Προς το περιεχόμενο

Corsair HXi Series 1000W


th3ofilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλησπερα το σύστημα μου ειναι ι3-2100, 8 gb ram, hd 5770 1gb, επειδή θέλω να ξεκινήσω σιγα σιγα να το αναβαθμίζω σκέφτομαι να αρχισω απο το πιο futerproof μερος, το psu, θελω να παω σε κατι καλο (τιτλος) μιας και θα το κανω με δοσεις, Θέλω να ακουσω γνωμες οσο αναφορα το psu, που ξεκιναει περιπου απο τα 240

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πες απο τι θα αποτελειται(πανω κατω) το νεο σου συστημα πανω κατω γιατι το παραπανω τροφοδοτικο ειναι η εννοια του overkill. Και ειδικα αφου θα πληρωσεις με δοσεις το τελευταιο που θες ειναι αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε δεν εχω κατασταλαξει ακριβως τι θα ειναι το νεο συστημα απλα ειμαι διατεθιμενος να τα σκασω για το psu να μου μεινει για το μελλον, πιστευω με ενα τετοιο psu φτιαχνεις οτι θελεις, Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα παιξω σε μια καρτα γυρω στα 300 πχ rx480 και εναν τετραπυρινο cpu


επισης αν ξερει καποιος αν το d-link το περιλαμβανει η συσκευασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια και εγω λοιπον σου λεω οτι τσαμπα λεφτα πας να δωσεις στο τροφοδοτικο γιατι δεν σου χρειαζονται.Αν πχ αγορασεις ενα i7,16gb ram και Rx 480

κατι παραπανω απο το 

https://www.skroutz.gr/s/7593714/Corsair-RMx-Series-650W.html δεν χρειαζεσαι. Θες ποιο ποιοτικο 

https://www.skroutz.gr/s/7958489/EVGA-SuperNOVA-650-P2.html

 

Δεν υπαρχει λογος να δωσεις τοσα λεφτα σε τροφοδοτικο που ουτε τα μισα Watt δεν θα βγαζει το συστημα σου,ειδικα αφου θα παρεις τον υπολογιστη με δοσεις.Ηδη τα παραπανω τροφοδοτικα ειναι παραπανω απο αρκετα και με 10χρονια εγγυηση κυριολεκτικα δεν θες κατι παραπανω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καταλαβαινω τι λες να σκασω την διαφορα στο υπολοιπο hardware.... το τροφοδοτικο θα παρω με δοσεις για αρχη και μετα βλεπουμε... Απλα σε πρωτη φαση θα παρω το psu και με τα Vga για να τα κουμπωσω στο ηδη υπαρχων συστημα. Ενας ι5 των 200 ευρω θα εχει μεγαλη διαφορα στα παιχνιδια με εναν 4πυρινο amd που ειναι στα μισα λεφτα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας , θέλω να πάρω αυτοκίνητο αλλά δεν ξέρω ποιο σκέφτομαι futureproof λάστιχα 260αρια που φοράει η φορμουλα1

 

 

ΥΓ

ένα "δυνατό μηχάνημα με Ι7 &1080 vga που είναι ότι ποιο γρήγορο υπάρχει σήμερα σε gaming pc θέλει 600αρι τροφοδοτικό και θα σου αφήσει και watt ρέστα μπόλικα. 

 

Ενα τροφοδοτικο 120ευρώ για 600ευρώ μηχάνημα είναι υπερβολή. Καλά είναι 50-60ευρώ για ένα καλό 500αρι εκτός αν έχουμε ειδικές απαιτήσεις ρεύματος (π.χ. o/c , amd 8cores , sli/crossfire).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας , θέλω να πάρω αυτοκίνητο αλλά δεν ξέρω ποιο σκέφτομαι futureproof λάστιχα 260αρια που φοράει η φορμουλα1

 

 

ΥΓ

ένα "δυνατό μηχάνημα με Ι7 &1080 vga που είναι ότι ποιο γρήγορο υπάρχει σήμερα σε gaming pc θέλει 600αρι τροφοδοτικό και θα σου αφήσει και watt ρέστα μπόλικα. 

 

Ενα τροφοδοτικο 120ευρώ για 600ευρώ μηχάνημα είναι υπερβολή. Καλά είναι 50-60ευρώ για ένα καλό 500αρι εκτός αν έχουμε ειδικές απαιτήσεις ρεύματος (π.χ. o/c , amd 8cores , sli/crossfire).

