Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Άλλο αυτό που λες και άλλο ότι τα arctic κάνουν πλάκα στα noctua. Ναι συμφωνώ ότι αν θέλεις fans για το case μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους τα arctic αλλά όχι ότι είναι και καλύτερα, μην τρελαθουμε..

μη τρελαινεσαι , ειναι καλυτερα τα Arctic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/7/2021 στις 4:26 ΜΜ, ICE-T είπε

Εγώ  περιμένω να δω τον αντικαταστάτη της D15

Εβαλα τα μανισια τα 1800αρια και μιλαμε ουτε a/c δεν χρειαζεται.

Στους 45 βαθμους που θα παει η θερμοκρασια τις επομενες ημερες ισως λιγο να ζεσταθει το σι πι γιου μου.

κανε πατατες τηγανητες με αυγα επανω στη φριτεζα:-D

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Εβαλα τα μανισια τα 1800αρια και μιλαμε ουτε a/c δεν χρειαζεται.

Στους 45 βαθμους που θα παει η θερμοκρασια τις επομενες ημερες ισως λιγο να ζεσταθει το σι πι γιου μου.

κανε πατατες τηγανητες με αυγα επανω στη φριτεζα:-D

έχει πιάσει ζεστή είδη από σήμερα παρόλο να που έχει αέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ICE-T είπε

έχει πιάσει ζεστή είδη από σήμερα παρόλο να που έχει αέρα

Αστα να πανε , χαμος θα γινει αυτη τη βδομαδα , τωρα θα βαλω και μια σιτα που εχω σαν τεντα για να πιανει λιγο ισκιο για τις σκυλαρες μου γιατι θα τα δουν ολα , εδω στην ερημο που ειμαι ουτε αερα δεν εχει.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Αστα να πανε , χαμος θα γινει αυτη τη βδομαδα , τωρα θα βαλω και μια σιτα που εχω σαν τεντα για να πιανει λιγο ισκιο για τις σκυλαρες μου γιατι θα τα δουν ολα , εδω στην ερημο που ειμαι ουτε αερα δεν εχει.:D

Θα ανοίξω air-conditioning αν δω τα σκούρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έχω μια 212 Evo από το πάλε ποτέ, στην οποία είχα αντικαταστήσει το μανίσιο fan γιατί χάλασε. Έβαλα λανθασμένα ένα CoolerMaster Silencio FP το οποίο έχει μικρή πίεση, 1.70 mmH2O περίπου στα 1500rpm. Zoρίζεται τώρα με τον 5600x που πήρα και σκέφτομαι: Αξίζει να βάλω ένα fan μεγάλης πίεσης και περισσότερων στροφών όπως αυτό το Corsair Ml120 ή μήπως να αλλάξω ψύκτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bebius είπε

Έχω μια 212 Evo από το πάλε ποτέ, στην οποία είχα αντικαταστήσει το μανίσιο fan γιατί χάλασε. Έβαλα λανθασμένα ένα CoolerMaster Silencio FP το οποίο έχει μικρή πίεση, 1.70 mmH2O περίπου στα 1500rpm. Zoρίζεται τώρα με τον 5600x που πήρα και σκέφτομαι: Αξίζει να βάλω ένα fan μεγάλης πίεσης και περισσότερων στροφών όπως αυτό το Corsair Ml120 ή μήπως να αλλάξω ψύκτρα;

Εσύ ξέρεις φίλε μου , γιατί όπως τα περιγράφεις δεν σε βλέπω ζεστό για καινούργιο cooler .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ICE-T είπε

Εσύ ξέρεις φίλε μου , γιατί όπως τα περιγράφεις δεν σε βλέπω ζεστό για καινούργιο cooler .

Νομιζω οτι με ενα αυτοκινητου θα λυθει το οποιοδηποτε προβλημα.

hqdefault.jpg.f4bfb0b131f590e4741080d6d1d4bac5.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/9/2021 στις 1:05 ΜΜ, bebius είπε

Πολύ αστείο. Μπα σε καλό σου.

