Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, ICE-T είπε

μπορουσες εξαρχης να ελεγες ολο το build και οχι μισολογα φιλε μου να σε βοηθουσαμε καταλληλα αμα στα βγαζουμε με το τσιγκελι λογικο ηταν να το γυρναγαμε στην πλακα

Η ερώτηση μου ήταν συγκεκριμένη, σε αντίθεση με την απάντηση σου και την υπόθεση σου για τις προθέσεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, bebius είπε

Η ερώτηση μου ήταν συγκεκριμένη, σε αντίθεση με την απάντηση σου και την υπόθεση σου για τις προθέσεις μου.

Λες για ένα φαν που πήρες για να κάνεις πατέντα στο cooler και δεν έμεινες ευχαριστημένος, ούτε κουτί λες, ούτε τι επεξεργαστη έχεις, ούτε αν έχει άλλους ανεμιστήρες,τι θες να σου πω ακριβώς για να σε βοηθήσω? Μάντης δεν είμαι φίλε μου με συνχωρεις 

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, bebius είπε

Η ερώτηση μου ήταν συγκεκριμένη, σε αντίθεση με την απάντηση σου και την υπόθεση σου για τις προθέσεις μου.

Θα στον κανει παγωτο , σκεψου το τωρα που ειμαι ευδιαθετος για τιμη

20151210134138_f9af7990.jpeg.db95bdceb7006312c3921a1e10582e2d.jpeg

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Εχω τον 3700x και τουλαχιστον οταν μπαινω σε games, παει ευκολα 65-70 βαθμους με την h80i v2. Σκεφτομαι την h150i elite capellix. Να προχωρησω?

Βολευει απειρα και το commander core Που περιλαμβανει μια και εχω αρκετα fans(o11 dynamic xl) και θα το χρειαστω να το κανω Push pull με τα noctua fans που ηδη εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κανω ποδαρικό στο θέμα για τη νέα χρονιά κ σας ευχηθώ καλη χρόνια με υγεία σε όλους. 

Το θέμα μου είναι το εξής. Εχω: 

Κουτί Fractal Define R6 

Ryzen 3600 με Scythe Fuma 2

Sapphire Nitro+ Vega 64

Από ανεμιστήρες εχω τους με μαμισιους. Δλδ: 2 x 140mm Dynamic X2 GP-14 για intake κ εναν ίδιο για εξαγωγή πίσω. 

Θερμοκρασίες σε απλό gaming (NBA 2k22, word of warships cpu:72 GPU:72) εδω να πω ότι με κλειστό το πορτάκι του case ανέβαζε μέχρι κ 80. Τώρα το εχω αφαιρέσει εντελώς. Εξου κ 72. Επίσης κάποιες φορές παρατήρησα κ 76. 

Οπότε σκέφτηκα να κανω το εξής. Παρήγγειλα 4 ανεμιστήρες Arctic P14 PWM PST CO. Για να βγαλω τελείως τους μαμισιους. Και να εχω 2 μπροστά. Εναν πίσω. Και έναν εξαγωγής πάνω. 

Εαν κ δεν είναι καθαρά airflow οι συγκεκριμένοι ανεμιστήρες διαβασα ότι κανουν καλητερη δουλειά για airflow σε κουτιά με φίλτρα για σκόνες. Αυτό που δεν ξερω είναι πως να τα συνδεσω στο motherboard. Μιας κ συνδέοντε κ μεταξύ τους. Δλδ να συνδέσω και τους 4 μαζί κ μετά όλους σε ένα sys.fan?  Να τους συνδέσω σε 2 ζευγάρια; δλδ τους 2 intake σε ένα sys fan και του 2 που βγάζουν σε άλλο sys fan? Η να συνδεσω μόνο τους 2 μπροστινούς σε ζευγάρι κ τον πισω κ τον πανω ξεχωριστά τον καθενα? Για να εχω ευελιξία στη ρύθμιση των στροφών;

Επίσης τους 3 μαμισιους που θα βγαλω να τους κανω κάτι; (3 pin) πχ να βαλω εναν κατω σαν intake κ αλλον εναν επανω σαν 2o exchaust δίπλα από τον P14? Η να τους ξεχάσω; 

Επίσης πήρα και εναν Arctic P12 PWM PST CO για να αντικαταστησω τον Kaze flex slim της Fuma 2. Γιατί κάποιος έβγαλε τον Kaze slim κ έβαλε στη θέση του εναν Noctua που είχε κ είδε 3-4 βαθμούς διαφορά. Οπότε είπα να το δοκιμασω με εναν P12. 

Τα εχω σκεφτεί καλα; Ποια είναι η γνώμη σας; τους ανεμιστήρες τους παρήγγειλα εχθές κ θα κάνουν μια δυο μέρες να έρθουν. Οπότε εαν εχω κάνει καμμία λάθος επιλογή προλαβαινω ακόμα να ακυρωσω την παραγγελία... 

 

Επεξ/σία από logica1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Fractal Define R6

3 x Arctic F14 PWM (2 μπροστά + 1 πίσω)

Scythe Fuma 2 με τους ανεμιστήρες της Scythe

3700X

<70 βαθμούς max σε 10λεπτο all core run στο CinebenchR23

image.png.ec99a3664c32d87adf3486488460dcf6.png

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, logica1 είπε

Να κανω ποδαρικό στο θέμα για τη νέα χρονιά κ σας ευχηθώ καλη χρόνια με υγεία σε όλους. 

