Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Τι case εχεις πες μου , σε ειπα οτι ειναι καλυτερη λογω 2πλου ψυγειου και σε μεγαλυτερο cpu να πας καποια στιγμη δεν θα σε απογοητευσει.

Αν εχεις  απο 165mm  και πανω δεν εχεις κανενα προβλημα , την ψυξη να κοιταξεις και οχι τον ογκο.

master.png.54e555f957abf1bfec0817659ee1c99b.png

Αυτόν εδώ τον mid tower δεινόσαυρο έχω. https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Cases/Mid-Tower-ATX-Cases/Graphite-Series™-230T-Windowed-Compact-Mid-Tower-Case-—-Battleship-Grey/p/CC-9011040-WW#tab-tech-specs

Απ' ότι βλέπω όλα θα χωρέσουν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Waiss είπε

Αυτόν εδώ τον mid tower δεινόσαυρο έχω. https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Cases/Mid-Tower-ATX-Cases/Graphite-Series™-230T-Windowed-Compact-Mid-Tower-Case-—-Battleship-Grey/p/CC-9011040-WW#tab-tech-specs

Απ' ότι βλέπω όλα θα χωρέσουν κανονικά.

Και Noctua παιρνει , οχι μονο την Pro

https://pcpartpicker.com/products/cpu-cooler/?compatible_with=VDBv6h

Η διαφορα στα χρηματα στην ουσια ειναι +1 fan ( τη γνωμη μου σε δινω , εσυ αποφασιζεις και κανεις οτι σάρεσει)

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Και Noctua παιρνει , οχι μονο την Pro

https://pcpartpicker.com/products/cpu-cooler/?compatible_with=VDBv6h

A, μην με βάζεις τώρα να σκέφτομαι κι άλλα coolers :lol:  :lol: 

Γενικά δεν είμαι απαιτητικός χρήστης. Απλά λόγω παλαιότητας (2018) που έχω αυτό το σύστημα με την stock ψύκτρα, σκεφτόμουν να πάω σε κάτι πιο δροσερό για την CPU κι όχι ιδιαίτερα ακριβό. Γι΄αυτό κοιτάω εξαρχής την DR4. Εκτός αν υπάρχει στα ίδια χρήματα και μεγέθη κάτι καλύτερο από άποψη ψύξης και θορύβου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Waiss είπε

A, μην με βάζεις τώρα να σκέφτομαι κι άλλα coolers :lol:  :lol: 

Γενικά δεν είμαι απαιτητικός χρήστης. Απλά λόγω παλαιότητας (2018) που έχω αυτό το σύστημα με την stock ψύκτρα, σκεφτόμουν να πάω σε κάτι πιο δροσερό για την CPU κι όχι ιδιαίτερα ακριβό. Γι΄αυτό κοιτάω εξαρχής την DR4. Εκτός αν υπάρχει στα ίδια χρήματα και μεγέθη κάτι καλύτερο από άποψη ψύξης και θορύβου.

Δεν σε βαζω σε τιποτα , εγω ενω ειχα καινουριο cooler προσφστσ αποφασισα να τ'αλλαξω.

Ημουν αναμεσα σε Dark rock pro 4 - Noctua DH15S & Τhermalright Frost Commander και προτιμησα να παραγγειλω απο εξωτερικο την τελευταια.

Αυτη που προτεινω ειναι η Dark Rock Pro 4 και φθηνοτερη και πιο αθορυβη και με + 1 ανεμιστηρα παραπανω απο αυτη που κοιτουσες και με 1-2 βαθμους διαφορα με την Noctua

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Δεν σε βαζω σε τιποτα , εγω ενω ειχα καινουριο cooler προσφστσ αποφασισα να τ'αλλαξω.

Ημουν αναμεσα σε Dark rock pro 4 - Noctua DH15S & Τhermalright Frost Commander και προτιμησα να παραγγειλω απο εξωτερικο την τελευταια.

Αυτη που προτεινω ειναι η Dark Rock Pro 4 και φθηνοτερη και πιο αθορυβη και με + 1 ανεμιστηρα παραπανω απο αυτη που κοιτουσες και με 1-2 βαθμους διαφορα με την Noctua

Καλώς θα το σκεφτώ κι εγώ. Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 29/6/2021 στις 4:40 ΜΜ, ICE-T είπε

επειδή έχεις controller fan γι'αυτό σε ρώτησα να δω αν ισχύει κιόλας ότι έχεις καλύτερη θερμοκρασία στο CPU με 1 από ότι με 2 , σε κάρτα δεν νομίζω να είναι πάνω από 2 βαθμοί διάφορα σε παιχνίδια πάντα μιλάω για CPU/GPU.

Με την ησυχία σου όταν έχεις όρεξη και χρόνο, εμένα με τις ζεστές 32/34 δωμάτιο χτυπάει 74,76 max temp's με τα πρόστιμα φαν μέχρι 1200 στροφές όσο και την κάρτα μέχρι 80% τα ανεμιστηρια 

Η καρτα μπηκε απ'ευθειας στο pci-e ετρεξα ενα 3dmark , η θερμοκρασια στην καρτα επεσε 7 βαθμους κατω (χωρις να πω οτι υπηρχε απο πριν προβλημα θερμοκρασιων) , στον επεξεργαστη παρεμεινε η ιδια.

Αυτο που με παραξενεψε ηταν οτι εβγαλε με το rizer σε καθετη θεση πολυ καλυτερα fps , απ'οτι απ'ευθειας στο pci-e.

