Προς το περιεχόμενο

Intel NUC Kit NUC6i3SYH Mini Review


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οταν κανεις passthrough απλα λες στην συσκευη να πασαρει τα δεδομενα ηχου στην αλλη συσκευη ,δεν γινεται καμια μετατροπη αποκωδικοποιηση κλπ οποτε δεν υπαρχει κ καμια απωλεια

ούτε εγώ μίλησα για μετατροπή ή κωδικοποίηση! (την αναφορά για το DAC την έκανα γιατι ο haHa ξεκίνησε την όλη αυτή κουβέντα αρχίζοντας με "δεν έχουν σημασία οι πυκνωτές γιατι το σήμα θα περάσει απο DAC για να γίνει αναλογικό" όχι έτσι ακριβώς απλά για να μην γράφω πολλά πήγαινε στο μήνυμά του για περισσότερα.) 

 

Εγώ τόση ώρα ουσιαστικά εξηγώ για το πως γίνεται αυτό το πασάρισμα ή καλύτερα μιλάω για τα προβλήματα που προκύπτουν κατα την διάρκεια του παρασαρίσματος... πως δηλαδή πάει το ρεύμα (ψηφιακό σήμα) απο την πλακέτα του σκληρού στην κεφαλή του μετά στην cache του και μετά  μέσα απο τα κανάλια της μητρικής στην μνήμη μετά στον επεξεργαστη μετά στην VRAM και μετά περνάει απο το HDMI στην TV στο FPGA στο dac στα ηχεία; εσύ νομίζεις πως γίνεται ακαριαία ανέπαφη μεταφορά λέγοντας "πασάρει"... ειναι ενας λασπώδης και δύσβατος Γολγοθάς όμως :P μην θεωρείς το "πασάρισμα" δεδομένο λοιπόν. 

Επεξ/σία από Mr_Muscle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(έβαλα και screenshot απο ψηφιακό σήμα κάρτας ήχου για όνομα του θεού και τον παλμογράφο θα βγάλεις άσχετο εσύ... )

Το σήμα που δείχνει το oscilloscope είναι αναλογικό και όχι ψηφιακό, όπως εσφαλμένα ισχυρίζεσαι.

Αυτό που βλέπεις είναι αναλογικό (volt), όχι ψηφιακό (bits). Πού βλέπεις θόρυβο; Σε ποιο bitstream;

 

Για να εμφανίσει το square-wave της εικόνας, εφαρμόζει ένα βαθυπερατό φίλτρο, με threshold στα ~22kHz μετατρέποντας έτσι το αρχικό ψηφιακό σήμα των 44kHz σε αναλογικό. Αυτό το κάνει ο DAC.

Το rippling, οφείλεται στο φίλτρο (του DAC) και όχι σε θόρυβο.

 

Τέλος, το HDMI έχει ecc και τα δεδομένα που καταφθάνουν στη συσκευή (πχ, AVR) είναι bit-perfect, έως ότου μετατραπούν σε αναλογικό σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ τόση ώρα ουσιαστικά εξηγώ για το πως γίνεται αυτό το πασάρισμα ή καλύτερα μιλάω για τα προβλήματα που προκύπτουν κατα την διάρκεια του παρασαρίσματος... πως δηλαδή πάει το ρεύμα (ψηφιακό σήμα) απο την πλακέτα του σκληρού στην κεφαλή του μετά στην cache του και μετά  μέσα απο τα κανάλια της μητρικής στην μνήμη μετά στον επεξεργαστη μετά στην VRAM και μετά περνάει απο το HDMI στην TV στο FPGA στο dac στα ηχεία; εσύ νομίζεις πως γίνεται ακαριαία ανέπαφη μεταφορά λέγοντας "πασάρει"... ειναι ενας λασπώδης και δύσβατος Γολγοθάς όμως :P μην θεωρείς το "πασάρισμα" δεδομένο λοιπόν. 

Κι ομως ειναι δεδομενο.

