και μετά...

Ελπίζω να βοηθήσω όσους περισσότερους μπορώ. 🙂

Thermal_Sythe.jpg

thermal2.jpg

Επεξ/σία από rsttls
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2019 στις 1:59 ΜΜ, rsttls είπε

Επανέρχομαι για να ενημερώσω τους συμφορουμίτες και να βοηθήσω όσους ψάχνονται (άλλωστε αυτός είναι ο ρόλος του insomnia).

Έχω μείνει άφωνος με την επιλογή της παραπάνω ψύκτρας! Αθόρυβη, πανεύκολη εγκατάσταση , και από θερμοκρασίες;! Παραθέτω εικόνες με τη μαμίσια (κάτω φωτογραφία) και με τη νέα ψύκτρα(πάνω φωτογραφία).

Με ίδιες θερμοκρασίες δωματίου.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Υ.Γ. Θα ανεβάσω αργότερα και σε κατάσταση gaming πριν και μετά...

Ελπίζω να βοηθήσω όσους περισσότερους μπορώ. 🙂

Thermal_Sythe.jpg

thermal2.jpg

Και σε gaming φάση...

Με μαμίσια βαρούσε καταστάρια και είχε thermal throttling...

thermal.jpg

Thermal_Scythe2.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψάχνω να αλλαξω τα μαμα φανακια της Corsair H110 με τα συγκεκριμένα

https://www.arctic.ac/eu_en/p14-pwm-pst.html

Fan:
140 mm, 200 – 1.700 RPM (Controlled by PWM)
Air Flow:
72.8 CFM / 123.76 m³/h (@ 1.700 RPM)
Noise Level:
0.3 Sone (@ 1.700 RPM)
Static Pressure:
2.4 mm H2O (@ 1.700 RPM)

 

Αυτά που φοράει πάνω έχουν αυτά τα specs

Technical Specifications
Radiator dimensions: 140mm x 312mm x 29mm
Fan dimensions: 140mm x 25mm
Fan speed: 1500 +/- 10% RPM
Fan airflow: 94 CFM
Fan static pressure: 1.64mm-H2O
Noise level: 35dB(A)

Κάποια γνώμη; Βλέπω ότι αν και έχουν λιγότερα CFM, η στατική πίεση είναι μεγαλύτερη ( κάτι που χρειάζεται στα radiators ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2019 στις 10:11 ΠΜ, 7nisiotis είπε

Ψάχνω να αλλαξω τα μαμα φανακια της Corsair H110 με τα συγκεκριμένα

https://www.arctic.ac/eu_en/p14-pwm-pst.html

Fan:
140 mm, 200 – 1.700 RPM (Controlled by PWM)
Air Flow:
72.8 CFM / 123.76 m³/h (@ 1.700 RPM)
Noise Level:
0.3 Sone (@ 1.700 RPM)
Static Pressure:
2.4 mm H2O (@ 1.700 RPM)

Αυτά που φοράει πάνω έχουν αυτά τα specs

Technical Specifications
Radiator dimensions: 140mm x 312mm x 29mm
Fan dimensions: 140mm x 25mm
Fan speed: 1500 +/- 10% RPM
Fan airflow: 94 CFM
Fan static pressure: 1.64mm-H2O
Noise level: 35dB(A)

Κάποια γνώμη; Βλέπω ότι αν και έχουν λιγότερα CFM, η στατική πίεση είναι μεγαλύτερη ( κάτι που χρειάζεται στα radiators ).

0.3 sone --> ~24-25db

Καλές προδιαγραφές φαίνονται να έχουν.. Δεν τα έχω δουλέψει ποτέ αλλά θα τα δοκίμαζα να σου πω την αλήθεια. Φθηνά μου φαίνονται κιόλας. Δες κριτικές στο amazon απο χρήστες για να πάρεις απαντήσεις. Έχει πάααρα πολλές (καλές).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παρατήρησα ότι στο HWiNFO64 δείχνει το ένα fan του κουτιού max rpm 1900 που δεν ισχύει, μέχρι 1400 πάνε. Έκανα reset τα στατιστικά αλλά το ξαναβγάζει τόσο. Είναι θέμα του HWiNFO64 ή του fan;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς με σιγουριά εάν η scythe (154,5 ύψος)  https://www.skroutz.gr/s/12479861/Scythe-Mugen-5-Rev-b.html

χωράει στο Aero-800 (λέει ότι δέχεται μέχρι 155, οπότε πάει οριακά αν)  https://www.skroutz.gr/s/7528322/Aerocool-Aero-800.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2019 στις 12:46 ΜΜ, Stamer είπε

0.3 sone --> ~24-25db

Καλές προδιαγραφές φαίνονται να έχουν.. Δεν τα έχω δουλέψει ποτέ αλλά θα τα δοκίμαζα να σου πω την αλήθεια. Φθηνά μου φαίνονται κιόλας. Δες κριτικές στο amazon απο χρήστες για να πάρεις απαντήσεις. Έχει πάααρα πολλές (καλές).

Έριξα παραγγελία!

Εντυπώσεις από βδομάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ομάδα. Λοιπόν το καινούργιο τερατακι μου είναι έτοιμο αλλά από θερμοκρασίες έχουμε θέμα. Σε rendering χτυπάει 85+ και δεν ανεβαίνει πάνω από 3.8 λόγω θερμοκρασιών. Θέλω να μου προτείνετε να καλή αεροψυξη και αν έχει κάποιος αντίστοιχο σεταπ να με βοηθήσει. Εγώ σκέφτομαι την καινούργια nh-u12a.
2700x
Asus crosshair vii
Corsair vengeance rgb 2x16 3333c16
Cooler master H500p mesh white

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...