 

 

 

"Γεια σας , θέλω να ειρωνευτω και επειδή ειμαι άσχετος νομίζω οτι τα λάστιχα της F1 μπαίνουν στο αυτοκίνητο "

 

Υ.Γ. 

Το τροφοδοτικο που θελω να παρω εγω ταιριαζει και με το υπάρχων συστημα μου, και με οποιοδηποτε συστημα αγορασω στο μελλον οποτε το παραδειγμα σου με τα λαστιχα ειναι τελειως αστοχο, αν θελεις να ειρωνευτεις κανε επεξεργασια και γραψε κατι αλλο.

Επισης το καλο και το ποιοτικό δεν συγκρινεται, ειναι δεν ειναι υπερβολη, με αυτο το ευρος τιμων που μου προτεινεις, και ειμαι 100% σιγουρος οτι με τα 50-60 ευρω τα τροφοδοτικα που μου προτεινεις δεν εχουν σαν χαρακτηριστικα, fnaless mode, d-lnk, full modular και Platinum.

 

Σας ευχαριστω πολυ ολους να κλειδωθει το θεμα απο καπoιον Moderator 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. 

Το τροφοδοτικο που θελω να παρω εγω ταιριαζει και με το υπάρχων συστημα μου, και με οποιοδηποτε συστημα αγορασω στο μελλον οποτε το παραδειγμα σου με τα λαστιχα ειναι τελειως αστοχο, αν θελεις να ειρωνευτεις κανε επεξεργασια και γραψε κατι αλλο.

Επισης το καλο και το ποιοτικό δεν συγκρινεται, ειναι δεν ειναι υπερβολη, με αυτο το ευρος τιμων που μου προτεινεις, και ειμαι 100% σιγουρος οτι με τα 50-60 ευρω τα τροφοδοτικα που μου προτεινεις δεν εχουν σαν χαρακτηριστικα, fnaless mode, d-lnk, full modular και Platinum.

 

Σας ευχαριστω πολυ ολους να κλειδωθει το θεμα απο καπoιον Moderator 

 

Ισχυει αυτο που λες αλλα και παλι παραμενει κακιστη αγορα πρωτον γιατι θα παρεις ενα τροφοδοτικο που δεν θα τραβηξει απο το συστημα σου πανω απο τα μισα Watt(αρα τα υπολοιπα θα τα εχεις πληρωσει και δεν θα αξιοποιουνται).Αλλωστε και οι νεες καρτες γραφικων πλεον βγαινουν με χαμηλες καταναλωσεις απο οτι παλια.

 

Το δευτερο ειναι οτι αγοραζεις με δοσεις κατι που το κανει ακομα χειροτερη αγορα να δωσεις πολλα χρηματα απο την στιγμη που ουτε καν μετρητοις δεν θα γινει η αγορα.Γιατι να μην γλυτωσεις και να χρωστας λιγοτερα αν μπορεις να το αποφυγεις?

 

Τελος με βαση το απο πανω υπαρχει και αυτο που αναφερεις και εσυ ο ιδιος,

 

Ναι καταλαβαινω τι λες να σκασω την διαφορα στο υπολοιπο hardware.... 

Που το κανει ακομα πιο κακη αγορα.

 

Ακομα 

 

Ενα τροφοδοτικο 120ευρώ για 600ευρώ μηχάνημα είναι υπερβολή. Καλά είναι 50-60ευρώ για ένα καλό 500αρι εκτός αν έχουμε ειδικές απαιτήσεις ρεύματος (π.χ. o/c , amd 8cores , sli/crossfire).

Ο παραπανω συμφορουμιτης,αν και κακο το πρωτο του παραδειγμα με βαση αυτο που γραφει εχει δικιο.Σε 600ευρω pc(που αρα θα εχει και αναλογη καρτα)δεν υπαρχει λογος να δωσει παραπανω χρηματα για τροφοδοτικο,αφου αν δωσει θα πρεπει να κοψει απο το υπολοιπο συστημα και παλι δεν θα αξιοποιηθει πουθενα.

 

 

Ενας ι5 των 200 ευρω θα εχει μεγαλη διαφορα στα παιχνιδια με εναν 4πυρινο amd που ειναι στα μισα λεφτα???