Εσυ λανθασμενα ισχυριζεσαι οτι ο ηχος μεσω HDMI μπορει να εχει "ελαχιστο θορυβο", μπερδευεσαι και αναφερεσαι σε " ηλεκτρομαγνητικη μονωση για να βαλεις high end πυκνωτες", νομιζεις οτι το HDMI bitstreaming απο ενα pc θα εχει διαφορα απο οτι το HDMI bitstreaming απο ενα high end μηχανημα κλπ

 

δεν μπορείς να κάνεις θαύματα με μια πλακετούλα τόση δα.... πως θα μονώσεις ηλεκτρομαγνητικά μια περιοχή για να βάλεις Highend audio πυκνωτές κτλ; 

 

....

απο την άλλη μεριά έχοντας πει αυτό δεν σημαίνει οτι ο ήχος απο HDMI απο οποιοδήποτε realtek ή παρόμοιο τσιπάκι είναι μάπα... είναι βασικά πάρα πολύ κοντά στα πολύ ακριβά συστήματα πχ πλησιάζει κατα 95%+ (τυχαίο νούμερο αλλα εμπειρικά αρκετά προσεγγιστικό)

 

δεν ειναι ότι το nuc ή το κάθε PC βγάζει 1/10 ήχο και το πανάκριβο ηχοσύστημα 10/10.... πιο πολύ ειναι περίπου 8-9/10 vs 10/10

...

 

και αυτό ΑΝ έχεις το αφτί για να εκτιμήσεις την επιπλέον ποιότητα (ή αν θες την απουσια αρκετά ελάχιστου θορύβου και πολύ λεπτεπίλεπτων ακουστικών λεπτομερειών) 

 

Οταν καταλαβεις οτι δεν υπαρχει διαφορα μεταξυ αυτων των 2 περιπτωσεων, τοτε ισως σταματησεις να γραφεις πραγματα που δεν ισχυουν ή να ποσταρεις αναλογικα σηματα και να λες οτι ειναι ψηφιακα.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σήμα που δείχνει το oscilloscope είναι αναλογικό και όχι ψηφιακό, όπως εσφαλμένα ισχυρίζεσαι.

Αυτό που βλέπεις είναι αναλογικό (volt), όχι ψηφιακό (bits). Πού βλέπεις θόρυβο; Σε ποιο bitstream;

Ναι συγνώμη που δεν κάθισα να βρω το τέλειο screenshot στο google για να δείξω αυτό που θέλω... την επόμενη φορά που θα το ξανακάνω αφαίρεσε μου 100 ευρώ απο τον μισθό μου που μου δίνετε  :P

 

O σκοπός όπως πάμπολλες φορές αναφέρθηκε με παρενθέσεις στο post του οποίου το screenshot σχολιάζεις ειναι η απλούστευση προκειμένω να περάσει η βασική ιδέα (όσο αφορά το screenshot πως το ψηφιακό σήμα είναι τετραγωνάκια και όχι διακεκομμένες γραμμές κτλ)  

 

αφού επιμένεις τόσο ξόδεψα πραγματικά 20 λεπτά για να βρω ενα άλλο screenshot πάρε τα bits σου αφού τόσο τα θες :P

 

Digital_signal.jpg

 

 

Πες μου τώρα για κάποιον που δεν ξέρει τίποτα απο ηλεκτρονικά ποια η διαφορά του σήματος των bits (μπλέ κουτάκια, το κίτρινο ειναι το ρολόι) απο το screenshot που έβαλα; η όλη υπόθεση ήταν το να δείξω ότι δεν είναι τέλεια τετράγωνα! Ακόμη και σε αυτό το screenshot όμως δεν βλέπουμε κάποιο θόρυβο τι να κάνω δεν πρόκειται να τραβήξω δικό μου βίντεο ή screenshot (γιατι δεν ειναι μόνο η φωτογραφία ειναι και το πως θα αναπαράξω το ζητούμενο πρόβλημα) εκτός αν μαζέψετε λεφτά και με πληρώσετε τότε να κάνω ολόκληρη ανάλυση σε ότι θέλετε αν είναι στις δυνάμεις μου... γιατι μην ξεχνάμε ότι η ανάλυση τέτοιων ζητημάτων δεν είναι εύκολη υπόθεση δεκαλέπτου... άνθρωποι πληρώνουν ενα μεγάλο διψήφιο ή και τριψήφιο αριθμό ευρώ ανα ώρα για να τους εξηγηθούν απο ειδικούς ή πάνε και σπουδάζουν μην περιμένεις λοιπόν εγώ σε 5 λεπτά να κάνω διάλεξη και μάλιστα στον τύπο που με τρόλαρε! 

