Προς το περιεχόμενο

Ο πρώτος “ηλεκτρικός αυτοκινητόδρομος” έκανε το ντεμπούτο του στην Σουηδία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Απο οτι κατάλαβα τους ζηλεύετε, δηλαδή θα σας άρεσε  να βάλουν στο αυτοκινητάκι σας "τρολέδες" και να πηγαίνετε μόνο εκει που θέλουν αυτοί, οκ μαζι σας

 

Τι άλλη βλακεία θα διαβάσω ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλά, ας παρουσιάσει και τίποτα άλλο η εταιρία τα τελευταία 5 χρόνια εκτός από cad σχέδια και ανορθόγραφα κείμενα και ίσως την πάρουμε στα σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το βρίσκω πολύ καλή ιδέα.Έτσι όπως περιγράφεται,θα μπορούσε να είναι η βάση της τεχνολογίας για ένα "εν κινήση βενζινάδικό" για ηλεκτρικά οχήματα.Να μην χρειάζεται δηλαδή να σταματήσεις πόση ώρα στο βενζινάδικο για να φορτίσεις το όχημά σου,αλλά να φορτίζει εν κινήση,αξιοποιώντας έτσι και την επιπλέον κινητική ενέργεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθεσουμε οτι >90% της ζωης ενος φορτηγου μεταφορικου μεσου ειναι στις εθνικες οδους, το μετρο ειναι πρωτοτυπο και ευκολα εφαρμοσιμο, προσφεροντας οικονομια και καθαροτερο περιβαλλον.Απλο και εξυπνο.

Προφανως η αυτονομια του οχηματος θα εξασφαλιζεται και μεσω κινητηρα εσωτερικης καυσης και, ισως πολυ γρηγορα, σε μπαταριουλες νεου τυπου μεγαλυτερης αυτονομιας.Πολυ καλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικες "νεες" τεχνολογιες που διαβαζω ανα καιρους, με κανουν και αναρωτιεμαι, ολοι αυτοι οι επιστημονες που καθονται και σκεφτονται και μελετουν νεες ιδεες και θεωριες, πως βλεπουν το μελλον. με καλωδια και τεχνολογιες που υπηρχαν και πριν...... 100 χρονια, απλα πιο βελτιωμενες...?

 

δυστυχως, επιστημονες επιπεδου Tesla, Da Vinci. Einstein (που τωρα λεμε οτι ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη που εζησαν) κ.α., που εχουν/ειχαν πραγματικα μια εντελως διαφορετικη ΑΝΤΙΛΗΨΗ των πραγματων, και οχι απλα γνωσεις, ειναι ελαχιστοι....!!!

Διοτι..., ειναι αλλο πραγμα οι γνωσεις, και αλλο πραγμα το πως αντιλαμβανεσαι τα πραγματα....!!!

 

 

και ερχομαι και διαβαζω αυτο το εκτρωμα (κατα την αποψη μου) που θεωρειται "εξελιξη", και ξανα-αναρωτιεμαι........, τι πινουν και δεν μας δινουν....???

Κάθε νέα τεχνολογία πρέπει να ωριμασει πριν φτάσει σε ευρεία κατανάλωση. Μην αδικείς τα λαμπρά μυαλά της επιστημονικης κοινότητας γιατί το ότι αυτή την στιγμή απαντάω στο μήνυμα σου από το κινητό μου, απο μια παραλία ενός απομακρισμενου νησιού της Ελλαδας, είναι τεχνολογικό θαύμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικες "νεες" τεχνολογιες που διαβαζω ανα καιρους, με κανουν και αναρωτιεμαι,  ολοι αυτοι οι επιστημονες που καθονται και σκεφτονται και μελετουν νεες ιδεες και θεωριες, πως βλεπουν το μελλον.  με καλωδια και τεχνολογιες που υπηρχαν και πριν...... 100 χρονια, απλα πιο βελτιωμενες...? 

 

δυστυχως, επιστημονες επιπεδου Tesla, Da Vinci. Einstein (που τωρα λεμε οτι ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη που εζησαν) κ.α., που εχουν/ειχαν πραγματικα μια εντελως διαφορετικη ΑΝΤΙΛΗΨΗ των πραγματων, και οχι απλα γνωσεις, ειναι ελαχιστοι....!!!   

Διοτι..., ειναι αλλο πραγμα οι γνωσεις, και αλλο πραγμα το πως αντιλαμβανεσαι τα πραγματα....!!!

 

 

και ερχομαι και διαβαζω αυτο το εκτρωμα (κατα την αποψη μου) που θεωρειται "εξελιξη", και ξανα-αναρωτιεμαι........, τι πινουν και δεν μας δινουν....???

