Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θέλω να καλύψω τα ram slots καθόλου. Η be quiet είναι μαζί με την u12a η οποία με την σειρά της είναι ένα βαθμό πίσω από την τεράστια d15...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να πω κατι χωρις παρεξηγηση...

Αφου εχεις αποφασισει ηδη γιατι ρωτας? Σου προταθηκαν 2 απο τις καλυτερες κ τις απεριψες για τα ραμ σλοτς. Ξερεις οτι η υ12α ειναι κοντα στις τοπ σε θερμοκρασιες οποτε δεν υπάρχει κατι να συζητησουμε.... Η επομενη λυση ειναι σε υδροψυξη. 

Αν εχεις τα χρηματα κ θες να τα δωσεις προχωρα αφοβα... δε νομιζω να υπαρχει καλυτερη αεροψυξη που να μην καλύπτει τις ραμ περα απο καποια υδροψυξη οπως προανεφερα. 

Μια αλλη προταση VFM γυρω στα 40 ευρω τις mugen rev b και την macho rev b. 

Αξιολογες, δεν καλυπτουν ραμ, κατω απο τα μισα λεφτα της νοκτουα αλλα λιγο ποιο πισω στις θερμοκρασιες. 

Η αποφαση δικη σου... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. επειδή πάντα κάτι μπορεί να μου ξεφύγει για αυτό το λόγο και ρωτάω. Τελικά παρήγγειλα u12a όταν με το καλό έρθει θανκανω ένα μίνι review.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω γνώμες και προτάσεις για αλλαγή των phanteks ανεμιστήρων που έχω στο case μου με κάτι πιο αθόρυβο και καλύτερο performance από θέμα ψύξης ( δεν με ενδιαφέρει να έχει rgb ) , το setup θα μείνει το ίδιο μάλλον δηλαδή 2 x 140mm μπροστά και 1 x 140mm πίσω , επάνω τώρα έχω 3 phanteks 3 x 120 αλλά μαζί με την αλλαγή ανεμιστήρων θα μπει υδρόψυξη 360 ή 280.

Αναμένω τις προτάσεις των ειδικών :)

Βλέπω αρκετούς ανεμιστήρες και είμαι κοντά στον https://www.skroutz.gr/s/13643929/Noctua-NF-A14-PWM-chromax-black-swap-140mm.html και https://www.skroutz.gr/s/10146885/Be-Quiet-Silentwings-3-High-Speed-PWM-140mm.html.

Edit : Το κουτάκι είναι Phanteks Enthoo Pro m Acrylic ( το σύστημα είναι στην υπογραφή )

Ευχαριστώ παιδιά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παρήγγειλα το πρώτο μου build με ryzen 5 2600 και 1660 ti το θέμα μου είναι το case γιατί πήρα αυτό

 https://www.nox-xtreme.com/en/cajas/infinity-omega 

και δεν έχει ανεμιστήρες μπροστά μόνο 3 θέσεις για 120mm fans και πήρα 3 τέτοια

https://www.aabcooling.com/product-eng-272-AAB-Cooling-Super-Silent-Fan-12-Pro.html

Η απορεία μου είναι αν θα δω διαφορά στη θερμοκρασία ή τζάμπα τα πήρα λόγο κλειστού case από μπροστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPANK είπε

Θέλω γνώμες και προτάσεις για αλλαγή των phanteks ανεμιστήρων που έχω στο case μου με κάτι πιο αθόρυβο και καλύτερο performance από θέμα ψύξης ( δεν με ενδιαφέρει να έχει rgb ) , το setup θα μείνει το ίδιο μάλλον δηλαδή 2 x 140mm μπροστά και 1 x 140mm πίσω , επάνω τώρα έχω 3 phanteks 3 x 120 αλλά μαζί με την αλλαγή ανεμιστήρων θα μπει υδρόψυξη 360 ή 280.