 

  • Διαφωνείς στο ότι μπορεί να υπάρξει jitter ή άλλου είδους θόρυβος και στο ψηφιακό σήμα από την πηγή προς την έξοδο ακόμη και αν η έξοδος είναι μέσω οπτικής ίνας;
  • Διαφωνείς στο ότι η τελική ποιότητα του ήχου που βγαίνει από ένα DAC εξαρτάται από την ποιότητα της πηγής του;(Input) 

 

Αν δεν διαφωνείς τότε τσάμπα πας να βρεις γωνία στο δεκάρικο!!! το να με τρολάρουν άτομα που δεν καταλαβαίνουν εντάξει ειναι κάπως ενδιαφέρον να ξοδέψω 10 λεπτά για να τους δώσω μια γενική εικόνα το να με τρολάρεις και εσύ σε ασήμαντες για το θέμα τεχνικές λεπτομέρειες επειδή έχεις τις απαραίτητες γνώσεις ε ειναι κουραστικό ρε φίλε 

 

Και τέλος όπως έγραψα παμπολλές φορές πριν πρακτικά συμφωνώ! Φτηνά HDMI καλώδια έχω ας πούμε αν και θεωρετικά πάλι δεν είναι όλο τόσο ρόδινα ούτε με αυτό και δεν έχω καν εξωτερικό DAC για ήχο....

 

καθαρά θεωρητικά όμως (ή και καμιά φορά και πρακτικά αλλά σε επίπεδο λεπτομέρειας για τους λίγους) ισχύουν οι 2 παραπάνω τελίτσες για τους λόγους που μπακαλίστικα περιέγραψα αυτό είναι το θέμα  έτσι άνοιξε αν πας πιο πίσω να δείς σε ποιούς απαντάω και τι μου λένε. 

 

 

Τέλος αφού ότι και να γράψω θα ψάξετε γωνία στο δεκάρικο για να μου την πείτε πάρτε εναν ξένο με τον οποίο δεν θα έχετε το γνήσιο νεολληνικό αίσθημα του να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα και ακούστε τα απο αυτόν :P

 

Επεξ/σία από Mr_Muscle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος αφού ότι και να γράψω θα ψάξετε γωνία στο δεκάρικο για να μου την πείτε πάρτε εναν ξένο με τον οποίο δεν θα έχετε το γνήσιο νεολληνικό αίσθημα του να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα και ακούστε τα απο αυτόν :P

Δεν ειναι θεμα να στην πει καποιος. Απλα γραφεις πραγματα που δεν ισχυουν.

Οταν καταλαβεις οτι το HDMI bitstreaming απο ενα pc δεν εχει διαφορα απο οτι το HDMI bitstreaming απο ενα high end μηχανημα και οτι δεν εμπλεκονται "high end audio πυκνωτες" κλπ, τοτε ισως σταματησεις να γραφεις πραγματα που δεν ισχυουν .

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι θεμα να στην πει καποιος. Απλα γραφεις πραγματα που δεν ισχυουν.

Οταν καταλαβεις οτι το HDMI bitstreaming απο ενα pc δεν εχει διαφορα απο οτι το HDMI bitstreaming απο ενα high end μηχανημα και οτι δεν εμπλεκονται "high end audio πυκνωτες" κλπ, τοτε ισως σταματησεις να γραφεις πραγματα που δεν ισχυουν .

Ρε φίλε καταρχήν μόλις παρέθεσα και link που το διαψεύδει και αυτό!

