Προς το περιεχόμενο

Αποζημίωση $10.000 από τη Microsoft λόγω "ανεπιθύμητης" αναβάθμισης σε Windows 10


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλά αυτός ειναι χαζος

Γιατί είναι χαζός; Έχω δει αρκετούς να δουλεύουν Γ κατηγορίας βιβλία σε custom dos λογιστικά προγράμματα χωρίς κανένα πρόβλημα. Προσωπικά δε θα τα προτιμούσα, αλλά κάποιοι λογιστές το κάνουν χωρίς κανένα αρνητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί είναι χαζός; Έχω δει αρκετούς να δουλεύουν Γ κατηγορίας βιβλία σε custom dos λογιστικά προγράμματα χωρίς κανένα πρόβλημα. Προσωπικά δε θα τα προτιμούσα, αλλά κάποιοι λογιστές το κάνουν χωρίς κανένα αρνητικό.

 

Λειτουργούν με το ρητό "If it ain't broken don't fix it". Και φυσικά δεν υπάρχει κάτι κακό σε αυτό. Όταν όμως βγει λογισμικό που να τους κάνει να θεωρήσουν ότι αξίζει η αναβάθμιση (από άποψη κόστους πάντα) προφανώς και θα προχωρήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις ότι αν υποστηρίζονταν ακόμη με drivers, DirectX και αναβαθμίσεις ασφαλείας δε θα υπήρχαν πολλοί που θα έτρεχαν τα Windοws 95;...

 

Κανένα λογισμικο του 95' δεν υποστηρίζεται σήμερα... δεν είναι αυτό καινοτομία της ms.

 

Οι τεχνολογίες αλλάζουν πολύ γρήγορα και πρέπει να προσαρμόζονται πάνω στο λογισμικό. Οι γλώσσες προγραμματισμού αλλάζουν, ακόμη και οι εταιρείες που φτιάχνουν το hardware έχουν αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναγκασε κανενα να κανει αναβαθμιση σε 10...Πετάει μηνυμα οπως όλες οι εφαρμογες...και ο firefox ζηταει αναβαθμιση και ο chrome και η οποιαδήποτε χ εφαρμογη...

Σύμφωνα με εσάς δεν θα έπρεπε να υπάρχει οποιαδήποτε ενημέρωση και να ψάξει ο χρήστος απο μονος του....Και αυτο μόνο να είναι ενημερωμένος απο κάποιο techblog

 

.

 

 

φιλε δεν εισαι καλα ενημερωμενος...εφαρμοζει ηδη πολιτικες force upgrade στα 10αρια ακομα και να πατησεις το'' χ ''''καποια στιγμη θα το κανει.αν αυτο δεν ειναι πολιτικη αναγκαστικης αναβαθμισης τοτε τι ειναι??? εγω δεν ειπα ποτε να μην υπαρχει ενημερωση για το εκατοστε OS οποιος θελει διαλεγει κ παιρνει οπως ειπε πιο πανω  ο neftis. κανε καλυτερα ερευνα γτ τα εχεις μπερδεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάστορα δε θα το πιστέψεις. Αλλά υπάρχουν άνθρωποι που χρησιμοποιουν τούς υπολογιστες για δουλειά κι οχι για παιχνίδια, ούτε facebook ούτε youtube.

Δε τούς vοιάζει αν έχει σήμα XP, 7, 95 το λειτουργικό. Τούς νοιάζει να κάνουν τη δουλειά τούς.

 

Εσένα που σε νοιάζει το directX 12, βαλ' τα. Δικαίωμα σου. Αλλά και δικαίωμα του άλλου να τρέχει οτι γουστάρει.

 

Ούτε ήρθαν τα 10 να διορθώσουν "προβλήματα" των 7. Μια χαρά ήταν και είναι ακόμα.

Τα 8, 8.1 είχανε θέματα και δε τα γούσταρε ο κοσμάκης.

Και τα 10 έχουν θέματα, αλλά αυτά δε θα φτιαχτούνε ποτέ.

 

Υπολογιστής... δουλειά... μπλα μπλα....

