Προς το περιεχόμενο

Η AMD σε καλεί να επαναστατήσεις, και να λάβεις μέρος στην Radeon Rebellion


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναμένω σήμερα αληθινά bench απο 480. Πάντως Αγγλία 210 ευρώ τα 4GB και 260 τα 8GB. Μια χαρά. Για πρώτη φορά στη ζωή μου θα πάρω καλή κάρτα είτε ειναι 480,470 ή 1060.

 

Για να δούμε

 

Έχουν βγει εδώ και 30 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμένω σήμερα αληθινά bench απο 480. Πάντως Αγγλία 210 ευρώ τα 4GB και 260 τα 8GB. Μια χαρά. Για πρώτη φορά στη ζωή μου θα πάρω καλή κάρτα είτε ειναι 480,470 ή 1060.

 

Για να δούμε

 

Καντε pause και δειτε τιμες απο Newegg Αμερικης και ποσο σχεση θα εχουνε με αυτες απο Ελλαδα και γενικα απο Ευρωπη,ειδικα σαν Custom υλοποιησεις θα ανεβουν κλασσικα και παραπανω οι τιμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γλοιώδης κατάσταση όπως και να έχει. Δηλαδή το Α και το Ω της διασκέδασης των ανθρώπων είναι πια το computer gaming. Τρελά ποσά επενδύονται για να προσφέρουν στον κόσμο, δηλαδή σε εμάς, τι ακριβώς;

 

Καθήλωση σε καρέκλες ας πούμε.

 

Ορίστε;

Και στο σινεμά, στο θέατρο, στο ποτό σου, σε καρέκλα κάθεσαι. Τί λογική είναι αυτή πάλι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα απογοήτευση και οι επιδόσεις και η τιμή, τόσο στην απαράδεκτη Ελλάδα (350 ευρώ) όσο και στο εξωτερικό. 200 δολλάρια δεν είναι και καμιά προσφορά, τόσο έχουν έτσι κι αλλιώς οι "μεσέες" κάρτες. Και συνηθίζεται όταν αλλάζει πραγματικά γενιά, να έχει η μέση κάρτα επιδόσεις σαν την κορυφαία της παλαιότερης γενιάς.
Εγώ θυμάμαι είχα πάρει την GTX 260 core 216, λιγότερο από 180 ευρώ και είχε καλύτερες επιδόσεις από την 8800 GTS μου. Την GTX 560ti την είχα πάρει περίπου 230, που τότε φαινόντουσαν πολλά, και ήταν καλύτερη από μία GTX 280.
Οπότε σιγά το πράγμα... πούλησα την 680 μου με τα 4GB, μπας και πάρω κάτι φτηνό με την διπλάσια ισχύ και δεν το βλέπω καν... κρίμα και ντροπή από τις εταιρείες όλλες τους, το έχουν παραχέσει πια με τις τιμές τις γελοίες, μη ξεχνιόμαστε πόσο θα έπρεπε να έχουν αντικειμενικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα απογοήτευση και οι επιδόσεις και η τιμή, τόσο στην απαράδεκτη Ελλάδα (350 ευρώ) όσο και στο εξωτερικό. 200 δολλάρια δεν είναι και καμιά προσφορά, τόσο έχουν έτσι κι αλλιώς οι "μεσέες" κάρτες. Και συνηθίζεται όταν αλλάζει πραγματικά γενιά, να έχει η μέση κάρτα επιδόσεις σαν την κορυφαία της παλαιότερης γενιάς.

Εγώ θυμάμαι είχα πάρει την GTX 260 core 216, λιγότερο από 180 ευρώ και είχε καλύτερες επιδόσεις από την 8800 GTS μου. Την GTX 560ti την είχα πάρει περίπου 230, που τότε φαινόντουσαν πολλά, και ήταν καλύτερη από μία GTX 280.

Οπότε σιγά το πράγμα... πούλησα την 680 μου με τα 4GB, μπας και πάρω κάτι φτηνό με την διπλάσια ισχύ και δεν το βλέπω καν... κρίμα και ντροπή από τις εταιρείες όλλες τους, το έχουν παραχέσει πια με τις τιμές τις γελοίες, μη ξεχνιόμαστε πόσο θα έπρεπε να έχουν αντικειμενικά!

 

Eγώ είκοσι ευρώ έβαζα,είκοσι ευρώ βάζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα απογοήτευση και οι επιδόσεις και η τιμή, τόσο στην απαράδεκτη Ελλάδα (350 ευρώ) όσο και στο εξωτερικό. 200 δολλάρια δεν είναι και καμιά προσφορά, τόσο έχουν έτσι κι αλλιώς οι "μεσέες" κάρτες. Και συνηθίζεται όταν αλλάζει πραγματικά γενιά, να έχει η μέση κάρτα επιδόσεις σαν την κορυφαία της παλαιότερης γενιάς.

Εγώ θυμάμαι είχα πάρει την GTX 260 core 216, λιγότερο από 180 ευρώ και είχε καλύτερες επιδόσεις από την 8800 GTS μου. Την GTX 560ti την είχα πάρει περίπου 230, που τότε φαινόντουσαν πολλά, και ήταν καλύτερη από μία GTX 280.

Οπότε σιγά το πράγμα... πούλησα την 680 μου με τα 4GB, μπας και πάρω κάτι φτηνό με την διπλάσια ισχύ και δεν το βλέπω καν... κρίμα και ντροπή από τις εταιρείες όλλες τους, το έχουν παραχέσει πια με τις τιμές τις γελοίες, μη ξεχνιόμαστε πόσο θα έπρεπε να έχουν αντικειμενικά!

