Προς το περιεχόμενο

Αγωγή και δικηγόρος


eneta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σου απαντήσω και σε αυτό. :)

 

Έστω ότι ο πελάτης δίνει εντολή στο δικηγόρο να πάρει μία αναβολή σε δίκη όπου ο πελάτης εμπλέκεται.

Όταν ο δικηγόρος κατεβαίνει από το γραφείο του στο δικαστήριο για να εκπροσωπήσει τον πελάτη του, χάνει κατ'ελάχιστο μισή ώρα για το πήγαιν' έλα (για Αθήνα/Θεσσαλονίκη γράφω). Επιπλέον, θα κάτσει μισή - μία - δύο ώρες για να πάρει την αναβολή. Αυτή η ώρα "απασχόλησης" αφιερώνεται στον συγκεκριμένο πελάτη. Ασχέτως της δουλειάς που γίνεται, οι ώρες αυτές πάνε χαμένες και ο δικηγόρος δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο, οφείλει να περιμένει εκεί, στο δικαστήριο, για να αιτηθεί την αναβολή. 

Δεν πρέπει να πληρωθεί αυτή η απασχόληση; Δεν θα ήταν ο δικηγόρος στο γραφείο του ή κάπου αλλού για να κάνει κάποια άλλη δουλειά; 

 

Και αναφέρω μια απλή περίπτωση. Υπάρχουν φορές που ο δικηγόρος πάει για μία υπόθεση στις 09.00 στο δικαστήριο και φεύγει στις 15.00 χωρίς να δικάσει επειδή το δικαστήριο δεν έφτασε μέχρι τη δική του υπόθεση. Εκεί τι πρέπει να χρεώσει; Έχει ή δεν έχει χάσει όλη την ημέρα του; 

 

Αυτά τα ολίγα. :)

Κατανοητό, πλάκα έκανα περισσότερο. Thanks και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω κάτι...Η μη απαγόρευση μιας πραξης στους όρους ενός συμβολαίου σημαίνει ίσως και αποδοχη αυτής ή στα νομικά θεωρείτε πως πρέπει οπωσδήποτε να αναφέρεται η αποδοχή για να είναι έγκυρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω και εγω ενα χαιτζακ. Αν δεν εχεις λεφτα για δικηγορο;

 

Έχω ακούσει κάτι για διορισμό δικηγόρου τζαμπέ από το κράτος μετά από αίτημα πενίας του ενδιαφερόμενου. Λεπτομέριες δεν ξέρω.

 

Πάντως για μένα ο δικηγόρος επιβάλλεται σε οτιδήποτε σχετίζεται ή μεσολαβεί δικαστήριο. Η νομοθεσία στην Ελλάδα είναι τόσο πολύπλοκη που εξαιρετικά δύσκολα μπορεί να τα έχει όλα υπόψην του ένας πολίτης. Εδώ μηχανικοί και δύσκολα τα βγάζουν πέρα με την πολεοδομική νομοθεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να ρωτήσω κάτι...Η μη απαγόρευση μιας πραξης στους όρους ενός συμβολαίου σημαίνει ίσως και αποδοχη αυτής ή στα νομικά θεωρείτε πως πρέπει οπωσδήποτε να αναφέρεται η αποδοχή για να είναι έγκυρο;

 

Δυστυχώς τόσο γενικά δεν μπορώ να απαντήσω σε κάτι. Ίσως αν ρωτούσες ακριβώς αυτό που σε απασχολεί;...

 

Να κανω και εγω ενα χαιτζακ. Αν δεν εχεις λεφτα για δικηγορο;

 

 

Έχω ακούσει κάτι για διορισμό δικηγόρου τζαμπέ από το κράτος μετά από αίτημα πενίας του ενδιαφερόμενου. Λεπτομέριες δεν ξέρω.

 

[...]

 

 

Ακριβώς, το Κράτος διορίζει δικηγόρο σε όσους δεν έχουν χρήματα να πληρώσουν. Λέγεται "νομική βοήθεια".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Ακριβώς, το Κράτος διορίζει δικηγόρο σε όσους δεν έχουν χρήματα να πληρώσουν. Λέγεται "νομική βοήθεια".

 

 

Καλημέρα .Για να αποδειχτεί αυτό νομιζω χρειαζεται μηδενικη φορολογικη δηλωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλημέρα .Για να αποδειχτεί αυτό νομιζω χρειαζεται μηδενικη φορολογικη δηλωση .

