Προς το περιεχόμενο

Μεγαλο προβλημα με ΔΕΗ


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρθε χθες στην μανα μου εκτακτος λογαριασμος ΔΕΗ 1.300 ευρω.Ποτε δεν αφηναμε να μαζευτουν λογαριασμοι, συνεπεστατοι παρα την κριση.Περιττο να σας πω οτι επαθε πλακα και δεν μπορουσε να κοιμηθει.Απο οτι της ειπαν προκειται για ρευματοκλοπη, αυριο θα παει ΔΕΔΗΕ.

 

Πριν 2 μηνες περιπου ειχε ερθει συνεργειο και ειχε αφαιρεσει 3 ρολογια της ΔΕΗ (2+ το κοινοχρηστο) για ρευματοκλοπη και τα στειλαν στην Πατρα για ελεγχο.Στην μανα μου που ηταν παρουσα της ειπαν οτι το δικο της δεν ειχε θεμα και δεν το αφαιρεσαν.Χθες πηγα απο το σπιτι και οντως 3 ρολογια ηταν καινουργια και της μανας μου αθικτο.

 

Δεν εχει νοημα να συζηταμε αν η (πιθανοτατη) ρευματοκλοπη ηταν εν γνωσει της μανας μου που νοικιαζει τον χωρο, θεωρηστε δεδομενο οτι δεν ειχε ιδεα.

 

Της ειπα αυριο που θα παει να δει τον προισταμενο να τον ρωτησει αν ειναι οντως ρευματοκλοπη γιατι δεν αφαιρεσαν και το δικο της ρολοι και αν δεν βρει ακρη να ενημερωσει τον ιδιοκτητη οτι δεν θα πληρωσει ενοικια για 4 μηνες (ασχετο αλλα 20 χρονια συνεπεστατοι και εδω).

 

Φανταζομαι οτι συντομα στους επομενους λογαριασμους θα ρθουν οι καμπανες και για τους αλλους ενοικους.

 

Ο λογαριασμος ειναι στο ονομα του πατερα μου που πεθανε πριν 2 χρονια αν εχει σημασια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ρευματοκλοπη με την αλλαγή μετρητών δεν κατάλαβα που κολλάει, και αν υπήρχε ρευματοκλοπη που αφορούσε τους μετρητές και οχι παράλληλη σύνδεση οι ενδείξεις θα ήταν μικρότερες. όχι μεγαλύτερες (αυτό σημαίνει ρευματοκλοπη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα τι εννοεις ισως να μην ημουν σαφης.

 

4 ρολογια στην πολυκατοκια, 1 απο αυτα της μανας μου και ενα κοινοχρηστο.Το συνεργειο πριν μερικους μηνες αφαιρεσε τα 3 και αφησε της μανας μου, χθες που πηγα ειδα οτι των αλλω ειχε ουσιαστικα αρχισει η καταγραφη απο το 0, της μανας μου ηταν πολυ μεγαλυτερο το νουμερο, λογικο, μιλαμε για ρολοι δεκαετιων.

 

Δεν κοιταξα λογαριασμους για να δω αν οντως απο το 2013 εχει μειωθει δραματικα η καταναλωση αν και ειναι λογικο γιατι απο κει που μασταν 4 ατομα στο σπιτι τωρα ειναι μονο ενα ατομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατριώτη, έχει γίνει χαμός με αυτό το θέμα. Από ότι έχω μάθει έχουν πάρει χιλιάδες ρολόγια και συνεχίζουν από ότι φαίνεται.

 

Σε εμάς το πήραν από ένα σπίτι που νοικιάζουμε, γιατί λέει είχε παραβιαστεί η σφραγίδα. Εμείς δε μένουμε στην ίδια πόλη και δεν είχαμε ιδέα, αλλά δεν τους έχω για να κάναν λαμογιά οι ένοικοι. Στην αρχή μας είπαν ότι θα σταλεί στην Πάτρα για έλεγχο και θα μας απαντήσουν μετά από αρκετούς μήνες αν όντως υπήρχε ρευματοκλοπή, αλλά μετά από λίγες μέρες μας ήρθε χαρτί ότι προκύπτει ρευματοκλοπή από "αδικαιολόγητη" πτώση της κατανάλωσης τάδε κιλοβατώρες.