 

Αλλά τόση ώρα εγώ δεν κάθισα καν να μιλήσω για το HDMI σαν πρότυπο ή για το ίδιο το καλώδιο (άσχετο αν το ανέφερα) το κύριο focus ήταν αλλού ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΣΗΜΑΤΟΣ 

 

ή κάρτα γραφικών πως περνάει τον ήχο στο καλώδιο; ΜΕ ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ; απο κάπου δεν πρέπει να έχει "γεννηθεί" αυτό το καημένο ηχητικό σήμα που θα περάσει (ΠΩΣ θα περάσει καλύτερα με τηλεμεταφορά σαν τον σποκ; ) απο την κάρτα γραφικών; και απο τον τόπο γέννησης του μέχρι να φτάσει στο καλώδιο δεν επηρεάζεται από τίποτα;;;

 

Αν βάλω ενα τεράστιο μαγνήτη δίπλα στο PC θα συνεχίζει η κάρτα να περνάει τον ήχο;

 

"μας δουλεύεις ρε φίλε αν βάλεις εναν τεράστιο μαγνήτη δίπλα στο PC φυσικά και δεν θα δουλέψει!!!!!"

 

Εγώ δεν σας δουλεύω απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι νομίζετε ότι μόνο ενα ισχυρό μαγνητικό πεδίο μπορεί να κάνει ζημιά και τα πολύ μικρά κάνουν... απλά κάνουν μικρότερη..... ήμαρτον δηλαδή λίγο λογική...

 

εσύ ειδικά δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις.

Επεξ/σία από Mr_Muscle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε φίλε καταρχήν μόλις παρέθεσα και link που το διαψεύδει και αυτό!

 

Αλλά τόση ώρα εγώ δεν κάθισα καν να μιλήσω για το HDMI σαν πρότυπο ή για το ίδιο το καλώδιο (άσχετο αν το ανέφερα) το κύριο focus ήταν αλλού ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΣΗΜΑΤΟΣ 

 

ή κάρτα γραφικών πως περνάει τον ήχο στο καλώδιο; ΜΕ ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ; απο κάπου δεν πρέπει να έχει "γεννηθεί" αυτό το καημένο ηχητικό σήμα που θα περάσει (ΠΩΣ θα περάσει καλύτερα με τηλεμεταφορά σαν τον σποκ; ) απο την κάρτα γραφικών; και απο τον τόπο γέννησης του μέχρι να φτάσει στο καλώδιο δεν επηρεάζεται από τίποτα;;;

 

Αν βάλω ενα τεράστιο μαγνήτη δίπλα στο PC θα συνεχίζει η κάρτα να περνάει τον ήχο;

 

"μας δουλεύεις ρε φίλε αν βάλεις εναν τεράστιο μαγνήτη δίπλα στο PC φυσικά και δεν θα δουλέψει!!!!!"

 

Εγώ δεν σας δουλεύω απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι νομίζετε ότι μόνο ενα ισχυρό μαγνητικό πεδίο μπορεί να κάνει ζημιά και τα πολύ μικρά κάνουν... απλά κάνουν μικρότερη..... ήμαρτον δηλαδή λίγο λογική...

 

εσύ ειδικά δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις.

Η καρτα γραφικων μεσω hdmi (το ιδιο και η καρτα ηχου μεσω hdmi) δεν περναει κανεναν ηχο/ηχητικο σημα οπως λανθασμενα αναφερεις. Δεδομενα/data περναει.

 

Υπαρχει ενα DTS audio stream(ειναι δεδομενα/data) στο bluray/mkv. Αυτο το DTS audio stream περναει ατοφιο (bitstreaming) στον ενισχυτη. Αν τωρα θα περασει μεσω HDMI της καρτας γραφικων, HDMI μιας ακριβης καρτας ηχου, HDMI ενος ακριβου bluray δεν κανει διαφορα. Ο ενισχυτης λαμβανει σε ολες τις περιπτωσεις ακριβως το ιδιο DTS audio stream.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η καρτα γραφικων μεσω hdmi (το ιδιο και η καρτα ηχου μεσω hdmi) δεν περναει κανεναν ηχο/ηχητικο σημα οπως λανθασμενα αναφερεις. Δεδομενα/data περναει.

Φίλε μου με προσβάλεις πραγματικά με κάθε μήνυμα σου και σου απαντάω ευγενικά γιατι πραγματικά δεν έχω κάτι μαζί σου και θέλω απλά να σε βοηθήσω να καταλάβεις αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμω...