Με βαση αυτο που γραφεις φενεται οτι γενικα δεν το πολυ κατεχεις το αθλημα και αρα καλο ειναι να ακους και 2-3 πραγματα που γραφονται. Ειναι δυνατον να μην γινει κριτικη οταν θες να δωσεις 240ευρω για ενα τροφοδοτικο για gaming pc και το τροφοδοτικο να κοστιζει ακριβοτερα απο την καρτα γραφικων ή τον επεξεργαστη που θες να βαλεις?

 

Και τελος λες να κλειδωθει το θεμα αλλα δεν βλεπω τελικα τι αποφασισες οτι θα παρεις.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει αυτο που λες αλλα και παλι παραμενει κακιστη αγορα πρωτον γιατι θα παρεις ενα τροφοδοτικο που δεν θα τραβηξει απο το συστημα σου πανω απο τα μισα Watt(αρα τα υπολοιπα θα τα εχεις πληρωσει και δεν θα αξιοποιουνται).Αλλωστε και οι νεες καρτες γραφικων πλεον βγαινουν με χαμηλες καταναλωσεις απο οτι παλια.

 

Το δευτερο ειναι οτι αγοραζεις με δοσεις κατι που το κανει ακομα χειροτερη αγορα να δωσεις πολλα χρηματα απο την στιγμη που ουτε καν μετρητοις δεν θα γινει η αγορα.Γιατι να μην γλυτωσεις και να χρωστας λιγοτερα αν μπορεις να το αποφυγεις?

Ναι Εννοειτε οτι δεν αξιοπιουντε σε αυτο που εχω και σιγουρα ουτε στο επομενο απλα επειδη εχω ενα τροφοδοτικο πολυ παλιο και δεν αλλαζω καθε λιγο, σκεφτομαι να παρω ενα καλο και να ξεμπερδεψω.

Οσο ανα φορα τις δοσεις θα αγορασω ενα τουμπανο psu χωρις να το καταλαβω καθολου.

 

 

Που το κανει ακομα πιο κακη αγορα.

 

Οποτε καταλαβαινω οτι η συνβουλη σου ειναι οτι ειναι μια κακη αγορα το συγκεκριμενο

 

 

Ο παραπανω συμφορουμιτης,αν και κακο το πρωτο του παραδειγμα με βαση αυτο που γραφει εχει δικιο.Σε 600ευρω pc(που αρα θα εχει και αναλογη καρτα)δεν υπαρχει λογος να δωσει παραπανω χρηματα για τροφοδοτικο,αφου αν δωσει θα πρεπει να κοψει απο το υπολοιπο συστημα και παλι δεν θα αξιοποιηθει πουθενα.

Οτι τροφοδοτικο και να αγορασω δεν θα μου κοψει χρηματα  απο το υπολοιπο συστημα, θελω να ξεκινησω να στησω κατι καλο και ποιοτικο.

 

Με βαση αυτο που γραφεις φενεται οτι γενικα δεν το πολυ κατεχεις το αθλημα και αρα καλο ειναι να ακους και 2-3 πραγματα που γραφονται. Ειναι δυνατον να μην γινει κριτικη οταν θες να δωσεις 240ευρω για ενα τροφοδοτικο για gaming pc και το τροφοδοτικο να κοστιζει ακριβοτερα απο την καρτα γραφικων ή τον επεξεργαστη που θες να βαλεις?

 

Και τελος λες να κλειδωθει το θεμα αλλα δεν βλεπω τελικα τι αποφασισες οτι θα παρεις...

Εκανα μια πολυ συγκερκιμενη ερωτηση μιας και ξερω οτι ο ι5 ειναι καλυτερος λογω καλυτερης αρχιτεκτονικης per core μπλα μπλα μπλα....αλλα η απαντηση που πηρα ειναι οτι δεν πολυκατεχω το αθλημα και καλο ειναι να ακουω 2-3 πραγματα που γραφονται δλδ να 2-3 πραγματακια που γραφονται ειναι η παρπανω παραθεση... 

 

Θα με τρελανεται τελειως ρε παιδια....

 

Και τελος λες να κλειδωθει το θεμα αλλα δεν βλεπω τελικα τι αποφασισες οτι θα παρεις.......

 

Κειδωστε το δεν βγαζω ακρη ο καθενος εδω μεσα θελει να πει την εξυπναδα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παραπανω συμφορουμιτης,αν και κακο το πρωτο του παραδειγμα με βαση αυτο που γραφει εχει δικιο.Σε 600ευρω pc(που αρα θα εχει και αναλογη καρτα)δεν υπαρχει λογος να δωσει παραπανω χρηματα για τροφοδοτικο,αφου αν δωσει θα πρεπει να κοψει απο το υπολοιπο συστημα και παλι δεν θα αξιοποιηθει πουθενα.