 

Αγαπητέ υπολογιστής που είναι για δουλειά και είναι outdated δεν είναι για δουλειά... είναι να είχαμε να λέγαμε... γιατί outdated λειτουργικό σημαίνει ανασφαλές λειτουργικό -εκτός αν κυνηγας τα updated που κατά τα άλλα τόσο μισείς...

 

Άρα στα pc ποτέ δεν ίσχυε το κλασσικό ρητό "ότι δουλεύει το αφήνεις", γιατί τότε σε αφήνει και αυτό και κλαις την πολύτιμη δουλειά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι χαζός; Έχω δει αρκετούς να δουλεύουν Γ κατηγορίας βιβλία σε custom dos λογιστικά προγράμματα χωρίς κανένα πρόβλημα. Προσωπικά δε θα τα προτιμούσα, αλλά κάποιοι λογιστές το κάνουν χωρίς κανένα αρνητικό.

 

Να σου πω εγώ μερικά αρνητικά:

1. Λογιστής με βιβλία 3ης σημαίνει ΑΕ ή ΕΠΕ με τζίρους. Άρα πρόκειται για άνθρωπο που υποτίθεται ότι δεν απλώς κρατάει βιβλία και περνάει  εγγραφές αλλά πληροφορεί το management της εταιρίας.

 

2. Πληροφορία χωρίς σχεσιακές βάσεις (SQL τις λένε στο χωριό μου) δεν υπάρχει στο επίπεδο που συζητάμε.

 

3. Αναφορές (reports τις λένε στο χωριό μου) επίσης δεν υπάρχουν, ιδιαίτερα αν χρειάζεσαι πληροφορία σε βάθος και πλάτος...

 

4. Προφανώς MIS δεν υφίσταται ούτε για πλάκα, όπως επίσης κανενός είδους pivot tables, excel, KPIs κλπ κλπ κλπ

 

Συμπέρασμα: Δεν ξέρω αν είσαι λογιστής, πάντως η λογική του παίρνω 25€ την ατομική δήλωση απέχει έτη φωτός από το ενημερώνω σωστά μια εταιρία με βιβλία Γ' κατηγορίας. Οπότε λογιστής DOS είναι άξιος της μοίρας του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοματη αναβαθμιση σε 10αρια?Σε σενα πισι στην δουλεια με 8αρια , εχει βγαλει την ειδοποιηση...πρηζει @@ , δεν παταμε τιποτα..την αφηνουμε να υπαρχει..δεν εκανε ποτε αναβαθμιση σε 10αρια.

 

Απορω αυτοι που λενε "αυτοματη αναβαθμιση" μηπως πατησαν τιποτα καταλαθος και δεν το καταλαβαν...

Έτσι για τα τυπικά, άμα κατά λάθος πατήσεις το εικονίδιο και μετά πατήσεις το Χ κάνει αναβάθμιση ούτως ή άλλως. Και, επειδή Microsoft (νομίζω δεν θέλει άλλο επιχείρημα), σε κάποια συστήματα απλά μία μέρα το ανοίγεις και έχει Win10.

 

Πρόσφατα βρέθηκα μέσω του γραφείου που δουλεύω (υποστήριξη IT) σε ένα δικηγορικό γραφείο. Οι άνθρωποι είτε δεν είχαν αρκετό κεφάλαιο, ή ο τεχνικός που τους εγκατέστησε το δίκτυο και τους σταθμούς εργασίας βαρέθηκε να σετάρει ένα σερβεράκι της προκοπής. Είχαν ένα τουμπανάκι πισί στη θέση του σέρβερ και απλά μέσω αυτού γίνεται διαμοιρασμός, κοινή χρήση και αποθήκευση των αρχείων τους. Σημαντικό, ο "σέρβερ" δεν έχει ούτε ποντίκι/ πληκτρολόγιο, αλλά ούτε και οθόνη. Μας πήραν τηλέφωνο πανικόβλητοι λοιπόν ότι χάλασε ο σέρβερ και δεν έχουν πρόσβαση στα κοινόχρηστα. Πήγαμε, βάλαμε μία οθόνη και ένα σετάκι πλήκτρα-ποντίκι και βλέπουμε ότι ο σέρβερ απλά έκανε αναβάθμιση μόνος του σε win10 και στους χρήστες ζητούσε κωδικό πρόσβασης.