 

Επιμένεις στο βιολί σου χωρίς να ξέρεις βασικά πράματα τι πάει να πεί "αναφέρω λανθασμένα ηχητικό σήμα data περνάει" 

 

Τι είναι το data; νταντά αγκούμπεμπέ; ηλεκτρικό σήμα είναι!!!! για εμένα έγραφα τα τετραγωνάκια μου φαίνεται :P

 

 

Υπαρχει ενα DTS audio stream(ειναι δεδομενα/data) στο bluray/mkv. Αυτο το DTS audio stream περναει ατοφιο (bitstreaming) στον ενισχυτη. Αν τωρα θα περασει μεσω HDMI της καρτας γραφικων, HDMI μιας ακριβης καρτας ηχου, HDMI ενος ακριβου bluray δεν κανει διαφορα. Ο ενισχυτης λαμβανει σε ολες τις περιπτωσεις ακριβως το ιδιο DTS audio stream.

 

εξήγησε μου τι σημαίνει περνάει ατόφιο... απο που αρχίζει η διαδικασία και πως τελειώνει (γιατι αυτο δεν ξέρεις και το προσπερνάς σαν ασήμαντο γεγονός...) εσύ μιλάς για haskell και εγώ σου εξηγώ assembly (μεταφορικά μιλώντας) 

 

Απλό σενάριο πατάω με το ποντίκι μου να παίξει ένα αρχείο ήχου πε το που πατήσω διπλό click τι συμβαίνει αναλυτικά μέσα στον υπολογιστή και ακούω ήχο από τα ηχεία; και τι εννοείς ατόφιο; 

Βρε μαστρο-MrMuscle, τι έγραψες? Τι πήγες και σκέφτηκες? Καθησες και ανελυσες ολόκληρη θεωρία. Αυτό δεν έχει ξαναγίνει στα χρονικά. Συγχαρητηρια.

 

Να στο εξηγήσω εγώ που δεν έχω ιδέα απο ηλεκτρονικα. Τα παιδιά λένε οτι δεν υπάρχει θόρυβος στα ψηφιακα σήματα.

 

Ξέρεις γιατί? Για τον ίδιο λόγο που δεν έχει θόρυβο η οθόνη σου. Δε βλέπεις κάποια παραμορφωση, ούτε στιγμιαία. Γιατί το σήμα είναι ψηφιακο. Τα χρώματα τέλεια, ολα τα frames είναι ατόφια. Ολόκληρα.

 

Μη κάτσεις να αναλύσεις και τις τεχνολογίες στις οθονες. Πως μετατρέπει η οθόνη το ψηφιακο σε αναλογικό και μεταφράζει τα χρώματα. Για όνομα.

Μη συμπιεζεις τις συχνοτητες.

Να σκεφτείς μόνο, οτι έχουμε παρά πολύ γρήγορα τσιπακια ήχου. Για αυτό έχουμε υψηλές δειγματολειψιες.

 

Φιλικά, δεν έχω κάτι μαζί σου.

Δεν έχεις κάτι μαζί μου αλλά την εξυπνάδα σου να την πεις γεμάτος ειρωνεία...

 

θόρυβο έχεις και στις οθόνες απλά δεν τον καταλαβαίνεις πχ ένα καλώδιο 1000 μέτρων με ένα καλώδιο μισού μέτρου δεν θα σου δώσουν το ίδιο σήμα και ας είναι ψηφιακό το όλο πλεονέκτημα των συριακών συνδέσεων (όπως είναι το USB) έναντι των παράλληλων συνδέσεων που είχαν παλιά οι υπολογιστές είναι γιατί οι παράλληλες ήταν πιο αργές (θα πει κάποιος) γιατί ήταν πιο αργές; γιατί συνέβαιναν περισσότερα λάθη(=θόρυβος) κατά την μεταφορά του σήματος όσο αυξάνεται η συχνότητα τού.

 

δεν ξεκίνησα τυχαία με το να καταρρίψω την λογική του 0 και 1 γιατί αυτό σκέφτεσαι και νομίζεις τώρα ότι το ψηφιακό σήμα είναι υπόθεση του "θα μετρήσω πόσα μπαλάκια είναι άσπρα και πόσα μαύρα και αναλόγως θα μεταφράσω το αποτέλεσμα πχ στην οθόνη¨ αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς στην πράξη...

