Προς το περιεχόμενο

Name That Film: Αναζητήσεις ταινιών


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/4/2018 στις 6:38 ΜΜ, px aka panta xalia είπε

Καλησπέρα , ψάχνω μια ταινία με τον Brandon Lee(γιο του Bruce Lee) την είχα την συγκεκριμένη σε έκδοση απ'την ''Odeon martial Arts Legends''(σε μια μετακόμιση πατήθηκε και έσπασε το DVD) είναι από τις πρώτες του ταινίες και λέγεται ''Legacy Of Rage'' (ή και η πρώτη δεν θυμάμαι)στην συγκεκριμένη έκδοση έπαιζαν και Ελληνικοί υπότιτλοι ενσωματωμένοι.Το θέμα είναι ότι κάπου είχε ανέβει πριν καιρό σε κάποιο σαητ με ελληνικούς υπότιτλους δεν θυμάμαι σε πιο αλλά κατέβηκε μετά από κάποιες μέρες...την ψάχνω αρκετά χρόνια μήπως κάποιος την έχει? Δεν ξέρω αν έχω ποσταρει στο σωστό θέμα ή αν είναι σωστό αυτό που ζητάω αλλά θα το εκτιμούσα αν κάποιος την έβρισκε/την έχει.Έψαξα μπας και υπήρχε σε κάποιο κατάστημα να την αγοράσω αλλά έχει καταργηθεί η συγκεκριμένη έκδοση της Odeon από παντού! Ευχαριστώ εκ των Προτέρων!

 

Στις 11/4/2018 στις 6:38 ΜΜ, px aka panta xalia είπε

Καλησπέρα , ψάχνω μια ταινία με τον Brandon Lee(γιο του Bruce Lee) την είχα την συγκεκριμένη σε έκδοση απ'την ''Odeon martial Arts Legends''(σε μια μετακόμιση πατήθηκε και έσπασε το DVD) είναι από τις πρώτες του ταινίες και λέγεται ''Legacy Of Rage'' (ή και η πρώτη δεν θυμάμαι)στην συγκεκριμένη έκδοση έπαιζαν και Ελληνικοί υπότιτλοι ενσωματωμένοι.Το θέμα είναι ότι κάπου είχε ανέβει πριν καιρό σε κάποιο σαητ με ελληνικούς υπότιτλους δεν θυμάμαι σε πιο αλλά κατέβηκε μετά από κάποιες μέρες...την ψάχνω αρκετά χρόνια μήπως κάποιος την έχει? Δεν ξέρω αν έχω ποσταρει στο σωστό θέμα ή αν είναι σωστό αυτό που ζητάω αλλά θα το εκτιμούσα αν κάποιος την έβρισκε/την έχει.Έψαξα μπας και υπήρχε σε κάποιο κατάστημα να την αγοράσω αλλά έχει καταργηθεί η συγκεκριμένη έκδοση της Odeon από παντού! Ευχαριστώ εκ των Προτέρων!

Καλησπερα την εχω την ταινια. Αν θελεις στειλε μου μηνυμα ή email στο [email protected]

Επεξ/σία από Christos1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

Ψάχνω να βρω τον τιτλο μιας ταινίας που είχα δει παλιά και μου άρεσε.

Είναι μια ιαπωνική ταινία καράτε, οπου είναι τρια αδέλφια σε πιο παλιά εποχή που εκπαιδεύονται σε ενα λιβάδι/χωριό/βουνό. Ο ένας απο αυτους τραυματίζεται στο χερι μετα απο επισκεψη καποιων φρουρων. Μόλις ο δάσκαλος τους πεθαίνει, ενας άλλος αδερφος αρχίζει να προκαλει αλλες σχολές καράτε για να δειξει οτι είναι ο καλύτερος (σε σημείο να σκοτώνει κιόλας). 

Ξέρεις κανεις πως λέγεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα πέτυχα σε ένα τοπικο κανάλι μια έγχρωμη ταινία με τον Θανάση Βέγγο, ο οποίος ηταν εντελως διαφορετικος σε σχέση με αυτό ξέρουμε.