Το θέμα μου είναι το εξής. Εχω: 

Κουτί Fractal Define R6 

Ryzen 3600 με Scythe Fuma 2

Sapphire Nitro+ Vega 64

Από ανεμιστήρες εχω τους με μαμισιους. Δλδ: 2 x 140mm Dynamic X2 GP-14 για intake κ εναν ίδιο για εξαγωγή πίσω. 

Θερμοκρασίες σε απλό gaming (NBA 2k22, word of warships cpu:72 GPU:72) εδω να πω ότι με κλειστό το πορτάκι του case ανέβαζε μέχρι κ 80. Τώρα το εχω αφαιρέσει εντελώς. Εξου κ 72. Επίσης κάποιες φορές παρατήρησα κ 76. 

Οπότε σκέφτηκα να κανω το εξής. Παρήγγειλα 4 ανεμιστήρες Arctic P14 PWM PST CO. Για να βγαλω τελείως τους μαμισιους. Και να εχω 2 μπροστά. Εναν πίσω. Και έναν εξαγωγής πάνω. 

Εαν κ δεν είναι καθαρά airflow οι συγκεκριμένοι ανεμιστήρες διαβασα ότι κανουν καλητερη δουλειά για airflow σε κουτιά με φίλτρα για σκόνες. Αυτό που δεν ξερω είναι πως να τα συνδεσω στο motherboard. Μιας κ συνδέοντε κ μεταξύ τους. Δλδ να συνδέσω και τους 4 μαζί κ μετά όλους σε ένα sys.fan?  Να τους συνδέσω σε 2 ζευγάρια; δλδ τους 2 intake σε ένα sys fan και του 2 που βγάζουν σε άλλο sys fan? Η να συνδεσω μόνο τους 2 μπροστινούς σε ζευγάρι κ τον πισω κ τον πανω ξεχωριστά τον καθενα? Για να εχω ευελιξία στη ρύθμιση των στροφών;

Επίσης τους 3 μαμισιους που θα βγαλω να τους κανω κάτι; (3 pin) πχ να βαλω εναν κατω σαν intake κ αλλον εναν επανω σαν 2o exchaust δίπλα από τον P14? Η να τους ξεχάσω; 

Επίσης πήρα και εναν Arctic P12 PWM PST CO για να αντικαταστησω τον Kaze flex slim της Fuma 2. Γιατί κάποιος έβγαλε τον Kaze slim κ έβαλε στη θέση του εναν Noctua που είχε κ είδε 3-4 βαθμούς διαφορά. Οπότε είπα να το δοκιμασω με εναν P12. 

Τα εχω σκεφτεί καλα; Ποια είναι η γνώμη σας; τους ανεμιστήρες τους παρήγγειλα εχθές κ θα κάνουν μια δυο μέρες να έρθουν. Οπότε εαν εχω κάνει καμμία λάθος επιλογή προλαβαινω ακόμα να ακυρωσω την παραγγελία... 

 

Αν κ πιστευω οτι οι ανεμιστηρες σου δουλευουν σε χαμηλες στροφες κ γιαυτο εχεις αυτες τις θερμοκρασιες με ανοιχτο το πορτακι.Αφου αγορασες τους Αρκτικ βαλε αυτους οπως ειπες 2 μπροστα 1 πισω 1 πανω.2ος πανω δεν χρειαζεται αντε να δεις ενα βαθμο διαφορα αλλα καθε κουτι ειναι διαφορετικο οποτε αφου εχεις καβατζα τους μαμα μπορεις να πειραματιστεις.

Βαλε τους 2 μπροστα μαζι σε μια θεση φαν κ τον πισω+πανω μαζι σε μια αλλη.

Αφαιρεσε ολες τις θηκες σκληρων απο μεσα αν δεν το εχεις κανει ηδη ωστε να μην εμποδισεις το ερφλοου 

Απο τη στιγμη που θα βαλεις κ πανω ανεμιστηρα μπορεις να ανοιξεις ελαφρως το πανω καπακι κ να του βαλεις κατι απο μεσα ωστε να μεχει ανοιχτο υπο κλιση για καλυτερη εξαγωγη αερα αλλιως αφαιρεσε το τελειως κ αστο με το φιλτρο ακομα καλυτερα

Τελος μπες στο μπιος κ ρυθμισε τους ανεμιστηρες σου . Βρες σε ποια ταχυτητα ειναι ανεκτοι στο αυτι σου οσο αφορα τον θορυβο κ ρυθμισε τους ωστε μετα τους 65πχ βαθμους να δουλευουν σε αυτη την ταχυτητα κ μετα τους 75 βαθμους να δουλευουν στο φουλ.

Μην ξεχνας οτι 70 κ 75 βαθμοι δεν ειναι κ τοσο πολυ οσο νομιζεις αν φανταστεις οτι μπορει να δουλευει ο επεξεργαστης κ με θερμοκρασιες 100 βαθμων αλλα σιγουρα ολοι θελουμε το κουτι μας οσο ποιο κρυο γινεται.                    

Επεξ/σία από Marios1981
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
13 ώρες πριν, logica1 είπε

Να κανω ποδαρικό στο θέμα για τη νέα χρονιά κ σας ευχηθώ καλη χρόνια με υγεία σε όλους. 

