Προς το περιεχόμενο

To NBC κατοχυρώνει μία μέθοδο για να κυνηγήσει τους πειρατές BitTorrent σε πραγματικό χρόνο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί σε τι έχει άδικο ο cobain_7;

Ακόμα και χωρίς αναψυκτικά, ποπ κόρν, χωρίς να υπολογίσουμε έξοδα μετακίνησης και έστω ότι από το σπίτι μέχρι να μπούμε στην αίθουσα δεν χαλάσουμε ούτε 1 ευρώ τότε για μια τετραμελής οικογένεια βγαίνει στην καλύτερη 28 ευρώ.

Δεν τα λες λίγα έχοντας κάνει μία ντουζίνα παραδοχές.

 

Timour21 Το Γ είναι σχετικό. Τα trailer τις περισσότερες φορές είναι "γαμάτα". Οι ταινίες από την άλλη...

 

 

Και εγώ είμαι υπέρ της πειρατείας. Φυσικά θα αγοράσω κάτι που μου αρέσει (αν μπορώ..) ή θα δω κάποιες ταινίες σε σινεμά κλπ.  Αλλά σίγουρα θα δω λιγότερες ταινίες και θα αγοράσω λιγότερα πράγματα αν δεν υπήρχε η πειρατεία.

 

Στην ουσία ο james01gr έχει δίκιο. Όλες αυτές οι εταιρείες και όλη η βιομηχανία του θεάματος έχει βγει κερδισμένη από την πειρατεία. Γι' αυτό και δεν πρόκειται να ρισκάρουν να την πολεμήσουν σε σοβαρό βαθμό. Όχι πως θα κατάφερναν τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σε τι έχει άδικο ο cobain_7;

Ακόμα και χωρίς αναψυκτικά, ποπ κόρν, χωρίς να υπολογίσουμε έξοδα μετακίνησης και έστω ότι από το σπίτι μέχρι να μπούμε στην αίθουσα δεν χαλάσουμε ούτε 1 ευρώ τότε για μια τετραμελής οικογένεια βγαίνει στην καλύτερη 28 ευρώ.

Δεν τα λες λίγα έχοντας κάνει μία ντουζίνα παραδοχές.

 

Timour21 Το Γ είναι σχετικό. Τα trailer τις περισσότερες φορές είναι "γαμάτα". Οι ταινίες από την άλλη...

 

 

Άλλο 28 ευρώ όμως, και άλλο "60-70".

Για το Γ. που λες, αν μια χρονιά κυκλοφορήσουν 100 ταινίες θα πρέπει να δεις και τις 100? Πας να δεις ένα αγαπημένο franchise, έναν αγαπημένο σκηνοθέτη, έναν αγαπημένο ηθοποιό. Φυσικά και κάποιες φορές θα απογοητευτείς (κάτι που μπορεί να πάθεις βλέποντας live το αγαπημένο σου συγκρότημα), ε καί?

Εγώ πχ γκρίνιαζα για τα 2 τελευταία Star Trek που είδα σινεμά, θα γκρινιάξω μάλλον και για το 3ο, θα πάω όμως να το δω σινεμά.

Αν απο την άλλη θέλω να δω το κολαράκι της Exarhopoulos, δεν νομιμοποιούμαι να το κατεβάσω απο το νετ, θα κάνω υπομονή 3 χρόνια να το δω στο Star όταν θα το παίξει.

Μην προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εάν δεν υπήρχε το napster θα υπήρχε ποτέ itunes; ποτέ. παλιά, αγόραζες μια κασσέτα, ένα cd, είχε ένα βιβλιαράκι μέσα, είχε κάτι, ήταν χειροπιαστό. πλέον οι εταιρείες ούτε το περιτύλιγμα δεν βγάζουν. όλα ψηφιακά (δεν διαμαρτύρομαι για αυτό) αλλά πλέον το κόστος παραγωγής έχει πέσει στο 0. δεν πληρώνουν τίποτα, ακόμη και τα αποθηκευτικά μέσα τα βάζει πλέον ο αγοραστής. και πουλάνε ψηφιακά ένα ευρώ το τραγούδι!!! για να αγοράσεις όλο το άλμπουμ θες 12-15 ευρώ από τη στιγμή που το κόστος για την παραγωγή είναι 0 και ουσιαστικά το αγοράζεις απευθείας από τον παραγωγό (ενώ παλαιότερα έπαιρνε ο παραγωγός, ο διανομέας, ο εισαγωγέας κτλ). ε ρε φίλε δεν θα το αγοράσω απλά, εάν κυνηγήσουν την πειρατεία. αυτό δεν το καταλαβαίνουν; φυσικά και το καταλαβαίνουν απλά δεν θέλουν να κάνουν κάτι για αυτό. τώρα εάν καταφέρεις να πας σινεμά με παιδιά και καταφέρεις να μην πάρεις ποπ κορν θα σου δώσω συγχαρητήρια. τώρα για αυτό που λες για τα παπούτσια, απλά θα ήθελα να σου πω πως πολύ μεγάλη πλειοψηφία αγοράζει (έστω κάποιοι εν αγνοία τους) μαιμου προιόντα αφού δεν μπορεί να πάρει τα calvin. και ειδικά στο εξωτερικό κυκλοφορούν φοβερά κομμάτια που δεν μπορείς να τα ξεχωρίσεις από τα πραγματικά. δεν είναι τυχαίο που σε όλες τις μεγάλες πόλεις, Ρώμη, Παρίσι, Βαρκελώνη κτλ υπάρχουν κινέζικες αγορές. τι πουλάνε αυτοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καταπολέμηση της πειρατείας δεν επιφέρει έσοδα στις εταιρείες, δοκιμασμένο... 