Αναμένω τις προτάσεις των ειδικών :)

Βλέπω αρκετούς ανεμιστήρες και είμαι κοντά στον https://www.skroutz.gr/s/13643929/Noctua-NF-A14-PWM-chromax-black-swap-140mm.html και https://www.skroutz.gr/s/10146885/Be-Quiet-Silentwings-3-High-Speed-PWM-140mm.html.

Edit : Το κουτάκι είναι Phanteks Enthoo Pro m Acrylic ( το σύστημα είναι στην υπογραφή )

Ευχαριστώ παιδιά

Βασικα ξεκινα απο το να αφήσεις 1 ανεμιστηρα πανω. Δεν χρειαζονται 3 ανεμιστηρες πανω το μονο που κανουν ειναι να χαλανε το ερφλοου του κουτιου. Το οτι θα  αλλαξεις τους ανεμιστηρες με νοκτουα μη περιμενεις ότι θα δεις  καμια τρελη διαφορα 1με2 βαθμους... κατα τη γνωνη μου τζαμπα λεφτα θα δωσεις. Αν θες ψυξη αγορασε μια υδροψυξη η αεροψυξη οπως ειπες.

Υπαρχου βιντεο του Linus για ποσους ανεμιστηρες μέσα στο κουτι κ αλλο βιντεο με αντικατασταση μαμα ανεμιστηρων με νοκτουα. Ψαξε να τα βρεις κ δες αυτα που σου ειπα παραπανω. 

1 ώρα πριν, vorted είπε

Γειά σας παρήγγειλα το πρώτο μου build με ryzen 5 2600 και 1660 ti το θέμα μου είναι το case γιατί πήρα αυτό

 https://www.nox-xtreme.com/en/cajas/infinity-omega 

και δεν έχει ανεμιστήρες μπροστά μόνο 3 θέσεις για 120mm fans και πήρα 3 τέτοια

https://www.aabcooling.com/product-eng-272-AAB-Cooling-Super-Silent-Fan-12-Pro.html

Η απορεία μου είναι αν θα δω διαφορά στη θερμοκρασία ή τζάμπα τα πήρα λόγο κλειστού case από μπροστά;

Τζαμπα δεν ειναι... Σιγουρα λογο του περιορισμενου αερα του κουτιου σου δεν θα αποδιδουν οπως πρεπει. Ισως κ με 2 η μονο με 1 ανεμιστηρα μπροστα να εχεις το ιδιο αποτελεσμα κ να μην χρειαζοντουσαν 3. Αυτο θα το δεις μονο κανοντας δοκιμες.

Τωρα αν πιανουν τα χερια σου υπαρχουν πολλα που μπορεις να κανεις ωστε να βελτιωσεις την εισαγωγη αερα. Αν δεν αστο οπως εχεις γιατι θα χαλασεις το καινούργιο σου κουτι.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα που έχει μόνο ένα άνοιγμα στο πλάι για εισαγωγή μια χαρά αέρα βάζει. Έχω δύο 14αρια μπροστά και αν βάλεις το χέρι από μέσα βγαίνει αρκετός αέρας και τα έχω στο 60%. Όταν κάνω stress την GPU βγαίνει πολύ ζεστός αέρας από τις δύο εξαγωγές που σημαίνει ότι γίνεται σωστά η άνοδος του ζεστού αέρα από το κάτω μέρος του κουτιού προς τα πάνω που είναι τα exhaust. Και εννοείται έχω positive air flow που βοηθάει και αυτό να σπρώξει τον αέρα προς τα έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Marios1981 είπε

Βασικα ξεκινα απο το να αφήσεις 1 ανεμιστηρα πανω. Δεν χρειαζονται 3 ανεμιστηρες πανω το μονο που κανουν ειναι να χαλανε το ερφλοου του κουτιου. Το οτι θα  αλλαξεις τους ανεμιστηρες με νοκτουα μη περιμενεις ότι θα δεις  καμια τρελη διαφορα 1με2 βαθμους... κατα τη γνωνη μου τζαμπα λεφτα θα δωσεις. Αν θες ψυξη αγορασε μια υδροψυξη η αεροψυξη οπως ειπες.

