Προς το περιεχόμενο

Η Google λέει ότι υπάρχουν μόνο δύο φύλα, εξοργίζοντας πολύ κόσμο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι. Δεν καταλαβαίνω που δυσκολεύεσαι. Πες μου να σου εξηγήσω. 

 

Απλά παραδείγματα:

Δεν μπορώ να λέω τη μάνα σου ηλίθια ακόμα και αν το πιστεύω. 

Δεν μπορώ να λέω εσένα ηλίθιο ακόμα και αν έχω αποδείξεις για αυτό.

Δεν μπορώ να πω τη γυναίκα/κοπέλα που έχει επιλέξει να είναι μαζί σου ανώμαλη ακόμα και αν πιστεύω βαθιά οτι για να είναι κάποια μαζί σου είναι ανώμαλη.

 

Στο δημόσιο διάλογο δεν γίνεται ο κάθε ένας να βρίζει ανθρώπους και ομάδες ανθρώπων. 

 

Πες μου που δυσκολεύεσαι.

 

Υπάρχει και εξήγηση του γιατί συμβαίνει και πρέπει να συμβαίνει αυτό. Αλλά είναι δύσκολη. Είναι πιο μετά στην κουβέντα. Αφού κατακτήσουμε τα βασικά. 

Τα μέλη του isis μπορούμε να τα λέμε καθυστερημένα ή αφού αυτοπροσδιορίζονται ως πιστοί το δεχόμαστε ως έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

To facebook καλα κανει και δινει 153 επλογες

αφου

λεγεται κοινωνικη δικτυωση.

Σαν μενου με 1000+1 επλογες που ειναι ολες οι ιδιες με προσθαφαιρεσεις.

Ας μην ξεχναμε εδώ π.χ. στο facebook ,δεν προκειται  για ορισμό ,αλλά για επιλογή φύλου -or call it macaroni wi'cheese i dont give a dime-

Εναι ενα φτηνο κόλπάκι προσεγγισης ανθρωπων λεγοντας οτι κάποιο από αυτα τα προφιλ σας ταιριάζει ..μάλλον ,με σκοπό να αυξησει την προσωπικη εμπειρια της χρησης.

Γι αυτό τον λόγο , το παραδειγμα του facebook δε μπορεί να χρησιμoποιειται ως παραδειγμα,γιατι ειναι εμπορικη καθαρα η χρηση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ευτυχώς που το είπαν. Αφού δεν είναι κατανοητά ούτε τα αυτονόητα για μερικούς. Ας ακουστεί όσες φορές χρειαστεί, μπας και αρχίσουν να σκέφτονται και σταματήσουν να εφευρίσκουν φύλα από το μηδέν. Αρκετά τράβηξε αυτή η αντιεπιστημονική παράνοια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, θεωρώ ότι είναι υπερβολική όλη αυτή η τεράστια αγωνία ανθρώπων να τους προσδιορίζουν οι άλλοι. Νομίζω ότι οποιοσδήποτε άνθρωπος με οποιαδήποτε σεξουαλική προτίμηση, θα κάτσει να ασχοληθεί με τέτοια θέματα μόνο όταν έχει πρόβλημα με το πως αισθάνεται ο ίδιος για τον εαυτό του. Και αυτό είναι ζήτημα συγκεκριμένων ανθρώπων.

 

Θεωρώ απολύτως λογικό το ότι στη φύση υπάρχουν αποκλείσεις από τη φυσιολογική αναπαραγωγική διαδικασία (άνδρας με γυναίκα), πιστεύω ότι όλοι οι άνθρωποι δικαιούνται ίδια αντιμετώπιση και ίσα δικαιώματα (εντός αυτών και η υιοθεσία), αλλά νομίζω ότι από ένα σημείο και μετά η όλη ιστορία έχει αρχίσει να καταντάει ένα πανηγύρι χωρίς όρια. Σε λίγο θα δούμε να κατατίθεται και μήνυση κατά της φύσης, επειδή πλεονεκτεί υπερ συγκεκριμένου συνδυασμού φύλων (άνδρας + γυναίκα) έναντί των άλλων!

 

Ας είμαστε σοβαροί. Δέχομαι να κάνει κάποιος αγώνα για να διεκδικήσει τα δικαιώματά του (πχ., γάμος ομοφύλων) απέναντι στο νόμο, αλλά όταν κάνει πράγματα, όπως πχ. gay pride parades, ε τότε προφανώς και αυτοπροσδιορίζεις τον εαυτό σου ως κάτι διαφορετικό και μη-φυσιολογικό/συνηθισμένο! Νομίζω ότι οι ίδιοι οι σοβαροί ομοφυλόφιλοι/αμφιφυλόφιλοι κλπ. θα έπρεπε να προσβάλονται από όλον αυτόν τον υπερβολικό ντόρο γύρω από τέτοια θέματα, που επί της ουσίας περισσότερο αναδεικνύει κόμπλεξ (που, οκ, μπορεί να έχει προκύψει εξαιτίας άλλων κομπλεξικών, όπως αρκετοί "σουπερ-στρέιτ" τύποι που παρουσιάστηκαν στο συγκεκριμένο θέμα) παρά έχει κάποια ουσιώδη αξία στην καθημερινή ζωή αυτών των ανθρώπων.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιστήμη φίλε μου Retromaniac διαφωνεί με την καινή διαθήκη και την παλιά σε πολλά και αυτό είναι ένα από αυτά .... Υποστηρίζει ότι ήμασταν μαϊμούδες πιθηκοι και κάτι τέτοια ... Αλλα αν είσαι χριστιανός κ ειδικά ορθόδοξος τότε δέχεσαι ότι τα πάντα τα επλασε ο θεός ... Σορρυ παιδια αλλα εγώ το πιστεύω το ευαγγέλιο εκεί το πάει το θέμα αυτό

Καμία επιστήμη ποτέ και πουθενά δεν υποστήριξε οτι ήμασταν μαιμούδες και πιθηκοι.