Το θέμα φτιάχτηκε εξαιρετικά εύκολα, δεν λέω ότι τους κατέστρεψε το δίκτυο η MS. Πολύ κακή τακτική όμως αυτό με το nagware για αναβάθμιση. Ένα "όχι, ευχαριστώ" στις επιλογές για αναβάθμιση δεν θα ήταν κακή ιδέα...

 

Και ναι, τολμώ να το πω: Τα ΧΡ για ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ είναι πολύ καλύτερα και πιο εύχρηστα από τα 7 και 10. Ένας απλός λόγος; ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ μια περιουσία σε προγράμματα ανάκτησης και επιδιόρθωσης, διαγνωστικά, programmers κλπ κλπ. Ο τεχνικός στο πισί με το οποίο δουλεύει δεν παίζει, ούτε τον ενδιαφέρει αν έχει το τελευταίο patch για την κάρτα ήχου του. Και ένα απλό επιχείρημα: Δεν χρειάζεσαι μεταβίβαση δικαιωμάτων για πρόσβαση σε αρχεία όταν κάνεις backup σε μηχάνημα με ΧΡ. Γλυτώνεις χρόνο και ο χρόνος είναι χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δουλειά μου έχω αρκετούς υπολογιστές, κάποιους τους χειρίζομαι μόνο εγώ. Σε έναν από αυτούς μου πέταξε παράθυρο ότι σε λίγα λεπτά θα πρέπει να γίνει restart για να μπουν τα 10.Δεν είμαι κανένας άσχετος, ούτε πάτησα κατά λάθος κάτι. Έχω ακούσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις. Το συγκεκριμένο έγινε σε windows 8.

 

Οι πιο σταθερές εκδόσεις είναι τα xp και windows 7.Να μην μιλήσω και για κάποιους υπολογιστές που δουλεύουν 365 μέρες τον χρόνο με windows 2000 professional και δεν έχουν κρασαρει ποτέ!

 

Υπάρχουν μηχανήματα κ κουμπωμενες κάρτες pci στις οποίες δεν υπάρχουν drivers για νεότερα λειτουργικά. Όταν λοιπόν νια εταιρία έσκασε ένα κάρο λεφτά για συγκεκριμένα software ή hardware και αυτά δουλεύουν μια χαρά δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα αλλάξει.

 

Όλοι εσείς που είστε τόσο θερμοί υποστηρικτές των windows 10 όπου η Microsoft τα δίνει δωρεάν κρατήστε μικρό καλάθι και χαλαρώστε λίγο.

 

1ον Έχουν ακουστεί και στα δεκαριά αρκετά προβλήματα και ασυμβατοτητες και..

2ον Το τσάμπα λειτουργικό της Microsoft πάει μαζί με την μητρική σάς. Αν αλλάξετε μητρική θα πρέπει να αγοράσετε το σούπερ λειτουργικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους απλούς χρήστες δεν είναι πρόβλημα για εταιρείες όμως είναι θέμα να μη γίνει η αναβάθμιση αυτόματα και να υπάρξει πρόβλημα. Στις αρχές τα PC σε domain δεν επηρεαζόντουσαν μετά από κάποιο χρόνικό διάστημα όμως την έβγαλε και εκεί την αναβάθμιση...

 

Δικαιώς το πρόστιμο και να φαει και αλλο για να κοψει τα νταβατζιλικια.

 

Οι εταιριες ομως βάζουν Windows Enterprise που δεν αναβαθμιζονται σε 10 δωρεαν. Αν εχουν βαλει Pro κακώς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@worm_and_wicked

 

Γράφει ο worm, ότι ο πελάτης του έπαθε πανικό επειδή το "τουμπανάκι" με τα W8 που είχε για server αποφάσισε να κάνει μόνο του αναβάθμιση... και γιατί ρε παιδιά -ρωτάω εγώ- βρέθηκε με file server σε W8? Γιατί 1)δεν είχε κεφάλαιο ο πελάτης και 2)γιατί λέει ο τεχνικός ΒΑΡΕΘΗΚΕ να στήσει ένα "σερβεράκι"....

 

ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ... είσαι και επαγγελματίας (υποτίθεται...)... File Server με W8????