Υπαρχου βιντεο του Linus για ποσους ανεμιστηρες μέσα στο κουτι κ αλλο βιντεο με αντικατασταση μαμα ανεμιστηρων με νοκτουα. Ψαξε να τα βρεις κ δες αυτα που σου ειπα παραπανω. 

Τζαμπα δεν ειναι... Σιγουρα λογο του περιορισμενου αερα του κουτιου σου δεν θα αποδιδουν οπως πρεπει. Ισως κ με 2 η μονο με 1 ανεμιστηρα μπροστα να εχεις το ιδιο αποτελεσμα κ να μην χρειαζοντουσαν 3. Αυτο θα το δεις μονο κανοντας δοκιμες.

Τωρα αν πιανουν τα χερια σου υπαρχουν πολλα που μπορεις να κανεις ωστε να βελτιωσεις την εισαγωγη αερα. Αν δεν αστο οπως εχεις γιατι θα χαλασεις το καινούργιο σου κουτι.. 

Αερόψυξη εχω την σταθερή αξία noctua nhd14 αλλα για λόγους αισθητικούς θα την βγάλω και θα μπεί μια αερόψυξη στο πάνω μέρος 280 ή 360 , απο εκει και πέρα θα αλλάξω τους ανεμιστήρες του κουτιού μπροστά και πίσω ( πλεον επάνω θα χρειάζεται λόγω υδρόψυξης που θα εχει τους δικούς της ) , απλα δεν μπορώ να αποφασίσω ποιους ακριβώς να επιλέξω σε performance / θορύβου noctua τους silent wings 3 ή κάποιο αλλο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/8/2019 στις 10:45 ΠΜ, Marios1981 είπε

 

Τωρα αν πιανουν τα χερια σου υπαρχουν πολλα που μπορεις να κανεις ωστε να βελτιωσεις την εισαγωγη αερα. Αν δεν αστο οπως εχεις γιατι θα χαλασεις το καινούργιο σου κουτι.. 

Ακούω γνώμες... σκέφτομαι να ανοίξω 20 τρύπες σε σχήμα κύκλου 12cm με τρυπάνι ακριβώς πάνω από τη μητρική για έξοδο του αέρα τύπου nzxt 500 για να βγάζει και από εκεί αέρα ένας ανεμιστήρας

Επεξ/σία από vorted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2019 στις 1:48 ΠΜ, SPANK είπε

Αερόψυξη εχω την σταθερή αξία noctua nhd14 αλλα για λόγους αισθητικούς θα την βγάλω και θα μπεί μια αερόψυξη στο πάνω μέρος 280 ή 360 , απο εκει και πέρα θα αλλάξω τους ανεμιστήρες του κουτιού μπροστά και πίσω ( πλεον επάνω θα χρειάζεται λόγω υδρόψυξης που θα εχει τους δικούς της ) , απλα δεν μπορώ να αποφασίσω ποιους ακριβώς να επιλέξω σε performance / θορύβου noctua τους silent wings 3 ή κάποιο αλλο μοντέλο.

Αλήθεια γιατί την υδρόψυξη επάνω?

Το σωστό είναι μπροστά. Η gpu θα επιβαρυνθεί ελάχιστα. Το καλοκαίρι αν δεν παίζεις με ac ,έτσι κι αλλιώς ίσως χρειάζεται να αφαιρείς το φίλτρο για καλύτερα temps.Άν έχεις ψυχολογικά ;) αλλιώς μια χαρά θα ειναι και με τοφιλτρο όλο το χρόνο

Ειχα το ιδιο κουτί με μια H110i μπροστά και 2 fans για exaust (ένα πισω ,ένα πάνω) αν και το πάνω δεν έκανε καμιά διαφορά της προκοπής.