Αυτό που πρότειναν είναι οτι μοιραζόμαστε κάποιον κοινό πρόγονο.

Πρίν αναπαράγεις ανακρίβειες παρακαλώ κάνε την έρευνά σου, όχι για κανένα άλλο λόγο, απλά για να μήν γελοιοποιηθείς αναπαράγοντας κάτι που άκουσες απο κάποιον μπουρδολόγο.

Φιλικά

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας είμαστε σοβαροί. Δέχομαι να κάνει κάποιος αγώνα για να διεκδικήσει τα δικαιώματά του (πχ., γάμος ομοφύλων) απέναντι στο νόμο, αλλά όταν κάνει πράγματα, όπως πχ. gay pride parades, ε τότε προφανώς και αυτοπροσδιορίζεις τον εαυτό σου ως κάτι διαφορετικό και μη-φυσιολογικό/συνηθισμένο! Νομίζω ότι οι ίδιοι οι σοβαροί ομοφυλόφιλοι/αμφιφυλόφιλοι κλπ. θα έπρεπε να προσβάλονται από όλον αυτόν τον υπερβολικό ντόρο γύρω από τέτοια θέματα, που επί της ουσίας περισσότερο αναδεικνύει κόμπλεξ (που, οκ, μπορεί να έχει προκύψει εξαιτίας άλλων κομπλεξικών, όπως αρκετοί "σουπερ-στρέιτ" τύποι που παρουσιάστηκαν στο συγκεκριμένο θέμα) παρά έχει κάποια ουσιώδη αξία στην καθημερινή ζωή αυτών των ανθρώπων.

Γενικώς για τις περισσότερες δυτικές κοινωνίες όπου πλέον αναγνωρίζονται τα δικαιώματα τους, το pride στερείται νοήματος. Για χώρες σαν την Ελλάδα όπου κάναμε πρόσφατα μια επέκταση του συμφώνου διαβίωσης (κι αυτή με αστερίσκους) και όπου η κοινωνία ακόμα δυσκολεύεται να αποτινάξει την έχθρα της απέναντι στη διαφορετικότητα, νομίζω πως το pride δικαιολογείται και με το παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερα κάποιοι να περιοριστούν στο ποια είναι καλύτερη ..."Samsung ή Apple " και να αφήσουν τέτοια θέματα εκτός γιατί εκτός από το να αποδεικνύουν την αμορφωσιά τους δείχνουν και πόσο επικίνδυνα ηλίθιοι είναι...  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε θα κάνουμε μαζική μήνυση σε όσα μαγαζιά έχουν μόνο 2 τουαλέτες (ανδρών και γυναικών) και όχι 58 όπως αρμόζει; Φαντάζομαι το facebook ήδη χτίζει 56 ακόμα τουαλέτες, έστω μικρότερες, στις κτηριακές τους εγκαταστάσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς για τις περισσότερες δυτικές κοινωνίες όπου πλέον αναγνωρίζονται τα δικαιώματα τους, το pride στερείται νοήματος. Για χώρες σαν την Ελλάδα όπου κάναμε πρόσφατα μια επέκταση του συμφώνου διαβίωσης (κι αυτή με αστερίσκους) και όπου η κοινωνία ακόμα δυσκολεύεται να αποτινάξει την έχθρα της απέναντι στη διαφορετικότητα, νομίζω πως το pride δικαιολογείται και με το παραπάνω.

Δεν είναι και τόσο διαφορετικά τα πράγματα σε επίπεδο αποδοχής από την κοινωνία στα περισσότερα δυτικά κράτη. Δεν αναφέρομαι στις σχετικές νομοθετικές ρυθμίσεις όπου όντως υπάρχουν κράτη με πολύ πιο προχωρημένη νομική αποδοχή. Αναφέρομαι καθαρά στις φοβίες του απλού πολίτη που είναι ακόμα σε μεγάλο βαθμό ίδιες είτε στις ΗΠΑ, είτε στην Γαλλία, είτε στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον μάθαμε ποιοι στο forum είναι "εναλλακτικοί" xP

On topic, θα συμφωνήσω με τους περισσότερους... Το ότι ο Γιάννης ξαφνικά σηκώθηκε και θέλει να τον φωνάζουν Σούζη δεν αλλάζει τίποτα... Ακόμα και να το κόψει από τη ρίζα πάλι Γιάννης θα είναι, απλά χωρίς τον μικρό Γιάννη. :P Τα φύλα είναι δύο, τέλος. Για τους υπόλοιπους υπάρχει το "other/δε ξέρω/βοήθεια του κοινού" και είμαστε κομπλέ! xP

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...