 

Η φάση είναι ότι η υποτιθέμενη ρευματοκλοπή αντιστοιχεί σε διάστημα 3 χρόνων!!!, δηλαδή από τη στιγμή που έφυγαν οι προηγούμενοι ένοικοι, τετραμελής οικογένεια, έμεινε 2 μήνες ξενοίκιαστο και πλέον μένει μόνο ένα άτομο τα τελευταία 2 χρόνια και κάτι μήνες. Η δε "πτώση της κατανάλωσης" είναι περί τα 20 ευρώ το δίμηνο, αλλά προφανώς στα 3 χρόνια γίνεται ένα σεβαστό ποσό κοντά στα 700 ευρώ, χωρίς πρόστιμα, προσαυξήσεις και χαράτσια, συν φυσικά 300 ευρώ για τον κόπο της ιδιωτικής εταιρίας που ξήλωσε το ρολόι.

 

Γενικά, πολύ τραγική η κατάσταση. Μαλακία βέβαια που έχουμε το ρεύμα στο όνομά μας και ευθύνη μας, αλλά και η ΔΕΔΔΗΕ πρέπει να έχει καλύτερες δικλείδες ασφαλείας. Το συγκεκριμένο ρολόι βρίσκεται κυριολεκτικά στο δρόμο. Που ξέρω εγώ ποιος και πότε και αν έκοψε μια σφραγιδούλα. Επίσης ο υπάλληλος της ιδιωτικής εταιρίας που ξήλωσε το ρολόι, 3 χρόνια που ερχόταν κάθε 2 μήνες να ελέγξει το μετρητή, δεν είχε δει ότι έλειπε η σφραγίδα;

 

Και τέλος από ότι μάθαμε παίζει και πρόστιμο 300 με 1000 ευρώ. Στην προσπάθεια να βρούμε άκρη με τη ΔΕΔΗΕ κιόλας, όταν πήγαμε να δικαιολογήσουμε την πτώση στο ρεύμα βάσει της αλλαγής των ενοικιαστών, μας είπαν αυτά να τα πούμε στο δικαστήριο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγω δεν εχω καταλάβει ποιο ειναι τελικα το πρόβλημα, σε κατηγορούν για ρευματοκλοπη ή ειναι θεμα απλης καταναλωσης, γιατι ανακατεύεις τους αλλους που άλλαξαν μετρητες τι σε νοιάζει εσενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξαν μετρητες γιατι υπηρχαν ενδειξεις ρευματοκλοπης, μετα απο δυο μηνες μας ερχεται προστιμο 1300 ευρω.δεν εχει σχεση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τα 1300 είναι πρόστιμο και όχι κατανάλωση?

Μάλλον είναι χρέωση για έξτρα κιλοβατώρες, που υποτίθεται ότι προέρχονται από ρευματοκλοπή. Δηλαδή λένε το 2014 έκαψες 10.000 kwh, το 2015 έκαψες 9.000 kwh, άρα προκύπτει ότι το 2015 έκλεψες 1.000 kwh, τις οποίες σου χρεώνω με έκτακτο λογαριασμό. Με τον TS βέβαια το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει ένδειξη για ρευματοκλοπή, οπότε είναι τέρμα αυθαίρετο να του ζητάνε να πληρώσει έξτρα 1.000 kwh για υποτιθέμενη ρευματοκλοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4saken το μόνο κακό για μένα προσωπικά είναι οτι θα πρέπει να βάλετε δικηγόρο για να βγάλετε άκρη.

 

Πιθανολογώ οτι κάποιος υπάλληλος μπέρδεψε τους αριθμούς των μετρητών σας στην πολυκατοικία σου κατά την διάρκεια του ελέγχου και αντι να γράψει τον αριθμό του μετρητή των υπόλοιπων ενοίκων έγραψε τον δικό σας.

 

Η ΔΕΗ έχει γίνει μπουρδέλο πάντως, σε εμάς δεν μας έχουν αποστείλει λογαριασμό από τον Φεβρουάριο, αύριο θα πάμε να ρωτήσουμε στα κεντρικά τι συμβαίνει, λογικά θα έχει μαζευτεί καμιά οφειλή 400-600 ευρώ. Σε διαμέρισμα της μάνας μου που νοικιάζαμε όταν έκανε αίτηση διακοπής ρεύματος ο προηγούμενος ενοικιαστής πήγαν και έκοψαν το ρεύμα και μια μέρα ήρθε κάποιος απ' την ΔΕΗ και το επανασύνδεσε, είχα αγχωθεί μήπως έγινε τίποτα, η ΔΕΗ δεν γνώριζε γιατί επανασυνδέθηκε αλλά μας είπε πέρασε υπάλληλος και το ξανασύνδεσε για άγνωστο λόγο.

