Προς το περιεχόμενο

BR-Exit


xpapias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

fixed:

Ο νεοφιλελευθερισμός Εθνικισμός και ο Λαϊκισμός άνοιξαν την πόρτα. Παρακαλείται ο τελευταίος να την κλείσει.

 

 

Για να είμαστε όμως 100% δίκαιοι ο Εθνικισμός και ο Λαϊκίσμός δεν άνοιξε χθες την πόρτα στην ΜΒ ... την άνοιξε και στη γαλλία πολύ πριν ... και στην Ελλάδα την έβγαλε από τους μεντεσέδες και την πέταξε στα σκουπίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήταν καταστροφολογία, ήταν η πραγματικότητα. Θέλω να δω πως θα είναι το ισοζύγιο πληρωμών τους όταν θα βγουν (αν βγουν), όταν παίρνουν τεραστιο funding από την E.U.

Δεν έχει σημασία. Αν το πηγαίνανε πιο κοντρολαρισμένα, δεν θα ψήφιζαν "ΝΑΙ". Έτσι νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν έχει σημασία. Αν το πηγαίνανε πιο κοντρολαρισμένα, δεν θα ψήφιζαν "ΝΑΙ". Έτσι νομίζω.

Δεν νομίζω ότι έγινε από αντίδραση, αλλά περισσότερο ότι θεωρούν ότι μπορούν να επιστρέψουν σε βικτοριανές εποχές.

Φαίνεται και από τα στατιστικά ότι δεν το κάνανε λόγω αντίδρασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι έγινε από αντίδραση, αλλά περισσότερο ότι θεωρούν ότι μπορούν να επιστρέψουν σε βικτοριανές εποχές.

Φαίνεται και από τα στατιστικά ότι δεν το κάνανε λόγω αντίδρασης.

 

Αυτό που πρέπει να τους θυμίσει κάποιος είναι ότι στις εποχές αυτοί η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου πεινούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ήταν θέμα αντίδρασης.

 

Είναι εύπεπτο το αφήγημα του περήφανου λαού που λέει όχι στο κατεστημένο, αλλά αν δείτε τα δημογραφικά, το πώς ψήφισαν οι ηλικιακές ομάδες, είναι εύκολα αντιληπτό ότι το αποτέλεσμα ήταν μια άκρως φοβική και συντηρητική απόφαση, συνειδητή. Οι νέοι ψήφισαν παραμονή, οι ηλικιωμένοι περιχαράκωση.

 

Το πρόβλημα δεν είναι οικονομικό, πρωτίστως, αλλά πολιτικό. Η αδυναμία ανάγνωσης των αποτελεσμάτων (μέχρι και για νεοφιλελευθερισμό διαβάζω, θα αλλάξει συκώτι ο Φάραντζ από τα γέλια) είναι ο βασικός κίνδυνος: η αναζήτηση "επαναστάσεων" εκεί που υπάρχει μόνο μισαλλοδοξία και μια φαντασιακή επιδίωξη επιστροφής στον "παλιό καλό καιρό".

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακούω απο το πρωί διάφορους (λολ) να λένε πως είναι η αρχή του τέλους για την Ευρώπη αλλα λειτουργεί τόσο καλά σαν θεσμός , κρίμα να διαλυθεί  :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οι περισσοτεροι δεν καταλαβαινετε γιατι θελουν να φυγουν.Τα κυρια προβλημα τους ειναι τα εξης:

α)Μεταναστευση. Η εργατικη ταξη τα τελευταια 10 χρονια εχει καταστραφει απο την εισοδο στην αγορα εργασιας της σαρας και της μαρας απο ολη την Ευρωπη.

β)Πληρωμες ως προ την Ε.Ε. . Ο Βρετανος φορολογουμενος δεν εχει καμια διαθεση να πληρωνει χωρες οπως πολωνια ή ελλαδα με τους φορους του. Προτιμα τα χρηματα του να μενουν στο Ηνωμενο Βασιλειο.

γ)Δημοκρατια. Καλως ή κακως δεν δεχονται να λειτουργουν με εντολες απο τις Βρυξελες. Οι ψηφοφοροι αισθανονται οτι χανουν την φωνη τους εξαιτιας της κεντρικης Ευρωπαικης διοικησης.

Αν φυγουν η Ευρωπη θα αλλαξει. Η γερμανια και οι λοιπες πλουσιες χωρες δεν ΜΠΟΡΟΥΝ να δωσουν φαγητο στην πεινασμενη ευρωπη. Προβλεπω αλλαγες στην συνθηκη σενγκεν και μειωσει Κοινοτικων Κονδυλιων μεινουν φυγουν.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...