 

Εδω κ 4 χρόνια μένω στην Γερμανία που τα τορρεντ τα κυνηγάνε κ έρχονται μηνύσεις αβέρτα, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να κατεβάσω ταινίες, τραγούδια και games υπο τον φοβο της γκεστάπο.

 

Στην Ελλάδα κατέβαζα αβέρτα, οτι έβλεπα στα τορρεντς και τα δοκίμαζα, ετσι για τον χαβαλε.

 

Τωρα που δεν κατεβάζω, δεν ξοδευω ουτε 1 ευρω περισσοτερο αποτι ξοδευα ... Απλα δεν βλεπω/παίζω καθε μ@λ@κι@ που κυκλοφορεί ... Οτι αξιζει το αγόραζα και θα το αγοράζω (πχ witcher, gta κτλ)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα στο athinorama μια που δεν μένω Αθήνα πλέον και λέω μήπως έχουν ξεφύγει οι τιμές στα 2 χρόνια απούσιας μου εκεί.

Και βλέπω τιμές που ξεκινούν απο΄7 ευρώ και από 5 για παιδιά, μέρες με φθηνότερο εισιτήριο ή μέρες όπου στην τιμή του ενός μπαίνουν 2 άτομα κ.α. με 28 ευρώ η τετραμελής οικογένεια άνετα παρακολουθεί μια ταινία ενώ μπορεί να την παρακολουθήσει και φθηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα στο athinorama μια που δεν μένω Αθήνα πλέον και λέω μήπως έχουν ξεφύγει οι τιμές στα 2 χρόνια απούσιας μου εκεί.

Και βλέπω τιμές που ξεκινούν απο΄7 ευρώ και από 5 για παιδιά, μέρες με φθηνότερο εισιτήριο ή μέρες όπου στην τιμή του ενός μπαίνουν 2 άτομα κ.α. με 28 ευρώ η τετραμελής οικογένεια άνετα παρακολουθεί μια ταινία ενώ μπορεί να την παρακολουθήσει και φθηνότερα.

 

Το athinorama σου καλα τα λεει φιλε, αλλα κρατησε το γεγονος πως Παρασκευη-Κυριακη η ταριφα "Ξεκιναει" απο 8 ευρω (για παλιες προβολες ταινιων - για καινουριες υπολογιζε 1.5-2 ευρω πανω στην καλυτερη), και παιδια που βρισκονται προεφηβικη/εφηβικη ηλικια πληρωνουν κανονικα εισητηριο σαν των μεγαλων. Κατσε και υπολογισε σε ενα μισθο 700 ευρω το μηνα την πολυτελεια να σκασεις ενα 40αρι για να δει η οικογενεια μια καινουρια ταινια ενα Σαββατοβραδο (για μονο μια φορα τον μηνα και χωρις τα διαφορα εξτρα που αν εχεις παιδια δεν τα γλυτωνεις) και οποια αλλη αφελεια εχεις να μου πεις θα την ακουσω ευχαριστως. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις καινούριες ταινίες ότι είναι ακριβότερες πρώτη φορά το ακούω... Θέλεις να μου πεις αίθουσες που το κάνουν; Εκτός αν εννοείς το 3d.

Βρίσκεις και αίθουσες με 7-7,5 ευρώ τώρα εσύ θέλεις συγκεκριμένες ταινίες, συγκεκριμένες μέρες αιχμής και πάει λέγοντας. Έχεις δίκιο φυσικά ότι μια τέτοια έξοδος μπορεί να κοστίσει και 60 και 70 ευρώ. Αλλά αυτό δεν αναιρεί την δυνατότητα σου να βγεις και να δεις μια ταινία με την οικογένεια σου ακόμα και με 20 ευρώ τολμώ να πω.