Η μονη εξηγηση για την ωρα που μπορω να δωσω ειναι οτι οσο πιο ζεστη τοσο καλυτερα παει,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Που μπορούμε να βρούμε τα lian Li AL120? 

Βγήκαν 2 Ιουλίου και για την ώρα μόνο από caseking τα βρίσκω 

Ελλάδα από Σεπτέμβριο και μόνο παραγγελία.

7 ώρες πριν, triplex1 είπε

Η καρτα μπηκε απ'ευθειας στο pci-e ετρεξα ενα 3dmark , η θερμοκρασια στην καρτα επεσε 7 βαθμους κατω (χωρις να πω οτι υπηρχε απο πριν προβλημα θερμοκρασιων) , στον επεξεργαστη παρεμεινε η ιδια.

Αυτο που με παραξενεψε ηταν οτι εβγαλε με το rizer σε καθετη θεση πολυ καλυτερα fps , απ'οτι απ'ευθειας στο pci-e.

Η μονη εξηγηση για την ωρα που μπορω να δωσω ειναι οτι οσο πιο ζεστη τοσο καλυτερα παει,

σαν να μοτέρ μόλις ζεσταθούν δίνουν παραπάνω τελική, οπότε το rizer μόνο εφέ είναι.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ICE-T είπε

Ελλάδα από Σεπτέμβριο και μόνο παραγγελία.

σαν να μοτέρ μόλις ζεσταθούν δίνουν παραπάνω τελική, οπότε το rizer μόνο εφέ είναι.

Το αναποδο εγινε , με το rizer πηγαινε καλυτερα :D

7 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Που μπορούμε να βρούμε τα lian Li AL120? 

Βγήκαν 2 Ιουλίου και για την ώρα μόνο από caseking τα βρίσκω 

Και Ολλανδια  https://www.highflow.nl/aircooling/fans/ventilatoren/120mm/lian-li-uni-al120-rgb-pwm-wit-120mm-fan-triple-pack-met-controller.html?sl=en

Και Πορτογαλια  https://www.globaldata.pt/ventoinha-lian-li-uni-al120-rgb-pwm-preto-120mm-pack-3-uf-al120-3b

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, triplex1 είπε

για τις θερμοκρασίες βρε λέω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ICE-T είπε

για τις θερμοκρασίες βρε λέω 

Το καταλαβα , αλλα δεν ειναι κατι τρομερο 56 βαθμοι με rizer σε 3dmark , υπ'οψιν το'χω κανει ετσι γιατι εχω wifi module & 2o Nvme σε pci-e adapter και θελω να υπαρχει καλυτερη θερμοκρασια σ'αυτα τα 2 και καλυτερο airflow στο κουτι , η rx εχει δικους της αεραγωγους και κανενα προβλημα θερμοκρασιων. :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

Τυχαίο γεγονός τα fps. Προφανώς κάτι άλλο το επηρέασε, εκτός άμα τρέξεις αρκετά ακόμα με riser και χωρίς, στις ίδιες συνθήκες. 

 

Στέλνουν Ελλάδα? Να μην κάνω τζάμπα λογαριασμούς 

3 ώρες πριν, ICE-T είπε

Ελλάδα από Σεπτέμβριο και μόνο παραγγελία.

Γτ τόσο αργά? Και οι sl είχαν την ίδια καθυστέρηση στην ελληνική αγορά? 

Θέλω να πάρω το o11 xl και να βάλω μόνο 3 στο πλαϊνό. Κάτω, πάνω και πίσω θα κρατήσω noctua για την ώρα γιατί πάει πολύ $$ να τους αλλάξω όλους 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Τυχαίο γεγονός τα fps. Προφανώς κάτι άλλο το επηρέασε, εκτός άμα τρέξεις αρκετά ακόμα με riser και χωρίς, στις ίδιες συνθήκες.

Οχι δεν τρεχω τιποτα αλλο , μια φορα φτανει για εξακριβωση , δεν μασανε τιποτα τα Corsair τα κουτια , μια χαρα θερμοκρασιες εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Τυχαίο γεγονός τα fps. Προφανώς κάτι άλλο το επηρέασε, εκτός άμα τρέξεις αρκετά ακόμα με riser και χωρίς, στις ίδιες συνθήκες. 

 

Στέλνουν Ελλάδα? Να μην κάνω τζάμπα λογαριασμούς 

Γτ τόσο αργά? Και οι sl είχαν την ίδια καθυστέρηση στην ελληνική αγορά? 

Θέλω να πάρω το o11 xl και να βάλω μόνο 3 στο πλαϊνό. Κάτω, πάνω και πίσω θα κρατήσω noctua για την ώρα γιατί πάει πολύ $$ να τους αλλάξω όλους 😂

Εδώ το Fractal Mechify 2 compact που κυκλοφορεί από τον Φλεβάρη και και μόνο παραγγελία και σε 10 μέρες σε 2 καταστήματα στο Σκρούτζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εψαχνα κατι παρομοιο σε corsair, ειναι τα LL120? Γενικα εχω αυτα που δινει η corsair με την h80i v2 και εχουν υψηλα db για εμενα. Λογικα στα 1200 rpm δεν νομιζω να εχω θεμα. Βλεπω παντως μεγαλυτερο static pressure, οποτε λογικα με λιγοτερα rpm θα εχω το ιδιο αποτελεσμα με τα noctua a12x25 (2.4mm)

 

image.png.04ce329d9f01074bf5eb60a58059460f.png

image.png.9ea4241c0fc47f7896153b29b9a770ad.png

image.png.c2ad15934edc26c73903982c1a2729a1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...