Το θέμα μου είναι το εξής. Εχω: 

Κουτί Fractal Define R6 

Ryzen 3600 με Scythe Fuma 2

Sapphire Nitro+ Vega 64

Από ανεμιστήρες εχω τους με μαμισιους. Δλδ: 2 x 140mm Dynamic X2 GP-14 για intake κ εναν ίδιο για εξαγωγή πίσω. 

Θερμοκρασίες σε απλό gaming (NBA 2k22, word of warships cpu:72 GPU:72) εδω να πω ότι με κλειστό το πορτάκι του case ανέβαζε μέχρι κ 80. Τώρα το εχω αφαιρέσει εντελώς. Εξου κ 72. Επίσης κάποιες φορές παρατήρησα κ 76. 

Οπότε σκέφτηκα να κανω το εξής. Παρήγγειλα 4 ανεμιστήρες Arctic P14 PWM PST CO. Για να βγαλω τελείως τους μαμισιους. Και να εχω 2 μπροστά. Εναν πίσω. Και έναν εξαγωγής πάνω. 

Εαν κ δεν είναι καθαρά airflow οι συγκεκριμένοι ανεμιστήρες διαβασα ότι κανουν καλητερη δουλειά για airflow σε κουτιά με φίλτρα για σκόνες. Αυτό που δεν ξερω είναι πως να τα συνδεσω στο motherboard. Μιας κ συνδέοντε κ μεταξύ τους. Δλδ να συνδέσω και τους 4 μαζί κ μετά όλους σε ένα sys.fan?  Να τους συνδέσω σε 2 ζευγάρια; δλδ τους 2 intake σε ένα sys fan και του 2 που βγάζουν σε άλλο sys fan? Η να συνδεσω μόνο τους 2 μπροστινούς σε ζευγάρι κ τον πισω κ τον πανω ξεχωριστά τον καθενα? Για να εχω ευελιξία στη ρύθμιση των στροφών;

Επίσης τους 3 μαμισιους που θα βγαλω να τους κανω κάτι; (3 pin) πχ να βαλω εναν κατω σαν intake κ αλλον εναν επανω σαν 2o exchaust δίπλα από τον P14? Η να τους ξεχάσω; 

Επίσης πήρα και εναν Arctic P12 PWM PST CO για να αντικαταστησω τον Kaze flex slim της Fuma 2. Γιατί κάποιος έβγαλε τον Kaze slim κ έβαλε στη θέση του εναν Noctua που είχε κ είδε 3-4 βαθμούς διαφορά. Οπότε είπα να το δοκιμασω με εναν P12. 

Τα εχω σκεφτεί καλα; Ποια είναι η γνώμη σας; τους ανεμιστήρες τους παρήγγειλα εχθές κ θα κάνουν μια δυο μέρες να έρθουν. Οπότε εαν εχω κάνει καμμία λάθος επιλογή προλαβαινω ακόμα να ακυρωσω την παραγγελία... 

 

Καλή χρονιά και σε σένα, logica1.

Η δικιά μου άποψη είναι ότι δεν τα έχεις σκεφτεί καλά. Αυτό το κουτί το ψώνησες για αθόρυβο, αλλά για να μείνει αθόρυβο, δεν κάνει για τόσα πολλά watt σύστημα. Για να γίνει λιγότερα watt το δικό σου σύστημα, χανοντας ελάχιστες ή καθόλου επιδόσεις, πρέπει να ρυθμιστεί από ειδικό, όπως όλα τα καινούργια high-end μηχανήματα.

Με αυτούς του ανεμιστήρες που θες να ψωνίσεις μπορεί να βελτιώσεις λίγο τις θερμοκρασίες, αλλά το πρόβλημα σίγουρα δε θα λυθεί τελείως. Αν τα θες όλα stock ή πολύ περισσότερο αν κάνεις overclock θα χρειαστείς άλλο κουτί.

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Καλή χρονιά και σε σένα, Μάριε.

Η δικιά μου άποψη είναι ότι δεν τα έχεις σκεφτεί καλά. Αυτό το κουτί το ψώνησες για αθόρυβο, αλλά για να μείνει αθόρυβο, δεν κάνει για τόσα πολλά watt σύστημα. Για να γίνει λιγότερα watt το δικό σου σύστημα, χανοντας ελάχιστες ή καθόλου επιδόσεις, πρέπει να ρυθμιστεί από ειδικό, όπως όλα τα καινούργια high-end μηχανήματα.

Με αυτούς του ανεμιστήρες που θες να ψωνίσεις μπορεί να βελτιώσεις λίγο τις θερμοκρασίες, αλλά το πρόβλημα σίγουρα δε θα λυθεί τελείως. Αν τα θες όλα stock ή πολύ περισσότερο αν κάνεις overclock θα χρειαστείς άλλο κουτί.

 

Kαλησπερα Μαριε και σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.

Εχω αφαιρεσει απο την πρωτη στιγμη τις θηκες των σκληρων, εχω βγαλει και τη θηκη για τον 5.25 floppy, οπως και το πανω εξωτερικο καπακι. Προσφατα επειδη βαρεθηκα το κλεισε ανοιξε της πορτας, την αφαιρεσα τελειως και αυτη. Επισης αφαιρεσα και ολα τα καλλήματα (τα ασπρα) των pci express πισω. 