 

στην πράξη δεν έχει μπαλάκια άσπρα(0) και μαύρα (1) ούτε έχει διακόπτη (περνάει ρεύμα(1) δεν περνάει ρεύμα(0)) αυτά τα λέμε για απλούστευση στην πραγματικότητα έχεις ηλεκτρικές κυματομορφές αυτά τα τετράγωνα που βλέπεις πιο πάνω (έβαλα και screenshot απο ψηφιακό σήμα κάρτας ήχου για όνομα του θεού και τον παλμογράφο θα βγάλεις άσχετο εσύ... ) αυτά τα τετράγωνα λοιπόν δεν δημιουργούνται ανοίγοντας και κλείνοντας τον διακόπτη αλλά ενώνοντας ηλεκτρικά κύματα (https://en.wikipedia...iki/Square_wave) (ψάξε για ανάλυση/μετασχηματισμός Fourier αν σε ενδιαφέρει να ψάξεις παραπάνω)όταν λέμε λοιπόν στα παιδάκια για 0 και 1 μιλάμε για τέτοια τετράγωνα διαφόρων συχνοτήτων και εντάσεων που περνάνε μέσα απο όλα τα κυκλώματα του υπολογιστή και γενικά των ηλεκτρονικών συσκευών!

 

το τέλειο (χωρίς θόρυβο) θα ήταν να ήταν ορθογώνια αυτά τα κουτάκια (0 θόρυβος)

 

tim3.gif?81223b

 

παρατήρηση: όσο μεγαλύτερο είναι το πλάτος του κύματος (pulse width στην εικόνα) τόσα περισσότερα 111111 είναι στην σειρά και όσο μικρότερο είναι τόσο λιγότερα "1" ειναι στην σειρα (για το θετικό κύμα πάντα) το πόσο πλάτος πρέπει να έχει για να καταγραφεί ενα μοναδικό "1" εξαρτάται από το εκάστοτε κύκλωμα πιο συγκεκριμένα απο τις προδιαγραφές των ολοκληρωμένων μέσα στο κύκλωμα. 

 

αλλά δεν είναι δυστυχώς και μοιαζουν περισσότερο με τα τετράγωνα στο screenshot στο προηγούμενο post. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να καταγραφεί μια εναλλαγή απο θετικό παλμό σε αρνητικό παλμό (1 σε 0) σε διαφορετικό χρονικό διάστημα ελάχιστα διαφορετικό αλλά πάραυτα διαφορετικό (φαντάσου ένα ορθογώνιο και ένα σήμα σαν ορθογώνιο αλλά με στρόγγυλες άκρες αντι για γωνίες το ένα ακριβώς πάνω στο άλλο με το ίδιο πλάτος και μήκος κύματος και τα δύο περνάνε με την ίδια ταχύτητα πάνω από μια γραμμή πιο θα ακουμπήσει πρώτο την γραμμή; το κύμα που είναι σωστό ορθογώνιο ή το κύμα που μοιάζει περισσότερο με αυτό της εικόνας που ακολουθεί; )

 

 

measure-pulse-signal-oscilloscope-800x80

και τα 2 (αν είναι ίδιου μήκους και πλάτους) θα καταγράψουν τον ίδιο αριθμό "1" και τον ιδιο αριθμό" 0 απλά το κύμα που έχει θόρυβο θα το κάνει σε ελάχιστα διαφορετικά χρονικά διαστήματα (και αυτό απο μόνο του είναι μια μορφή θορύβου το jitter ως γνωστόν ή ακόμη μπορεί να καταγραφούν κάποια επιπλέον 1 ή 0 που δεν θα έπρεπε!) 

 