 

 

Βεβαίως, χρειάζεται ο αιτών την νομική βοήθεια να προσκομίσει συγκεκριμένα δικαιολογητικά εισοδήματος και η αίτησή του εξετάζεται από δικαστή για να εγκριθεί. 

 

Ο νόμος ορίζει ότι «δικαιούχοι νομικής βοήθειας είναι εκείνοι των οποίων το ετήσιο οικογενειακό εισόδημα δεν υπερβαίνει τα δύο τρίτα των κατώτατων ετήσιων ατομικών αποδοχών που προβλέπει η Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας.»

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τόσο γενικά δεν μπορώ να απαντήσω σε κάτι. Ίσως αν ρωτούσες ακριβώς αυτό που σε απασχολεί;...

 

 

 

 

μου επιτρέπεις να σου στείλω p.m.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ξανανοίγω το θέμα για να ρωτήσω όποιον γνωρίζει σχετικά με τις πληρωμές των δικηγόρων. Η παράσταση σε αγωγή έχει συγκεκριμένο ποσό αμοιβής ή είναι διαπραγματεύσιμη; Γνωρίζει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να γνωρίζω, αν πάρεις τον Μάκη από τα πετράλωνα θα σου χρεώσει 200€, αν πάρεις τον paredwse 1000€ και αν πάρεις αυτούς που βγάζουν από πάνω σου 2 τόνους άσπρη, 1000000€.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανανοίγω το θέμα για να ρωτήσω όποιον γνωρίζει σχετικά με τις πληρωμές των δικηγόρων. Η παράσταση σε αγωγή έχει συγκεκριμένο ποσό αμοιβής ή είναι διαπραγματεύσιμη; Γνωρίζει κάποιος;

 

Νομιζω υπαρχει ελαχιστη αμοβη που καθοριζεται απο το δικηγορικο συλλογο αλλα δεν ειναι δεσμευτικη αν καποιος δικηγορος θελειε παραπανω αμοιβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως θα πρέπει να επισκεφτώ πολλούς δικηγόρους και να διαλέξω ποιός με συμφέρει οικονομικά εκτός από τα υπόλοιπα ( ικανότητες κλπ); Αυτό είναι πολύ αγχωτικό και ψυχοφθόρο χώρια που θα μπορούν να με χρεώνουν επίσκεψη απλά και μόνο για να τους θέσω το πρόβλημά μου;  Άρα πόσες επισκέψεις μπορεί να αντέξει η τσέπη μου..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ξανανοίγω το θέμα για να ρωτήσω όποιον γνωρίζει σχετικά με τις πληρωμές των δικηγόρων. Η παράσταση σε αγωγή έχει συγκεκριμένο ποσό αμοιβής ή είναι διαπραγματεύσιμη; Γνωρίζει κάποιος;

 

 

Νομιζω υπαρχει ελαχιστη αμοβη που καθοριζεται απο το δικηγορικο συλλογο αλλα δεν ειναι δεσμευτικη αν καποιος δικηγορος θελειε παραπανω αμοιβη.

 

 

Υπάρχει όντως ελάχιστη αμοιβή (η οποία καθορίζεται από το νόμο - Κώδικας Δικηγόρων). Από εκεί και πέρα η αμοιβή του κάθε δικηγόρου, όπως και κάθε ελεύθερου επαγγελματία, διαμορφώνεται ελεύθερα. 

 

Σίγουρα το ύψος της αμοιβής θα καθοριστεί από πολλούς παράγοντες: η πολυπλοκότητα ή μη της υπόθεσης, τα νομικά ζητήματα που ανακύπτουν (και που χρειάζονται διερεύνηση), ο χρόνος που θα χρειαστεί να δαπανηθεί και εκτός γραφείου (έρευνες σε δημόσιες υπηρεσίες, σε ιδιώτες κλπ), το πλήθος των ραντεβού που θα γίνουν με τον πελάτη. 

 

Και φυσικά η εμπειρία και οι ικανότητες του κάθε επαγγελματία: διαφορετικά κοστολογεί ο νέος επαγγελματίας, διαφορετικά ο καθηγητής πανεπιστημίου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 διαφορετικά κοστολογεί ο νέος επαγγελματίας, διαφορετικά ο καθηγητής πανεπιστημίου. 

 

Δεν σημανει αναγκαστικα οτι ειναι καλυετρος απο ενα δικηγορο με πολυ μικροτερη εμπειρια αλλα...τσακαλι !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...