Για δευτερο ανεμιστηρα επανω διαβασα οτι περισσοτερο κακο κανει παρα καλο γιατι ο επανω μπροστα ρουφαει ενα ποσοστο κρυου αερα ΠΡΙΝ αυτος περασει απο την ψηκτρα, οποτε καλο ειναι να υπαρχει μονο ενας πανω (ο προς τα πισω). 

Επισης τους μαμισιους ανεμιστηρες τους εχω ρυθμισει απο το bios να πηγαινουν απο τους 70 βαθμους full speed. και βλεπω οτι maxarουν στις 850 περιπου στροφες. (περιμενα 1000) και Minimum στους 630. 

Σκεφτομουν να πειραματιστω με το να βαλω εναν intake απο τη βαση του κουτιου...αλλα δεν ξερω αν αξιζει μιας και ακριβως κατω απο την GPU ειναι το PSU με το shroud του.  Ανοιγμα εχει μονο κατω προς τα μπροστα δλδ αφου τελειωσει σε μηκος η GPU. θα το δοκιμασω εκει. 

Επισης διαβασα οτι αυτα τα fans της Arctic θελουν μακριες βιδες για να πιασουν καλα. Ισχυει αυτο? με αυτες που δινει στη συσκευασια δεν θα μπορω να κανω δουλεια? (Αυτη η πληροφορια με εχει μπερδεψει...) 

οσο για τις θερμοκρασιες το ξερω οτι γυρω στους 95 εχει πει η AMD οτι δεν κανουν Throttling αλλα τη θερμοκρασια ποιο πολυ θελω να την κατεβασω και για τα components που εχει η motherboard στη γυρω περιοχη αλλα και να ριξω οσο μπορω και την GPU γιατι επειδη εχουν παει οι τιμες στο θεο οσοναναι φοβαμαι και την σκια μου μην παθει κατι...

Τελος επειδη δεν το εχω προσπαθησει ξανα με αλλους ανεμιστηρες, πιστευεις οτι μπορω να δω μια διαφορα της ταξης των 5 βαθμων? 

Γιατι σκεφτομαι οτι αν ειναι ολη αυτη η μανουρα κ τα εξοδα για μονο 1-2 βαθμους , καλητερα να ακυρωσω και την παραγγελια και να το ξεχασω το θεμα... 

 

  

 

2 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Καλή χρονιά και σε σένα, Μάριε.

Η δικιά μου άποψη είναι ότι δεν τα έχεις σκεφτεί καλά. Αυτό το κουτί το ψώνησες για αθόρυβο, αλλά για να μείνει αθόρυβο, δεν κάνει για τόσα πολλά watt σύστημα. Για να γίνει λιγότερα watt το δικό σου σύστημα, χανοντας ελάχιστες ή καθόλου επιδόσεις, πρέπει να ρυθμιστεί από ειδικό, όπως όλα τα καινούργια high-end μηχανήματα.

Με αυτούς του ανεμιστήρες που θες να ψωνίσεις μπορεί να βελτιώσεις λίγο τις θερμοκρασίες, αλλά το πρόβλημα σίγουρα δε θα λυθεί τελείως. Αν τα θες όλα stock ή πολύ περισσότερο αν κάνεις overclock θα χρειαστείς άλλο κουτί.

Καλησπερα και Χρονια πολλα στην ομορφη Λευκαδα :)

Φιλε μου με μπερδεψες λιγακι. Οταν λες οτι θελει ειδικο τι εννοεις? καποιον που να μου κανει Undervolt τον επεξεργαστη? 

Εαν ψαχτω μπορω να το κανω και εγω αυτο σιγα σιγα, αλλα δεν ξερω αν αξιζει. Δλδ  κατα ποσο πολυ θα χασω σε αποδοσεις, ποσο θα κερδισω σε θερμοκρασιες. εαν η αποδωση που θα χασω αφησει ανεπηρεαστη την GPU, εαν θα την επηρεασει κλπ κλπ... 

Αυτο το κουτι το πηρα για αθορυβο ναι αλλα τοτε δεν ηξερα οσα εχω μαθει τωρα και δεν κυκλοφορουσαν και τα Mesh κουτια ακομα. Εαν αλλαζα κουτι θα πηγαινα στο Torrent της ιδιας εταιριας (Fractal). Αλλα ειναι πολυ hard core αλλαγη αυτη και δεν νομιζω οτι αντιμετωπιζω και τοσο μεγαλο προβλημα για να κανω τετοιο εξοδο. Ασε που το κουτι αυτο το εχω βολευτει γιατι και ποιοτικοτατο ειναι και ευκολο για cable management, και ειναι και σαν transformer βαζεις/βγαζεις, πορτες καπακια , το φερνεις στα μετρα σου οπως θες δλδ... 

Αλλα ναι στο επομενο μου build θα παω σε αλλο κουτι. 

6 ώρες πριν, duffyduck είπε

Fractal Define R6

3 x Arctic F14 PWM (2 μπροστά + 1 πίσω)

Scythe Fuma 2 με τους ανεμιστήρες της Scythe

3700X

>70 βαθμούς max σε 10λεπτο all core run στο CinebenchR23

image.png.ec99a3664c32d87adf3486488460dcf6.png

Φιλε μου σε ευχαριστω. Πορτα μπροστα ανοικτη η κλειστη οταν μετρησες θερμοκρασιες? επισης το καπακι επανω το εχεις αφαιρεσει?