 

Edit:

 

Τα 1300 ευρώ αντιστοιχούν περίπου σε 8000 - 12000 kWh. Τόσες ζήτημα είναι αν καταναλώνουμε σε 3 έτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είναι χρέωση για έξτρα κιλοβατώρες, που υποτίθεται ότι προέρχονται από ρευματοκλοπή. Δηλαδή λένε το 2014 έκαψες 10.000 kwh, το 2015 έκαψες 9.000 kwh, άρα προκύπτει ότι το 2015 έκλεψες 1.000 kwh, τις οποίες σου χρεώνω με έκτακτο λογαριασμό.

 

Δλδ αν κάποιου του μπήκε το αυγό στον κώλο και αποφάσισε ότι φέτος δεν θα ανοίξει δευτερόλεπτο το air condition γιατι πέρυσι το είχε συνέχεια ανοιχτό, πως θα αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4saken το μόνο κακό για μένα προσωπικά είναι οτι θα πρέπει να βάλετε δικηγόρο για να βγάλετε άκρη.

 

Πιθανολογώ οτι κάποιος υπάλληλος μπέρδεψε τους αριθμούς των μετρητών σας στην πολυκατοικία σου κατά την διάρκεια του ελέγχου και αντι να γράψει τον αριθμό του μετρητή των υπόλοιπων ενοίκων έγραψε τον δικό σας.

 

Η ΔΕΗ έχει γίνει μπουρδέλο πάντως, σε εμάς δεν μας έχουν αποστείλει λογαριασμό από τον Φεβρουάριο, αύριο θα πάμε να ρωτήσουμε στα κεντρικά τι συμβαίνει, λογικά θα έχει μαζευτεί καμιά οφειλή 400-600 ευρώ. Σε διαμέρισμα της μάνας μου που νοικιάζαμε όταν έκανε αίτηση διακοπής ρεύματος ο προηγούμενος ενοικιαστής πήγαν και έκοψαν το ρεύμα και μια μέρα ήρθε κάποιος απ' την ΔΕΗ και το επανασύνδεσε, είχα αγχωθεί μήπως έγινε τίποτα, η ΔΕΗ δεν γνώριζε γιατί επανασυνδέθηκε αλλά μας είπε πέρασε υπάλληλος και το ξανασύνδεσε για άγνωστο λόγο.

 

Edit:

 

Τα 1300 ευρώ αντιστοιχούν περίπου σε 8000 - 12000 kWh. Τόσες ζήτημα είναι αν καταναλώνουμε σε 3 έτη.

Το πιθανότερο αυτό που λες, ότι πιθανόν να μπέρδεψε τους αριθμούς το σαίνι.

 

Στο edit, η μέση ετήσια κατανάλωση ενός νοικοκυριού είναι γύρω στις 11,000 κιλοβατώρες. Το είχα ψάξει για το θέμα που αναφέρω παραπάνω.

Δλδ αν κάποιου του μπήκε το αυγό στον κώλο και αποφάσισε ότι φέτος δεν θα ανοίξει δευτερόλεπτο το air condition γιατι πέρυσι το είχε συνέχεια ανοιχτό, πως θα αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας?

Έλα ντε. Εμείς θα πληρώσουμε 2.000 - 3.000 ευρώ για κιλοβατώρες που "πολύ πιθανόν" ποτέ δεν κάηκαν, αν διαβάσεις το ποστ μου παραπάνω. Μιλάμε για πραγματική παράνοια. Και η μόνη "απόδειξη" της ΔΕΗ είναι ότι το ιδιωτικών συμφερόντων συνεργείο που έκανε τον έλεγχο βρήκε παραβιασμένη την σφραγίδα, χωρίς να είναι κανένας παρόν.

 

Ο TS πιθανόν να το γλιτώσει, εμείς όπως μας ενημέρωσαν από την ΔΕΔΗΕ, με το verdict της ιδιωτικής εταιρίας, θα πρέπει να είμαστε ευγνώμονες αν δεν μας παν σε δικαστήριο.

 

Εν τω μεταξύ, όλα αυτά φαίνεται ότι συμβαίνουν αποκλειστικά σε ένα νησί, γι' αυτό και μπήκα στον κόπο να ποστάρω στο συγκεκριμένο νήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...