Προς το περιεχόμενο

Name That Film: Αναζητήσεις ταινιών


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, OpenPolls είπε

Ψάχνω καιρό τώρα να βρω ένα παιδικό που είχα μικρός σε DVD από το Έθνος. Θυμάμαι ότι είχα 1-2 ακόμα από την ίδια εφημερίδα και οι "θήκες" ας πούμε που τα περιείχαν είχαν ένα πορτοκάλι-κίτρινο χρώμα. Της ίδιας εφημερίδας είχα ένα ακόμα με τους τρεις σωματοφύλακες (παιδικό). Αυτά μήπως κάποιος θυμάται ποια εφημερίδα θα μπορούσε να είναι σε περίπτωση που κάτι τέτοιο θα βοηθούσε στην εξεύρεση του παιδικού.

Ως προς το περιεχόμενο αυτό που θυμάμαι ήταν πως οι χαρακτήρες ήταν ζώα. Συγκεκριμένα ήταν 2-3 φίλοι, ο ένας πρέπει να ήταν τυφλοπόντικας. Και η μόνη σκηνή που θυμάμαι και μου έχει μείνει στο μυαλό από τότε ήταν ένα σπίτι το οποίο είχαν καταλάβει ποντίκια και επιχείρησαν να τα διώξουν. Ο λόγος που μου έχει μείνει είναι ότι στην εν λόγω σκηνή έπεσε πιστολίδι.

Αν σε κάποιον λέει κάτι αυτό και μπορεί να με βοηθήσει να βρω την ταινία( πιθανώς ταινία ήταν) θα το εκτιμούσα πολύ..

The Wind in the Willows

υπαρχει σε animated και stop-motion σειρες και σε μια live action ταινια.

το πιστολιδι φανταζομαι θα το ριξε ο τρελαρας ο βατραχος.

 

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, KilliK είπε

The Wind in the Willows

υπαρχει σε animated και stop-motion σειρες και σε μια live action ταινια.

το πιστολιδι φανταζομαι θα το ριξε ο τρελαρας ο βατραχος.

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΦΙΛΕ. Σε ευχαριστώ πολύ αυτό είναι.

Συγκεκριμένα αυτή η βερσιόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα , ψάχνω μια ταινία με τον Brandon Lee(γιο του Bruce Lee) την είχα την συγκεκριμένη σε έκδοση απ'την ''Odeon martial Arts Legends''(σε μια μετακόμιση πατήθηκε και έσπασε το DVD) είναι από τις πρώτες του ταινίες και λέγεται ''Legacy Of Rage'' (ή και η πρώτη δεν θυμάμαι)στην συγκεκριμένη έκδοση έπαιζαν και Ελληνικοί υπότιτλοι ενσωματωμένοι.Το θέμα είναι ότι κάπου είχε ανέβει πριν καιρό σε κάποιο σαητ με ελληνικούς υπότιτλους δεν θυμάμαι σε πιο αλλά κατέβηκε μετά από κάποιες μέρες...την ψάχνω αρκετά χρόνια μήπως κάποιος την έχει? Δεν ξέρω αν έχω ποσταρει στο σωστό θέμα ή αν είναι σωστό αυτό που ζητάω αλλά θα το εκτιμούσα αν κάποιος την έβρισκε/την έχει.Έψαξα μπας και υπήρχε σε κάποιο κατάστημα να την αγοράσω αλλά έχει καταργηθεί η συγκεκριμένη έκδοση της Odeon από παντού! Ευχαριστώ εκ των Προτέρων!

Επεξ/σία από px aka panta xalia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2018 στις 12:54 ΠΜ, manos315 είπε

Κάποια στοιχεία της περιγραφής ταιριάζουν, αλλά όχι όλα. Υπάρχει πχ χαρακτηριστικη σκηνη ληστείας με καλσον για κουκούλα και ο πρωταγωνιστής προστατεύει μικρό κοριτσάκι, αλλα.. δεν είναι μαύρος! Πάντως μήπως είναι αυτο??

Three Fugitives (1989)

http://www.imdb.com/title/tt0098471/

Όπως και να χει, καλή ταινιούλα βλέπεται ευχάριστα από όλους..

Αν δεν είναι αυτή, οποιοδήποτε άλλο στοιχείο (όσο άσχετο και αν φαίνεται) μπορεί να βοηθήσει. (περιγραφή κάποιας σκηνής, τίτλος τραγουδιού που παίζει στην ταινία,  κλπ)..