Να σε ρωτησω γιατι πηγες σε F14 και οχι σε P14? και εγω για F σκεφτομουν αλλα σε ολα τα forums που κοιταξα ολοι προτεινουν την λυση των P14 λογο του φιλτρου και της πορτας που εχει μπροστα-με αποτελεσμα εαν εχεις κλειστη την πορτα να παιρνει αερα μονο απο τα πλαινα και ο P14 κανει καλυτερη δουλεια εκει. 

Εγω βεβαια την αφαιρεσα την πορτα αλλα ειπα να μην παω σε F14 μιας και το φιλτρο σκονης θα ειναι εκει για παντα. Επισης ειδα οτι δεν εχει και πολυ μεγαλη διαφορα η airflow αποδωση των F14 σε αντιθεση με το static pressure που υπαρχει αξιολογη διαφορα υπερ των P14... αλλα ολα αυτα σε θεωρητικο επειπεδο καθως δεν εχω προωπικη εμπειρια με κανεναν αλλον ανεμιστηρα πλην των μαμισιων μεχρι στιγμης. Ο Θορυβος των F14 σε σχεση με των μαμισιων πως ειναι? (γιατι απο θορυβο ειμαι ικανοποιημενος με τους μαμισιους) 

Επισης να σε ρωτησω ειχες καποιο θεμα με τις βιδες των ανεμηστηρων? Ηθελαν πιο μακριες για να πιασουν στο κουτι?

Τον λεπτο ανεμιστηρα της Fuma2 (Kaze flex 2 slim) πειραματιστικες καθολου να τον αντικαταστησεις με καποιον αλλο? 

 

Επεξ/σία από logica1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλειστή πόρτα, με το καπάκι (για ησυχία), όπως ήρθε.

4 x 2.5" SSD + 2 x HDD

ΜΧ4 πάστα στην ψύκτρα

MSI B550 Tomahawk

Αν θελήσω και εχω τα φράγκα μπορει να δοκιμάσω με Be!Quiet ή Noctua fans

ή Arctic Bionix pressure optimized

No overclock, μονο A-XMP 3000MHz στις μνήμες.

 

Σημείωση: έγραψα λάθος την ανισότητα (το διόρθωσα)

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

3 hours ago, logica1 said:
 

 

Kαλησπερα Μαριε και σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.

Εχω αφαιρεσει απο την πρωτη στιγμη τις θηκες των σκληρων, εχω βγαλει και τη θηκη για τον 5.25 floppy, οπως και το πανω εξωτερικο καπακι. Προσφατα επειδη βαρεθηκα το κλεισε ανοιξε της πορτας, την αφαιρεσα τελειως και αυτη. Επισης αφαιρεσα και ολα τα καλλήματα (τα ασπρα) των pci express πισω. 

Για δευτερο ανεμιστηρα επανω διαβασα οτι περισσοτερο κακο κανει παρα καλο γιατι ο επανω μπροστα ρουφαει ενα ποσοστο κρυου αερα ΠΡΙΝ αυτος περασει απο την ψηκτρα, οποτε καλο ειναι να υπαρχει μονο ενας πανω (ο προς τα πισω). 

Επισης τους μαμισιους ανεμιστηρες τους εχω ρυθμισει απο το bios να πηγαινουν απο τους 70 βαθμους full speed. και βλεπω οτι maxarουν στις 850 περιπου στροφες. (περιμενα 1000) και Minimum στους 630. 

Σκεφτομουν να πειραματιστω με το να βαλω εναν intake απο τη βαση του κουτιου...αλλα δεν ξερω αν αξιζει μιας και ακριβως κατω απο την GPU ειναι το PSU με το shroud του.  Ανοιγμα εχει μονο κατω προς τα μπροστα δλδ αφου τελειωσει σε μηκος η GPU. θα το δοκιμασω εκει. 

Επισης διαβασα οτι αυτα τα fans της Arctic θελουν μακριες βιδες για να πιασουν καλα. Ισχυει αυτο? με αυτες που δινει στη συσκευασια δεν θα μπορω να κανω δουλεια? (Αυτη η πληροφορια με εχει μπερδεψει...) 

οσο για τις θερμοκρασιες το ξερω οτι γυρω στους 95 εχει πει η AMD οτι δεν κανουν Throttling αλλα τη θερμοκρασια ποιο πολυ θελω να την κατεβασω και για τα components που εχει η motherboard στη γυρω περιοχη αλλα και να ριξω οσο μπορω και την GPU γιατι επειδη εχουν παει οι τιμες στο θεο οσοναναι φοβαμαι και την σκια μου μην παθει κατι...

Τελος επειδη δεν το εχω προσπαθησει ξανα με αλλους ανεμιστηρες, πιστευεις οτι μπορω να δω μια διαφορα της ταξης των 5 βαθμων? 

Γιατι σκεφτομαι οτι αν ειναι ολη αυτη η μανουρα κ τα εξοδα για μονο 1-2 βαθμους , καλητερα να ακυρωσω και την παραγγελια και να το ξεχασω το θεμα... 

 

  

 

 

Καλησπερα και Χρονια πολλα στην ομορφη Λευκαδα :)

Φιλε μου με μπερδεψες λιγακι. Οταν λες οτι θελει ειδικο τι εννοεις? καποιον που να μου κανει Undervolt τον επεξεργαστη? 