όλα τα ηλεκτρονικά σήματα έχουν θόρυβο (https://en.wikipedia...se_(electronics)) για διάφορους λόγους. Έχεις ακουστά τις λέξεις "Corrupt Data" πολλές φορές (όχι πάντα) δημιουργείται εξαιτίας του θορύβου, γιατί νομίζεις ότι πχ οι μνήμες RAM για συστήματα που χρειάζεται μεγάλη ακρίβεια έχουν ECC; γιατί εξαετίας του θόρυβο καταγράφονται λάθος δεδομένα γιαυτό βλέπεις και σκουπίδια στα γραφικά αν αυξήσεις την συχνότητα της κάρτας σου παραπάνω απόσο "Αντέχει" το γεγονός ότι σε χρονισμούς που αντέχει να τρέξει η κάρτα δεν βλέπεις σκουπίδια δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει θόρυβος μαστορακο μου... απλά δεν μπορούν τα ματάκια σου να τον αντιληφθούν γιατί είναι πολύ μικρός για τις αισθήσεις σου ή έχει παράγει άλλο αποτέλεσμα "λιγότερος" θόρυβος πχ μικρές αποκλίσεις στην ένταση των χρωμάτων... συνεχίζει να υπάρχει όμως απλά με το OC λόγω της αύξησης της συχνότητας προκαλεί περισσότερα λάθη και βλέπεις πλέον απο ένα σημείο και μετά σκουπιδάκια ή χιονάκια στα frames. 

 

Γενικά όμως στα συγχρονα συστήματα έχουμε πολλές λύσεις για την μείωση θορύβου ή την διόρθωση της ζημιάς που προκαλεί τόσο σε επίπεδο Harware με το να θωρακίζουμε κυκλώματα πιο αποτελεσματικά και να σχεδιάζουμε κυκλώματα με συγκεκριμένο τρόπο όσο και σε software πχ το ECC είναι μια απο αυτές τις μεθόδους και γιαυτό ως επι τον πλείστον μηχανήματα της καθημερινότητας (όπως πχ τα PC μας) δουλεύουν σχεδόν 100% απροβλημάτιστα..

Επεξ/σία από Mr_Muscle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιμένεις στο βιολί σου χωρίς να ξέρεις βασικά πράματα τι πάει να πεί "αναφέρω λανθασμένα ηχητικό σήμα data περνάει" 

Τι είναι το data; νταντά αγκούμπεμπέ; ηλεκτρικό σήμα είναι!!!! για εμένα έγραφα τα τετραγωνάκια μου φαίνεται :P

Αποφασισε: ειναι data ή ήχητικο σημα;

Καμμια σχεση με αυτο που εγραψες πριν και δεν ισχυει :

 

ή κάρτα γραφικών πως περνάει τον ήχο στο καλώδιο; ΜΕ ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ; απο κάπου δεν πρέπει να έχει "γεννηθεί" αυτό το καημένο ηχητικό σήμα που θα περάσει (ΠΩΣ θα περάσει καλύτερα με τηλεμεταφορά σαν τον σποκ; ) απο την κάρτα γραφικών; και απο τον τόπο γέννησης του μέχρι να φτάσει στο καλώδιο δεν επηρεάζεται από τίποτα;;;

 

Παμε ξανα:

 

Η καρτα γραφικων μεσω hdmi (το ιδιο και η καρτα ηχου μεσω hdmi) δεν περναει κανεναν ηχο/ηχητικο σημα οπως λανθασμενα αναφερεις. Δεδομενα/data περναει.

 

 

-----------------------------------------------------

Τελος, καταλαβαινω οτι επειδη εχεις αδικο και χωρις να σε εχω προσβαλλει, γραφεις οτι σε προσβαλλω και λες οτι απαντας ευγενικα.

 

Φίλε μου με προσβάλεις πραγματικά με κάθε μήνυμα σου και σου απαντάω ευγενικά γιατι πραγματικά δεν έχω κάτι μαζί σου και θέλω απλά να σε βοηθήσω να καταλάβεις αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμω...

...

Τι είναι το data; νταντά αγκούμπεμπέ; ...

 

Δυστυχως ομως κανεις το αντιθετο(δεν μιλας ακριβως ευγενικα, δεν ειναι τυχαιο οτι σβηστηκαν μηνυματα σου), κατι απολυτως λογικο οταν γραφεις πραγματα που δεν ισχυουν και πιστευεις οτι πχ το "ηχητικο σημα περναει μεσω HDMI καλωδιου" , οτι για το hdmi "μετρανε οι high end audio πυκνωτες" κλπ.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμμια σχεση με αυτο που εγραψες πριν και δεν ισχυει :

 

 

Παμε ξανα:

 

 

 

-----------------------------------------------------

Τελος, καταλαβαινω οτι επειδη εχεις αδικο και χωρις να σε εχω προσβαλλει, γραφεις οτι

Εγώ ξέρω ότι δεν μου έχεις πει τι εννοείς "περνάει ατόφιο" εσύ νομίζεις ότι το data ειναι διακόπτης ανοίγω κλείνω το φως....