Ο ρόλος ηταν δραματικότατος. Τη ταινία την ειδα προς το τέλος και δείχνει αυτόν με μια κοπέλα να κινούνται με ένα φορτηγό. Σταματάνε, στρώνουν τραπέζι και τρώνε σε ένα δάσος, έχοντας ως σκοπό να φθάσουν κάπου, που δε κατάλαβα. Στο τέλος βρίσκονται σε ένα ναρκοπέδιο ή κάτι παρόμοιο όπου τους δείχνει να χάνουν τα πάντα. Τη σκηνη και γενικά το τέλος το θεώρησα εντελώς άκυρο, αλλά όπως ειπα δεν έχω δει τη ταινία απ την αρχή.

Δεν αναγνωρισα ποια ηθοποιός ειναι η κοπέλα.

Ξέρει κανεις για ποια ταινία μιλάμε?

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Καποιος μου ειχε πει για μια ταινια, καμμενη κωμωδια, στην παλαιολιθικη (?) εποχη, με τιτλο Γκρου ή κατι τετοιο. Μπορει να ειναι και γαλλικη αλλα δεν παιρνω ορκο. Εχετε ιδεα τι λεω ή τα θυμαμαι τελειως ακυρα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2018 στις 9:38 ΠΜ, pontez2 είπε

Πρόσφατα πέτυχα σε ένα τοπικο κανάλι μια έγχρωμη ταινία με τον Θανάση Βέγγο, ο οποίος ηταν εντελως διαφορετικος σε σχέση με αυτό ξέρουμε.

Ο ρόλος ηταν δραματικότατος. Τη ταινία την ειδα προς το τέλος και δείχνει αυτόν με μια κοπέλα να κινούνται με ένα φορτηγό. Σταματάνε, στρώνουν τραπέζι και τρώνε σε ένα δάσος, έχοντας ως σκοπό να φθάσουν κάπου, που δε κατάλαβα. Στο τέλος βρίσκονται σε ένα ναρκοπέδιο ή κάτι παρόμοιο όπου τους δείχνει να χάνουν τα πάντα. Τη σκηνη και γενικά το τέλος το θεώρησα εντελώς άκυρο, αλλά όπως ειπα δεν έχω δει τη ταινία απ την αρχή.

Δεν αναγνωρισα ποια ηθοποιός ειναι η κοπέλα.

Ξέρει κανεις για ποια ταινία μιλάμε?

απο το 70 ξεκιναει η δευτερη καριερα του Βεγγου, η σοβαρη περιοδος του.

μαλιστα οταν πεθανε, αρκετοι κριτικοι στα αφιερωματα τους παρελειψαν τελειως τις φαρσοκωμωδιες του 60, παρολο που με αυτες  αγαπηθηκε απο το κοινο.

βλεπεις η λαικη διασκεδαση δεν ανηκει στα υψηλα τους γουστα και κριτηρια καλλιτεχνικης αξιας..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 ώρες πριν, demessakis είπε

Γαλλική και αρχαία με παρόμοιο τίτλο, μάλλον αυτή ψάχνεις: RRRrrrr!!!

Αυτη ναι! Ευχαριστώ  :) Μα μου έλεγε Γκρου, αντε να καταλαβω πως γράφεται  :lol:

