Προς το περιεχόμενο

Sound Blaster Z drivers


str1979

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτούς πως τους περνάμε; Κατευθείαν install τους νέους πάνω στους παλιούς; Uninstall όλα τα creative από control panel και setup τα νέα; Ή έχουν κανα update tool?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δοκίμασα να τους περάσω και πάνω από τους παλιούς αλλά και να κάνω πρώτα απεγκατασταση τους παλιούς και μετά να βάλω τους καινούριους.

Και στις 2 περιπτώσεις εχω πρόβλημα με τις ρυθμίσεις του ήχου,

Αν έχω δηλωμένα τα ηχεία σαν ακουστικά τότε έχω ήχο. Αν τα δηλώσω ως speakers 2.0-2.1 τότε δεν έχω ήχο. ακόμη το ψάχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δοκίμασα να τους περάσω και πάνω από τους παλιούς αλλά και να κάνω πρώτα απεγκατασταση τους παλιούς και μετά να βάλω τους καινούριους.

Και στις 2 περιπτώσεις εχω πρόβλημα με τις ρυθμίσεις του ήχου,

Αν έχω δηλωμένα τα ηχεία σαν ακουστικά τότε έχω ήχο. Αν τα δηλώσω ως speakers 2.0-2.1 τότε δεν έχω ήχο. ακόμη το ψάχνω.

Μήπως έχεις πάνω το αυτόματο μικροφωνάκι της και σου μπερδεύει το jack sensing?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το έχω συνδεμένο. Γιατί να μπερδεύει όμως?

Δεν θα έπρεπε... αλλά αυτό είναι που σου αλλάζει ενεργές εισόδους-εξόδους on the fly - για πράγματα που συνήθως είναι fixed στις συσκευές ήχου -  και είναι πιο εύκολο να πάει εκεί κάτι στραβά...

Δοκίμασε αν έχεις ήχο χωρίς αυτό πάνω. Όχι ότι είναι σωστή λύση αυτή, αλλά τουλάχιστον, να καταλάβουμε τι φταίει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημέρωση : Πέρασα τη νέα έκδοση (Ιουνίου 2016), αφού έκανα uninstall την παλιότερη (Αυγούστου 2015) και με run as administrator και κλειστό antivirus.

Όχι μόνο δεν συνάντησα πουθενά κάποιου είδους προβληματική λειτουργία, αλλά το αποτέλεσμα είναι κορυφαίο ΚΑΙ απαλλάχτηκα από κάποια θεματάκια με hiss/pop σε youtube audio, που είχα με την παλιά έκδοση.

Worth a try ^_^

 

Update : Τα hiss/pop δεν εξαφανίστηκαν τελείως, σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση, αλλά σίγουρα μειώθηκαν. Κατέληξα στο ότι το Crystalizer τα προκαλεί, σχεδόν αποκλειστικά, σε διάφορα σενάρια (yt, το πιο κοινό) και το απενεργοποίησα.

Επεξ/σία από Occultist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Μήπως ξέρεις αν αυτήν η έκδοση υποστηρίζει το build 1607 των Windows 10? Γιατί η προηγούμενη έκδοση έχανε το hardware acceleration στο 1607 (έχω κρατήσει το 1511, προσωπικά)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Η νεότερη έκδοση, μέχρι στιγμής, είναι η :  Link.png Site: 03-03-2017

 

Κάνε μου μια χάρη και έχε το νου σου και δες αν σου πετάξει ποτέ κανα bsod "thread stuck in device driver"

Στείλε μου ένα pm :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Με το Fall Creator's Update, δε μπορώ καν να εγκαταστήσω τους τελευταίους (03/2017) drivers της Creative, αφού με οδηγεί σε unresponsive desktop, μετά την επανεκκίνηση. Έχετε καμια ιδέα, ή απλώς περιμένουμε να βγουν καινούριοι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Fall Creator's Update, δε μπορώ καν να εγκαταστήσω τους τελευταίους (03/2017) drivers της Creative, αφού με οδηγεί σε unresponsive desktop, μετά την επανεκκίνηση. Έχετε καμια ιδέα, ή απλώς περιμένουμε να βγουν καινούριοι;

 

 

Για αρχή βάλε αυτούς εδώ και αν σου κάνει τα ίδια πες το μου. 

Σκέφτηκα δική μου πουστιά μετά από πολλά install / uninstall και είμαι κομπλέ εδώ και μέρες. 

post-227331-0-39692300-1508405882_thumb.jpg

post-227331-0-12724500-1508405917_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...