 

επίσης νομίζεις ότι ο ήχος γεννιέται στο HDMI (που  βρίσκεται αόριστα κάπου δίπλα στο τσιβι που βάζεις το καλώδιο να υποθέσω βασικά δεν ξέρω πως το φαντάζεσαι πραγματικά) 

 

πατάω διπλό click στο αρχείο ήχου τι συμβαίνει βήμα βήμα μέσα στον υπολογιστή για να ακούσω τον ήχο απο τα ηχεία της οθόνης ας πουμε; περνάει απο τον επεξεργαστή ας πούμε περνάει απο το southbridge? τι συμβαίνουν στα διάφορα σημεία που περνάει; τι  εννοείς ατόφιο; τέλειους ορθογώνιους παλμούς χρονισμένους τέλεια στο ρολόι που και αυτό εκπέμπει τέλειους ορθογώνιους παλμούς; 

 

ξέρεις ότι τα δεδομένα (data) μεταφέρονται μέσα στον υπολογιστή απο τσιπ σε τσιπ και μέσα στα καλώδια με ρεύμα υπό την μορφή ηλεκτρικών παλμών σε σχήμα ορθογωνίων κυμάτων έτσι; 

Επεξ/σία από Mr_Muscle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απορώ!

 

ο ήχος περνάει σαν ψηφιακά bits 0/1 και δεν εμπλέκονται DAC , πυκνωτές και κουραφέξαλα.

επίσης οτιδήποτε μεταδίδουμε ψηφιακά (χωρίς μετατροπές , dacs etc) έχει ΜΗΔΕΝΙΚΗ απώλεια ποιότητας.

 

το HDMI για να το πούμε απλοικά , παίρνει bιτς 0/1 από σκληρό δίσκο να το πούμε απλοικά και τα στέλνει στην οθόνη. 0/1 διαβάζει από δίσκο , 0/1 στέλνει στην οθονη με ΑΠΟΛΥΤΟ τρόπο & ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ απώλειες.

 

όλα τα κυκλώματα ήχου είτε στην μητρική , είτε κάρτα ήχου , είτε στερεοφωνικό είτε τηλεόραση είναι για την μετατροπή των 0/1 που έχουν φτάσει ως εκεί σε μηδενικές απώλειες σε ΚΥΜΑΤΟΜΟΡΦΗ που θα την "παίξει" το ηχείο. Σε αυτή την φάση που μετρέπουμε 0/1 σε κυματομορφή παίζουν ρόλο οι ποιότητες των ηλεκτρονικών εξαρτημάτων και ΝΑΙ ακόμη και τα ποιο τέλεια εξαρτήματα έχουν απώλειες , απλά είναι μικροτερες από τα φθηνιάρικα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jgeorgiou

Απλό είναι. Το HDMI δεν εισάγει κανένα ψηφιακό θόρυβο στο bitstream. Το hdcp κάνει μια χειραψία και κατόπιν, εκκινεί η διαδικασία μετάδοσης των ψηφιακών δεδομένων (ως έχουν), χωρίς ψηφιακό θόρυβο. Είναι ένα απλό pass-through με προστασία αντιγραφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@jgeorgiou

Απλό είναι. Το HDMI δεν εισάγει κανένα ψηφιακό θόρυβο στο bitstream. Το hdcp κάνει μια χειραψία και κατόπιν, εκκινεί η διαδικασία μετάδοσης των ψηφιακών δεδομένων (ως έχουν), χωρίς ψηφιακό θόρυβο. Είναι ένα απλό pass-through με προστασία αντιγραφής.

Ακριβως.

Για αυτο δεν παιζει κανενα ρολο το πως θα γινει το HDMI bitstreaming(αν θα γινει δηλαδη απο φθηνη καρτα ηχου, απο καρτα γραφικων ή απο πανακριβη καρτα ηχου κλπ).

 

Για μερικους βεβαια, το HDMI bitstreaming μεταφερει "ηχητικο σημα"!!

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...