Όχι πως το Rrrrrrrr ειναι πιο ευκολο βεβαια χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολιγο δυσκολο αυτο,αλλα ας κανω μια προσπαθεια.Πριν πολλα χρονια συγκ το 2007 ειμουν εξωτερικο και ειδα στη τβ μια γαλλικη ταινια χωρισ  αγγλικους υποτιτλους,και δεν την ειδα ολοκληρη αλλα ως ενα σημειο ηταν ενδιαφερουσα
Στη ταινια ηταν ενας τυπος 46 η και 49 αλλα οχι πανω απο 50  παντρεμενος με 2 παιδια και ειχε μια σχεση με μια αρκετα μικροτερη του.Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ειχαν παει διακοπες με τη γυναικα του σε ενα ορεινο χωριο και κει ηταν ενας βοσκος και καλα η κυνηγος κατι τετιο νεος και ειχε κανει μια περιγιηση τη γυναικα του αντρα και τη πηγε στο φτωχικο του η κατι σα καλυβα και και κει το κανανε.Και μετα ο αντρας πηγε να σταματησει τη σχεση αλλα σε ενα παρτι,με το κολητο του που ταν εκει στο μερος που πηγε διακοπες,ξαναειδε τη κοπελα που χορευε αισθησιακα. .και πηγαν καπου και το κανανε.
Ε μετα ειχα βγει και δε ξερω πως τελιωσε.Ενταξει χριστο δε καταλαμβαινα αλλα μου μεινε το στορυ.Μπας και γνωριζει κανεις αυτη τη ταινια που ταν γαλικη κομεντι και οχι δραμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2018 στις 9:38 ΠΜ, pontez2 είπε

Πρόσφατα πέτυχα σε ένα τοπικο κανάλι μια έγχρωμη ταινία με τον Θανάση Βέγγο, ο οποίος ηταν εντελως διαφορετικος σε σχέση με αυτό ξέρουμε.

Ο ρόλος ηταν δραματικότατος. Τη ταινία την ειδα προς το τέλος και δείχνει αυτόν με μια κοπέλα να κινούνται με ένα φορτηγό. Σταματάνε, στρώνουν τραπέζι και τρώνε σε ένα δάσος, έχοντας ως σκοπό να φθάσουν κάπου, που δε κατάλαβα. Στο τέλος βρίσκονται σε ένα ναρκοπέδιο ή κάτι παρόμοιο όπου τους δείχνει να χάνουν τα πάντα. Τη σκηνη και γενικά το τέλος το θεώρησα εντελώς άκυρο, αλλά όπως ειπα δεν έχω δει τη ταινία απ την αρχή.

Δεν αναγνωρισα ποια ηθοποιός ειναι η κοπέλα.

Ξέρει κανεις για ποια ταινία μιλάμε?

Μάλλον αυτην εδω λες...

Στις 19/2/2018 στις 6:04 ΜΜ, billiboo είπε

Η ταινια ειχε να κανει με την αντισταση κατα τον Β παγκομσιο πολεμο, στην πολονια . Θυμάμαι χαρακτηρηστικα ότι σε καποια φάση είχαν αναγκαστεί να ζουν υπόγεια.την ξέρει κάνεις?

Χιλιαδες ταινιες εχουν να κανουν με πολεμους... Ποιο συγκεκριμενα στοιχεια.. Πες μας μερικες σκηνες αν θυμασαι, γιατι μου ερχονται πολλες στο μυαλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/2/2018 στις 6:04 ΜΜ, billiboo είπε

καλησπέρα παιδιά

ψάχνω μια ταινία που είχε παίξει κάποτε και στην τιβι αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο κανάλι.

Η ταινια ειχε να κανει με την αντισταση κατα τον Β παγκομσιο πολεμο, στην πολονια . Θυμάμαι χαρακτηρηστικα ότι σε καποια φάση είχαν αναγκαστεί να ζουν υπόγεια.την ξέρει κάνεις?

Αν και καθυστερημένα... μήπως μιλάς για το In Darkness? Είναι Πολωνική ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω μια ταινία που πρέπει να βγήκε πριν 10 χρόνια περίπου. Ήταν με νεαρούς που παρακολουθουσαν στο απέναντι σπίτι κάποιον που έκανε κάποιο έγκλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, adi32 είπε

Ψάχνω μια ταινία που πρέπει να βγήκε πριν 10 χρόνια περίπου. Ήταν με νεαρούς που παρακολουθουσαν στο απέναντι σπίτι κάποιον που έκανε κάποιο έγκλημα 

Μηπως αυτη ; αν και δεν ειναι 10ετιας

https://www.imdb.com/title/tt2262315/

 

Επεξ/σία από Thulogur
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...