Εαν ψαχτω μπορω να το κανω και εγω αυτο σιγα σιγα, αλλα δεν ξερω αν αξιζει. Δλδ  κατα ποσο πολυ θα χασω σε αποδοσεις, ποσο θα κερδισω σε θερμοκρασιες. εαν η αποδωση που θα χασω αφησει ανεπηρεαστη την GPU, εαν θα την επηρεασει κλπ κλπ... 

Αυτο το κουτι το πηρα για αθορυβο ναι αλλα τοτε δεν ηξερα οσα εχω μαθει τωρα και δεν κυκλοφορουσαν και τα Mesh κουτια ακομα. Εαν αλλαζα κουτι θα πηγαινα στο Torrent της ιδιας εταιριας (Fractal). Αλλα ειναι πολυ hard core αλλαγη αυτη και δεν νομιζω οτι αντιμετωπιζω και τοσο μεγαλο προβλημα για να κανω τετοιο εξοδο. Ασε που το κουτι αυτο το εχω βολευτει γιατι και ποιοτικοτατο ειναι και ευκολο για cable management, και ειναι και σαν transformer βαζεις/βγαζεις, πορτες καπακια , το φερνεις στα μετρα σου οπως θες δλδ... 

Αλλα ναι στο επομενο μου build θα παω σε αλλο κουτι. 

Φιλε μου σε ευχαριστω. Πορτα μπροστα ανοικτη η κλειστη οταν μετρησες θερμοκρασιες? επισης το καπακι επανω το εχεις αφαιρεσει?

Να σε ρωτησω γιατι πηγες σε F14 και οχι σε P14? και εγω για F σκεφτομουν αλλα σε ολα τα forums που κοιταξα ολοι προτεινουν την λυση των P14 λογο του φιλτρου και της πορτας που εχει μπροστα-με αποτελεσμα εαν εχεις κλειστη την πορτα να παιρνει αερα μονο απο τα πλαινα και ο P14 κανει καλυτερη δουλεια εκει. 

Εγω βεβαια την αφαιρεσα την πορτα αλλα ειπα να μην παω σε F14 μιας και το φιλτρο σκονης θα ειναι εκει για παντα. Επισης ειδα οτι δεν εχει και πολυ μεγαλη διαφορα η airflow αποδωση των F14 σε αντιθεση με το static pressure που υπαρχει αξιολογη διαφορα υπερ των P14... αλλα ολα αυτα σε θεωρητικο επειπεδο καθως δεν εχω προωπικη εμπειρια με κανεναν αλλον ανεμιστηρα πλην των μαμισιων μεχρι στιγμης. Ο Θορυβος των F14 σε σχεση με των μαμισιων πως ειναι? (γιατι απο θορυβο ειμαι ικανοποιημενος με τους μαμισιους) 

Επισης να σε ρωτησω ειχες καποιο θεμα με τις βιδες των ανεμηστηρων? Ηθελαν πιο μακριες για να πιασουν στο κουτι?

Τον λεπτο ανεμιστηρα της Fuma2 (Kaze flex 2 slim) πειραματιστικες καθολου να τον αντικαταστησεις με καποιον αλλο? 

 

φιλε μου διαβασε την ενοτητα για τα ryzen 3 και θα βρεις τις λυσεις για το undervolt του 3600 αν και δεν χρειαζεται, φτιαξε μια καμπυλη στο fan curve μεσω της μητρικης στο bios και θα εισαι μια χαρα 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
Στις 4/1/2022 στις 6:39 ΜΜ, duffyduck είπε

Κλειστή πόρτα, με το καπάκι (για ησυχία), όπως ήρθε.

4 x 2.5" SSD + 2 x HDD

ΜΧ4 πάστα στην ψύκτρα

MSI B550 Tomahawk

Αν θελήσω και εχω τα φράγκα μπορει να δοκιμάσω με Be!Quiet ή Noctua fans

ή Arctic Bionix pressure optimized

No overclock, μονο A-XMP 3000MHz στις μνήμες.

 

Σημείωση: έγραψα λάθος την ανισότητα (το διόρθωσα)

 

Ο duffyduck είναι σίγουρα από τα μέλη με τις περισσότερες γνώσεις και εμπειρία εδώ μέσα και κάτι ξέρει που δεν τους έχει αλλάξει. Δεν είναι επειδή δεν ξέρει πως να το κάνει καλύτερο. Επίσης οι bionix που προτείνει θα ήταν πιο κατάλληλοι για εισαγωγή στην κουτάρα σας, αλλά όπως και στην τιμή δεν έχουν μεγάλη διαφορά και η απόδοσή τους δεν είναι και τόσο πολύ μεγαλύτερη. Η χρήση που κάνει ίσως όμως ο duffyduck να είναι ελαφρύτερη από τη δικιά σου.

Spoiler
Στις 4/1/2022 στις 6:01 ΜΜ, logica1 είπε
 

 

Kαλησπερα Μαριε και σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.

Εχω αφαιρεσει απο την πρωτη στιγμη τις θηκες των σκληρων, εχω βγαλει και τη θηκη για τον 5.25 floppy, οπως και το πανω εξωτερικο καπακι. Προσφατα επειδη βαρεθηκα το κλεισε ανοιξε της πορτας, την αφαιρεσα τελειως και αυτη. Επισης αφαιρεσα και ολα τα καλλήματα (τα ασπρα) των pci express πισω. 