Δεν θα κανουμε πλακα ; ετσι θα τη βγαλουμε ;

Αν μπορεις να βαλεις 2 σε push-pull δεν θα εχεις κανενα προβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, triplex1 είπε

Δεν θα κανουμε πλακα ; ετσι θα τη βγαλουμε ;

Αν μπορεις να βαλεις 2 σε push-pull δεν θα εχεις κανενα προβλημα

Δεκτά τα αστεία, αλλά όταν κάνει κάποιος μια ερώτηση που στέκει στο κατάλληλο νήμα, καλό είναι να γίνεται μια συζήτηση επ' αυτού. Στην προκειμένη περίπτωση, έλαβα μια άσχετη απάντηση και μια χιουμοριστική (προσωπικά δεν το βρίσκω καν αστείο).

Τώρα επί του θέματος, τελικά ο Silencio που έβαλα στην 212 για να αντικαταστήσω τον παλιό φαίνεται ότι έχει ικανοποιητική πίεση σε σχέση με τον μανίσιο.

Το κύριο πρόβλημα πιστεύω ήταν στο airflow, ο εντοπισμός έγινε με τη βοήθεια βετεράνων στο ocn. Στο fractal meshify C είχα σαν front intake ένα μανίσιο 12αρι (γτπ) και έναν high speed 14αρι BeQuiet, και ένα μανίσιο σαν εξάτμιση. To αποτέλεσμα ήταν να μην υπάρχει αρκετή ροή για να τροφοδοτεί την 212, γιατί η πρόσοψη έχει χοντρό φίλτρο το οποίο το χρειάζομαι.  Έβαλα έναν P14 μπροστά μαζί με το άλλο 14αρι και έτσι βελτιώθηκε πολύ η ροή (παράλληλα έκλεισα και το άνοιγμα που περίσσευε με διαφανή ταινία για να μην γυρνάει πίσω ο εισερχόμενος αέρας). Η θερμοκρασία του CPU σε stress έπεσε από 85C σε 79C στα 95W PPT.

Δυστυχώς ο 5600X παρουσιάζει μεγάλη πυκνότητα θερμότητας και χρειάζεται γερή λύση για να παίξει στα 120W. Σκέφτομαι για την Fuma 2 ή κάποια double tower της Τhermalright όπως η δικιά σου. Παρεμπιπτόντως από που την αγόρασες; Φαντάζομαι ότι είσαι ευχαριστημένος.

To push-pull στην 212 το είχα δοκιμάσει παλιότερα και δεν είχα δει σχεδόν καμία διαφορά. Το ίδιο πράγμα το επιβεβαιώνουν διάφοροι κάτοχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, bebius είπε

Δεκτά τα αστεία, αλλά όταν κάνει κάποιος μια ερώτηση που στέκει στο κατάλληλο νήμα, καλό είναι να γίνεται μια συζήτηση επ' αυτού. Στην προκειμένη περίπτωση, έλαβα μια άσχετη απάντηση και μια χιουμοριστική (προσωπικά δεν το βρίσκω καν αστείο).

Τώρα επί του θέματος, τελικά ο Silencio που έβαλα στην 212 για να αντικαταστήσω τον παλιό φαίνεται ότι έχει ικανοποιητική πίεση σε σχέση με τον μανίσιο.

Το κύριο πρόβλημα πιστεύω ήταν στο airflow, ο εντοπισμός έγινε με τη βοήθεια βετεράνων στο ocn. Στο fractal meshify C είχα σαν front intake ένα μανίσιο 12αρι (γτπ) και έναν high speed 14αρι BeQuiet, και ένα μανίσιο σαν εξάτμιση. To αποτέλεσμα ήταν να μην υπάρχει αρκετή ροή για να τροφοδοτεί την 212, γιατί η πρόσοψη έχει χοντρό φίλτρο το οποίο το χρειάζομαι.  Έβαλα έναν P14 μπροστά μαζί με το άλλο 14αρι και έτσι βελτιώθηκε πολύ η ροή (παράλληλα έκλεισα και το άνοιγμα που περίσσευε με διαφανή ταινία για να μην γυρνάει πίσω ο εισερχόμενος αέρας). Η θερμοκρασία του CPU σε stress έπεσε από 85C σε 79C στα 95W PPT.

