Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση σπιτιού


fotodv7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Βασικά η τριετία δεσμεύει αμφότερους(και μισθωτή και εκμισθωτή) για 3 χρόνια.

 

 

 

Δεν ειμαι τοσο σιγουρος για αυτο. Νομιζω οτι δεσμευει μονο τον ιδιοκτήτη που δε μπορει να διωξει τον ενοικιαστη για 1 χρονο ακομα. Ο ενοικιαστης αν έχει υπογράψει για διετία φεύγει.

 

Ισως κάποιος δικηγορος να μας το ξεκαθάριζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ειμαι τοσο σιγουρος για αυτο. Νομιζω οτι δεσμευει μονο τον ιδιοκτήτη που δε μπορει να διωξει τον ενοικιαστη για 1 χρονο ακομα. Ο ενοικιαστης αν έχει υπογράψει για διετία φεύγει.

 

Ισως κάποιος δικηγορος να μας το ξεκαθάριζε.

Λοιπον, μιλησα με δικηγορο απο νομικη προστασια, μου ειπε τα εξης:

 

1. Η δηλωση στο taxis ειναι για φορολογικους σκοπους και μονο (ειναι "δηλωση μισθωσης", οχι "συμφωνητικο μισθωσης"). Ο περισσοτερος κοσμος εχει καταλαβει λανθασμενα οτι καταργειται το συμφωνητικο. ΔΕΝ ισχυει αυτο. Ωστοσο,εισαι καλυμμενος αν το εχεις μονο ηλεκτρονικα σε περιπτωση εξωσης, η ελαχιστη διαρκεια μισθωσης εξακολουθει να ειναι 3 ετη.

2. Σε καθε μισθωση, η τροποποιηση μισθωσης πρεπει να γινεται ιδιωτικο συμφωνητικο, με οποιους επιπλεον ορους ορισουν οι δυο πλευρες και να το υπογραφουν και οι 2. Δεν απαιτειται πλεον επικυρωση στην εφορια.

3. Κατοπιν του συμφωνητικου πρεπει να γινεται δηλωση στο taxis και επισυναψη του συμφωνητικου. Αφου γινει αποδοχη, το εκτυπωνουμε και το επισυναπτουμε με το χειρογραφο και ειμαστε κομπλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι τοσο σιγουρος για αυτο. Νομιζω οτι δεσμευει μονο τον ιδιοκτήτη που δε μπορει να διωξει τον ενοικιαστη για 1 χρονο ακομα. Ο ενοικιαστης αν έχει υπογράψει για διετία φεύγει.

 

Ισως κάποιος δικηγορος να μας το ξεκαθάριζε.

 

Με τα "δεν είμαι σίγουρος" και τα "νομίζω" δεν βγαίνει άκρη. Σου παραθέτω τον επίμαχο νόμο, ο οποίος είναι εντελώς ξεκάθαρος:

 

Σύμφωνα με το άρθρο Αρθρο 2 παρ. 1 του ν. Ν 1703/1987: ΡΥΘΜΙΣΗ ΜΙΣΘΩΣΕΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ, όπως αντικαταστάθηκε με την παρ.5 του άρθρου 1 του Ν.2235/1994 η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει τουλάχιστον για τρία (3) έτη, κι αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο.

 

https://www.lawspot.gr/nomika-blogs/evangelos-margaritis/elixe-symvolaio-tis-misthosis-moy-ti-na-kano-meros-misthosi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικηγόρος γνωστός μου που ασχολείται με ενοίκια μου έχει πει ότι η νομοθεσία ανήκει στο ενδοτικό δίκαιο. Δηλαδή αν συμφωνηθεί σε ιδιωτικό συμφωνητικό διάρκεια κάτω των 3 ετών ισχύει το συμβόλαιο. Από την άλλη υπάρχει νομολογία (απόφαση δικαστηρίου Αρ. Πάγ.) όπου δεσμεύεται ο ιδιοκτήτης για 3 χρόνια. Συνεπώς ο χρόνος του συμβολαίου είναι υπέρ του ενοικιαστή καθώς και ένα χρόνο να λέει μπορεί να δεσμεύσει τον ιδιοκτήτη να μείνει για άλλα δύο). Δεν το έχω ψάξει προσωπικά το θέμα.

 

Κάτι άλλο, ας πούμε ότι κάποιος απολύεται ή ότι γίνεται υψηλή περικοπή στο μισθό του. Αν ζητήσει μείωση ενοικίου και δεν τη δεχτεί ο ιδιοκτήτης μπορεί να απαιτήσει δικαστικά τα υπόλοιπα ενοίκια (αν φύγει νωρίτερα από το χρόνο που ορίζει το συμβόλαιο). Αμφιβάλλω όμως αν θα βρεθεί κάποια δικαστική έδρα στην Ελλάδα που να δικαιώσει τον ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δικηγόρος γνωστός μου που ασχολείται με ενοίκια μου έχει πει ότι η νομοθεσία ανήκει στο ενδοτικό δίκαιο. Δηλαδή αν συμφωνηθεί σε ιδιωτικό συμφωνητικό διάρκεια κάτω των 3 ετών ισχύει το συμβόλαιο. Από την άλλη υπάρχει νομολογία (απόφαση δικαστηρίου Αρ. Πάγ.) όπου δεσμεύεται ο ιδιοκτήτης για 3 χρόνια. Συνεπώς ο χρόνος του συμβολαίου είναι υπέρ του ενοικιαστή καθώς και ένα χρόνο να λέει μπορεί να δεσμεύσει τον ιδιοκτήτη να μείνει για άλλα δύο). Δεν το έχω ψάξει προσωπικά το θέμα.

