Προς το περιεχόμενο

Αγωγή και δικηγόρος


eneta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Δεν σημανει αναγκαστικα οτι ειναι καλυετρος απο ενα δικηγορο με πολυ μικροτερη εμπειρια αλλα...τσακαλι !!!!

 

 

Προφανώς!

Άλλωστε ο νεότερος, πολλές φορές είναι καλύτερα ενημερωμένος από τον "παλιό". Και ιδίως σε θέματα που απαιτείται συνεχής και αδιάλειπτη ενημέρωση (γιατροί, δικηγόροι, μηχανικοί, λογιστές). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εν συνεχεία της ταλαιπωρίας μου θα ήθελα όποιος γνωρίζει και θέλει να μου απαντήσει στο εξής ερώτημα:

Ο δικηγόρος που είχα μέχρι τώρα μου πρότεινε συμβιβασμό ( για αγωγή που αφορά μικροδιαφορές) δηλαδή να πληρώσω την υποτιθέμενη οφειλή μου και με ενημέρωσε πως υποχρεούμαι παράλληλα να πληρώσω και την αμοιβή του δικηγόρου του ενάγοντος ( που αφορά την σύνταξη της αγωγής)!  Επίσης μου ζήτησε και "μαύρα" για τον δικό του κόπο, ένα αρκετά μεγάλο ποσό.

Σε άλλον δικηγόρο που απευθύνθηκα γιατί κάτι δεν μου καθόταν καλά με όλη αυτή την υπόθεση μου απάντησε πως φυσικά και δεν υποχρεούμαι να πληρώσω την δαπάνη για την σύνταξη της αγωγής του ενάγοντος και ότι εφόσον με τον δικό μου δεν έχω έγγραφη ενυπόγραφη συμφωνία αμοιβής δεν υποχρεούμαι να του δώσω το τρελό ποσό που μου ζητάει. Δεν λέω να μην τον πληρώσω αλλά υπάρχει κάποιος τιμοκατάλογος που μπορώ να συμβουλευτώ;

Εχω τρελαθεί να αλλάζω δικηγόρους και ο καθένας να μου λέει διαφορετικά πράγματα.. Πχ. ο πρώτος μου είπε πως στα ειρηνοδικεία δεν δέχονται μάρτυρες ενώ ο άλλος μου είπε πως φυσικά και παρίστανται μάρτυρες!

Βοήθεια παρακαλώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ για το οφτοπικ αλλα με αφορμη το απο οανω ποστ, ιδεα για start up:

 

"trip advisor" για γιατρούς/δικηγορους/μηχανικους

 

Εχω και εγω βρεθει στην θεση να διαλεξω επαγγελματια ρωτωντας ή και τυχαια.

 

Γιατι να μην φτιαχτει σιγα σιγα ενα portfolio με ελεύθερους επαγγελματίες με κριτικές; Απαραιτητη προϋποθέση να εχει snapshot αποδειξης ωστε να μην συκοφαντουν ανταγωνιστες. Φυσικα οπως σε trip advisor να εχει δικαιωμα να απαντησει δημοσια σε κομεντ ο αξιολογημενος επαγγελματίας κλπ κλπ

 

Ας ψηθει καποιος ρε παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, το Κράτος διορίζει δικηγόρο σε όσους δεν έχουν χρήματα να πληρώσουν. Λέγεται "νομική βοήθεια".

 

 

 

Αν καποιος εχει χρηματα αλλα παρολ αυτα δε βαζει δικηγορο τοτε τι γινεται, δεδομενου οτι ο δικηγορος ειναι υποχρεωτικος?

 

Ξανανοίγω το θέμα για να ρωτήσω όποιον γνωρίζει σχετικά με τις πληρωμές των δικηγόρων. Η παράσταση σε αγωγή έχει συγκεκριμένο ποσό αμοιβής ή είναι διαπραγματεύσιμη; Γνωρίζει κάποιος;

 

Θα ελεγα οτι το θεμα δεν ειναι πόσα θα παρει ο δικηγορος αλλα να βρεις καλο δικηγορο :)

Οι περισσοτεροι ειναι ανικανοι ή και ασχετοι.

 

Κανείς εδώ μέσα που να είναι παθών ή γνώστης;;;;

 

Οπως τα λες ειναι, μπορει ο καθενας να σου λεει το κοντο και το μακρυ του... γιαυτο και ειναι ευλογια να εχεις εναν πραγματικα καλο δικηγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα απαντήσω όσο πιο εκλαϊκευμένα μπορώ:

 

Γιατί η αστική δίκη έχει τόσες παραμέτρους και "τρικλοποδιές" που το Κράτος οφείλει να προστατεύει τον αδαή πολίτη ακόμη κι αν αυτός έχει διαβάσει πολύ Λυσία στο σχολείο. Δεν πας απλώς στο δικαστήριο και λες "εεε, δεν χρωστάω" ή "εεε, δεν φταίω εγώ", σε έχουν φάει λάχανο. 

 

Αντίθετα στο ποινικό δικαστήριο, μερικές φορές η υπεράσπιση του κατηγορουμένου είναι όντως "δεν ήμουν εκεί, δεν το έκανα εγώ". Γιατί αυτός που κατηγορεί φέρει και το βάρος να αποδείξει την κατηγορία και ο κατηγορούμενος μπορεί απλώς να την αρνηθεί.

 

Λογικό ως ένα σημείο αλλά ...

 

1. Θα μπορούσα να φανταστώ αστικές υποθέσεις που όντως η απάντηση μπορείς να είναι "δεν ήμουν εκεί" / "δεν αγόρασα τίποτα από αυτόν" κλπ

 

2. Πως προστατεύει το κράτος κάποιον από μια κακόβουλη αγωγή αν δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να καλύψει τα έξοδα δικηγόρου. Ακόμα και αν τα πληρώνει ο χαμένος της δίκης (και άρα αν είναι όντως κακόβουλη η αγωγή θεωρητικά θα τη κερδίσει), θα πρέπει να μπορεί να καλύψει αρχικά το έξοδο.

 

3. Αν το κράτος υποχρεώνει κάποιον να αγοράσει υπηρεσίες κάποιου ιδιώτη, δε θα έπρεπε να μπορεί να του προσφέρει το ίδιο την υπηρεσία αυτή ? (να ορίζει δικηγόρο το δικαστήριο όπως στα ποινικά)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις τα έξοδα του δικηγόρου που έγραψε την αγωγή(απλά ο ενάγοντας πάει να βγάλει και τα σπασμένα). Όσο για την αμοιβή του δικηγόρου σου θεωρητικά πρέπει να του δώσεις χρήματα γιατί ασχολήθηκε και έχασε χρόνο μαζί σου (μάλλον, δεν ξέρω αν απλά κάνατε μια κουβέντα μισής ώρας και έληξε). Πόσα; Πραγματικά δεν ξέρω....Περίμενε όμως γιατί θα υπάρξουν και πιο ειδικές επι του είδους απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...