Προς το περιεχόμενο

90s Αγαπημένη Περίοδος


ronaldofenomeno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως θυμάται κανείς να μου πεί τιμές σε δρχ. των κονσολών που μεσουρανούσαν αρχές '90ς (91-95) για να μπορώ να συγκρίνω με το σήμερα. Θυμάμαι όλους τους γονείς να τρελαίνονται στο άκουσμα των τιμών από τους πωλητές στα πολυκαταστήματα. 

Game boy
NES
SNES
 

Game Gear
Master System
Mega Drive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκριτικά με σήμερα , οι τιμές τότε ήταν υπερβολικά μεγάλες γενικότερα στα ηλεκτρονικά.Για κονσόλες δεν γνωρίζω τιμές γιατί δεν είχα πάρει ποτέ αλλά μπορώ να σου πω σε PC οτι έτσουζαν.Ένδεικτικά , είχα πληρώσει για εξωτερικό σκληρό δίσκο των....20ΜΒ (ναι megabyte καλά διάβασες...) 100.000δρχ δηλαδή κάπου σημερινά 300€.

Από την άλλη όμως με 5.000δρχ πήγαιναν οι γονείς μου στη λαϊκή και έρχονταν κρατώντας από 2 τσάντες γεμάτες με πράγματα όταν σήμερα με 15€ (τόσο είναι περίπου οι 5000δρχ) ούτε απέξω από περίπτερο δεν περνάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Hnepes said:

Μήπως θυμάται κανείς να μου πεί τιμές σε δρχ. των κονσολών που μεσουρανούσαν αρχές '90ς (91-95) για να μπορώ να συγκρίνω με το σήμερα. Θυμάμαι όλους τους γονείς να τρελαίνονται στο άκουσμα των τιμών από τους πωλητές στα πολυκαταστήματα. 

Game boy
NES
SNES
 

Game Gear
Master System
Mega Drive

μερικές από GamePro του 95 (source)

Game boy: κοντά στις 20.000 αν δεν με απατά η μνήμη μου
NES: -
SNES: 39.000

Game Gear: 30.000
Master System: 15.000
Mega Drive: 35.000

 

Edit: Θυμάμαι τα πρώτα PSX όντως κάνανε κοντά στις 400.000, μιλάμε για τρελό ποσο για κονσόλα. Μετά έπεσε η τιμή στα ~120.000 και τελικά το 97-98 γύρω στα 60.000.

Επεξ/σία από Sugizo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, χρήσιμο το άρθρο που μας έστειλες.

Με μια πρώτη σκέψη δεν μου 'ρχεται να θεωρήσω τις 35.000 και 39.000 πολύ «βαρύ» ποσό για τις premium κονσόλες ώστε να προτιμώνται τα πιό light Master System και NES, αλλά δεν έχω καθόλου εικόνα της αξίας τους το 1992.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, Hnepes said:

Ευχαριστώ, χρήσιμο το άρθρο που μας έστειλες.

Με μια πρώτη σκέψη δεν μου 'ρχεται να θεωρήσω τις 35.000 και 39.000 πολύ «βαρύ» ποσό για τις premium κονσόλες ώστε να προτιμώνται τα πιό light Master System και NES, αλλά δεν έχω καθόλου εικόνα της αξίας τους το 1992.

"Βασικός µισθός από 1 Ιανουαρίου 1994 δρχ. 103.497 και από 1 Ιουλίου 1994 δρχ. 110.225." (πηγή)

Από τις παραπάνω κονσόλες, καμια δεν θεωρούνταν premium το 95, premium ήταν τα Saturn και PSX τα οποια ήταν ακριβούτσικα ;)

Επεξ/σία από Sugizo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Hnepes είπε

Μήπως θυμάται κανείς να μου πεί τιμές σε δρχ. των κονσολών που μεσουρανούσαν αρχές '90ς (91-95) για να μπορώ να συγκρίνω με το σήμερα. Θυμάμαι όλους τους γονείς να τρελαίνονται στο άκουσμα των τιμών από τους πωλητές στα πολυκαταστήματα. 

Game boy

Game boy pocket ειχα αγορασει οταν ειχε βγει αν θυμαμαι καλα καπου κοντα στα 30 χιλιαρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης, κασέτες game boy pocket, δηλαδή ασπρόμαυρες, πριν το color, τις θυμάμαι στο jumbo στον Φάρο Ψυχικού, (ω ναι, τότε είχε Jumbo εκεί), 12 χιλιάδες δραχμές. Αρχές 00s.

Είχε και μία ωραία προθήκη, με τζαμαρία και έβλεπες όλες τις κασέτες μέσα, ερχόταν ο υπάλληλος και άνοιγε το λουκετάκι της τζαμαρίας να σου δώσει αυτή που ήθελες. 

Επεξ/σία από Rebelos2018
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2024 στις 7:12 ΜΜ, 4saken είπε

Ειχε κανεις ποδηλατο με φρενα κοντρα?Καθε 15 μερες ηθελα καινουργια λαστιχα....🤪

Παρον και εγω με velamos ποδηλατο  κοντρα φρενα 😍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...