αυτο ειναι λολ. σε ευχαριστω πολυ. η μαμα μου ειχε κανει λαθος δεν ηταν μαυρος. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά,

 

ψαχνω παλια ταινια του Βεγγου που καπως (;) εχει βρεθει σε στρατοπεδο να διοικεί λόχο και να δινει παραγγελματα. Χαρακτηριστικη ατακα ειναι το ''Αλλου κοιτατε ! ' που λεει προς τους φανταρους! (ή κατι παρομοιο..). Μπορει να βοηθησει κανεις; 

 

Ευχαριστω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση! Bρεθηκε η ταινια ειναι ''O Θανασης στη χωρα της σφαλιαρας''

Επεξ/σία από nfelekid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα σε ενα σαιτ για τη ζωη της συγγραφεας πηνελοπη δελτα, και ειχα την αισθηση πως στα 80ς η ερτ τοτε πρεπει να χε δειξει μια σειρα η ταινια για τη ζωη της.αλλα δεν ειμαι σιγουρος.Καπιος μεγαλυτερος  που να ζησε τα 80ς μικρος γνωριζει αν βγηκε καμια ταινια η και μετα στα 90ς
η ζωη της πραματι  ηταν συγκλονιστικη και ο τροπος που εφυγε αρα νομιζω θα ταιριαζε μια βιογραφικη ταινια γυρω απ αυτην οπως παντα γινεται με αμερικανους προσωπικοτητες  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω μία ταινία, ασιατικής παραγωγής αν θυμάμαι καλά. Κάπου την είχα διαβάσει ως προτεινόμενη.

Υπόθεση: Ένας νεαρός αστυνομικός, μετατίθεται σε φυλακή, ως μαθητευόμενος ενός σκληρού δημίου για εκτελέσεις θανατοποινιτών (αν θυμάμαι καλά παίρνει τη θέση του). Το πρόβλημα είναι ότι ο δήμιος αστυνομικός είχε εκτελέσει πριν χρόνια τον πατέρα του νεαρού μαθητευόμενου...

Αν θυμάμαι καλά, είναι του '17 ή '18.

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2018 στις 1:15 ΠΜ, star12 είπε

διαβασα σε ενα σαιτ για τη ζωη της συγγραφεας πηνελοπη δελτα, και ειχα την αισθηση πως στα 80ς η ερτ τοτε πρεπει να χε δειξει μια σειρα η ταινια για τη ζωη της.αλλα δεν ειμαι σιγουρος.Καπιος μεγαλυτερος  που να ζησε τα 80ς μικρος γνωριζει αν βγηκε καμια ταινια η και μετα στα 90ς
η ζωη της πραματι  ηταν συγκλονιστικη και ο τροπος που εφυγε αρα νομιζω θα ταιριαζε μια βιογραφικη ταινια γυρω απ αυτην οπως παντα γινεται με αμερικανους προσωπικοτητες  

ρωτα στο https://www.retromaniax.gr/vb/  ισως ξερουν εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2018 στις 1:15 ΠΜ, star12 είπε

διαβασα σε ενα σαιτ για τη ζωη της συγγραφεας πηνελοπη δελτα, και ειχα την αισθηση πως στα 80ς η ερτ τοτε πρεπει να χε δειξει μια σειρα η ταινια για τη ζωη της.αλλα δεν ειμαι σιγουρος.Καπιος μεγαλυτερος  που να ζησε τα 80ς μικρος γνωριζει αν βγηκε καμια ταινια η και μετα στα 90ς
η ζωη της πραματι  ηταν συγκλονιστικη και ο τροπος που εφυγε αρα νομιζω θα ταιριαζε μια βιογραφικη ταινια γυρω απ αυτην οπως παντα γινεται με αμερικανους προσωπικοτητες  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα.Ταινία στην οποία ο πρωταγωνιστής (ίσως είναι ο Bruce Willis) τυφλώνεται από το άσπρο χρώμα,γι αυτό και φοράει μαύρα γυαλιά.Νομίζω πως μόλις ακουμπήσει κάποιον καταλαβαίνει και τι έκανε.Δεν είναι ο Άφθαρτος,καθώς εκεί έχει πρόβλημα με το νερό.καμία ιδέα ποιά μπορεί να είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όχι,δυστυχώς δεν είναι αυτό..

edit:και όσο βλέπω τις ταινίες του Willis,μάλλον δεν πρέπει να παίζει αυτός..

Επεξ/σία από bananasplit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...