Προς το περιεχόμενο

Forza Horizon 3 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασχολείται κανένας με το παιχνίδι; Το ξεκίνησα χτες, αφού ας πούμε ότι "τερμάτισα" το fh4. 

 

Σαν πρώτη εντύπωση φαίνεται πιο καλό απ' το 4.  Ίσως ειναι πιο "αληθινό", δε ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 596
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ασχολούμαι ακόμη εδώ και 3 χρόνια. Είναι πολύ καλό το 3. Βέβαια έχουν σταματήσει τα Forzathon αλλά έχει πολύ περιεχόμενο και η Αυστραλία είναι πιο ωραίο playground από την Αγγλία του 4 κατά τη γνώμη μου. Αξίζουν πολύ και τα 2 expansion, απαραίτητη αγορά.

Πήρα πρόσφατα και το 4 με τη προσφορά αλλά δυστυχώς κατάφερα να παίξω μόνο 2-3 ώρες. Μετά μόνιμα Crash Hang Type: Activation και έκανα refund.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, Despotas said:

Ασχολούμαι ακόμη εδώ και 3 χρόνια. Είναι πολύ καλό το 3. Βέβαια έχουν σταματήσει τα Forzathon αλλά έχει πολύ περιεχόμενο και η Αυστραλία είναι πιο ωραίο playground από την Αγγλία του 4 κατά τη γνώμη μου. Αξίζουν πολύ και τα 2 expansion, απαραίτητη αγορά.

Πήρα πρόσφατα και το 4 με τη προσφορά αλλά δυστυχώς κατάφερα να παίξω μόνο 2-3 ώρες. Μετά μόνιμα Crash Hang Type: Activation και έκανα refund.

Παίζω στο Xbox, οπότε είμαι οκ. 

Πήρα με 60€ το 3 και 4 στις ultimate editions, οπότε έχω και το blizzard mountain και το hot wheels expansion. 

 

Πώς μπορούν να γίνουν ghost τα drivatars; 

Πάω να κάνω drift και πέφτω συνέχεια πάνω τους, οπότε δε μαζεύω πόντους. Το ίδιο και όταν κόβω βόλτες στον χάρτη. 

Το 4 είναι διαφορετικό τελείως σε αυτό το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, d_gkal είπε

Ασχολείται κανένας με το παιχνίδι; Το ξεκίνησα χτες, αφού ας πούμε ότι "τερμάτισα" το fh4. 

Σαν πρώτη εντύπωση φαίνεται πιο καλό απ' το 4.  Ίσως ειναι πιο "αληθινό", δε ξέρω. 

 

9 ώρες πριν, d_gkal είπε

Παίζω στο Xbox, οπότε είμαι οκ. 

Πήρα με 60€ το 3 και 4 στις ultimate editions, οπότε έχω και το blizzard mountain και το hot wheels expansion. 

Πώς μπορούν να γίνουν ghost τα drivatars; 

Πάω να κάνω drift και πέφτω συνέχεια πάνω τους, οπότε δε μαζεύω πόντους. Το ίδιο και όταν κόβω βόλτες στον χάρτη. 

Το 4 είναι διαφορετικό τελείως σε αυτό το θέμα. 

Το εχω πιάσει κι εγω αυτό τον καιρό μετά το "κάψιμο" με το 4...

Ήθελα να το ποστάρω απο μέρες  οτι μου αρέσει περισσότερο αλλά φοβόμουν οτι θα με έπαιρναν με τις πέτρές.

Καταρχήν το ολο τοπίο της Αυστραλίας μου φαίνεται πιο όμορφο και με μεγαλύτερη ποικιλία σε περιοχές αν και λίγο επίπεδο. Επίσης μου έκανε πολύ θετική εντύπωση η απλότητα του UI, βρίσκω τα μενού του 4 πολύ μπερδεμένα και περίπλοκα γενικά, ακόμα και πχ. μετα το τέλος ενος αγώνα το 3 σου δίνει credits, xp, fans και τέλος χωρίς πολλά φρού φρού και ειδικές παρουσιάσεις. Ίσως η απλότητα αυτή να οφείλεται οτι δεν υπάρχει Forzathon πλέον οπότε δεν σε γεμίζει με objectives και ιστορίες με το που ανοίγεις το παιχνίδι όπως το 4.

Μου  αρέσει επίσης το ολο σκηνικό με τους fans και τα festival upgrades όπως επίσης το ξεκλείδωμα των street αγώνων με τις head to head αναμετρήσεις με τις οποίες δεν ασχολήθηκα ποτέ στο 4 γιατί δεν χρειάστηκε. Επίσης πολύ ωραίο και τα skill points που δεν είναι χωρισμένα ανα αυτοκίνητο αλλά αφορούν ολο το παιχνίδι. 

Στα αρνητικά τώρα θα έβαζα καταρχήν το κακό progress system δηλαδή για να ολοκληρώσεις όλους τους αγώνες πρέπει να τρέξεις 63 exhibition races + 63 championships (απο 3-4 αγώνες το καθένα). Δηλαδή τελειώνεις ενα πρωτάθλημα με 3 πίστες μετά πρέπει να παίξεις τις ίδιες 3 πίστες ξανά σκέτες (exhibition) για να γίνουν clear οι αγώνες απο τον χάρτη και το ανάποδο...

Επίσης αρνητικό αυτό που λες οτι σε speed & drift zones τα υπόλοιπα αυτοκίνητα δεν γίνονται ghosts με αποτέλεσμα να πέφτεις πάνω τους συν το γεγονός οτι τα drivatars και στον δρόμο που κινούνται έχουν αλλοπρόσαλη συμπεριφορά με ξαφνικά προσπεράσματα, αλλαγές πορείας με αποτέλεσμα να πέφτεις πάνω τους απο το πουθενά. Μιλάμε εχω χάσει άπειρα combos έτσι και γενικά μου φαίνεται αρκετα δύσκολοτερα τα combos απο το 4 που μάζευα skill points για πλάκα.

