Προς το περιεχόμενο

90s Αγαπημένη Περίοδος


ronaldofenomeno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 399
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τηλεκαρτες...Τις μαζευα σαν τρελος, εβγαινα βολτα στα καρτοτηλεφωνα και θυμαμαι την αγωνια αν θα βρω...Καποιες φορες εβρισκα 6-7 και ηταν σαν θυσαυρος.Ακομα θυμαμαι την μυρωδια.

 

Τωρα που το θυμηθηκα υπηρχε ενας 4ψηφιος αριθμος που αν τον επαιρνες απο καρτοτηλεφωνο και το εκλεινες μετα απο μερικα δευτερολεπτα το τηλ χτυπαγε!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι τα walkman ήταν εφεύρεση των 80's δεν αναιρεί το γεγονός ότι ήταν αναπόσπαστο κομμάτι των αναμνήσεων και των παιδιών των 90's.Εμείς δεν είχαμε φορητά CD players ακόμα και ό,τι μουσική ακούγαμε, την ακούγαμε απ'τα walkman.Επιτρέπεται;


b9de74bbc051b9dc517c805e4be7b52f.jpg9f0e5bc1f73ebf5d65bc911003d1b8e0.jpg31e5f59a9caf6fb0459fac3f3bf88fcd.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι τα walkman ήταν εφεύρεση των 80's δεν αναιρεί το γεγονός ότι ήταν αναπόσπαστο κομμάτι των αναμνήσεων και των παιδιών των 90's.Εμείς δεν είχαμε φορητά CD players ακόμα και ό,τι μουσική ακούγαμε, την ακούγαμε απ'τα walkman.Επιτρέπεται;

 

Αυτό που λες χαλάει την ουσία του θέματος. Το Walkman (με κασέτες)* είναι αναπόσπαστο κομμάτι της κουλτούρας των 80s, όχι των 90s, όπως και τα περισσότερα από τα post.

 

* Οι φορητές συσκευές αναπαραγωγής cd ήταν γνωστές (και αρκετά δημοφιλείς) στη δεκαετία του 90 ως discman. To 1995 θεωρούνταν πολύ ωραίο δώρο για νέους ένα discman (τότε μου είχαν πάρει δώρο και το δικό μου). Και αυτές εφευρέθηκαν στα 80s, αλλά εδραιώθηκαν την επόμενη δεκαετία. Ήδη στα μέσα της δεκαετίας οι κασέτες είχαν υποχωρήσει (και στην Ελλάδα). Θυμάμαι ότι το 1994 αν αγόραζες καινούριο άλμπουμ, σκεφτόσουν  να το αγόραζες σε cd, ειδικά ξένη μουσική, αφού ήδη τα περισσότερα κυκλοφορούσαν μόνο σε cd. Και ανάλογη ήταν η διαρρύθμιση των δισκοπωλείων. Σήμερα γουώκμαν ονομάζονται όλες οι φορητές συσκευές με cd (όσες έχουν απομείνει) (πολιτική της Sony αυτό), γι' αυτό υπάρχει μια σύγχυση.

 

 

Επειδή λόγω ηλικίας γνωρίσαμε κάτι με χρονοκαθυστέρηση δεν αλλάζει κάτι.

Και εγώ έβλεπα το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι από επαναλήψεις στην ΕΤ2 τη δεκαετία του 90, κάθε απόγευμα στις 7, τι σημαίνει αυτό, ότι η σειρά αυτή έχει σχεση με τα 90s, έλεος ρε παιδιά! Άλλο το θέμα αν η επιρροή της στιγμάτισε τη δεκαετία. Ακόμα και στην Ελλάδα, πολύ μεγαλύτερη επιρροή είχε η σειρά αυτή το 80.

post-191842-0-01604900-1471771959_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες χαλάει την ουσία του θέματος. Το Walkman (με κασέτες)* είναι αναπόσπαστο κομμάτι της κουλτούρας των 80s, όχι των 90s, όπως και τα περισσότερα από τα post.

 

* Οι φορητές συσκευές αναπαραγωγής cd ήταν γνωστές (και αρκετά δημοφιλείς) στη δεκαετία του 90 ως discman. To 1995 θεωρούνταν πολύ ωραίο δώρο για νέους ένα discman (τότε μου είχαν πάρει δώρο και το δικό μου). Και αυτές εφευρέθηκαν στα 80s, αλλά εδραιώθηκαν την επόμενη δεκαετία. Ήδη στα μέσα της δεκαετίας οι κασέτες είχαν υποχωρήσει (και στην Ελλάδα). Θυμάμαι ότι το 1994 αν αγόραζες καινούριο άλμπουμ, σκεφτόσουν  να το αγόραζες σε cd, ειδικά ξένη μουσική, αφού ήδη τα περισσότερα κυκλοφορούσαν μόνο σε cd. Και ανάλογη ήταν η διαρρύθμιση των δισκοπωλείων. Σήμερα γουώκμαν ονομάζονται όλες οι φορητές συσκευές με cd (όσες έχουν απομείνει) (πολιτική της Sony αυτό), γι' αυτό υπάρχει μια σύγχυση.