Και τι διακαιώματα δίνεις? Φαντάζομαι την απάντηση: Έλα μωρέ, ο πελάτης δεν έχει μεγάλες ανάγκες... μπορεί και peer to peer...

Και πώς εξασφαλίζεις τους πόρους? Φαντάζομαι την απάντηση: Έλα μωρέ, τούμπανάκι το pc θα τα βγάλει πέρα....

Και για backup? Φαντάζομαι την απάντηση: Έλα μωρέ, ποιό backup... ή σιγά μη χαλάσει... ή έχω βάλει 2ο δίσκο και έχω βάλει τη γραμματέα μία φορά το μήνα να αντιγράφει τα αρχεία της... ή εεε άμα χαλάσει έρχομαστε και βγάζουμε και κανένα φράγκο...

 

Καλά ρε παιδιά, φράγκα δεν έχει ο δικηγόρος (κατανοητό), χάθηκε ο κόσμος να στήσετε ένα file server της προκοπής με linux και να κάνετε τη δουλειά σας???? Στη χειρότερη στο τουμπανάκι που του φόρτωσε ο 1ος τεχνικός φτιάξτε το σωστά να πάει στην ευχή... Αλλά προφανώς βρίζουμε τα W10, αλλά μόλις δούμε command prompt κλ@νουμε πατάτες... οπότε πίσω στο κλουβάκι της M$... 

 

@panoskatos

Πράγματι τα XP είναι το πιό σταθερό λειτουργικό... γελάνε και τα πλήκτρα... έχει υπόψη πόοοοσες τρύπες έχεις ανοιχτές σε κάθε pc που έχεις με XP???

 

Ξέρεις υπάρχει και η έννοια της επένδυσης. Αν συνεχίζεις να χρησιμοποιείς μία τεχνολογία 10 ετών απλά ΔΕΝ είσαι παραγωγικός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

http://www.skroutz.gr/c/26/servers.html?keyphrase=dell+t20

 

http://www.skroutz.gr/s/4978766/Dell-Windows-Server-2012-R2-Foundation-Edition-ROK-Kit.html

 

Κάτω από 1κ με δυο δίσκους της προκοπής , το pc δεν είναι server ,δεν φτιάχτηκε για αυτό και ούτε και θα είναι ποτέ σοβαρό.


Το Linux είναι χειρότερο ως επιλογή , διότι στην Ελλάδα είμαστε άσχετοι , το 95% δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/c/26/servers.html?keyphrase=dell+t20

 

http://www.skroutz.gr/s/4978766/Dell-Windows-Server-2012-R2-Foundation-Edition-ROK-Kit.html

 

Κάτω από 1κ με δυο δίσκους της προκοπής , το pc δεν είναι server ,δεν φτιάχτηκε για αυτό και ούτε και θα είναι ποτέ σοβαρό.

Το Linux είναι χειρότερο ως επιλογή , διότι στην Ελλάδα είμαστε άσχετοι , το 95% δηλαδή.

 

Πλάκα κάνεις... εδώ σου λέει τουμπανάκι το pc... θα έχει Specs και nvidia κάρτα γραφικών... μπορεί να παίξει και κανένα παιχνίδι εκεί που κάθεται...

 

Προφανώς οποιοαδήποτε λύση -ακόμα και low end- server είναι καλύτερη από το τουμπανάκι που έχει πουλήσει ο κάθε τεχνικάρας... Για το linux θα συμφωνήσω, όμως 1)Είναι σταθερότερο από οποιαδήποτε έκδοση Win Server και 2)Όπως μπορείς να καταλάβεις άσχετοι υπάρχουν γενικώς. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αυτός που "βαριέται να σετάρει ένα σερβεράκι" καταλαβαίνει από AD, DNS, Proxy, File servers κλπ κλπ κλπ... οπότε ναι, ακόμα και στο ας πούμε ευκολότερα διαχειρίσιμο Win Server οι άσχετοι διαπρέπουν..., οπότε που να μπλέκεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείτε που παρεμβάλλομαι στη διαφωνία σας, αλλά θέλω μόνο να πω ότι η τύπισσα είναι το νέο μου είδωλο 


Με συγχωρείτε που παρεμβάλλομαι στη διαφωνία σας, αλλά θέλω μόνο να πω ότι η τύπισσα είναι το νέο μου είδωλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...