Τέλος το χειρότερο μου είναι τα δέντρα. Πέρα απο το γεγονός οτι γενικά τα περισσότερα δεν σπάνε, είναι σχεδιασμένα έτσι που ενω βλέπεις ενα δεντράκι τόσο μικρό και λεπτό και είσαι σίγουρος οτι θα σπάσει τελικά μένει ακούνητο και κάποια άλλα που είσαι σίγουρος οτι δεν σπάνε καταλήγει να κόβεται σαν τραπουλόχαρτο. Αυτό μέ εχει κάνει να μην πηγαίνω off road οσο θα ήθελα (και οσο στο 4) μιας και δεν μπορείς να υπολογίσεις τι κόβεται και τι οχι για να κινηθείς ανάλογα. Στο 4 ξέρεις ακριβώς τι παίζει με τα δέντρα και αυτό κάνει την οδήγηση μέσα σε δασώδεις περιοχές απόλαυση. Στο 3 είναι τζόκερ, οτι δέντρο σου κάτσει κι ας είναι "όμοια"...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα γενικά το τρίτο μου άφησε καλύτερη γεύση και για αυτό έχω κλείσει σχεδόν όλες μου τις ώρες εκεί.

Πέρα από όσα αναφέρατε, μου άρεσαν κυρίως περισσότερο τα driving physics. Γιατί παρόλο που τα awd είναι πιο meta από ποτέ, τα rwd ήταν πολύ πιο fun από ότι είναι στο 4. Στο 4ο η πρόσφυση είναι πάρα πολύ μεγάλη ακόμα και σε παλιά αμερικανικά με 900 και χίλια άλογα.

Παρόλα αυτά δεν θα μπορούσα πια να το προτείνω σε κάποιον που δεν έχει ξανά παίξει horizon

Τα quality of life updates που έχουν κάνει στο 4 είναι πάρα πολλά για να το αγνοήσει κανείς, είτε στην ποιότητα του online racing, είτε πιο μικρά πράγματα όπως τα δέντρα που αναφέρατε

Για να μην αναφερθώ στο optimization του 4 που είναι αισθητά καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 3 φαίνεται πιο real,  ενώ το 4 πιο παιχνίδι. 

Βέβαια συνηθισμένος απ' το 4, δυσκολεύομαι στο μενού του 3. 

Επίσης υπάρχουν έτοιμα tunes όπως έχει το 4(πχ κάποιοι ετοιμάζουν για drift, άλλοι για μέγιστη ταχύτητα, άλλοι για wheelies, και λοιπά); Δε βρηκα κάτι, εκτός απ' τα preset που διαλέγεις την κλάση(Α, Β,S1, και λοιπά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα από ότι θυμάμαι θα πρέπει να δεις το description για να καταλάβεις το σκοπό του tune

Αν και γενικά καλύτερα ίσως να τα κάνεις και μόνος σου, ειδικά για τέτοια tunes που απλά θες oversteer δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, γιατί στο 4 με βόλεψε το συγκεκριμένο. Πχ ήθελα drift tune, επέλεγα αυτό που ήθελα και όλα καλά. Ειδικά καποιοι tunners rank 10 και πάνω κάνουν πολύ καλή δουλειά. 

Τέλος πάντων. Με το που τελειώσω την εποχή στο 4, συνεχίζω το 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, d_gkal είπε

Το 3 φαίνεται πιο real,  ενώ το 4 πιο παιχνίδι. 

Βέβαια συνηθισμένος απ' το 4, δυσκολεύομαι στο μενού του 3. 

Επίσης υπάρχουν έτοιμα tunes όπως έχει το 4(πχ κάποιοι ετοιμάζουν για drift, άλλοι για μέγιστη ταχύτητα, άλλοι για wheelies, και λοιπά); Δε βρηκα κάτι, εκτός απ' τα preset που διαλέγεις την κλάση(Α, Β,S1, και λοιπά) 

Έχει κανονικά έτοιμα tunes απο άλλους αλλά αυτή την στιγμή δεν είμαι σπίτι να το τσεκάρω, ψάξε το λίγο εκει κάπου στο "search tunes" είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τελικά βρήκα τα tunes. 

 

 

Change car δε μπορώ να κάνω οποιαδήποτε στιγμή; Όπως στο 4 πχ που ανά πάσα ώρα και στιγμή το αλλάζω. 

 

Το πήρα ζεστά το παιχνίδι και θέλω να το τελειώσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/08/2020 at 12:02, d_gkal said:

Τελικά βρήκα τα tunes. 

Change car δε μπορώ να κάνω οποιαδήποτε στιγμή; Όπως στο 4 πχ που ανά πάσα ώρα και στιγμή το αλλάζω. 

Το πήρα ζεστά το παιχνίδι και θέλω να το τελειώσω. 

Επίσης fast travel δε μπορώ να κάνω οπουδήποτε στον χάρτη; Γιατί μόνο στα festival επιτρέπει. 

Στο 4 κάνω σε οποιοδήποτε σημείο (δρόμο) θέλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Επίσης fast travel δε μπορώ να κάνω οπουδήποτε στον χάρτη; Γιατί μόνο στα festival επιτρέπει. 

Στο 4 κάνω σε οποιοδήποτε σημείο (δρόμο) θέλω

Ε η αλήθεια είναι οτι κάτι τέτοια QoL updates στο 4 σου κάνουν την ζωη πιο εύκολη, όπως και με τις αλλαγές των αυτόκινήτων που είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...