Που την ειδες για 350? ΓΙατι σε χωρες της ευρωπης με 20% ΦΠΑ εχει σκασει για 260€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που την ειδες για 350? ΓΙατι σε χωρες της ευρωπης με 20% ΦΠΑ εχει σκασει για 260€

E-shop 350, PC1 325, You 366. Στην ουσία με τη διαφορά ευρώ δολλαρίου για εμάς είναι τα διπλά χρήματα, αν αναλογιστούμε ότι 200 δολλάρια είναι 170 ευρώ περιπου...

Εγώ δεν πρόκειται να αγοράσω αν δεν ρίξουν τις τιμές, δεν με ενδιαφέρει καμία δικαιολογία, ούτε το ΦΠΑ, ούτε το κέρδος, ούτε οι δασμοί, εγώ είμαι ο καταναλωτής, εγώ είμαι ο τελικός αποδέκτης, εγώ είμαι η εξουσία, υποτήθεται για τις ανάγκες μας δουλεύουν, καιρός να το αποδείξουν, ας μην αγοράσει κανείς μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι δίνεται παράδειγμα τιμές eshop και πλαίσιο,όταν θα αγοράσετε μεταχειρισμένες,να πάρετε αυτές τις τιμές για παράδειγμα.

Όχι ε;

 

Κότες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

308,18 (χωρίς μεταφορικά ) την έχει το visionstudio , ηρεμία η τιμή θα πέσει κάτω από τα 300 σε λίγο καιρο. 

Όταν έγραψα το ποστ μου δεν είχαν δημοσιευθεί ακόμα αυτές οι τιμές!

Αλλά και πάλι ακριβά είναι, η sapphire, που είναι η σημαντικότερη έχει 346! 308 έχει η Powercolor που γενικά είναι φθηνή αν θυμάμαι καλά.

Οι τιμές είναι απαράδεκτες όπως και να έχει, οι Αμερικάνοι να ξεκινούν από 200 δολλάρια και εμείς εδώ τα διπλά; Δηλαδή για να πάρει κάποιος κάρτα σε λογική, όχι καλή, τιμή πρέπει να περιμένει ένα χρόνο και αν; Φανταστείτε πόσο θα έχουν οι aftermarket εκδόσεις! 400 θα τις βάλουν;

Δεν είμαι πλέον αισιόδοξος και ούτε νομίζω ότι θα πέσουν γρήγορα οι τιμές, αυτά είναι προϊόντα φιξ που λέμε, αν ξεκινούν από τόσο, εκεί θα μείνουν...

Επιμένω στο μποϊκοτάζ, είναι η μόνη λύση, όχι για την AMD, για όλα τα προϊόντα που είναι αισχροκερδή, όχι μόνο στα μαγαζιά, αλλά και τον κατασκευαστή π.χ. Nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η AMD για μένα εάν θέλει να χτυπήσει την nvidia στο δοξα πατρι και να το φυσαει και να μην κρυώνει πρέπει να βγάλει μία rx490 στα 300 ευρω βαριά 350 Ελλάδα περίπου και να κλαίμε τις 1070.

Αλλιώς θα βγεί η Nvidia με μία 1060 λιγο τσιμπημένη σε επιδόσεις και θα κλαίει με μάυρο δάκρυ η AMD και μη σου πω που θα βάλει το finfet

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E-shop 350, PC1 325, You 366. Στην ουσία με τη διαφορά ευρώ δολλαρίου για εμάς είναι τα διπλά χρήματα, αν αναλογιστούμε ότι 200 δολλάρια είναι 170 ευρώ περιπου...

Εγώ δεν πρόκειται να αγοράσω αν δεν ρίξουν τις τιμές, δεν με ενδιαφέρει καμία δικαιολογία, ούτε το ΦΠΑ, ούτε το κέρδος, ούτε οι δασμοί, εγώ είμαι ο καταναλωτής, εγώ είμαι ο τελικός αποδέκτης, εγώ είμαι η εξουσία, υποτήθεται για τις ανάγκες μας δουλεύουν, καιρός να το αποδείξουν, ας μην αγοράσει κανείς μας!

Και GTX1080 €1000. Ρε σοβαρευτειτε και περιμενετε να ερθουν σε stock οι καρτες κατι που δε θα αργησει. Ποιος παιρνει στα σοβαρα τιμες  σε νεο launch???

Τα παλικαρια απλα προσπαθουν να τα αρπαξουν απο κανα καμενο που δε μπορει να περιμενει ουτε μηνα.

 

Κατ εμε € 320 για μια 8Gb απο MSI η Asus θα ηταν οκ. Εκτος αν δε θελουν να πουλησουν τιποτα γιατι στα 380 κρατας λιγα ακομα και χτυπας GTX1070 με €480.

 

Στα ποιο σοβαρα θεματα τωρα ειναι οτι η stock 480 εχει προβλημα στην τροφοδοσια απ οτι αναφερουν, τραβοντας πανω απο 80watt απο την PCI και φτανει τα 100 βγαινοντας εκτος των specs και με κινδυνο να καψει mobos. Το ιδιο και απο το 6pin που περναει τα 75watt αλλα εκει ο κινδυνος ειναι ποιο μικρος.

 

Στα καλα νεα, μονο με αλλαγη ψυκτρας πιανει 1,4GZ και οι 3rd party manufacturers αναφερουν 1,6Gz με extra power phases και 2x6 pin

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε και αυτό, δεν ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρο, αλλά λογικά ισχύει:

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/4qfwd4/rx480_fails_pcie_specification/

Η επανασταση μαλλον πνιγηκε αδοξα

 

Και η τιμη οχι απλα δεν ειναι φθηνη αλλα ειναι ακριβως ιδια με την τιμη που βγηκαν οι 960(με την οποια θα κυκλοφορησει και η 1060)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...