 

 

Επειδή λόγω ηλικίας γνωρίσαμε κάτι με χρονοκαθυστέρηση δεν αλλάζει κάτι.

Και εγώ έβλεπα το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι από επαναλήψεις στην ΕΤ2 τη δεκαετία του 90, κάθε απόγευμα στις 7, τι σημαίνει αυτό, ότι η σειρά αυτή έχει σχεση με τα 90s, έλεος ρε παιδιά! Άλλο το θέμα αν η επιρροή της στιγμάτισε τη δεκαετία. Ακόμα και στην Ελλάδα, πολύ μεγαλύτερη επιρροή είχε η σειρά αυτή το 80.

Και τί μας νοιάζει τί επιρροή είχε το 80, εμείς λέμε εδώ τί θυμόμαστε απ'τη δεκαετία που μεγαλώσαμε.Αν θες την ιστορία των πραγμάτων υπάρχει η wiki.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τί μας νοιάζει τί επιρροή είχε το 80, εμείς λέμε εδώ τί θυμόμαστε απ'τη δεκαετία που μεγαλώσαμε.Αν θες την ιστορία των πραγμάτων υπάρχει η wiki.

Ξανασκέψου αυτό που είπες. Επειδή εσύ μπορεί να ανακάλυψες κάτι με χρονοκαθυστέρηση ή στη δύση του, δεν σημαίνει ότι το ίδιο έκανε και η πλειονότητα των παιδιών που μεγαλώσαμε/μεγάλωσαν στα 90s. Για να μην πούμε ότι δεν μας ενδιαφέρουν μόνο τα παιδιά, που είναι ξεχωριστό target group, αλλά γενικά ο κόσμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι είχαν τα 90s??? one word: GAMING, περάσαμε από τα 8 στα 16 μετά στα 32 και στα 64 και τέλος στα 128 bit (Dreamcast) γατάκια των 80s :P

απο το NES στο PS, Game Gear, Sega Saturn και Dreamcast! Νομίζω και το Nintendo 64 τέλη 90's είχε βγεί! Όλα τα λεφτά ήταν κάτι μούφες ηλεκτρονικά (Family Game τα λέγαμε εμείς στο σχολείο) που είχε πολύ παλιά παιχνίδια του ΝΕS, κάπου μετά τα μέσα της δεκαετίας του 90

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τι είχαν τα 90s??? one word: GAMING, περάσαμε από τα 8 στα 16 μετά στα 32 και στα 64 και τέλος στα 128 bit (Dreamcast) γατάκια των 80s :P

 

Αν δεν έχεις παίξει τα 80's ότι shoot-em-up, beat-em-up και ότι άλλη καμμενιά υπήρχε στα coin-op "ταίζοντας" τα όλη την ώρα με τάληρα, 10ρικα, 20ρικα, πετονιά ή whatever ή αν δεν έχεις λιώσει το pacman ή tomahawk joystick βγάζοντας κάλους στα μάτια (λίγο πριν την τύφλωση :P) μπροστά στην amiga (με commodore οθόνη εννοείται) ή αν δεν έβαζες την κασέτα (στα mid-80's) που περίμενες ακόμα και 40 λεπτά για να παίξεις, και μετά του άλλαζες τα φώτα, τότε δεν ξέρεις τι σημαίνει GAMING :P

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο κάψιμο ήταν και τα ηλεκτρονικά της Tiger που ανέβασε ο φίλος λιγο πιο πάνω... είχαν σχεδόν κάθε trendy ταινία-event σαν παιχνίδι!

 

και εγω ειχα φαει κολλημα , ειχα ΜΚ, Golden Axe, Street Fighter και ενα αλλο με ραλακια.

A επισης θυμηθικα ενα αυτοκινητακι με τιμονι ηλεκτρονικο και απο την αμερικη μου ειχε φερει ο θειος μου ενα disney home theater,  ειχε μια κασετα με 2 ιστοριες και ενα θεατρο σκιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που διαβάζω ανάλογα thread και διαπιστώνω οτι έχω κάνει/δει/χρησιμοποιήσει το 99% αυτών που ποστάρονται, καταλαβαίνω οτι έχω γεράσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σκέφτομαι τα 90s δεν γίνεται να μην σκεφτώ και μερικά απ'τα αγαπημένα μου PC games που έπαιζα τότε [και ήταν ο λόγος που δεν ήθελα φυσικά να βγω έξω να παίξω με τα άλλα παιδάκια]:

 

1) Myst: Riven

2) Grim Fandango

3) Resident Evil 2

4) Monkey Island 2

5) Age of Empires 2

6) The Settlers

7) Colin McRae Rally

8) Fifa '96

...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...