 

[...]

 

 

Με όλο το σεβασμό, αυτά που διαβάζω ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας.

Ελπίζω να μην τα ισχυρίζεται άνθρωπος που ασχολείται στην πράξη με τη νομική επιστήμη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το να ισχυουν τα 3 χρονια προς οφελος του ιδιοκτητη ειναι τελειως παραλογο. Μονο να σκεφτουμε στρατιωτικους, λιμενικους, αναπληρωτες, μεταναστες κλπ, δεν θα ειχαν σπιτι να μεινουν νομιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, αν έχουν υπογράψει 2ετές συμβόλαιο και ο ενοικιαστής φύγει κανονικά στο τέλος του 2ου έτους, ο ιδιοκτήτης μπορεί να απαιτήσει τα μισθώματα του 3ου έτους... και να τα κερδίσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το να ισχυουν τα 3 χρονια προς οφελος του ιδιοκτητη ειναι τελειως παραλογο. Μονο να σκεφτουμε στρατιωτικους, λιμενικους, αναπληρωτες, μεταναστες κλπ, δεν θα ειχαν σπιτι να μεινουν νομιμα.

 

Γιατί, είχες την εντύπωση πως όλοι οι νόμοι είναι λογικοί? Άσε που εγώ προσωπικά λογικό βρίσκω λογικό το να δεσμεύονται και οι δύο, αν δεσμευόταν μόνο ο ένας θα ήταν άδικο.

 

Για τους δημόσιους υπαλλήλους που παίρνουν μετάθεση πάντως υπάρχει πρόβλεψη, μπορούν να σπάσουν μονομερώς το συμβόλαιο.

Δηλαδή, αν έχουν υπογράψει 2ετές συμβόλαιο και ο ενοικιαστής φύγει κανονικά στο τέλος του 2ου έτους, ο ιδιοκτήτης μπορεί να απαιτήσει τα μισθώματα του 3ου έτους... και να τα κερδίσει;

 

Ακριβώς. Όπως ακριβώς και ένας μεσίτης μπορεί να απαιτήσει δικαστικά την (συμφωνημένη) αμοιβή του και να την κερδίσει, άλλο που μερικές φορές είναι ασύμφορο να το κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Όπως ακριβώς και ένας μεσίτης μπορεί να απαιτήσει δικαστικά την (συμφωνημένη) αμοιβή του και να την κερδίσει, άλλο που μερικές φορές είναι ασύμφορο να το κάνει.

Βέβαια, στην περίπτωσή μας ο ενοικιαστής τήρησε τα συμφωνηθέντα. 2 έτη είχαν υπογράψει αυτός και ο ιδιοκτήτης, 2 χρόνια έμεινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω σκοπό να ενοικιάσω το διαμέρισμά μου, αλλά υπάρχουν οι 2 φοβίες:

πόσο συνεπής θα είναι ο ένοικος στις πληρωμές ;

θα προσέχει τα έπιπλα και τις εσώπορτες η θα τα βρω αχταρμά και τους τοίχους διαλυμένους ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, στην περίπτωσή μας ο ενοικιαστής τήρησε τα συμφωνηθέντα. 2 έτη είχαν υπογράψει αυτός και ο ιδιοκτήτης, 2 χρόνια έμεινε.

 

Το πρόβλημα στο σκεπτικό σου είναι ότι λογαριάζεις χωρίς τον ξενοδόχο(χωρίς να λαμβάνεις υπόψιν τον νόμο δηλαδή, ο οποίος υπερισχύει έναντι των ιδιωτικών συμφωνητικών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω σκοπό να ενοικιάσω το διαμέρισμά μου, αλλά υπάρχουν οι 2 φοβίες:

πόσο συνεπής θα είναι ο ένοικος στις πληρωμές ;

θα προσέχει τα έπιπλα και τις εσώπορτες η θα τα βρω αχταρμά και τους τοίχους διαλυμένους ;

Ρίσκο είναι. Ή βρες κάποιον συστημένο ή γνωστό ή πήγαινε με τη διαίσθηση :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω σκοπό να ενοικιάσω το διαμέρισμά μου, αλλά υπάρχουν οι 2 φοβίες:

πόσο συνεπής θα είναι ο ένοικος στις πληρωμές ;

θα προσέχει τα έπιπλα και τις εσώπορτες η θα τα βρω αχταρμά και τους τοίχους διαλυμένους ;

 

Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα από τα δύο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο το λογο υπαρχει θεωρητικα η εγγυηση, για να καλυψει τις τυχον ζημιες.

Αν μεσα αφηνεις και επιπλα και συσκευες μπορεις να ζητησεις παραπανω εγγυηση. Επισης αναφερεται στα συμβολαια οτι ,εχεις και το δικαιωμα να επισκεπτεσαι το διαμερισμα για ελεγχο τυχον ζημιων και ο ενοικιαστής εχει την υποχρεωση την αποκτασταση τους.

Οπωσδηποτε αλλαγή ονοματος ολων των λογαριασμων για να ψάχνεσαι στο μελλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@paredwse

Το έψαξα προσωπικά http://www.areiospagos.gr/nomologia/apofaseis_DISPLAY.asp?cd=E0AHIYcvjapdjIkxvgyJtmze2Aarfl&apof=650_2007

Συμπέρασμα... δύσκολο πράγμα η εμπιστοσύνη. Αλήθεια το "αυθαίρετη εγκατάλειψη" πώς ορίζεται; Αν μείνει ένας άνεργος θα πρέπει να πληρώσει τα ενοίκια 3 ετών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...