Για δευτερο ανεμιστηρα επανω διαβασα οτι περισσοτερο κακο κανει παρα καλο γιατι ο επανω μπροστα ρουφαει ενα ποσοστο κρυου αερα ΠΡΙΝ αυτος περασει απο την ψηκτρα, οποτε καλο ειναι να υπαρχει μονο ενας πανω (ο προς τα πισω). 

Επισης τους μαμισιους ανεμιστηρες τους εχω ρυθμισει απο το bios να πηγαινουν απο τους 70 βαθμους full speed. και βλεπω οτι maxarουν στις 850 περιπου στροφες. (περιμενα 1000) και Minimum στους 630. 

Σκεφτομουν να πειραματιστω με το να βαλω εναν intake απο τη βαση του κουτιου...αλλα δεν ξερω αν αξιζει μιας και ακριβως κατω απο την GPU ειναι το PSU με το shroud του.  Ανοιγμα εχει μονο κατω προς τα μπροστα δλδ αφου τελειωσει σε μηκος η GPU. θα το δοκιμασω εκει. 

Επισης διαβασα οτι αυτα τα fans της Arctic θελουν μακριες βιδες για να πιασουν καλα. Ισχυει αυτο? με αυτες που δινει στη συσκευασια δεν θα μπορω να κανω δουλεια? (Αυτη η πληροφορια με εχει μπερδεψει...) 

οσο για τις θερμοκρασιες το ξερω οτι γυρω στους 95 εχει πει η AMD οτι δεν κανουν Throttling αλλα τη θερμοκρασια ποιο πολυ θελω να την κατεβασω και για τα components που εχει η motherboard στη γυρω περιοχη αλλα και να ριξω οσο μπορω και την GPU γιατι επειδη εχουν παει οι τιμες στο θεο οσοναναι φοβαμαι και την σκια μου μην παθει κατι...

Τελος επειδη δεν το εχω προσπαθησει ξανα με αλλους ανεμιστηρες, πιστευεις οτι μπορω να δω μια διαφορα της ταξης των 5 βαθμων? 

Γιατι σκεφτομαι οτι αν ειναι ολη αυτη η μανουρα κ τα εξοδα για μονο 1-2 βαθμους , καλητερα να ακυρωσω και την παραγγελια και να το ξεχασω το θεμα... 

 

  

 

 

Καλησπερα και Χρονια πολλα στην ομορφη Λευκαδα :)

Φιλε μου με μπερδεψες λιγακι. Οταν λες οτι θελει ειδικο τι εννοεις? καποιον που να μου κανει Undervolt τον επεξεργαστη? 

Εαν ψαχτω μπορω να το κανω και εγω αυτο σιγα σιγα, αλλα δεν ξερω αν αξιζει. Δλδ  κατα ποσο πολυ θα χασω σε αποδοσεις, ποσο θα κερδισω σε θερμοκρασιες. εαν η αποδωση που θα χασω αφησει ανεπηρεαστη την GPU, εαν θα την επηρεασει κλπ κλπ... 

Αυτο το κουτι το πηρα για αθορυβο ναι αλλα τοτε δεν ηξερα οσα εχω μαθει τωρα και δεν κυκλοφορουσαν και τα Mesh κουτια ακομα. Εαν αλλαζα κουτι θα πηγαινα στο Torrent της ιδιας εταιριας (Fractal). Αλλα ειναι πολυ hard core αλλαγη αυτη και δεν νομιζω οτι αντιμετωπιζω και τοσο μεγαλο προβλημα για να κανω τετοιο εξοδο. Ασε που το κουτι αυτο το εχω βολευτει γιατι και ποιοτικοτατο ειναι και ευκολο για cable management, και ειναι και σαν transformer βαζεις/βγαζεις, πορτες καπακια , το φερνεις στα μετρα σου οπως θες δλδ... 

Αλλα ναι στο επομενο μου build θα παω σε αλλο κουτι. 

Φιλε μου σε ευχαριστω. Πορτα μπροστα ανοικτη η κλειστη οταν μετρησες θερμοκρασιες? επισης το καπακι επανω το εχεις αφαιρεσει?

Να σε ρωτησω γιατι πηγες σε F14 και οχι σε P14? και εγω για F σκεφτομουν αλλα σε ολα τα forums που κοιταξα ολοι προτεινουν την λυση των P14 λογο του φιλτρου και της πορτας που εχει μπροστα-με αποτελεσμα εαν εχεις κλειστη την πορτα να παιρνει αερα μονο απο τα πλαινα και ο P14 κανει καλυτερη δουλεια εκει. 

Εγω βεβαια την αφαιρεσα την πορτα αλλα ειπα να μην παω σε F14 μιας και το φιλτρο σκονης θα ειναι εκει για παντα. Επισης ειδα οτι δεν εχει και πολυ μεγαλη διαφορα η airflow αποδωση των F14 σε αντιθεση με το static pressure που υπαρχει αξιολογη διαφορα υπερ των P14... αλλα ολα αυτα σε θεωρητικο επειπεδο καθως δεν εχω προωπικη εμπειρια με κανεναν αλλον ανεμιστηρα πλην των μαμισιων μεχρι στιγμης. Ο Θορυβος των F14 σε σχεση με των μαμισιων πως ειναι? (γιατι απο θορυβο ειμαι ικανοποιημενος με τους μαμισιους) 

Επισης να σε ρωτησω ειχες καποιο θεμα με τις βιδες των ανεμηστηρων? Ηθελαν πιο μακριες για να πιασουν στο κουτι?