Το πρόβλημα με την ενέργεια είναι πως δεν υπάρχει ασφαλές καύσιμο που να σου δίνει ίδια ή καλύτερη πυκνότητα ενέργειας με τα ορυκτά. Η πυρηνική είναι μόνο για μεγάλες εφαρμογές (πχ εργοστάσια) και η ηλεκτρική για χαμηλές καταναλώσεις. Η ισχυρότερη πηγή ενέργειας στο σύμπαν είναι η αντιύλη αλλά αυτή και αν είναι επικίνδυνη. Επομένως η μόνη λύση του ενεργειακού είναι η λύση που έδωσε η φύση: μικρότερες καταναλώσεις και η ενέργεια να παράγεται σε μοριακό επίπεδο (δες ζωικό βασίλειο),  η οποία σου παρέχει πολύ καλή πυκνότητα ενέργειας με ασφαλή τρόπο (δηλαδή πάλι ηλεκτρική είναι αλλά με πολύ μεγάλη απόδοση).

Τα υδρογόνα, πυρηνικά και άλλα είναι μόνο για μεγάλες εφαρμογές. Για την καθημερινότητα η λύση είναι ηλεκτρική ενέργεια με μεγάλο συντελεστή απόδοσης και ταχεία φόρτιση. Η φύση το κατάφερε (δηλαδή ο τίποτας), άρα μπορούμε και εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε νέα τεχνολογία πρέπει να ωριμασει πριν φτάσει σε ευρεία κατανάλωση. Μην αδικείς τα λαμπρά μυαλά της επιστημονικης κοινότητας γιατί το ότι αυτή την στιγμή απαντάω στο μήνυμα σου από το κινητό μου, απο μια παραλία ενός απομακρισμενου νησιού της Ελλαδας, είναι τεχνολογικό θαύμα...

δεν αδικω κανεναν...!  απλα σχολιασα κατι πολυ γενικα..!!  προφανως δεν καταλαβες το σκεπτικο της αποψης μου..!

 

ειμαι υπερ της τεχνολογιας κα ιτης εξελιξης, αλλα ο καθενας εχει μια οπτικη γωνια που βλεπει (ολα) τα πραγματα.

 

κι αν θες να μιλησουμε επι του συγκεκριμενου, θα θεωρουσα ενα τεραστιο βημα εξελιξης αν ολα αυτα που περιγραφουν γινοταν εντελως ασυρματα, η εστω εντος ενος πεδιου..! 

αλλα το να (ξανα)γεμισουμε χιλιομετρα με καλωδια τις εθνικες οδους, εεε...δεν το θεωρω εξελιξη...!!!!!

 

Το πρόβλημα με την ενέργεια είναι πως δεν υπάρχει ασφαλές καύσιμο που να σου δίνει ίδια ή καλύτερη πυκνότητα ενέργειας με τα ορυκτά. Η πυρηνική είναι μόνο για μεγάλες εφαρμογές (πχ εργοστάσια) και η ηλεκτρική για χαμηλές καταναλώσεις. Η ισχυρότερη πηγή ενέργειας στο σύμπαν είναι η αντιύλη αλλά αυτή και αν είναι επικίνδυνη. Επομένως η μόνη λύση του ενεργειακού είναι η λύση που έδωσε η φύση: μικρότερες καταναλώσεις και η ενέργεια να παράγεται σε μοριακό επίπεδο (δες ζωικό βασίλειο),  η οποία σου παρέχει πολύ καλή πυκνότητα ενέργειας με ασφαλή τρόπο (δηλαδή πάλι ηλεκτρική είναι αλλά με πολύ μεγάλη απόδοση).

Τα υδρογόνα, πυρηνικά και άλλα είναι μόνο για μεγάλες εφαρμογές. Για την καθημερινότητα η λύση είναι ηλεκτρική ενέργεια με μεγάλο συντελεστή απόδοσης και ταχεία φόρτιση. Η φύση το κατάφερε (δηλαδή ο τίποτας), άρα μπορούμε και εμείς.

 

συμφωνω απολυτα.

 

αλλωστε οπως ανεφερα πιο πανω δεν ειμαι αντιθετος σε νεες τεχνολογιες ενεργειας. απλα με την εφαρμογη τους εχω ενα συγκεκριμενο σκεπτικο.

θελω ενεργεια απο μια πηγη που να εχει ικανη αυτονομια. να ειναι οσο το δυνατον πιο καθαρη σε σχεση με το περιβαλλον, και φθηνη...!!

 

τοσο δυσκολο πια.....?   αλλα μας εφαγαν τα μεγαλοσυμφεροντα........!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

σα να το βλέπω μπροστά μου,συζήτηση νταλικιέριδων ''έβαλα προγραμματάκι στο Scania και πιανει 120 χλμ με ρεύμα'' !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δες τώρα κι έναν πυρηνικό φυσικό να σου εξηγεί γιατί αυτη η είδηση είναι απατη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...