Θα σε παρακαλέσω επίσης να είσαι πιο προσεκτικός στους ισχυρισμούς σου, μιλάω ευγενικά και δεν καταλαβαίνω τον λόγο που είσαι επιθετικός, Τα επιχειρήματα σου όλα να τα ακούσω ευχαρίστως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το athinorama σου καλα τα λεει φιλε, αλλα κρατησε το γεγονος πως Παρασκευη-Κυριακη η ταριφα "Ξεκιναει" απο 8 ευρω (για παλιες προβολες ταινιων - για καινουριες υπολογιζε 1.5-2 ευρω πανω στην καλυτερη)

 

Αυτό μήπως μπορείς να το στηρίξεις με κάποιο λινκ ή τιμολογείς απο το μυαλό σου?

 

Να μιλήσουμε με link λοιπόν.

 

Εδώ http://www.athinorama.gr/cinema/hall.aspx?id=1000108

 

7 ευρώ απο Δευτέρα έως Πέμπτη 8 για ΠΣΚ (δεν αναφέρει κάπου οτι μιλάμε για παλιές ταινίες - μια χαρά ισχύουν και για τις καινούριες).

 

και εδώ http://www.villagecinemas.gr/el/info/eisitiria/

 

αναφέρει τα 7,5 ευρώ (αν θες 3d θα πληρώσεις παραπάνω - λογικό).

 

Άρα δεν τα λέει μόνο το αθηνόραμα, τα λένε και επισήμως τα εκάστοτε σινεμά.

 

Καλοκαιρινά και συνοικιακά παίζει και να βρεις φθηνότερα.

 

Δηλαδή ένα απλο search στο internet αρκεί για κάποιον για να διαπιστώσει οτι λες αρλούμπες (8 ευρώ για παλιές ταινίες) - εξού και το πρόβλημα αντίληψης που αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμά μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μιλήσουμε με link λοιπόν.

 

Εδώ http://www.athinorama.gr/cinema/hall.aspx?id=1000108

 

7 ευρώ απο Δευτέρα έως Πέμπτη 8 για ΠΣΚ (δεν αναφέρει κάπου οτι μιλάμε για παλιές ταινίες - μια χαρά ισχύουν και για τις καινούριες).

 

 

Και όπως μπορούμε να δούμε λέει και: "Οικογ. εισιτ., παιδ. (άνω των 3 ατόμων) & άνεργοι € 5,00 (για 3D επιπλέον € 1,50)" οπότε 20 ευρώ η τετραμελής οικογένεια ή και 26 αν μιλάμε για 3d δεν το λες και απαγορευτικό το κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όπως μπορούμε να δούμε λέει και: "Οικογ. εισιτ., παιδ. (άνω των 3 ατόμων) & άνεργοι € 5,00 (για 3D επιπλέον € 1,50)" οπότε 20 ευρώ η τετραμελής οικογένεια ή και 26 αν μιλάμε για 3d δεν το λες και απαγορευτικό το κόστος.

 

Βλεπεις πως δεν ξερεις να διαβαζεις? Οικογενειακα εισητηρια παιδιων (που ΔΕΝ πιανονται αν ειναι σε προεφηβικη η εφηβικη ηλικια - γιατι δεν διαβασες προφανως τι εγραψα παραπανω). Πηγαινε με 4 ατομα να δεις ταινια με 20 ευρω και εγω θα σου τα κανω δωρο.

 

Να διαβαζουμε λιγο πριν αναρτουμε κατι ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμολογω με την τσεπη μου και με το οτι δεν ειμαι πιτσιρικας σαν την παρτη σου χωρις παιδια, να καθομαι να ψαχνω στο google τις χαμηλοτερες πλαφον τιμες για να δικαιολογησεις την αποψη σου.

 

Ίσα, ίσα αφού για σένα είναι υψηλότερο το κόστος (λόγω ατόμων) θα έπρεπε να κοιτάζεις που μπορείς να βρεις τις καλύτερες τιμές.

Πες μας περιοχή που μένεις να συζητήσουμε για τις τιμές εκεί.

 

Βλεπεις πως δεν ξερεις να διαβαζεις? Οικογενειακα εισητηρια παιδιων (που ΔΕΝ πιανονται αν ειναι σε προεφηβικη η εφηβικη ηλικια - γιατι δεν διαβασες προφανως τι εγραψα παραπανω). Πηγαινε με 4 ατομα να δεις ταινια με 20 ευρω και εγω θα σου τα κανω δωρο.

 

Να διαβαζουμε λιγο πριν αναρτουμε κατι ετσι?

 

Λυπάμαι αλλά ξέρω να διαβάζω, είναι οικογενειακά εισιτήρια. , (κόμμα, το σημειό στίξης) παιδικά, ας μας το επιβεβαιώσει και κάποιος φίλος που το έχει χρησιμοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...