Τον λεπτο ανεμιστηρα της Fuma2 (Kaze flex 2 slim) πειραματιστικες καθολου να τον αντικαταστησεις με καποιον αλλο? 

 

 

Τέλωσπάντων, με βάση και τις πιο καινούργιες πληροφορίες που δίνεις για το τι έχεις κάνει και τι θες, η παραγγελία που έβαλες δεν είναι και η χειρότερη. Σε καμία περίπτωση. Σου προτείνω να τους κρατήσεις. Είναι καλύτερα όμως να τους βάλεις διαφορετικά από ότι έχεις κατά νου. Αν θες ακολουθείς τη συμβουλή μου.

Θα βάλεις τους δύο P14 που θα σου 'ρθουν στο πάτωμα του R6 και τους άλλους δύο θα τους βάλεις στην πρόσοψη, τέρμα κάτω, στο πιο χαμηλό σημείο που γίνεται να βιδώσει ο πιο χαμηλός και από πάνω του ο άλλος. Αφήνεις 1-2 χιλιοστά μεταξύ τους. Και οι τέσσερις P14 θα είναι εισαγωγή. Μεγάλη προσοχή σε αυτό το σημείο, η κουρμπαριστή μεριά τους πρέπει να κοιτάζει προς τα έξω, προς το δωμάτιο και η λακουβωτή προς τα μέσα, το εσωτερικό του κουτιού.

Τον ένα GP-14 που θα σου περισσεύει θα τον βάλεις στην οροφή, όσο πιο πίσω τον πέρνει. Ο αυτός θα είναι εξαγωγή μαζί με αυτόν που έχεις τώρα στην πλάτη. Η φορά των GP-14, πρέπει να είναι: κουρμπαριστή πλευρά προς το κουτί, λακουβωτή προς τα έξω, προς το δωμάτιο.

Τον άλλον GP-14, θα τον βάλεις σε ένα από τα χαρτόκουτα των P14 και θα τον βάλεις στο ράφι για ρεζέρβα ή στη βιβλιοθήκη σου για μόστρα.

Σε αυτή τη διάταξη θα έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα και δε θα ακυρώνεις και τα φίλτρα για τη σκόνη. Ακόμα και όταν πέφτουν αρκετά οι στροφές των P14 (στο 50-60% ας πούμε), η σκόνη θα μαζέυεται μόνο στα φίλτρα σκόνης εισαγωγής, στην πρόσοψη και στον πάτο του κουτιού.

Ξαναβάζεις όλα τα φίλτρα και όσα καπάκια δεν εμποδίζουν τελείως. Επίσης αν έχεις βγάλει δίσκους μηχανικούς από το κουτί να τους βάλεις σε εξωτερική ραφιέρα, τώρα τους ξαναβάζεις μέσα στο R6.

Πόσους βαθμούς θα κερδίσεις ακριβώς εξαρτάται από τα προφίλ που θα κάνεις στους ανεμιστήρες κουτιού και τις αλλαγές που θα κάνεις στα προφίλ των ανεμιστήρων cpu και gpu. Αν τα βάλεις όλα τέρμα θα γλιτώσεις μάλλον πάνω από δέκα βαθμούς, αν προσπαθήσεις να μην είναι πολύ πιο φασαριόζικοι απ' ότι τώρα, ίσως μόνο 3-5 βαθμούς. Περισσότερους στην vega64, λιγότερους στο ryzen.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους παιδιά. Μόλις ολοκλήρωσα μπορώ να πω σε γενικές γραμμές το καινούριο μου σύστημα, πρώτο για την ακρίβεια οπότε μπορείτε να πείτε ότι είμαι τελείως αρχάριος προστοπαρον και θα ήθελα να δω τι άποψη έχετε για ψυκτρα ή για aio που σκέφτομαι. Λοιπόν το σύστημα μου εχει ως εξής

be quiet pure base 500dx white 

5600x ( stock cooler)

Asus x570 prime pro 

Corsair dominator platinum cl18 3600 

Corsair mp600 SSD 

Be quit straight power 750

1650 super oc 

Τώρα τα spec κυρίως τα δίνω Γιάννα διευκολύνω σε σχέση με μεγέθη γιατί ήδη νομίζω ότι ήμουν στα όρια σε όλα εχθές που έβαλα το σύστημα στο κουτί, το θέμα μου είναι ότι σκεφτόμουν να πάω σε μια ψυκτρα be quiet αντίστοιχα για να ολοκληρώσω αλλά είδα γενικά ότι οι τιμές είναι αντίστοιχες με aio οπότε σκεφτόμουν αν θα μπορούσα να χωρέσω μια cooler master masterliquid ml240 μέσα στο σύστημα και κατά προτίμηση στην πάνω πλευρά του κουτιού μου. Επίσης αν κάποιος έχει εμπειρία με την συγκεκριμένη υδροψυξη και αν είναι καλή ώστε να δικαιολογήσω λίγο το έξτρα που θα βγει ( εντάξει το καγκουριλικη με κέρδισε δεν θα πω ψέματα 😂😂 ). Αυτά από εμένα, ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...