Με ένα πίσω θα εισαι κομπλέ και θα έχεις και ησυχία.  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Αλήθεια γιατί την υδρόψυξη επάνω?

Το σωστό είναι μπροστά. Η gpu θα επιβαρυνθεί ελάχιστα. Το καλοκαίρι αν δεν παίζεις με ac ,έτσι κι αλλιώς ίσως χρειάζεται να αφαιρείς το φίλτρο για καλύτερα temps.Άν έχεις ψυχολογικά ;) αλλιώς μια χαρά θα ειναι και με τοφιλτρο όλο το χρόνο

Ειχα το ιδιο κουτί με μια H110i μπροστά και 2 fans για exaust (ένα πισω ,ένα πάνω) αν και το πάνω δεν έκανε καμιά διαφορά της προκοπής.

Με ένα πίσω θα εισαι κομπλέ και θα έχεις και ησυχία.  

Σωστό δεν ξέρω αν υπάρχει άλλοι το βάζουν επάνω άλλοι μπροστά είναι ανάλογα φαντάζομαι και το airflow του εκάστοτε κουτιού , ac παίζω όλο το καλοκαίρι αλλιώς δεν στέκεσαι επάνω στην ταράτσα που είναι το δωμάτιο μου οι τοίχοι απλα ζεματάνε :P

Θα το ψάξω λίγο ακόμη μέχρι να βγει η  υδρόψυξη ( DeepCool Castle 360EX ) που θέλω εκτός και εάν δεν αντέξω και κοιτάξω απο corsair , nzxt ή alphacool μερια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SPANK είπε

Σωστό δεν ξέρω αν υπάρχει άλλοι το βάζουν επάνω άλλοι μπροστά είναι ανάλογα φαντάζομαι και το airflow του εκάστοτε κουτιού , ac παίζω όλο το καλοκαίρι αλλιώς δεν στέκεσαι επάνω στην ταράτσα που είναι το δωμάτιο μου οι τοίχοι απλα ζεματάνε :P

Θα το ψάξω λίγο ακόμη μέχρι να βγει η  υδρόψυξη ( DeepCool Castle 360EX ) που θέλω εκτός και εάν δεν αντέξω και κοιτάξω απο corsair , nzxt ή alphacool μερια 

Καλή η castle . Νομίζω asetek v5/v6 φοράει σαν τις nzxt & corsair (οχι όλες) .

Για μένα πάντως αν θέλεις να είσαι ξένοιαστος για όσο διαρκεί η εγγύηση χτύπα μια corsair ;)

Τώρα για τα case fans καλά είναι τα bquiet/noctua . Αν σε ενδιαφέρει ο θόρυβος επίλεξε κάτι που πηγαίνει μέχρι 1200rpm αν δεν εισαι σίγουρος πως μπορεις να τα παραμετροποιήσεις όπως θές μέσω Bios 

Τα phanteks γιατί θες να τα αλλάξεις? Τα sp ειναι από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει,και πίστεψέ με έχω δοκιμάσει δεκάδες. Μόνο αν σε χαλάει το χρώμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vorted είπε

Ακούω γνώμες... σκέφτομαι να ανοίξω 20 τρύπες σε σχήμα κύκλου 12cm με τρυπάνι ακριβώς πάνω από τη μητρική για έξοδο του αέρα τύπου nzxt 500 για να βγάζει και από εκεί αέρα ένας ανεμιστήρας

Το θεμα σου δεν ειναι στο να βγαζεις αερα αλλα στο να βαζεις. Οτι πατεντα θα κανεις θα ειναι στο μπροστινο πανελ. Για εξοδο θες μονο ενα ανεμιστηρα πισω αντε κ 1 πανω. Οι περισσοτεροι μονο το ερφλοου χαλανε συνηθως... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...