 

Ο παραπάνω συμφορουμίτης ειρωνεύεται και δε βρίσκω το λόγο... Ένας άνθρωπος έκανε μια ερώτηση!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παραπάνω συμφορουμίτης ειρωνεύεται και δε βρίσκω το λόγο... Ένας άνθρωπος έκανε μια ερώτηση!!!

Ο ts έκανε συγκεκριμένη ερώτηση.

Αλλά αυτά που άκουσε είναι λες και θα του πληρώσουν το PSU.

Εγώ αν θέλω να δώσω 300€ για τροφοδοτικό και ας είναι να δουλεύει στο 50% θα πρέπει να ακούσω ότι κάνω βλακεία κτλ;

Γνώμη για συγκεκριμένο ζήτησε ο άνθρωπος!!!!

 

Αυτή ή με τα 500-600 Watt έχει καταντήσει κουραστική. Δηλαδή αν αύριο βρει μία κάρτα και θέλει να κάνει sli/cf;

Τα διαβάζουμε εδώ μέσα τι γίνεται από πολλούς και στο τέλος τους συμβουλεύουν για μεγαλύτερο PSU ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ts έκανε συγκεκριμένη ερώτηση.

Αλλά αυτά που άκουσε είναι λες και θα του πληρώσουν το PSU.

Εγώ αν θέλω να δώσω 300€ για τροφοδοτικό και ας είναι να δουλεύει στο 50% θα πρέπει να ακούσω ότι κάνω βλακεία κτλ;

Γνώμη για συγκεκριμένο ζήτησε ο άνθρωπος!!!!

 

Αυτή ή με τα 500-600 Watt έχει καταντήσει κουραστική. Δηλαδή αν αύριο βρει μία κάρτα και θέλει να κάνει sli/cf;

Τα διαβάζουμε εδώ μέσα τι γίνεται από πολλούς και στο τέλος τους συμβουλεύουν για μεγαλύτερο PSU ;)

Γιαυτο υπαρχει ομως η φορμα αγορας(μιας και δεν εχει αγορασει ακομα το pc)στην οποια αναγραφεται και η πιθανη περιπτωση για Sli/Crossfire. 

 

Αν θελει ας παρει και το μεγαλυτερο Corsair το 1500ρι,στην τελικη αυτος πληρωνει.

 

Εμενα το σκεπτικο μου σε αυτα που ανεφερα ειναι οτι αφου η αγορα θα γινει με δοσεις(το εχω τονισει πολλες φορες παραπανω)γιατι να πληρωσει χρηματα για κατι που δεν θα αξιοποιηθει?

 

Θελει μεγαλυτερο τροφοδοτικο?Για Crossfire rx 480 

https://www.skroutz.gr/s/7593616/Corsair-RMx-Series-750W.html?from=most-popular&keyphrase=rmx+750

 

Αν παλι κοιταζει μονο Platinum τροφοδοτικα https://www.skroutz.gr/s/5240114/Corsair-HXi-Series-750W.html.Καιπαλι ποσα λεφτα γλυτωνει. Αλλα θα πρεπει να το αναφερει αυτο για να το γνωριζουμε εμεις,μην το προτεινουμε πχ μεγαλυτερα τροφοδοτικα απο οσα χρειαζεται και αρα τα πληρωσει χωρις λογο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν έβαλε κάποιο όριο στα χρήματα...

Να μου πεις το έβαλε σε λάθος τοπικ το θέμα να σου πω ναι.

Αλλά δεν ρώτησε για κάτι άλλο ρώτησε για HXi 1000 την γνώμη μας σαν PSU.

Δεν είναι σωστό να κοροϊδεύει ο καθένας γαι λάστιχα formula κτλπ.

 

Τέλος πάντων, προτείνω στον ts να ρωτήσει στο κατάλληλο τοπικ των PSU να ακούσει γνώμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Fulgore Εγώ τουλάχιστον είπα για τη συμπεριφορά του παραπάνω ανθρώπου ο οποίος ειρωνεύτηκε. Ο άνθρωπος μπορεί να μη ξέρει ότι υπάρχει φόρμα αν είδες έχει 100 μηνύματα. του το έχει αναφέρει κανείς μας πιο πάνω; Όχι μόνο δε του το είπαμε αλλά τον ειρωνευτήκαμε κιόλας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...