Προς το περιεχόμενο

Αποψη για Βιογραφικο Σημειωμα


JohnConstantine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι καλό το format έτσι όπως το έχεις φτιάξει.

 

Καταρχήν εφόσον έχεις εμπειρία βάλε πάνω πάνω μετά τα προσωπικά στοιχεία την εμπειρία, κάτω από την εμπειρία βάλε σπουδές και μετά γνώσεις σε Η/Υ και ξένες γλώσσες. Σεμινάρια συνέδρια κτλ δεν τα κοιτάει κανείς, αν θές γράψε μια γραμμούλα οτι παρακολούθησες τόσα σεμινάρια. Στο τέλος βάλε τα προσωπικά ενδιαφέροντα εφόσον είναι κάτι που σε κάνει ξεχωριστό σε σχέση με τους υπόλοιπους, μην γράψεις βόλτες σινεμά ταξίδια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Σεμιναρια και συνεδρια εχουν καποια αξια μονο αν:

α) παρουσιασες κατι / δημοσιευσες κατι ή/και

β) αν ησουν ομιλητής ή/και

γ)  πηρες  καποια σοβαρη πιστοποιηση μετα το (προφανως πολυημερο στην περιπτωση αυτη) σεμιναριο .

 

σκετα σεμιναρια workshops μερικων ωρων του τυπου  ηταν τσαμπα και μπηκα ουτε καν

 

ολα τα αλλα μην τα αναφερεις καν δεν ενδιαφερουν κανεναν

 

Επισης εμενα προσωπικα το europass δεν μαρεσει αλλα απτο "Βιογραφικο" που προσπαθησε να φτιαξει 1000 φορες καλυτερο ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι αν ο αριθμός των σελίδων επηρρεάζει. Μία καλύτερα από δύο? Φαντάζομαι η τρίτη είναι υπερβολή.

 

Μία, δεν κάνουν καν το κόπο να γυρίσουν στην δεύτερη πόσο μάλλον στην τρίτη.

 

Έφτιαξα λίγο το βιογραφικό Κωνσταντίνου όπως μου άρεσε εμένα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να χωρέσει το βιογραφικό σε μια σελίδα ειδικά όταν υπάρχει έστω και λίγη εμπειρία πρέπει να είναι πολύ μικρά τα γράμματα, εμένα δεν μου αρέσει. Τώρα το αν θα δούν την επόμενη σελίδα εξαρτάται από το τι έχεις γράψει στην αρχή, αν δεν σε θέλουν με βάση την εμπειρία σου και τις σπουδές σου εννοείται πως δεν θα ασχοληθούν με τα υπόλοιπα, αν σε καλέσουν όμως για συνέντευξη θα τα δούνε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Tα ατομικα χαρακτηριστικα τι ακριβως ειναι τελικα? Περιγραφη χαρακτηρα?

 

Αν ειναι αυτο καλυτερα αποφυγε το, δε θελεις να μπλεξεις με πολλα επιθετα, ασε που μπορει να βγει τελικα αντιθετο αποτελεσμα απο αυτο που θα ηθελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου αυτή τη στιγμή είναι κάπως έτσι. Πριν μερικούς μήνες αποφάσισα να ξανακάνω από την αρχή, έψαξα λίγο πέτυχα ένα συμπαθητικό template στο Word, το άλλαξα λίγο και κατέληξα εδώ.

 

Όπως είπαμε ανάλογα την περίσταση είναι και τα πράγματα που λέει το βιογραφικό, επίσης όταν φτάσεις στο σημείο που 2 σελίδες γεμίζουν άνετα η τέχνη δεν είναι στο τι να γράψεις αλλά στο τι να αφήσεις απέξω. Εγώ ας πούμε δεν έχω όλες τις δουλειές που έχω κάνει μέσα, παρόλο που είναι σχετικές με το χώρο, για τον απλό λόγο ότι αν ο άλλος διαβάσει αυτά που έχω και δεν ικανοποιηθεί, με το να γράψω άλλα τόσα μόνο κατώτερου επιπέδου δε νομίζω πως θ' αλλάξει γνώμη.

 

Σαν layout πάντως είναι καλό, κλέψτε ελεύθερα.