Δυστυχώς ο 5600X παρουσιάζει μεγάλη πυκνότητα θερμότητας και χρειάζεται γερή λύση για να παίξει στα 120W. Σκέφτομαι για την Fuma 2 ή κάποια double tower της Τhermalright όπως η δικιά σου. Παρεμπιπτόντως από που την αγόρασες; Φαντάζομαι ότι είσαι ευχαριστημένος.

To push-pull στην 212 το είχα δοκιμάσει παλιότερα και δεν είχα δει σχεδόν καμία διαφορά. Το ίδιο πράγμα το επιβεβαιώνουν διάφοροι κάτοχοι.

Την Frost Commander απ'ευθειας απο Χονγκ κονγκ , δεν την βρισκεις εδω πουθενα , ουτε Γερμανια

Κοιτα την Macho (240watt) που εχω στις αγγελιες μου μηπως σε κανει (ειναι αρκετα δυνατη) , σαν καινουρια ειναι δεν την κρατησα πολυ γιατι επεσα σε περιοδο που με ηρθαν 3 μαζι και εβαλα την Frost

Αν σε κανει πες μου με pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, bebius είπε

Δεκτά τα αστεία, αλλά όταν κάνει κάποιος μια ερώτηση που στέκει στο κατάλληλο νήμα, καλό είναι να γίνεται μια συζήτηση επ' αυτού. Στην προκειμένη περίπτωση, έλαβα μια άσχετη απάντηση και μια χιουμοριστική (προσωπικά δεν το βρίσκω καν αστείο).

Τώρα επί του θέματος, τελικά ο Silencio που έβαλα στην 212 για να αντικαταστήσω τον παλιό φαίνεται ότι έχει ικανοποιητική πίεση σε σχέση με τον μανίσιο.

Το κύριο πρόβλημα πιστεύω ήταν στο airflow, ο εντοπισμός έγινε με τη βοήθεια βετεράνων στο ocn. Στο fractal meshify C είχα σαν front intake ένα μανίσιο 12αρι (γτπ) και έναν high speed 14αρι BeQuiet, και ένα μανίσιο σαν εξάτμιση. To αποτέλεσμα ήταν να μην υπάρχει αρκετή ροή για να τροφοδοτεί την 212, γιατί η πρόσοψη έχει χοντρό φίλτρο το οποίο το χρειάζομαι.  Έβαλα έναν P14 μπροστά μαζί με το άλλο 14αρι και έτσι βελτιώθηκε πολύ η ροή (παράλληλα έκλεισα και το άνοιγμα που περίσσευε με διαφανή ταινία για να μην γυρνάει πίσω ο εισερχόμενος αέρας). Η θερμοκρασία του CPU σε stress έπεσε από 85C σε 79C στα 95W PPT.

Δυστυχώς ο 5600X παρουσιάζει μεγάλη πυκνότητα θερμότητας και χρειάζεται γερή λύση για να παίξει στα 120W. Σκέφτομαι για την Fuma 2 ή κάποια double tower της Τhermalright όπως η δικιά σου. Παρεμπιπτόντως από που την αγόρασες; Φαντάζομαι ότι είσαι ευχαριστημένος.

To push-pull στην 212 το είχα δοκιμάσει παλιότερα και δεν είχα δει σχεδόν καμία διαφορά. Το ίδιο πράγμα το επιβεβαιώνουν διάφοροι κάτοχοι.

μπορουσες εξαρχης να ελεγες ολο το build και οχι μισολογα φιλε μου να σε βοηθουσαμε καταλληλα αμα στα βγαζουμε με το τσιγκελι λογικο ηταν να το γυρναγαμε στην πλακα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...