 

PS: Είδα και κάτι παλιότερα που τα είχα κάνει τελείως μόνος μου για να δώσω δεύτερο παράδειγμα, αλλά τελικά δεν αξίζει γιατί είναι στο ίδιο στυλ αλλά χειρότερα στα σημεία. Αυτό που παρατήρησα τώρα που το ξαναείδα είναι πως παλιότερα έστελνα 3 σελίδες βιογραφικό, τώρα στέλνω 2. Είναι καλύτερα.

CV_functional.zip

post-220054-0-60077600-1403814431_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή το google translate έχει πρόβλημα ή γράφεις βλακείες μέσα. Κατά τα άλλα πολύ καλό και ευπαρουσίαστο.

Σιγά μην εκτιμήσει όμως ο βλαχοελληναράς εργοδότης τέτοιο καλοδουλεμένο format. Αυτό είναι μόνο για εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλακείες γράφω, συγκεκριμένα από lorem ipsum generator.

 

Για το format, όταν στέλνεις cv δεν ξέρεις αν αυτός που θα το διαβάσει είναι ελληναράς ή οτιδήποτε άλλο. Κι επιπλέον εγώ το βλέπω και σα θέμα αυτοσεβασμού. Αν δεν κάνεις εσύ το καλύτερο που μπορείς για τον εαυτό σου ανεξαρτήτως συνθηκών τότε ποιός;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετά πειράματα κατέληξα πως για καποιον ανειδίκευτο ή κάποιον που έχει δουλέψει λίγα χρόνια και η θέση που ψάνχει δεν χρειάζεται κάποια ειδικά skills η μια πυκνογραμμένη σελίδα αποδίδει καλύτερα. Διαφορετικά βαρια-βαριά δυο.

Οτιδηποτε πάνω απο 2 σελίδες αν δεν εχει να κανει με καποιον διδακτωρα που γραφει για papers κ δημοσιευσεις ή εχει καμια 20αρια χρονια προυπηρεσίας και εχει αλλάξει 10 δουλειές ειναι περιττή.

Μπειτε στη θεση του εργοδότη, ψαχνει καποιον που θελει να ξερει 3-4 συγκεκριμένα πραγματα, αν τα δει σε μια σελίδα συνοπτικά θα σας φωνάξει και για συνεντευξη, αν χρειαστει να ψαχνει σε 5 σελίδες που περιγράφετε ολο το προγραμμα σπουδων της σχολής σας ή γραφετε 10 γραμμες για την προηγουμενη δουλεια σας που ηταν μπαρμαν στο καφε του κολλητου σας τότε μαλλον θα το πεταξει και θα παει στο επόμενο. Ενα γρηγορο σκαναρισμα θέλει να κανει, να βρει από τους 200 τους 20 που θα του κάνουν και να τους καλέσει για συνεντευξη. Επιδιωξη ειναι η συνεντευξη, εκει πειτε του ότι θελετε και όσο αναλυτικά θέλετε, αλλά στο βιογραφικό να ειστε οσο πιο λιτοί γινεται.

Τι μπορεί δηλαδη να γραφει ένας τελειοφοιτος πληροφορικής (εστω και με μαστερ) με 2 χρονια προυπηρεσίας σε πανω απο 2 σελίδες; Γιατι να μην τα γράψει σε 1;

 

Το πιο σημαντικό για μενα ειναι να στελνει κανεις προσαρμοσμένο βιογραφικο, με ωραιο φορματ κ γραμματοσειρά κ με σωστό λεξιλόγιο. Δεν πολυενδιαφέρουν τα χομπι ή η αποψη σας για την προσωπικότητα σας, αυτά θα τα δουν στη συνεντευξη. Επίσης στην Ελλάδα δεν μιλάς για λεφτα αν δεν στο αναφέρουν οι ίδιοι! Επίσης αν υπάρχει Online Καπου η δουλεια σας, βαλτε λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιογραφικό είναι απλά απαράδεκτο! Δεν βρίσκεις δουλειά ούτε με Βύσμα!!!!

 

Πάρε ένα συνημμένο δικό μου πρότυπο μπας και το συμπληρώσεις σωστά και λέει κάτι...

CV 2014 template INSOMNIA.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...